تأثیر کمبود مواد غذایی و عناصر در گیاه آدنیوم

تأثیر کمبود مواد غذایی و عناصر در گیاه آدنیوم
تأثیر کمبود مواد غذایی و عناصر در گیاه آدنیوم: تأثیر کمبود مواد غذایی و عناصر در گیاه آدنیوم: آدنیومها اگر رشد کرده و از مرحله گیاهچه ای خارج شده باشند به طور قابل توجهی از مشکلات رها شده‌اند در وهله اول بسیاری از مشکلات رایج را می‌توان با ایده آل کردن شرایط مناسب نگهداری جلوگیری کرد. مشکلات ممکن است به دلایل متعددی ایجاد شود از جمله کمبود یا پیش بود مواد مغذی در خاک و یا آب شایع‌ترین علت ایجاد مشکلات یا بیماری به دلیل آبیاری بیش از حد است آبیاری باید با توجه به نیاز گیاه و همچنین بستر کاشت تعیین شود بنابراین آبیاری گیاهی که در بسترهایی با مواد تشکیل دهنده ماسه و خاک‌های سبک کشت شده و در شرایط گرم نگهداری می‌شود با گیاهی که در بسترهای سنگین و مواد چسبنده کاشته شده کاملاً متفاوت است.

مشکلات تغذیه‌ای:
نیاز تغذیه‌ای گیاه ادنیوم بسیار کم است و با مقدار متوسط مواد مغذی تأمین می‌شود زیرا این گیاه در مناطق بومی خود نیز در خاک‌های فقیر و خوب تخلیه شده که اشباع بالایی دارد رشد می‌کند.
کمبود مواد مغذی عمومی باعث کوچک شدن اندازه برگها، زرد شدن و ریزش برگهای گیاه، ضخیم و قرمز شدن لبه‌های برگ می‌شود.

کمبود نیتروژن: 
منجر به زرد شدن و ریزش بیش از حد برگهای پایینی گیاه، ایجاد برگهای کوچک در قسمت رأسی.تشکیل گلهای کوچک و ضعیف می‌شود به طور معمول یک ادنیوم که کمبود نیتروژن دارد با ساقه‌های برهنه در پایین گیاه و برگهای کوچک و قهوه‌ای در انتهای آن شناخته می‌شود.
نیتروژن بیش از حد باعث رشد سریع و ضعیف و سبز بدنه با برگهای بزرگ و افزایش فاصله بین برگها می‌شود.
میزان نیتروژن مصرفی را می‌توان برای کنترل رشد همراه با فسفر استفاده کرد کمبود نیتروژن به رشد کند و سخت کمک می‌کند بنابراین باید تولیدکننده مقدار نیتروژن را با توجه به نیاز گیاه تعیین کند. نیتروژن را می‌توان در دو نوع آمونیاک و نیترات استفاده کرد.

پتاسیم(k):
از لحاظ تئوری کمبود پتاسیم منجر به چروک شدن لبه برگهای پایین‌تر و سپس کاهش برگ می‌شود می‌توان با استفاده از کودهای مکمل که درصد مناسبی پتاسیم دارد این مشکل را از بین برد.

فسفر(p):
کمبود فسفر باعث رشد ضعیف و رنگ قرمز برگهای پایین‌تر می‌شود استفاده از کودهای ترکیبی معمولاً باعث افزایش بیش از حد فسفر می‌شود این مشکل وقتی حادتر می‌شود که این کود با نیتروژن بالا ترکیب شده و باعث افزایش رشد بیش از اندازه شدید گیاه می‌شود و بدنه گیاه به سرعت رشد می‌کند برای رشد بهینه و حفظ فشردگی و ظاهر زیبای بدنه بهتر است از فسفر کمتر استفاده کنیم.
مونوفوسفات پتاسیوم یا اسید فسفریک برای تأمین فسفر مورد نیاز ادونیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد تا قدرت و سرعت رشد را افزایش دهد.

منیزیم(mg):
این ماده به مقدار کافی در آب و ورمیکولیت موجود است و بهتر است آن را به عنوان یک کود اضافه نکنید این ماده رابطه متضادی با پتاسیم و کلسیم دارد که هر دو برای بالا بردن رشد طبیعی گیاه باید مصرف شود.

کلسیم(ca):
علائم کمبود کلسیم شامل ریزش برگ، برگهای کوچک و اغلب نابالغ با نوک سوخته و تغییر رنگ داده است گلهای کوچک و ضعیف و غلاف‌های بذری غیر معمول و پوسیدگی در پایه شکوفه از علائم بارز کمبود کلسیم است کلسیم بیش از حد به طور معمول یک مشکل نیست اما ممکن است باعث کمبود آهن شود مخصوصاً هنگامی که ph به همراه کمبود منیزیم و مواد مغذی افزایش یابد.

مواد مغذی:
کمبود بسیار شدید بور می‌تواند رشد یک آدنیوم را به طور کامل متوقف کند می‌توان با کمک solubor مشکل را حل کرد.

کمبود boron: 
این عنصر به مقدار کم در خاک مخصوصاً در کشت گلدانی است نشانه‌های کمبود شبیه کمبود کلسیم است با این تفاوت که کمبود کلسیم بیشتر در نوک برگ سوختگی و تغییر رنگ ایجاد می‌کند و کمبود بور بر پایه برگ تأثیر می‌گذارد برگ‌ها با شکل مواج تغییر شکل داده و پیچیدگی ایجاد می‌شود همچنین رشد نوک سوزنی و تغییر شکل دانه‌های روغنی با رگه‌های کرکی و تمایل گل به تقسیم و کوچک شدن همه نشانه کمبود بور است.

مس (cu):
علائم کمبود شامل برگهای کوچک، فنجان شکل، گلهای بسیار کوچک‌تر با رنگهای روشن و غلاف‌های بذر کوچک با پوست کرکی است این کمبود بیشتر بر روی گل و بذرهای گیاه تأثیر می‌گذارد استفاده از اسپری قارچ کش مسی مشکل را برطرف می‌کند همچنین شستشو گیاه با سولفات مس به مقدار ۲۵ گرم در ۱۰۰۰ لیتر آب نیز برای چند ماه تا یک سال نیاز گیاه را تأمین می‌کند.
اگرچه سقط جنین گل در کمبود مس بسیار رایج است گاهی اوقات گیاه گل را حفظ می‌کند اما اندازه آن بسیار کوچک بوده و گلبرگ‌ها با رنگهای بسیار روشن است.

روی (zn):
به طور کلی کمبود این عنصر بیشتر در گیاهان مسن و قدیمی رخ می‌دهد به خصوص اگر تعداد غلاف‌های بذر زیاد باشد. رشد قسمت‌ها و برگهای جدید ضعیف شده برگها کوچک‌تر، باریک و اغلب به یک سمت منحرف می‌شوند. غلاف دانه به سمت داخل متمایل شده زرد می‌شود و قبل از قطع شدن کامل باز می‌شود.

آهن(fe) اگر ph خاک بین ۵ و ۶ باشد شما به ندرت با کمبود آهن مواجه می‌شوید.

استفاده زیاد از کود 15*15*15 باعث افزایش نیتروژن و رشد قدی و ضعیف جوانه‌ها
استفاده زیاد از کود ۱۵*۱۵*۱۵ باعث افزایش نیتروژن و رشد قدی و ضعیف جوانه‌ها
کمبود بور بسیار شدید رشد کامل این آدنیوم را متوقف کرده برگها به حالت نیمه باز شروع به خشک شدن می‌کند
کمبود بور بسیار شدید رشد کامل این آدنیوم را متوقف کرده برگها به حالت نیمه باز شروع به خشک شدن می‌کند
برگهای تازه و در حال ظهور این آدنیوم عجیب و غریب و بسیار کوچک‌تر، باریک و بند شکل هستند اینها نشانه‌های معمول کمبود مس در گیاه است
برگهای تازه و در حال ظهور این آدنیوم عجیب و غریب و بسیار کوچک‌تر، باریک و بند شکل هستند اینها نشانه‌های معمول کمبود مس در گیاه است
اگرچه ریزش گل در کمبود مس رایج است گاهی اوقات شکوفه‌ها بر روی گیاه مانده و شکوفا می‌شود اما با گلبرگ‌های کوچک و رنگهای بسیار روشن
اگرچه ریزش گل در کمبود مس رایج است گاهی اوقات شکوفه‌ها بر روی گیاه مانده و شکوفا می‌شود اما با گلبرگ‌های کوچک و رنگهای بسیار روشن
علائم مشخصی از کمبود روی منحنی غلاف به داخل، زرد و باز شدن غلاف، بذرهای نابالغ در داخل ناحیه سیاه و سفید
علائم مشخصی از کمبود روی
منحنی غلاف به داخل، زرد و باز شدن غلاف، بذرهای نابالغ در داخل ناحیه سیاه و سفید

نویسنده: خانم یزدانی
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

تأثیر کمبود مواد غذایی و عناصر در گیاه آدنیوم

8 دیدگاه برای “تأثیر کمبود مواد غذایی و عناصر در گیاه آدنیوم

 1. امیر حسین گفته:

  سلام یکی از آدنیوم هام که از بذر بزرگ کردم حدود ۱ سال نیم هست از یک ماه پیش یک دفعه برگ رنگ زرد پیدا کرد از بالا انگار اون قسمت کلروفیل نداره(زرد شدگی در اثر شک نیست الان حدود یک ماه هست روش هست ) دو هفته پیش اسید هیومیک و آهن دادم یک برگ برگشت دیروز دوباره آهن دادم یکی دو برگ در حال برگشت هست آیا نشانه های کمبود آهن هست؟

 2. کاظمی گفته:

  سلام روزتون بخیر_دیروز برای من یک آدنیوم هدیه آوردند که متاسفانه نوک برگهاش زرد و سوخته یا خشک شده هستش_نمیدونم شرایط نگهداریش چطوره بوده_من خاکش رو تعویض کردم و در نور غیر مستقیم با فاصله از پنجره گذاشتم_دیگه چکاری براش میتونم انحام بدم؟
  http://uupload.ir/files/ttb2_screenshot_20200520-152506_gallery.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کمبود عناصر موجود در خاک باعث زرد وخشک شدن نوک برگها میشه،چون خاک رو تازه تعویض کردید یک ماه بعد از تعویض خاک کوددهی رو شروع کنید وبا کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند برای ادنیوم استفاده کنید.

 3. Sepide گفته:

  ممنون بابت پاسخ که دادی ویک سوال دیگه داشتم الان میتونم سر زنی کنم گیاه من از خاک ۱۵ سانت میشه نمیدونم به سال رسیده یانه میتونم سر زنی کنم وچندسانت انگیزه رو قطع کنم بچه صورت صاف یا اریب بصورت قلمه. ممنون وسپاس بابت لطفتون برای پاسخگویی

  • کارشناس 2 گفته:

   ممنون از شما،اگر قدش ۱۵ سانت هست هنوز کوچک هست صبر کنید کمی بزرگتر بشه قدش ۲۰ سانت بشه بعد سرزنی کنید،ده سانت از بالا بصورت افقی وصاف برش بزنید،اوایل بهار بهترین زمان برای سرزنی هست.

 4. سپیده گفته:

  سلام .ممنون بابت وقتی که برای پاسخ‌گویی میگذارید.
  میخواستم بدونم برای ادنیوم میتونم از کود ۱۲-۱۲-۳۶ همون کود کاکتوس استفاده کنم یا ۲۰-۲۰ ویا اینکه شما چه کودی رو برای نیاز ادنیوم پیشنهاد میکنید که تهیه کنیم.ممنون میشم بفرمایید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، سه بیست مناسب نیست از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند میتونید استفاده کنید،۱۲،۱۲،۳۶ یا۳،۱۱،۳۸.ماهی یک بار در زمان رشد گیاه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *