شرایط نگهداری کراسولا خرفه‌ای در منزل

شرایط نگهداری کراسولا خرفه‌ای در منزل

شرایط نگهداری کراسولا خرفه‌ای در منزل: ساکولنت کراسولا یکی از گیاهان معروف در جهان که در تمام نقاط دنیا به طور گسترده‌ای به عنوان گیاه آپارتمانی و بیرونی یافت می‌شود. این گیاه بومی مناطق جنوب آفریقا است و بیش از ۱۵۰ گونه دارد. یکی از معروف‌ترین گونه‌های کراسولا که در بیشتر خانه‌ها یافت می‌شود گونه Crassula Portulaca یا همان کراسولا خرفه‌ای است.

کراسولا خرفه‌ای به راحتی با هرس کردن به شکل بونسای در آمده و به زیبایی‌اش افزوده می‌شود. نگهداری از آن بسیار آسان است و به راحتی می‌توان آن را تکثیر کرد. کراسولا گیاهی گوشتی است و برگ‌های ضخیم و براق آن به رنگ سبز یشمی می‌باشد که آب را در بافت خود ذخیره می‌کند. به علت رنگ برگ‌ها به آن گل یشم هم گفته می‌شود.

رنگ ساقه‌های جوان به رنگ سبز بوده و ضعیف و شکننده است و بهترین زمان برای فرم دهی به شکل بونسای زمانی است که ساقه‌ها جوان و به رنگ سبز باشند چون به راحتی شکل می‌گیرند. وقتی ساقه‌ها بالغ می‌شوند رنگ آن‌ها قهوه‌ای شده و مانند چوب می‌شوند و شکل گیری آن سخت می‌شود.
این گیاه در شرایط آب و هوایی مناسب در فصل بهار گلدهی می‌کند. گل‌های آن کوچک و ستاره‌ای شکل به رنگ صورتی می‌باشد که بسیار زیبا است.
یکی از راه‌های تشویق گیاه به گلدهی، فراهم کردن دوره خواب در زمستان برای آن است.

شرایط نگهداری از گیاه کراسولا خرفه‌ای:
۱_آبیاری کراسولا خرفه‌ای:
کراسولا خرفه‌ای به خشکی علاقه داشته و نسبت به آن مقاومت خوبی دارد. برای آبیاری باید اجازه داد تا سطح خاک به عمق ۲ الی ۳ سانتی متری خشک شود.  به آبیاری زیاد حساس است و برگ‌های آن زرد شده و می‌ریزد و همچنین ریشه‌ها پوسیده و ساقه گیاه حالت گندیدگی به خود می‌گیرد به همین علت از آبیاری بیش از حد بپرهیزید.
آب آبیاری حاوی املاح سخت نباشد و حتماً ۲۴ ساعت در محیط نگهداری شود تا کلر آن از بین برود.
در زمستان هنگامی که گیاه دوره خواب را سپری می‌کند به هیچ‌وجه به گیاه آب ندهید و فقط به میزان کم برای جلوگیری از خشکی (مثلا در ماه ۱ الی ۲ مرتبه) گیاه را آبیاری کنید.
۲_نور مورد نیاز کراسولا خرفه‌ای:
کراسولا خرفه‌ای علاقه زیادی به نور دارد و روزانه به ۸ الی ۱۰ ساعت نور آفتاب احتیاج داشته و اگر نور برایش فراهم نشود رشد علفی پیدا می‌کند، برگ‌ها می‌ریزند، فاصله بین برگ‌ها زیاد شده و گیاه کم پشت می‌شود.
در تابستان گیاه را در مقابل آفتاب داغ ظهر قرار ندهید چون باعث سوختگی و خرابی گیاه می‌شود. می‌توانید در فصل تابستان نور خورشید را فیلتر کنید تا به گیاه آسیب وارد نشود.
۳_دمای مناسب پرورش کراسولا خرفه‌ای:

کراسولا خرفه‌ای دما بالایی را تحمل می‌کند اما رشد آن کم یا متوقف می‌شود. بهترین دما برای رشد آن ۲۰ الی ۲۸ درجه می‌باشد. حداقل دمایی که می‌تواند تحمل کند ۳۸ درجه بوده و در دمای بالاتر از آن احتمال خرابی گیاه وجود دارد. در زمستان دمای قابل تحمل ۷ درجه بوده و دمای پایین‌تر باعث یخزدگی می‌شود و گیاه از بین می‌رود. بهترین دما برای نگهداری از گیاه در زمستان ۱۰ الی ۱۴ درجه است که به گلدهی و رشد بیشتر در فصل رشد کمک می‌کند.

۴_خاک مناسب کراسولا خرفه‌ای:
این گیاه در مورد خاک حساس نبوده و در هر خاکی که مواد مغذی آن خوب و کافی باشد رشد می‌کند. بهترین خاک برای کراسولا خاکی است که زهکشی خوبی داشته باشد تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری کند.
برای بهتر شدن کیفیت خاک از لحاظ مواد مغذی مورد نیاز گیاه می‌توانید به خاک مقداری ورمی کمپوست یا کود پوسیده گاوی استفاده کنید.
۵_ رطوبت:
این گیاه به رطوبت نیاز ندارد و اگر به مدت طولانی در معرض رطوبت قرار بگیرد گیاه از بین می‌رود. البته گیاه رو ماهی یک‌بار شست و شو دهید تا برگ‌ها و ساقه‌ها تمیز باشند که عمل فتوسنتز به راحتی برای گیاه صورت بگیرد. شستن گیاه را در جای سایه به دور از نور خورشید انجام دهید و گیاه را در معرض هوای تازه قرار بدهید تا زود خشک شود.
۶_ کود دهی کراسولا خرفه‌ای:
برای رشد بهتر و مطلوب گیاه بهتر است مواد غذایی برای گیاه فراهم شود. برای این کار از کودهای ارگانیک مثل کود npk، کود ورمی کمپوست، کود دامی و… در ترکیب خاک استفاده کنید به این منظور سالی یک‌بار در فصل بهار خاک گلدان را عوض کرده و در ترکیب خاک جدید از این کود ها استفاده کنید. اگر هم از کودهای شیمیایی استفاده می‌کنید سعی کنید نصف دوز توصیه شده توسط شرکت سازنده را استفاده کنید تا آسیبی به گیاه وارد نشود.
شرایط نگهداری کراسولا خرفه‌ای در منزل
.
.
نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

شرایط نگهداری کراسولا خرفه‌ای در منزل

مقالات مشابه:

119 دیدگاه برای “شرایط نگهداری کراسولا خرفه‌ای در منزل

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   بهتر هست صبر کنید گیاه کمی بزرگتر بشه ومقاوم بشه بعد هرس رو شروع کنید ،گلدان هر زمان باید یک الی دو سایز از حجم ریشه بزرگتر باشه نه زیاد.

 1. علی گفته:

  سلام کراسولای من برگهایش زخمی شده بودند که کندم حالا برگ جدید جایگزین میشه یا ساقش همینطور لخت میمونه؟ البته بقیه برگهاشم به خاطر سرما یا آبیاری زیاد ریخت ،خاکشم امشب عوض کردم وخاک کاکتوس ریختم باقارچکش هم آبیاری کردم ،خونمون فقط پنجره شمالی داره که گذاشتم اونجا با کمی فاصله و کمی سردتر هست از بقیه جاهای خونه ،ابیاری چطور باشه و چه کودی رو چه موقع بدم تا برگهایش جایگزین بشه ؟
  https://uupload.ir/files/ddmj_1612466592513-912212367.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، مجدد برگ وشاخه جدید میزنه در جایی که دما از ۲۰ درجه کمتر نباشه نگهداری کنید،در پرنور ترین قسمت منزل نگهداری کنید بعد از اینکه شروع به رشد کرد میتونید کوددهی رو شروع کنید، ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید.

 2. رضا گفته:

  سلام ببخشید من یه گلدون کراسولادارم که وضعیت خوبی داره ودربالکن نگهداری میکن ومیخوام بدونم برای ربالابردن رش۰دش چه کودی پیشنهاد میکنید من خودم درحال حاضر۳بیستدارم باکود۱۲.۱۲.۳۶ ازکود استفاده کنم ومش۰کلی پیشنهاد دربازکن نگهداری میکنم ومن درخوزستان زندگی میکنم وهوازیادسرد نیست ممنون میشم جواب سوالاتمو بدید باتشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کراسولا خرفه ای جزو ساکولنتها وگیاهان گوشتی هست وبرای رشد بهتر از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند میتونید استفاده کنید همین کود ۱۲،۱۲،۳۶ مناسب هست.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم،ترکیب خاک،ابیاری،دما ،میزان نور دریافتی در روز،کوددهی یا سمپاشی اگر داشته ،محیط نگهداری تغییری داشته یا خاک وگلدان اگر تعویض شده بفرمایید.

   • بیژن گفته:

    با سلام.کراسولا در پشت پنجره جنوبی هست. آبدهی هر هفته یکبار.چهار ماهه دارمش که تا بیست روز قبل مشکلی نداشت.خاک عوض نشده چون موقع خرید تعویض شده بود.هیچ سمی هم بهش نزدم. الان روزانه ۸تا ۱۲ برگ آن خراب شده ومی ریزد.

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، ریشه های گیاهتون مشکل داره،زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه حالا یا ابیاری کم بوده یا ریشه ها افت دارند یا ابیاری زیاد بوده یا گرفتگی زهکش باعث پوسیدگی ریشه گیاه شده بهتر هست گیاه رو از خاک دربیارید وریشه ها رو از نظر وجود افت یا پوسیدگی بررسی کنید.

 3. زهرا گفته:

  سلام و وقت بخیر
  کراسولای من چند وقته به این حالت چروک در اومده و برگ هایش ضعیف شده
  چه علتی می‌تونه داشته باشه و چکار کنم ؟
  آبیاری تا زمانیکه خاکش خشک نشه انجام نمیدم
  مکانش هم روی تراس هست که بخاطر سرما ( ۴ درجه ) روش رو پلاستیک شفاف کشیدم
  ممنون از توجهتون
  https://uupload.ir/files/8qkn_img_20201117_113354.jpg
  https://uupload.ir/files/die8_img_20201107_091905.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ریشه های گیاهتون مشکل داره بهتر هست از خاک دربیارید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید، از قسمتهای سالم گیاه قلمه بگیرید.

   • زهرا گفته:

    ممنون از پاسختون
    فقط الان که فصل سرما هست و ممکنه گیاه تو خواب باشه مشکلی نداره از خاک خارج شن و قلمه بگیرم ؟ یا تا بهار صبر کنم برای بررسی ریشه ها و قلمه گیری ؟

 4. رضا فراهانی گفته:

  سلام
  ببخشید این دوره خواب زمستانی که گفتید رو توضیح میدید.
  یعنی باید چجوری این شرایط رو فراهم کرد و بعد برای گیاه چه اتفاقی می افته؟ یعنی برگاش میریزه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، با کوتاه شدن روزها اکثریت گیاهان به خواب زمستانی میرند ورشدشون یا کلا متوقف میشه ویا کم میشه،اگر جزو گیاهان بیرونی خزان کننده باشند خزان میکنند وبرگها میریزه وبهار مجدد باشروع فصل رشد برگ جدید سبز میشه بعضیها مثل کاج وسرو خزان نمیکنند وفقط رشدشون متوقف میشه، گیاهان اپارتمانی وکاکتوسها که در محیط سربسته هستند خزان نمیکنند البته بستگی به شرایط نگهداری داره دما بیکباره کاهش پیداکنه گیاهان اپارتمانی هم خزان میکنند مثل نخل ماداگاسکار ،در زمان خواب واستراحت دما وابیاری هم باید کاهش پیدا کنه، دمای ایدال برای خواب زمستانی انواع کاکتوسها ۱۰الی۵ درجه هست برای سایر گیاهان اپارتمانی بین ۱۵الی۲۰ درجه. وحدود سه الی پنج ماه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ریشه ها رو بررسی کنید ببینید اگر پوسیدگی دارند جدا کنید یا اگر افت دارند افتهای رو جدا کنید،بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وماسه ای باشه بکارید وبا محلول قارچ کش ابیاری کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   خاک گیاهانتون مناسب نیست خاک رسی وسنگینی دارند در این خاک ریشه ها نمیتونند خوب رشد کنند وریشه های گیاهانتون مشکل داره ، بهتر هست از خاک دربیارید وریشه هاررو از نظر پوسیدگی بررسی کنید واز خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وماسه ای باشه استفاده کنید.

 5. رضا گفته:

  سلامخدمت شما من سه ماهه دوتا کراسولاخریدم اول خوب بود یکیش کامل لخت شده فقط چنتا برگ داره دومی هم زیاد برگ نداره شاخه هاشم حالت خشکی دارن جانم در بالکن هست وهفته ای ۲بار آب میدهم من در خوزستان زندگی میکنم

 6. مریم گفته:

  https://uupload.ir/files/ljs1_20201104_130438.jpg
  https://uupload.ir/files/zc7p_20201104_130412.jpg
  https://uupload.ir/files/rg18_20201104_130345.jpg
  https://uupload.ir/files/st1b_20201104_130336.jpg
  سلام روزتون بخیر
  خسته نباشید ممنون از راهنمایی های خوبتون
  شرمنده خرفه ی من حالش خوب بود تازه برگ دراورده بود اما ی دفعه از شاخه ها شروع به خوشک شدن کرده هفته ی یبار کامل اب میدم کنار پنجره اس حرکتش نمیدم و هر روز روی خاکس یکم اب اسپره میکنم
  دوهفته یبار هم پودر اهن که در یک بطری یک و نیم لیتری قاطی شده به اندازه ی لیوان اب میدم بهش
  چرا باز داره خشک میشه😭😭😭😭

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما،ریشه های گیاهتون مشکل داره، برای گیاهان ابلق کود اهن مناسب نیست وبهتر هست کوددهی رو قطع کنید،نیازی نیست روی این نوع گیاه اب اسپری بشه. میتونید جوانه های سالم رو جدا کنید وریشه دار کنید ،برای گیاه مادری بهتر هست ریشه ها رو از نظر وجود افت وپوسیدگی بررسی کنید.

 7. نیلو گفته:

  سلام من گیاهمو چند روزه خریدم و جاشم عوض شده الان دوروزه برگاش سوراخ میشه یجورایی انگار زخمی میشه دلیلش چیه؟

 8. محمد گفته:

  https://uupload.ir/files/84la_img_20201024_202938.jpg
  https://uupload.ir/files/bpxa_img_20201024_202913.jpg
  سلام خسته نباشید بونسای من روز ب روز دار حالش بد تر میشه قبلا هم ازتون راهنمای گرفتم و دقیقا همون کار هارو انجام دادم برگ هاش در میاد اما همون میرزه ساقه های سبزش ک رشت میکنه خشک میشه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، گیاهتون کمبود نور داره بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید سطح خاک رو مقداری خلوت کنید تا از سطح خاک اکسیژن کافی به ریشه ها برسه دما رو هم چک کنید که از ۱۰ درجه کمتر نباشه، یک بار گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید.

   • محمد گفته:

    ممنون من یعنی نمیتونم گلدون از اتاق ببرم توی پذیرای جلوی پنچر بذارم که نور بخور بهش بعد دوباره غروب ببرم تو اتاق؟ حتما باید جای ثابت داشته باشه

    • کارشناس 2 گفته:

     ممنون از شما بله بهتر هست در جای ثابتی نگهداری کنید که نور ودمای مناسبی داشته باشه، جابجاییهای مکرر باعث واردشدن اسیب وشوک به ریشه های گیاه میشه وبمرور زمان رشد گیاه متوقف شده واز بین میره.

 9. ارش گفته:

  سلام من یک کراسولا خرفه دارم که ۶ماه خریدمش اون اوایل خوب رشد می کرد الان برگاش زرد می شوند بعدش میفتند
  نور خوب بهش میرسه آب هم به اندازه بهش می دم نمی دونم چرا برگاش زرد می‌شوند چه کار کنم برگاش زرد نشوند؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، دما رو چک کنید که پایین نباشه، یا گیاه در کنار پنجره که شبها از شکاف گنجره ها سرما وارد میشه نباشه، ابیاری رو کاهش بدید وزمانی که خاک کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید زهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه. این موارد ایدال بشه زرد شدن برگها متوقف میشه گیاه رو تا حد امکان در جای ثابتی نگهداری کنید وزیاد جابجا نکنید.

 10. غزاله گفته:

  سلام من یک کوکداما کراسولا خرفه ای هدیه گرفتم اصلا نمیدونم چطور باید نگهداری کنم ازش مطالب رو خوندم گیاه من هراز گاهی ریزش برگ داره خیلی برگاش میریزه و ضعیف میشه ۶ماهه دارمش وقتش نیس که منتقلش کنم داخل گلدون؟ تو گلدون بهتر رشد نمیکنه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله بهتر هست داخل گلدان مناسبی انتقال بدید، دمای کم محیط ویا ابیاری بیش از اندازه وتغییر محیط نگهداری باعث ریزش برگهای این نوع گیاه میشه این موارد رو بررسی کنید.

 11. مرضیه گفته:

  سلام خسته نباشید من یک کراسولا خرفه ای دارم الان حدود۶ ماه دارم رشدش خوب بود پر از برگ تازه بود تا هفته ی پیش که برگ های یک طرفش شروع به ریختن کرد و حالا داره ساقه اش چروک می شه باید چه کار کنم هفته ای ۲ مرتبه بهش آب می دهم آبش یک روز کنارش گذاشته شده بعد بهش می دهم نور خوبی داره ۲ متر تا پنجره فاصله دارد ممکنه مال باز بودن پنجره بوده ساقه اش داره چروک میشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، احتمالش هست که سرما باعث این مشکل شده باشه
   بهتر هست گیاه رو در محیطی نگهداری کنید که از سرما محافظت بشه ابیاری رو هم کاهش بدید وزمانی که خاک کامل تا عمق گلدان خشک شد انجام بدید.

 12. علی گفته:

  سلام و عرض ادب
  سپاس از اطلاعات مفید شما
  یک بنسای کراسولا خرفه ای دارم که حدود ۳ماه پیش در بهترین وضعیت رشد دچار ویروس شد یعنی پشت برگها سیاه میشد و در نهایت خشک میشدن، دیر متوجه شدم و همه گیاه درگیر شد به ناچار همه برگها را به دفعات از ساقه جدا کردم، گلدان را به بیرون منتقل کردم و فقط ابیاری منظم انجام دادم، الان یک هفته اس که برگ و جوونه جدید زده، گلدان را بجای قبلی زیر نورگیر یک پاسیو برگرداندم، گیاه از طوق دوشاخه بود که یکی از شاخه ها کمی نرم شده بود که از ابتدای شاخه جدا کردم، سوالم اینه که برای حفظ این بنسای چه کار دیگری باید انجام دهم؟ و آیا تابحال درست عمل کردم؟

 13. محمد گفته:

  سلام خسته نباشید من یک ماه بونسای کراسولا گرفتم ریزش برگ داره برگ هاش سبز هست می‌ریزه اب یاری هم وقتی انجام میدم که سطح خاک خشک باشه زهکش مناسبی هم داره اب که میدم سریع زیر گلدون پر اب میشه. طریق کود دهیش چطوره؟
  http://uupload.ir/files/zlmq_img_20200914_081938.jpg
  http://uupload.ir/files/hmws_img_20200914_081910.jpg
  http://uupload.ir/files/w6hd_img_20200914_081855.jpg
  http://uupload.ir/files/y2ak_img_20200914_081841.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، مقداری کمبود نور داره ریزش برگها از کمبود نور هم میتونه باشه ،میتونید بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید،گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید زیر گلدانی رو هم همیشه خالی از اب وخشک نگهدارید، سطح خاک رو مقداری خلوت کنید تا از سطح خاک هم هوا جریان داشته باشه.کوددهی ماهی یک بار در زمان رشد ،از کودهای مخصوص کاکتوسها استفاده کنید.

 14. دنیا گفته:

  سلام وقتتون به خیر .
  یکبار گیاه خرفه را خریدم و تو راه پله پنجره شمالی هست نگه داری می کردم که متاسفانه خوب نموند و از بین رفت نمی دونم خاطز ابباری بود یا مکانش
  دوباره یکی دیگه خرید این دفعه تو ساختمان نزدیک پنجره جنوبی .نور زیاد هست ولی افتاب نداشت که دیدم برگاش زرد شده.(البته فکر کنم آبیاریم زیاد بوده هفته ای دوبار)
  الان بردم گذاشتم پنجره شمالی روزی ۲ یا ۳ ساعت آفتاب بعد ازظهر داره ولی اتاقش نورش کافی هست ..به نظر شما جاش مناسبه یا هر چه زودتر جابه جا کنم.
  پنجره جنوبی بهتره یا شمالی
  برای امتحانم هرچی برگ خشک شده داشته جدا کردم
  حیاطم هست که افتابش خیلی زیاده.
  راهنمایی می فرمایید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، گیاه رو در جای ثابتی که نور، دما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید پشت پنجره جنوبی که نور فیلتر شده باشه مناسب هست ،جابجاییهای مکرر هم باعث ازبین رفتن گیاه میشه، ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، برای رشد بهتر شرایط هم باید برای رشد ایدال باشه از جمله نور، ترکیب خاک ابیاری، تنها کوددهی کافی نخواهد بود، میتونید از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کنید،مثل ۱۲،۱۲،۳۶

 15. محمدرضا گفته:

  سلام خدمت کارشناسان محترم
  چندتا از گلدان های من شپشک آردالو افتاده. از حدود ۳ هفته پیش،۲ نوبت با فاصله یک هفته سم دیازینون زدم ولی افاقه نکرد. بعد از این از سم مالانینون استفاده کردم. حالا می خواهم بدانم باید سم را بشورم یا نه. شما پیشنهاد می کنین چه کاری بکنم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برای شپشک آرد آلود ابتدا باید حذف فیزیکی انجام بدید بعد سمپاشی کنید ،حذف فیزیکی انجام نشه سمپاشی اثری نخواهد داشت، میتونید بوسیله قلمو اغشته به الکل حذف فیزیکی کنید در فاصله درمان گیاه رو حتما تحت نظر داشته باشید واگر مورد مشکوکی بود حذف فیزیکی انجام بدید.

 16. رایحه گفته:

  سلام.خسته نباشید.من حدود سه سال پیش این کراسولا رو خریدم(از اینکه چه نوع کراسولا هست مطمئن نیستم)..اوایل هیچ برگ و شاخه فرعی ای نداشت کم کم رشد کرد.الان شاخه هاش به قدری بلند شدن که سنگینی میکنن و خم میشن!میترسم باعث بشه بشکنن.چوبی شدنش هم خیلی طول میکشه با اینکه سعی میکنم تو آفتاب بذارمش و مرتب بهش آب میدم.هر چقدر هم که بلند تر میشه برگ های پایین ترش زرد میشه و می ریزه.اگه قلمه بزنمش درست میشه؟
  http://uupload.ir/files/8pev_20200822_093201.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، کالانکوئه بلوسفلدیانا هست،
   KALANCHOE BLOSSFELDIANA, کمبود نور داره،میتونید دوتا شاخه ای رو که بلند شدن کات کنید وقلمه بزنید ساقه پایینی چند شاخه وزیباتر میشه، ابیاری رو زمانی که خاکش کامل خشک شد انجام بدید،دو شاخه جدا شده رو هم میتونید به دو قسمت تقسیم کنید وقلمه بزنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   خاک نامناسب وشرایط بد نگهداری باعث این مشکل شده ،گیاه رو از خاک دربیارید وریشه های پوسیده شده رو کات کنید نوک شاخه ها که خشک شده رو هم بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید ،گیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید وداخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید وبمدت یک هفته در محیط خنک وسایه نگهداری کنید،بعد از یک هفته بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید بعد از شروع به رشد با کودهای مخصوص کاکتوسها ماهی یک بار تقویت کنید. در محیط پرنور که دما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید ،زهکش هم حتما باز باشه که موقع ابیاری اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه.

 17. کیانا گفته:

  سلام خسته نباشید ببخشید گیاه من فکر کنم در اثر ابیاری زیاد برگهاش در حال زرد شدن هستن ولی یه مدتی هست حدودا ۴ روز که بهش اب ندادم ولی بااین حال برگها در حال زرد شدن و ریختن هستن مکان گیاه هم حدودا یک متری پنجره جنوبی هست باید چکار کنم؟؟؟
  در اطراف یک گیاه قاشقی هست که گیاه قاشقی دارای جزیره است امکان داره که براثر مرطوب بودن فضا باشه؟
  شروع به زرد شدن برگها قبل از درست کردن جزیره برای گیاه قاشقی بود
  با تشکر از پاسخگویی شما

 18. سما گفته:

  سلام وقت یه خیر من یه کراسولا حرفه ای دارم که یه مدتیه برگاهاش بدون اینکه زرد بشه وسبز است میریزد.به هم گفتن آبیاری زیاد انجام دادی ولی الان باز هم که آب کم میدهم میریزد.وگیاهم در فاصله ی حدودا سه متری از پنجره در فضای اتاق است.میشه لطف کنید راهنمایی کنید چه کار باید انجام بدهم؟
  http://uupload.ir/files/loj5_img_20200816_011843.jpg
  http://uupload.ir/files/loj5_img_20200816_011843.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تمام برگهای خشک داخل گلدان رو جمع کنید ،زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه موقع ابیاری اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه، ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید بمرور زمان گیاه رو به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،ریزش برگها از ابیاری زیاد، خاک نامناسب،نبود زهکش مناسب ویا کمبود نور بوجود میاد سعی کنید گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وزیاد جابجا نکنید جابجاییهای زیاد هم باعث ریزش برگهای گیاهان میشه.

 19. حکیمه گفته:

  سلام . وقت بخیر. من یک گلدان بزرگ خرفه ای دارم حدود یک هفته نبودم و فکر میکنم به علت گرما و آب زیاد تمامی برگ هایش ریخت و شاخه هایش هم شل شده است. بسیاری از شاخه ها درحال افتادن است و نمیدانم که الان باید چیکار کنم؟ ممنون میشم من را راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، بعضی از قسمتهای ریشه پوسیدگی داره میتونید کلا ریشه رو کات کنید ومجدد ریشه دار کنید، گیاهتون کمبود نور داره.

 20. زهرا گفته:

  سلام ، یه کراسولا دارم که به علت شوک هوای گرم اهواز برگاش سوختن ، تا متوجه شدم از پشت پنجره جاشو عوض کردم که نور و گرمای کمتری بهش بخوره اما همچنان ریزش برگ داره و حتی برگ های سالمش میریزه ، باید چکارم کنم ، یه شاخه اش کامل برگاش ریختن و از نوکش سوخته ، و بقیه شاخه ها هم درحال ریزش برگن
  http://uupload.ir/files/2bb0_img_20200804_085653.jpg
  http://uupload.ir/files/0jby_img_20200802_142822.jpg
  من دوباره دراین مورد پیام میذارم ، خواهش میکنم جواب بدید😞🌷

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، این اولین پیامتون هست که ثبت شده احتمالا درست ثبت نکردید که پیامتون ثبت نشده، گیاهتون کمبود نور داره وخاکش مناسب نیست،ریزش برگها در اثر خاک نامناسب، نبود زهکش مناسب،ابیاری بیش از اندازه بوجود میاد ویا جابجایی های مکرر باعت ریزش برگهای گیاهان میشه این موارد رو بررسی وایدال کنید گیاه رو درجای ثابتی که نور ودما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید، ابیاری روزمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید ابیاری رو بصورتی انجام بدید که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه ،تمام برگهای سیاه شده رو جدا کنید ویک بار گیاه رو با محلول قارچ کش سمپاشی وابیاری کنید.

 21. باران گفته:

  سلام کراسولای من پشت پنجره آفتاب غیرمستقیم داشت ، وارد تا فروردین برگاش سبز سبز و محکم بودن ، بعد از اون رشدش کم شد و رنگ برگاش کمرنگ ، دو هفته پیش به علت شوک گرمای اهواز ،بعضی برگاش سوختن ، از پشت پنجره جابه جاش کردم ، و نور فیلتر شده از پرده بهش میخوره ، اما همچنان برگاش داره یکی یکی خراب میشن ، بعضی برگاش هم نرم شده ، اما حتی اونایی که سالم هستن داره میافته ، یه شاخه اش کلا لخت شده ، بیشتر دارن از سر میسوزن، گیاهم داره نابود میشه ، دماش که دیگه خوبه جاشم عوض کردم ، پس چرا هنوز ریزش داره ، کود تقویت گیاه هم بش دادم فایده نداشت، چکار کنم😭
  http://uupload.ir/files/4vi8_img_20200802_142959.jpg
  http://uupload.ir/files/7x2j_img_20200802_142822.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، گیاهتون کمبود نور داره،بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید ودو بار بافاصله یک هفته گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید.

 22. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید به نظرتون این سه تا گلدون کراسولا مناسب بنسای شدن هستند?
  از لحاظ سنی و برگی کدوم بهتره و اینکه روش بنسای کردنشون مثل آموزش های دیگریه که وجود داره یا فرق میکنه?
  شما کدوم ی مقاله هاتونو پیشنهاد میکنید که بتونم یکی از اینارو بنسای کنم?
  http://uupload.ir/files/gctk_۲۰۲۰۰۷۳۱_۱۵۳۳۰۷.jpg
  http://uupload.ir/files/h1y6_۲۰۲۰۰۷۳۱_۱۵۳۳۰۳.jpg
  http://uupload.ir/files/b3zx_۲۰۲۰۰۷۳۱_۱۵۳۳۰۰.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، هر سه رو میتونید بنسای کنید ولی برای بنسای کردن نیاز به رشد دارند باید صبور باشید تا بزرگتر بشن بعد اقدام به بنسای کردن بکنید، میتونید تمام مقاله هایی روی که در مورد بنسای کردن گیاه پروتولاکاریا افرا یا جید هست رو مطالعه بفرمایید.

 23. امیر گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما تیم قوی میهن کاکتوس
  ببخشید من دو تا سوال داشتم یکی اینکه من این گیاه ی گلدون داشتم که بعد چند ماه زیاد شدنو با تقسیم بوته که خودشون ریشه داشتن تکثیر کردم اما کراسولا من مثل این عکس ها برگاش کامل سبز البته که برگای قوی و شادابی داره اما سبز نیست و این شکلیه
  http://uupload.ir/files/7p6h_۲۰۲۰۰۷۳۱_۱۴۵۲۵۴.jpg
  میخاستم ببینم مشکل دارن یا نژاد یا ژنشون فرق میکنه
  سوال دومم اینکه اونایی که با تقسیم بوته تکثیر کردم اوکین مثل همین عکس بالایی اما یکیشونو قلمه ساقه زدم و مشکلی که داره اینه ک برگاش سفت و قوین ولی کج شدن و اینکه ریششم خیلی پر پشت نشده چیکار کنم? ی ماهیم هست که تو خاکه
  http://uupload.ir/files/gjem_۲۰۲۰۰۷۳۱_۱۴۴۸۴۷.jpg
  http://uupload.ir/files/cmdu_۲۰۲۰۰۷۳۱_۱۴۴۸۲۶.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما،گیاه شما ابلق هست ونژادش همینجوری هست مشکلی نداره، انتهای قلمه رو بررسی کنید اگر پوسیده جدا کنید مجدد بکارید بعد از کاشت، گلدان قلمه ها رو جابجا نکنید ودر جای ثابتی نگداری کنید تا ریشه بزنند.

 24. مهلا گفته:

  سلام.روزبخیر.من گیاه خرفه ایم شپشک آرد آلو زده بود.با مایع سفیدکارو برداشتم و از سم مخصوص استفاده کردم.یهویی کل برگای گیاهم ریخت.علت میتونه سم باشه؟ برای رشد دوبارش چیکارکنم.لطفا راهنمایی کنید.
  من گلدون رو پشت پنجره با آفتاب زیاد گذاشتم ایرادی نداره؟ هفته ای یکبار هم آب میدم

 25. کیانا گفته:

  سلام خسته نباشید با تشکر از پاسخ گویی شما ببخشید من یک گیاه خرفه ای دارم میخواستم بدونم که گیاه هنوز زنده هست یا نه؟این گیاه رو تازه خریدم و میخواستم بدونم برای رشد سریعتر باید چه کار کنم؟و چه مقدار و چه مدت یکبار باید به این گیاه آب بدهم؟بخاطر کوچکی نمیدونم مقدار ابدهی باید چقدر باشه
  دمای جایی که هست ۲۹ درجه هست و پشت پنجره رو به جنوب هست پشت پنجره و نور مستقیم نمیخوره.نور با پنجره فیلتر میشه
  میخواستم بدونم که نحوا نگهداری مناسب هست یا نه؟
  و اینکه با توجه به تعویض مکان تازه آیا نیاز هست که گلدون رو عوض کنم؟
  گلدون دارای زه کشی مناسب هست با تشکر از پاسخگویی شما
  http://uupload.ir/files/h0l_15946685044375388879404431973510.jpg
  http://uupload.ir/files/i1k3_15946684461125703320780680880088.jpg
  http://uupload.ir/files/3knu_1594668421437486993357632347954.jpg
  http://uupload.ir/files/xh4m_15946684022231846126987801239977.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما،بله در حال رشد هست اگر گیاه رو بتازگی تهیه کردید بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تا شوک تغییر محیط نگهداری برطرف بشه بعد از یک هفته گیاه رو به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،شرایط نگهداری ایدال باشه رشد ایدالی خواهد داشت ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید برگهای خشک شده داخل گلدان رو جمع کنید ،فعلا نیازی به تعویض خاک وگلدان نداره تا یک سال میتونید داخل همین گلدان نگهداری کنید،اوایل بهار میتونید خاک وگلدان رو تعویض کنید.پشت پنجره جنوبی با نور فیلتر شده محیط مناسبی برای نگهداری این نوع گیاه هست.

