مهم‌ترین بیماری‌های گیاه آگاو

مهم‌ترین بیماری‌های گیاه آگاو
زمان مطالعه: ۳ دقیقه
مهم‌ترین بیماری‌های گیاه آگاو: آگاو آمریکن که معمولاً گیاه قرن نامیده می‌شود گیاهی بیابانی و شاداب بومی مکزیک است. این گیاه می‌تواند طی سالیان طولانی زنده بماند و رشد کند. بزرگ‌ترین آگاوها گیاهان بالغی هستند که می‌توانند ۱/۵۰ تا ۲/۵۰ متر در ارتفاع و ۲۰تا ۳۰ سانتیمتر در عرض گسترش یابند. اگاو امریکن بوته گیاهی بسیار زیبا با برگ‌هایی به رنگ آبی یا آبی مایل به خاکستری با تیغ‌هایی سیاه رنگ است. علیرغم اینکه اگاوها گیاهان مقاومی هستند اما از شرایط نامناسب نگهداری و برخی آفات و بیماری‌ها رنج می‌برند.

شرایط نامناسب نگهداری:
اگاو امریکن می‌تواند هر شرایط نگهداری را تحمل کند تا زمانی که در خاک‌های سبک با تخلیه بسیار بالا کاشته شود خاک‌های با زهکش نامناسب یا ذرات به هم چسبیده باعث پوسیدگی ریشه و ابتلا اگاو به انواع بیماری‌های قارچی می‌شود.
این اگاو می‌تواند تا دمای ۱۵- درجه سانتی‌گراد را برای مدت کوتاه و به شرط خشکی بستر تحمل کرده، زنده بماند اما برگ‌های گوشتی و گسترده آن در این دما آسیب دیده و دچار یخزدگی می‌شود اگر که دمای زیر صفر را برای چند ساعت طولانی تحمل کند.
بافت آسیب دیده یخ زده سیاه شده، خشک می‌شود و منظره ناخوشایندی ایجاد می‌کند.
قسمت‌های آسیب دیده بهبود نمی‌یابد و تنها راه حذف آنها است اما خود گیاه با رسیدن فصل گرم بهبود یافته و دوباره رشد فعال را شروع می‌کند.
در فصول سرد محصور کردن گیاه با پوششی که به ان آسیب نزند برای گیاهان کاشته شده در فضای باز و نگهداری اگاوهای گلدانی در مکان سرپوشیده این گیاه را از آسیب یخزدگی محافظت می‌کند.

بیماری‌ها:
پوسیدگی ریشه و بیماری قارچی انتراکنوز: اگر چه برای گیاه قرن هیچ مشکل جدی برای بیماری وجود ندارد T اما پوسیدگی ریشه که در اثر آبیاری زیاد، خاک سنگین و نامناسب، زهکشی بد و تخلیه ضعیف و بستر بیش از حد مرطوب می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.
پوسیدگی ریشه باعث چروک و بدشکل شدن و تغییر رنگ برگ‌ها می‌شود و ادامه این شرایط باعث ایجاد بیماری قارچی می‌شود متأسفانه پس از ابتلا گیاه به بیماری قارچی نمی‌توان آن را درمان کرد و گیاه به طور کامل از بین می‌رود.
یکی دیگر از مشکلات اگاو بیماری انتراکنوز قارچی است. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که بستر کاشت بیش از حد و برای مدت طولانی مرطوب باشد
در این شرایط پاتوژنهای قارچی فعال شده و ضایعات و لکه‌هایی روی برگ‌ها ایجاد می‌کنند با پیشرفت بیماری تمام برگ‌های گیاه دچار لکه‌های سیاه رنگ با توده‌ای اسپور قرمز یا نارنجی می‌شود برای جلوگیری از گسترش بیماری هرگونه بافت گیاهی آلوده به آنتراکنوز را بلافاصله حذف کنید.

آفات:
در بیشتر موارد گیاه قرن مشکلات جدی ندارد اما یک استثنا وجود دارد. پوسیدگی ریشه و حمله آفت سوسک پوزه بلند معمولاً دست به دست هم داده و می‌تواند یک آگاو بالغ چندین ساله را از پا در آورد . حشرات بالغ به پایه گیاه می‌روند تا تخم‌ریزی کرده و تخم‌های خود را در بافت گیاهی آلوده قرار دهند، لاروها از تخم خارج شده و راه خود را به قلب (آوند) گیاه ادامه می‌دهند اگاو مبتلا به آفت در اثر فعالیت لاروها چروک و ضعیف شده و بوی نامطبوعی منتشر می‌کند. بافت پوسیده گیاه در نهایت سقوط می‌کند و گیاه می‌میرد. کنترل این آلودگی مشکل است اما اسپری پایه گیاه با حشره کش سیستمیک در بهار اغلب از حمله این آفت جلوگیری می‌کند.

توصیه‌ها:
نگهداری اگاو در شرایط مناسب تا حدود زیادی از ابتلا گیاه به افت و بیماری جلوگیری می‌کند. این گیاه وقتی در مناطق کاملاً آفتابی کاشته می‌شود بهتر عمل می‌کند اگرچه آنها می‌توانند در شرایط محیطی با نور متوسط یا سایه نور نیز زنده بمانند.
گیاه آگاو در خاک‌های شنی یا سنگی با رطوبت خشک و متوسط رشد می‌کند این گیاهان مقاومت زیادی در برابر خشکسالی دارند و نیاز به آبیاری متوسط و نامنظم در فصول تابستان تا سالم بمانند. گیاهان را در شرایط کاشت گلدانی در گلدان‌های مناسب با سایز گیاه نه خیلی بزرگ نه خیلی کوچک کشت کنید. مراقب تیغ‌های اگاو باشید آنها می‌توانند به شما صدمه بزنند.
مهم‌ترین بیماری‌های گیاه آگاو
نویسنده: خانم یزدانی
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

مهم‌ترین بیماری‌های گیاه آگاو

40 دیدگاه برای “مهم‌ترین بیماری‌های گیاه آگاو

 1. طناز گفته:

  سلام
  آگاو من در منزل پژمرده شده و برگهاش روبه پایین افتاده
  گلدانشو عوض کردم
  ریشش سالم بود
  توی تراس گذاشتمش
  چکار باید بکنم براش به نظر شما؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 2. جواد گفته:

  سلام روز خوش
  یکسالی میشه گل اگاو ابلق تو گلدون دارم یک متری پنجره جنوبی دما هم ۱۵تا ۲۵ درجه ۶یا۷روزه آب میدادم رشدش خوب بود ماهی ی برگ باز میکرد ولی سه چار برگ پایین نوک سوزنیشون تا سه چار سانتی خشک شده بود
  دوماه پیش یک سانت بالای خاک گلدون کود گاوی پوسیده ریختم و چندگلدون رطوبت دوست نهال موز وانارزینتی پیشش گذاشتم وواسشون جزیره درست کردم واسه اونا غبارپاشی میکردم اینم مرطوب میشد اما کم
  دو هفته میشه متوجه افتادگی برگهای بالا شدم وتاج گل یا برگ جدید که غلافه هم نوکش سوخته و قهوه ای شده باز نمیشه وسه برگ قدیمی از پایین سطح خاک سیاه شده بود جدا کردم حالت برگها افتاده شده
  دو باری هم از قارچکش مانکوزب استفاده کردم هم محلول پاشی هم با ابیاری ممنون میشم راهنماییم کنید

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، نوک برگهای اگاوها معمولا تیغ دار میشه بررسی کنید ببینید احتمالا تیغ هست سیاه نشده وبرگهای اگاوها به همین صورت بعد از رشد به طرف پایین رشد میکنند گیاهتون مقدار کمی کمبود نور داره که میتونید بمرور زمان به محیط پرنور وفیلترشده انتقال بدید، ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر فقط برگهای قدیمی پژمرده شدن مشکلی نیست شوک تعویض خاک هست بعد از اینکه برگها کامل خشک شدند میتونید جدا کنید ولی اگر برگهای بالایی هم چروک وپژمرده شدند بهتر هست ریشه های گیاه رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید.

 3. فاطمه حسینی گفته:

  البته در مورد آبیاری ومراقبت با توجه به مطالعه ای که کرده بودم به گمانم درست عمل کردم .منتها گلخونه ای که خاکشو عوض کرد ته گلدون سفال گذاشت ومن حتی مخالفت کردم .فک میکنم رطوبتی که در خودش نگه میداره باعث پوسیدگی ریشه شده .

 4. فاطمه حسینی گفته:

  سلام منیه آگاو بزرگ داشتم که توخونه مشکلی نداشت بردم خاک وگلونشو عوض کردم وبهم گفتن که بزارمش بیرون .البته براش سایه درست کردم که نور مستقیم از اول بهش شوک وارد نکنه اما حالا بعداز ۱۵روز هم چروکیده ونرم شده ودیگه سرحال نیست ایا از خاک خارجش کنم وریشه روبررسی کنم شوک نمیشه دوباره .وببرمش توی خونه مجددا؟

 5. مهدی حاجیلو گفته:

  سلام خسته نباشید
  من نمیدونستم و زیادی به آگاو آب دادم وقتی. گیاه را از خاک در آوردم دیدم ریشه از ساقه جداشد منم دوباره ساقه را در یک خاک جدید کاشتم
  حالا شما بفرمایید کارم درست بوده یعنی زنده میمونه یا پیشنهاد دیگه ایی دارید
  ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، باید تمام قسمتهای پوسیده شده رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید چند روز به گیاه استراحت بدید بعد داخل خاک متخلخل بکارید.

 6. mrs.n.k گفته:

  شرایط نگهداریش هم درمنزل نگهداری میشه،نورمتوسطی داره،از لامپ رشدگیاهم برای گلها استفاده می کن،وآبیاریش هم الان ت تابستون بین هفت تا هشت روز هست،حالش خوب بوده الان میبینم برگاش افتاده شدن،

  • کارشناس 2 گفته:

   فقط برگهای پایینی وقدیمی زرد شدند؟ بتازگی محیط نگهداری یا خاک وگلدان گیاه تعویض شده؟ از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 7. mrs.n.k گفته:

  سلام خسته نباشی من یک ساله آگاو لاله ای خریدم،الان مدتیه برگاش افتاده شدن،برگهای پایینیشم زرد بعد خشک میشن،،ولی رشدش بد نیست وبرگای جدید هم در میاره،میشه راهنماییم کنید علت افتادگی برگها چیه،وهمچنین راه درمانش

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، چه نوع بیماری؟ چه نوع گیاهی؟ سوالتون رو واضح بپرسید ویا گیاه مد نظرتون هست عکس واضح از گیاه بفرستید وشرایط نگهداری ازگیاه رو بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 8. Arefe گفته:

  سلام ،حدوده دوماهی هس که آگاو ابلق خریدم،بعد آوردن گلدونش کوچیک بود که اونو عوض کردم ،وقتی گرفتم تا یک ماهی شاداب بود ،برگاش کلفت ومحکم وزیبا بود ،ولی الان حدود دوهفته ای میشه برگاش نازک شدن به جورایی انگار دارند خشک میشن ،ونسبت به قبل رنگ پریده وبی حال است،قبلا آگاو رو رو ایون که تو سایه بود نگه میداشتم و هر سه روز یه بار میزاشتم جلو نور وآب میدادم ،ولی الان ۲هفته ای هست که کلأ گذاشتم جلو نور که شاید رنگ پریدگیش بهتر بشه،نمیدونم دلیل رنگ پریدگی وبی حالی برگاش چی هست، لطفا راهنمایی کنین ممنون میشم،

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، نور رو حتما فیلتر کنید به نور مستقیم باید بمرور زمان عادت بدید بیکباره در نور مستقیم باشه به گیاه شوک وارد میشه واحتمال افتاب سوختگی هم وجود داره. در محیطی که گیاهان دیگر هم وجود دارند بگذاربد تا رطوبت محیط هم فراهم بشه بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه.

 9. متین گفته:

  سلام من از حیات به داخل خانه اوردمش حیلی برگ هاش زرد میشه هی خیلی نگرانشم ولی مجبورم در اپار تمان نگهداریش کنم حدودا یک ماه

 10. ع گفته:

  سلام من گیاه اگاو دارم خیلی بچه داره . گلدون دیگه جا نداره . داخل بالکن هسن . ارتفارع تا یک متر رسید . بیشتره از ۲۰ تا بچه های کوچک و بررگ داره . راستش چون تیغ ها دستم و لباسم گیر میگنه . دیگه دوستش ندارم . اما نمیشه جابه جا کرد . به خاطره بزرگی و برگ های تیع دارش،. به نطرتون چکار کنم ؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، میتونید تمام پاجوشها رو جدا کنید وگلدان رو کمی خلوت کنید ،پاجوشها رو جدا گانه میتونید بکارید وتکثیر کنید،یا اگر دوستش ندارید در سایت گلیاب برای فروش بگذارید.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم، بتازگی محیط نگهداری یا گلدان وخاک گیاه تعویض شده؟دمای نگهداری چند درجه هست؟

   • محمد ارشدي گفته:

    با درود
    خیر گلدان به تازگی عوض نشده روی اوپن آشپزخونه هست نور مستقیم ندارد ولی لامپ اسپکتروم گاهاً روشن می گردد به یک باره به این حالت در آمد ممکن هست گلدان آن کوچک باشد؟سپاس از توجه شما ?

    • کارشناس 1 گفته:

     ممنون از شما، نه گلدان کوچکتر چنین مشکلی بوجود نمیاره، زرد شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست ولی اگر بیکباره به اینصورت زرد شدند گیاه کمبود عناصر داره میتونید با کودهای مخصوص کاکتوسها گیاه رو ماهی یک بار تقویت کنید، تهویه محیط رو هم بالا ببرید یکی از برگها سوختگی داره که فکر کنم در اثر شدت نور مصنوعی باشه،میتونید فاصله نور تا گیاه رو کمی بیشتر کنید، بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید، گلدان رو میتونید اوایل بهار یک سایز بزرگتر کنید، برای خاک از خاک مخصوص کاکتوسها استفاده کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، رطوبت زیاد محیط باعث بیماری قارچی زنگ در برگهای اگاو شده تمام قسمتهای الوده رو برش بزنید وگیاه رو با محلول قارچ کش مانکوزب سمپاشی کنید ورطوبت محیط رو کاهش بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *