مهم‌ترین بیماری‌های گیاه آگاو

مهم‌ترین بیماری‌های گیاه آگاو
زمان مطالعه: ۳ دقیقه
مهم‌ترین بیماری‌های گیاه آگاو: آگاو آمریکن که معمولاً گیاه قرن نامیده می‌شود گیاهی بیابانی و شاداب بومی مکزیک است. این گیاه می‌تواند طی سالیان طولانی زنده بماند و رشد کند. بزرگ‌ترین آگاوها گیاهان بالغی هستند که می‌توانند ۱/۵۰ تا ۲/۵۰ متر در ارتفاع و ۲۰تا ۳۰ سانتیمتر در عرض گسترش یابند. اگاو امریکن بوته گیاهی بسیار زیبا با برگ‌هایی به رنگ آبی یا آبی مایل به خاکستری با تیغ‌هایی سیاه رنگ است. علیرغم اینکه اگاوها گیاهان مقاومی هستند اما از شرایط نامناسب نگهداری و برخی آفات و بیماری‌ها رنج می‌برند.

شرایط نامناسب نگهداری:
اگاو امریکن می‌تواند هر شرایط نگهداری را تحمل کند تا زمانی که در خاک‌های سبک با تخلیه بسیار بالا کاشته شود خاک‌های با زهکش نامناسب یا ذرات به هم چسبیده باعث پوسیدگی ریشه و ابتلا اگاو به انواع بیماری‌های قارچی می‌شود.
این اگاو می‌تواند تا دمای ۱۵- درجه سانتی‌گراد را برای مدت کوتاه و به شرط خشکی بستر تحمل کرده، زنده بماند اما برگ‌های گوشتی و گسترده آن در این دما آسیب دیده و دچار یخزدگی می‌شود اگر که دمای زیر صفر را برای چند ساعت طولانی تحمل کند.
بافت آسیب دیده یخ زده سیاه شده، خشک می‌شود و منظره ناخوشایندی ایجاد می‌کند.
قسمت‌های آسیب دیده بهبود نمی‌یابد و تنها راه حذف آنها است اما خود گیاه با رسیدن فصل گرم بهبود یافته و دوباره رشد فعال را شروع می‌کند.
در فصول سرد محصور کردن گیاه با پوششی که به ان آسیب نزند برای گیاهان کاشته شده در فضای باز و نگهداری اگاوهای گلدانی در مکان سرپوشیده این گیاه را از آسیب یخزدگی محافظت می‌کند.

بیماری‌ها:
پوسیدگی ریشه و بیماری قارچی انتراکنوز: اگر چه برای گیاه قرن هیچ مشکل جدی برای بیماری وجود ندارد T اما پوسیدگی ریشه که در اثر آبیاری زیاد، خاک سنگین و نامناسب، زهکشی بد و تخلیه ضعیف و بستر بیش از حد مرطوب می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.
پوسیدگی ریشه باعث چروک و بدشکل شدن و تغییر رنگ برگ‌ها می‌شود و ادامه این شرایط باعث ایجاد بیماری قارچی می‌شود متأسفانه پس از ابتلا گیاه به بیماری قارچی نمی‌توان آن را درمان کرد و گیاه به طور کامل از بین می‌رود.
یکی دیگر از مشکلات اگاو بیماری انتراکنوز قارچی است. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که بستر کاشت بیش از حد و برای مدت طولانی مرطوب باشد
در این شرایط پاتوژنهای قارچی فعال شده و ضایعات و لکه‌هایی روی برگ‌ها ایجاد می‌کنند با پیشرفت بیماری تمام برگ‌های گیاه دچار لکه‌های سیاه رنگ با توده‌ای اسپور قرمز یا نارنجی می‌شود برای جلوگیری از گسترش بیماری هرگونه بافت گیاهی آلوده به آنتراکنوز را بلافاصله حذف کنید.

آفات:
در بیشتر موارد گیاه قرن مشکلات جدی ندارد اما یک استثنا وجود دارد. پوسیدگی ریشه و حمله آفت سوسک پوزه بلند معمولاً دست به دست هم داده و می‌تواند یک آگاو بالغ چندین ساله را از پا در آورد . حشرات بالغ به پایه گیاه می‌روند تا تخم‌ریزی کرده و تخم‌های خود را در بافت گیاهی آلوده قرار دهند، لاروها از تخم خارج شده و راه خود را به قلب (آوند) گیاه ادامه می‌دهند اگاو مبتلا به آفت در اثر فعالیت لاروها چروک و ضعیف شده و بوی نامطبوعی منتشر می‌کند. بافت پوسیده گیاه در نهایت سقوط می‌کند و گیاه می‌میرد. کنترل این آلودگی مشکل است اما اسپری پایه گیاه با حشره کش سیستمیک در بهار اغلب از حمله این آفت جلوگیری می‌کند.

توصیه‌ها:
نگهداری اگاو در شرایط مناسب تا حدود زیادی از ابتلا گیاه به افت و بیماری جلوگیری می‌کند. این گیاه وقتی در مناطق کاملاً آفتابی کاشته می‌شود بهتر عمل می‌کند اگرچه آنها می‌توانند در شرایط محیطی با نور متوسط یا سایه نور نیز زنده بمانند.
گیاه آگاو در خاک‌های شنی یا سنگی با رطوبت خشک و متوسط رشد می‌کند این گیاهان مقاومت زیادی در برابر خشکسالی دارند و نیاز به آبیاری متوسط و نامنظم در فصول تابستان تا سالم بمانند. گیاهان را در شرایط کاشت گلدانی در گلدان‌های مناسب با سایز گیاه نه خیلی بزرگ نه خیلی کوچک کشت کنید. مراقب تیغ‌های اگاو باشید آنها می‌توانند به شما صدمه بزنند.
مهم‌ترین بیماری‌های گیاه آگاو
نویسنده: خانم یزدانی
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

مهم‌ترین بیماری‌های گیاه آگاو

guest
15 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
متین

سلام من از حیات به داخل خانه اوردمش حیلی برگ هاش زرد میشه هی خیلی نگرانشم ولی مجبورم در اپار تمان نگهداریش کنم حدودا یک ماه

کارشناس 2

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

مریم

سلام اگاو ابلق من نوک برگ هاش پوسیدگی داره ممکنه از نور کم باشه؟

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

ع

سلام من گیاه اگاو دارم خیلی بچه داره . گلدون دیگه جا نداره . داخل بالکن هسن . ارتفارع تا یک متر رسید . بیشتره از ۲۰ تا بچه های کوچک و بررگ داره . راستش چون تیغ ها دستم و لباسم گیر میگنه . دیگه دوستش ندارم . اما نمیشه جابه جا کرد . به خاطره بزرگی و برگ های تیع دارش،. به نطرتون چکار کنم ؟

سلام، میتونید تمام پاجوشها رو جدا کنید وگلدان رو کمی خلوت کنید ،پاجوشها رو جدا گانه میتونید بکارید وتکثیر کنید،یا اگر دوستش ندارید در سایت گلیاب برای فروش بگذارید.

محمد ارشدي

با درود و احترام
مدتی است یکی از واریته های آکاو به این صورت که لینک عکس را گذاشتم درآمده ممنون خواهم بود راهنمایی بفرمایید
comment image

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم، بتازگی محیط نگهداری یا گلدان وخاک گیاه تعویض شده؟دمای نگهداری چند درجه هست؟

محمد ارشدي

با درود
خیر گلدان به تازگی عوض نشده روی اوپن آشپزخونه هست نور مستقیم ندارد ولی لامپ اسپکتروم گاهاً روشن می گردد به یک باره به این حالت در آمد ممکن هست گلدان آن کوچک باشد؟سپاس از توجه شما 🌺

ممنون از شما، نه گلدان کوچکتر چنین مشکلی بوجود نمیاره، زرد شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست ولی اگر بیکباره به اینصورت زرد شدند گیاه کمبود عناصر داره میتونید با کودهای مخصوص کاکتوسها گیاه رو ماهی یک بار تقویت کنید، تهویه محیط رو هم بالا ببرید یکی از برگها سوختگی داره که فکر کنم در اثر شدت نور مصنوعی باشه،میتونید فاصله نور تا گیاه رو کمی بیشتر کنید، بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید، گلدان رو میتونید اوایل بهار یک سایز بزرگتر کنید، برای خاک از خاک مخصوص کاکتوسها استفاده کنید.

محمد ارشدي

با سپاس فراوان🌺

محمد

نوک گل آگاو من یکم خشک شده ممنون میشم در خصوص اینجور موارد هم اطلاع رسانی کنید

شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

A.

سلام. خسته نباشید مشکل این آگاو ها چیه؟ منطقه فریدون کنار مازندران. اطلاعات دیگه ای ندارم. با تشکر.
comment image
comment image
httpcomment image

کارشناس 2

سلام، ممنون، رطوبت زیاد محیط باعث بیماری قارچی زنگ در برگهای اگاو شده تمام قسمتهای الوده رو برش بزنید وگیاه رو با محلول قارچ کش مانکوزب سمپاشی کنید ورطوبت محیط رو کاهش بدید.