 26. امیر گفته:

  سلام وخسته نباشید ببخشید من کراسولاخرفه ای دارم وبهش خیلی میرسم نور غیر مستقیم وآبیاری به اندازه هستش ولی رشدش خیلی ضعیفه زهکش خیلی خوبه با توجه به عکس لطف کنید بگید من چیکار کنم

 27. باران گفته:

  سلام من یک کراسولا دارم که از وقتی جابه جاش کردم و گذاشتم پست پنجره ای که آفتاب مستقیم میخورد ، خیلی رشدش سریع و خوب شده بود، برگاش اصلا جون گرفته بودن ، اما دوماهی هست که خاک و گلدانشو عوض کردم ، ازون موقع رشدش متوقف شده و مدام پشه میزنه ، یه ده روز به خاک آب ندادم شاید کرم پشه ها که ریز سفیدن از بین بره تا یه هفته نبودن ، اما دوباره پیدا شدن ، سم خریدم بهش سم زدم اصلا فایده نداشت ، اولا پشه های ریز میزد ، الان پشه های بزرگ تری میزنه ، نمیدونم دیگه چکار کنم از دست این پشه ها ، خیلی پشیمونم چرا خاک و گلدانشو عوض کردم ، قبلش خاک باغچه بود ، خاکشو که عوض کردم ، ته گلدان ماسه گذاشتم تا نصف بیشترش خاک کاکتوس ، بعدش خاک برگ ، به نظرتون دوباره خاکشو عوض کنم همشو خاک کاکتوس بذارم ، احساس میکنم ازین خاک برگه که اینجوری شده، خیلی نگران گیاهمم😞 گاهی برای خلاصی ازین پشه ها که روی گیاه میشینن ، اسپری پشه کش میزنم روی خاک وگیاه آیا براش ضرر داره؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله حشره کشهای اسپری برای گیاهان مضرهستند، رطوبت خاک رو کم کنید ویا روی سطح خاک ماسه بریزید ویا خاک رو کلا تعویض کنید،مشکل از خاک برگ هست که بوجود اومده. خاک برگ رو از شرکتهای معتبر تهیه کنید.

   • صبا گفته:

    سلام من گیاه کراسولا دارم و یک‌ماه پیش براتون نوشتم که داره برگاش از حالت گوشتی درمیاد و نازک شده و بعضی از برگاش سوخته هفته ای یک بار آب میدم و پشت پنجره ام هست و آفتاب مستقیم نمیخوره
    خواهشا پاسخگو باشید

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، اسم کاربریتون رو بین سوالها پیدا نکردم، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه،ریشه های گیاه مشکل داره یا از ابیاری زیاد یا از کمبود ابیاری برگها چروک شدن اگر زهکش باز هست وموقع ابیاری اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج میشه گیاه تشنه هست داخل یک ظرف بزرگتر از گلدان گیاه، اب بریزید وگلدان رو حدود یک ساعت داخل اب بگذارید تا گیاه کامل سیراب بشه. اگر چند روز بعد بهبود نیافت ریشه های گیاه رو بررسی کنید. موقع ابیاری هم، به اندازه ای ابیاری رو انجام بدید که اب اضافی مقداری از زهکش گلدان خارج بشه.

 28. tiyamstor9751 گفته:

  سلام من یک روز در میون ب کراسولام اب میدادم تا از زیرش دربیاد و روزی دو بار آبپاشی میکردم بعد ی مدت برکاش شروع کردن ب ریزش ولی ساقش سالمه .
  الان دیگه قبل آبیاری چک میکنم ک تا عمق گلدون خاک خشک شده باشه . ولی هنوز ریزش برگ داره . چطوری جلوی ریزشش رو بگیرم . چی بهش بدم تا سریعتر ریشه جدید بزنه و دوباره برگ بده . ممنون
  فراموش کردم بگم ک کراسولا رو بخاطر گرما داخل بردم و لامپ رشد براش روشن کردم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ابیاریتون زیاد هست ،هر زمان خاک کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید، دلیل ریزش برگها ابیاری بیش اندازه هست،نور کافی دریافت کنه وتهویه ودمای مناسبی داشته باشه رشد ایدالی خواهد داشت ،برای تقویت ماهی یک بار با کود npk12،۱۲،۳۶ استفاده کنید. (یک گرم در یک لیتر اب)

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، نور رو فیلتر کنید وزهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه یک لیوان اب کم هست به اندازه ای ابیاری کنید که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه،دلیل چروک شدن برگها نور مستقیم وکمبود ابیاری هست.

 29. علی گفته:

  سلام وقت بخیر من گیاه کراسولا خرفه ای دارم. برگ های پایین گیاه. قشنگ تپل سالم. ولی برگ های بالای گیاه چروک نازک.
  ریزش نداره. رنگشم. عوض نشده. هفته ای ۲ بار آب تصفیه میدم
  مشکلش چی هست

 30. diba گفته:

  سلام، خسته نباشید، گیاه کراسولا خرفه ای دارم که شپشک آرد آلود داره البته آلودگیش زیاد نیست. می خواستم ببینم باید چیکار کنم؟ نیاز به سم پاشی داره؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، ابتدا بوسیله یک قلمو اغشته به الکل تمام قسمتهای سفید وپنبه ای رو حذف فیزیکی کنید بعد با یک حشره کش سیستیمیک گیاه رو سمپاشی وابیاری کنید یک هفته بعد سمپاشی رو تکرار کنید ودر این یک هفته گیاه رو تحت نظر داشته باشید واگر مورد مشکوکی بود حذف فیزیکی کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، خرخاکی ها معمولا در محیط مرطوب زندگی میکنند میتونید رطوبت خاک رو کم کنید یا روی سطح خاک ماسه بریزید وگلدان رو کامل ابیاری کنید که داخل خاک خفه شده واز بین برند اگر تعدادشون زیاد هست خاک رو تعویض کنید ودور بریزید.

 31. مریم گفته:

  سلام وقت بخیر کراسولا حرفه ای من دوماه پیش خریدم ک برگاش ریخت و شاخه هاش تمام خشک شدن و افتادن الان فقط تنه اصلیش مونده میشه دوباره درست بشه یا ن؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر تنه اصلی خشک نشده باشه میشه مجدد احیاش کرد، ریشه های گیاه رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید.

 32. فاطمه گفته:

  سلام وقت بخیر
  ما چند ماهی می شود که گل کراسولا خرفه ای را قلمه زدیم الان چند وقت هست که برگ هایش از هم فاصله گرفته و زرد شده باید چی کار کنیم

 33. امیر گفته:

  سلام . وقت بخیر
  این سوال دوم بنده هست
  کاکتوسی دارم که اسمشو نمیدونم .
  این کاکتوس رو سه ماه پیش خریدم . تا یک ماه پیش رشد خوبی داشت . بعد کند شد . برگ های پایینش شروع به خشک شدن کردند . حالا از همه جاش داره برگ ها بیشتر از نوک شروع به زرد شدن میکنن و خشک میشن . حتی برگ توی تاج کاکتوس . شرایط و خاک دقیقا شبیه همون پست قبل کراسولا خرفه ای هست. حتی ابیاری و جابجایی ها . در ضمن هر دو گیاه کود سه بیست خاکی رو هر سه هفته یکبار دریافت کردند. البته یه بار سه بیست و یه بار هم امگس بی بیست گلد به صورت پاششی. میشه بفرمایید مشکل این چیه ؟ خاکشون وقتی اب میدم نه خیلی زمان میبره تاپایین بره و نه خیلی سریع پایین میره . نه مثل خاک و برگ سریعه و نه مثل ماسه متوسط . مختصری کند تر اب نفوذ میکنه . مثلا چنوددقیقه. و هر دو وقتی سطح خاک خشک میشه ابیاری میشن . ممنون
  http://uupload.ir/files/tljo_20191228_154107.jpg
  http://uupload.ir/files/mr0m_20191228_154049.jpg
  http://uupload.ir/files/yssh_20191228_154038.jpg
  http://uupload.ir/files/80n8_20191228_154032.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، سیلندریکا هست از خانواده اپونتیاها،برگهای این گیاه دائمی نیست وزمانی که هوا خنک بشه میریزن وکاملا طبیعی هست تمام برگهایی رو که خشک شدن جدا کنید، در این فصل کلا رشد تمام گیاهان کند ویا کلا متوقف میشه که کاملا طبیعی هست وجای نگرانی نیست ابیاری رو کم کنید وزمانی که خاک کامل خشک شد ابیاری کنید زهکش باید باز باشه وبلافاصله بعد از ابیاری اب اضافی خارج بشه، کود سه بیست مناسب این گیاه وکراسولا خرفه ای نیست، فعلا کوددهی رو قطع کنید،وبهار از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند براشون استفاده کنید. مثل ۱۲،۱۲،۳۶،مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب.

 34. امیر گفته:

  سلام . وقت بخیر
  گیاهی دارم که اشتباه نکنم کراسولا خرفه ای هستش.
  سه ماه پیش خریدم.
  تا حدود یک ماه خوب بود و رشد چشمگیر و برگ ها پر رنگ بودند. توی این زمان ابیاری هفته ای یک مرتبه بود و پشت پنجره که حدود ۴ ساعت صبح افتاب میگرفت.
  بعد از مدتی زرد شدن برگها شروع شد و افتادنشون . برگها غالبا روی شاخه ها زرد و چروک میشدن .
  تحقیق کردم گفتن شاید به علت ابیاری کم باشه. ابیاری با همون زمانبدی و سیراب تر ادامه پیدا کرد .
  بعد برگهای سبز هم تک و توک می افتادند . گفتند شاید مال سرما باشه . گیاه جابه جا شد .
  اینبار ابیاری هفتگی و گیاه تو پاسیو بدون تابش نور خورشید .
  باز ریزش بیشتر شد . باز جابه جا شد . جایی که گرمای شوفاژ رو تو شب داره . نور خورشید رو توی صبح حدود یک ساعت داره . ولی در حال حاضر ریزش برگ ها زیاده . هم برگ سیز میریزه و هم برگ رنگ پریده و هم زرد چروک شده . رنگ کلی برگ ها رنگ پریده هست . روزی حدود سی چهل تا برگ میریزه . دمای محیطش همیشه بین ۲۳ تا ۲۷ بوده . شب و روز . خاک هم بعد از تعویض گلدون خاک باعچه و کمپوست چوب بوده .در حالت خشک مختصری سفت هست . خاک اولیه گلدون خودش یادم نیست چجوری بود .میشه بفرمایید چه به سرش داره میاه . ابیاری به اندازه ای داده میشه که اب شروع کنه از زیرش بره. ممنون
  http://uupload.ir/files/o3hd_20191228_153935.jpg
  http://uupload.ir/files/tnjx_20191228_153913.jpg
  http://uupload.ir/files/44u9_20191228_153845.jpg
  http://uupload.ir/files/8gep_20191228_133220.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تغییر دما وتغییر محیط نگهداری بیشتر باعث زرد شدن وریزش برگهای این گیاه میشه،خاکش باید ماسه ای باشه ورطوبت رو مدت زمان زیادی حفظ نکنه ،ابیاری رو زمانی انجام بدید که خاکش کامل خشک شده باشه زهکش باید کاملا باز باشه وموقع ابیاری اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه گیاه رو دور از لوازم گرمایشی نگهداری کنید ،دمای ایدال این گیاه ۲۰_۳۰ درجه هست واگر دما بمرور زمان تغییر کنه تا دمای ۱۵ درجه رو هم تحمل میکنه. فعلا گیاه رو در محیطی که نور ودما وتهویه مناسبی داره بصورت ثابت نگهداری کنید واصلا جابجا نکنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه ریزش برگها قطع میشه.

 35. لیا گفته:

  من این گیاه کراسولا خرفه ایی رو دارم واینکه برگا در عین داشتن رنگ حاشیه قرمز ریختن و ساقه چروک شده و یه قسمتی حتی ریشش رو از دست داده، من توی این فصل نمیتونم نور آفتاب براش مهیا کنم و خیلی جابه جاش کردم، هفته ایی ۲بارم آب بهش دادم، شما میتونین راهنمایی کنین که چرا این گیاه چروک شده و برگاش ریخته، ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *