بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها

بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها: کاکتوس‌ها گیاهانی زیبا با سرسختی و مقاومت بالا هستند اما همین گیاهان هم می‌توانند با اسپورهای کوچک قارچی تهدید شوند. قارچ phyllosticta یکی از بیماری‌های قارچی است که بر روی کاکتوس‌ها مخصوصاً خانواده اپونتیا تأثیر می‌گذارد. علائم بیماری با phyllosticta در انجیر معابد بیشتر شایع است و گیاهان مبتلا به این بیماری در معرض آسیب‌های زیبایی از جمله زخم یا لکه سیاه در بدنه و پد هستند. بعضی از این اسپورهای قارچی و لکه‌های ایجاد شده توسط اسپور در مناطق مرطوب می‌توانند سال‌ها بر روی بدنه گیاه بمانند. اما خوشبختانه وقتی شرایط محیطی خشک و فاقد رطوبت می‌شود می‌توان با از بین بردن مناطق آسیب دیده گیاه را به میزان قابل توجهی بهبود داد.

 

علائم phyllosticta در اپونتیا:
نقاط و لکه‌های خشک به رنگ قهوه‌ای و گاها سیاهی که روی راکتهای اپونتیا ایجاد می‌شود یک بیماری قارچی است. که توسط اسپورهای کوچک phyllosticta ایجاد می‌شود. این اسپورها در بافت‌های سطحی گیاه اپونتیا نفوذ کرده به آن آسیب می‌رسانند. هیچ درمان توصیه شده‌ای برای قارچ phyllosticta وجود ندارد اما می‌توان با حذف قسمت‌های آلوده و جلوگیری از انتقال بیماری به بقیه گیاهان مانع گسترش آن شد.

 

در خانواده کاکتوسهای واریته های اپونتیا بیشتر تحت تأثیر این بیماری قرار می‌گیرند. این بیماری همچنین پوسیدگی خشک نامیده می‌شود زیرا لکه‌های ایجاد شده در اثر بیماری خشک و بسته بوده و مانند سایر حملات قارچی مایع یا بوی نامطبوعی از آنها خارج نمی‌شود. این بیماری با ضایعات دایره‌ای شکل و تیره رنگ تقریباً به رنگ سیاه که قطر آنها ۲ تا ۴ سانت است شروع می‌شود. ساختارهای کوچک تولید مثل در این بیماری رنگ تیره تولید می‌کنند و با آزاد کردن اسپور می‌تواند گیاهان دیگر را آلوده کند. با تغییر شرایط نگهداری مخصوصاً تغییرات دمایی به محیط گرم و خشک تولید اسپور متوقف می‌شود و می‌توان لکه‌ها را با جراحی از بدنه کاکتوس حذف کرد و مانع خسارت بیشتر به گیاه شد.

 

کنترل بیماری phyllosticta در کاکتوس:
در بیشتر موارد این بیماری از پدهای پایین تر که به زمین نزدیک است شروع شده و به ندرت نقطه رشد را مورد حمله قرار می‌دهد اما این بیماری مسری است و بیشترین آسیب را به گیاهان جوان وارد می‌کند اسپورهای قارچ از طریق باد و آب گسترش می‌یابند. بیماری در طول فصل بارانی فعال است زمانی که رطوبت به شدت بالا است. هنگامی که هوا به خشکی تغییر می‌کند قارچ غیر فعال شده از بافت گیاه خارج می‌شود. بافت‌های بسیار آسیب دیده می‌تواند ضایعات زیادی ایجاد کند راکتهای درگیر بیماری محل خوبی برای تجمع حشرات و سایر پاتوژنهای عامل یا ناقل بیماری و آلودگی است.

 

کارشناسان گیاه‌شناسی برای مبارزه با این بیماری هیچ گونه سم قارچ کشی را توصیه نمی‌کنند زیرا می‌توان با تغییر شرایط آب و هوایی به گرم و خشک اسپورها را غیر فعال کرد در واقع تداوم زندگی اسپورهای قارچی به رطوبت بالا وابسته است. علاوه بر این به نظر می‌رسد که این قارچ در بسیاری از موارد به گیاهان دیگر آسیب کمتری می‌رساند. بهترین راه برای درمان کاکتوس مبتلا به آلودگی حذف قسمت‌های آلوده است در مواردی که آلودگی بسیار پیشروی کرده حذف کامل پد ضروری است زیرا این پدهای آلوده می‌تواند عفونت را به بقیه گیاهان اطراف منتقل کند. زمانی که آلودگی فقط در حد یک یا دو لکه است جراحی و بیرون آوردن قسمت‌های آسیب دیده روی بدنه توصیه می‌شود. کمپوست کردن مواد گیاهی آلوده ممکن است اسپور قارچ را از بین نبرد بنابراین دور انداختن پدهای آلوده بهترین و مطمئن‌ترین راه برای حذف کامل آلودگی است.
بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها
بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها
بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها
بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها
بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها
نویسنده: خانم یزدانی
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

22 دیدگاه برای “بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها

 1. ناشناس گفته:

  سلام خداقوت
  این کاکتوس وقتی خریدیم خیلی پرپشت و سبز بود ولی متوجه شدیم یه موجودات ریز سفیدی روی گیاه هست که وقتی بهشون دستمال میزدم مثل تارعنکبوت، به حالت ریش ریش نرم بود بدنشون.
  گل فروشی گفت قارچ زده و یک پودر داد که بهش بزنیم، بعد از اون رفته رفته گیاه از بین رفت تا الان که اینجوری شده
  راهی هست که درست بشه؟
  https://s4.uupload.ir/files/img-20210529-wa0004_yc2j.jpg
  https://s4.uupload.ir/files/img-20210529-wa0003_521p.jpg
  https://s4.uupload.ir/files/img-20210529-wa0002_puvt.jpg

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، متاسفانه قسمت زیادی از گیاه از بین رفته میتونید از قسمتهای سالم گیاه قلمه بگیرید با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده برش بزنید وقلمه ها رو داخل اب بگذارید ریشه وجوانه که زدند داخل خاک انتقال بدید.

 2. فریبا گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  بنده از شما ۱۷ نوع بذر کاکتوس خریدم بالای هزار عدد
  دیروز همه رو کاشتم با رعایت تمام الزامات خاک بستر و قارچ کشی
  ولی امروز دور بعضی بذرا چیزی شبیه به تار عنکبوت دیدم که بلافاصله با قارچ کش رقیق شده اسپری کردم تمام خزانه ها رو
  بنده بذری که قارچ زده اگه در همون ابتدا قارچ کش اسپری بشه بازم احتمال جوانه زنیش وجود داره؟
  اگر یکی دو روز بعد جوانه زنی قارچ کش اسپری بشه مشکلی پیش نمیاد ؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، نه مشکلی بوجود نمیاد،بذرهای کاکتوسها بسیار حساس ومستعد قارچ هستند، بعد از کشت هم بهتر هست روی بذرها محلول قارچ کش اسپری بشه بذرهایی رو که تار عنکبوتی شدن از بستر خارج کنید.

 3. pietroali2516 گفته:

  سلام برای از بین بردن کپک روی خاک باید چه کار کرد؟؟ کپک های خیلی زیاد شدن و علاوه بر زشت کردن گلدان باعث جذب پشه ها و افت ها میشن. از زیر گلدان هم آب میدم ولی باز خیلی زیاد میشن. بار ها روی خاک سنگ ریختم اما باز در میان. چه کار باید بکنم؟ با تشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تمام قسمتهایی رو که کپک زدن جمع کنید وخاک رو با محلول قارچ کش کامل ابیاری کنید،سعی کنید اگر گیاه رطوبت کمی نیاز داره خاک رو زیاد مرطوب نگهدارید زمانی که خاک کامل خشک شد گیاه رو ابیاری کنید،میتونید روی سطح خاک ماسه بریزید اگر این کارها رو انجام دادید وبازم خاک کپک میزنه بهتر هست کلا خاک رو عوض کنید ودور بریزید واز خاک جدید ضدعفونی شده استفاده کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   ابیاری بیش از اندازه یا استفاده از کودهایی که ازت زیادی دارند باعث ترکیدگی کاکتوسها میشه.برای کاکتوسها بهتر هست از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده بشه وابیاری زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بشه.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، قارچ نیست،شپشک سپردار هست،با یک گوش پاکن اغشته به الکل تمام اون قسمتهای بیرون زده رو جدا کنید وگیاه رو با یک
   محلول سم حشره کش سیستمیک سمپاشی کنید یک هفته بعد مجدد سمپاشی رو تکرار کنید.

 4. میلاد عباس نژاد گفته:

  سلام یه استریاس نیشی ابلق دارم قطرش ۴سانت حدودا پایشم پرسکیاس الان ی مقدار نرم شده و روی بدنه نیشیکی لکه های زنگ زدگی هستی فک کنم قارچ زنگیه لطفا برای درمانش راهنمایی کنید

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، از گیاه وقسمتهای زنگ زدگی عکس واضح بفرستید وشرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس 1 گفته:

   شرایط نگهداری به چه نحو بوده وجوانه چه نوع گیاهی هستند؟ عکس واضح بدون نور فلش از بستر بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. کد۱۴۶ در بعضی از واریته ها جفت پایه هست وبعضی از واریته ها تک پایه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *