آموزش تکثیر کراسولا خرفه‌ای

آموزش تکثیر کراسولا خرفه‌ای
آموزش تکثیر کراسولا خرفه‌ای: کراسولا خرفه‌ای را می‌توان به راحتی در خانه و در هر فصلی از سال به شرطی که شرایط فراهم باشد تکثیر کرد. کراسولا شاخه‌های زیادی تولید می‌کند و اگر این شاخه‌ها کنترل نشوند گیاه زشت و بد فرم می‌شود. برای جلوگیری از بد فرم شدن و تبدیل شدن گیاه به بونسای باید گیاه را هرس کنیم. شاخه‌هایی که در هنگام هرس بریده می‌شوند را دور نریزید و آن‌ها را به راحتی تکثیر کنید و با این کار هم عمل هرس برای زیبایی گیاه را انجام داده‌اید و هم می‌توانید کلی کراسولای جدید تکثیر کنید.

اگر نمی‌خواهید گیاه را هرس کنید اما میخواهید عمل تکثیر را انجام دهید هم هیچ مشکلی نداشته و درهرصورت به روش زیر عمل کنید:

برای تکثیر کراسولا خرفه‌ای از طریق قلمه گیری، شاخه و ساقه‌هایی را انتخاب کنید که چوبی و سفت شده باشند. طول قلمه باید ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر باشد و حداقل دارای یک گره باشد (گره محل اتصال برگ به ساقه).

یک چاقو یا یک قیچی تیز تهیه کنید. تیز بودن چاقو یا قیچی خیلی مهم است و اگر کند باشد هنگام برش گیاه له شده و ریشه تولید نمی‌کند. یک یا چند ساقه با خصوصیاتی که گفته شد انتخاب کنید و آن را برش دهید. نیاز نیست برش اوریب باشد و همان صاف برش بدهید. قلمه‌ی بریده شده را به مدت نیم ساعت درون آب قرار دهید تا جریان شیره گیاه قطع شود و برگ‌های اضافی را جدا کنید و حداقل ۴ الی ۶ برگ بر روی قلمه باقی بماند.

وجود برگ زیاد بر روی قلمه انرژی گیاه را مصرف کرده و گیاه ریشه تولید نمی‌کند اما ریشه زایی بدون برگ هم امکان ندارد. در مرحله بعد قلمه ها را در جای خشک و خنک و سایه به مدت ۱ الی دو روز قرار دهید تا انتهای آن‌ها پینه ببندد یا خشک شود. بعد از خشک شدن انتهای قلمه آن را درون گلدان قرار دهید.

قلمه‌ها را می‌توانید در خاک کاکتوس قرار دهید. یا می‌توانید از خاک برگ و ماسه شسته استفاده کنید. گلدان قلمه ها را در محلی سایه روشن و خنک قرار دهید. هرروز خاک را چک کنید اگر حس کردید خشک شده آبیاری کنید. بعد از گذشت ۲ الی ۶ هفته قلمه‌ها تولید ریشه می‌کنند. وقتی ریشه‌ها بزرگ شدن یا اولین جوانه از گیاه ظاهر شد، عمل تکثیر موفق بوده است.

قلمه ها را از همان اول هم می‌توانید در آب ریشه دار کنید. داخل یک ظرف یا یک لیوان آب فاقد کلر و املاح سخت بریزید و قلمه ها را از همان اول برش (نیازی به بستن پینه یا خشک شدن انتهای قلمه نیست) داخل ظرف حاوی آب قرار دهید. آب را هرچند روزی یک‌بار تعویض کنید. بعد از گذشت چند هفته ریشه تولید می‌کنند. وقتی طول ریشه‌ها ۳ الی ۵ سانتی متر شد آن ها را به خاک انتقال بدید. هفته‌های اول انتقال، گیاه را در جای خنک و سایه قرار بدید تا کمی به محیط خاک عادت کند و بعد طبق شرایطی که برای گیاه مادری فراهم کرده بودید برای قلمه‌ها هم فراهم کنید.
.
آموزش تکثیر کراسولا خرفه‌ای
.
.
.
نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

آموزش تکثیر کراسولا خرفه‌ای

مقالات مشابه:

14 دیدگاه برای “آموزش تکثیر کراسولا خرفه‌ای

 1. Shima گفته:

  سلام خرفه من خیلی بی جون شده، و برگهاش سبز و شاداب نیست، چکار کنم حالش خوب بشه.
  چطوری میتونم عگس گل ام بفرستم تا راهنمایی کنید

 2. نسیم گفته:

  سلام خسته نباشید گل کراسولا خرفه ای دارم خیلی ساقه هاش بیحال شدن جوانه ها هم رشدنمیکنن علتش چی هس

 3. وارش گفته:

  سلام
  ممنون از توضیحاتتون
  من هم دو گلدان کراسولا خرفه ای را جا به جا کردم و به جای با نور بهتر منتقل کردم به دلیل تغییر زاویه خورشید در فصل جدید گیاه آفتاب مستقیم دریافت نمیکند ولی نور بهتری در جای جدید دارد. بعد از جا به جایی یک بار هم به خاطر پشه گرفتن گلدانها همه را برای دو روز به تراس منتقل کردم و بعد از استفاده از سم مخصوص گلدانها را به داخل برگرداندم.
  هر دو گلدان گرچه جوانه میزنند اما برگهاشون بدون خشک شدن یا زرد شدن میریزند. یعنی برگهای سالم میریزند.اگر راهنمایی کنید ممنون میشم.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری وجابجایی های مکرر باعث ریزش برگها میشه در جای ثابتی نگهداری کنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشن ریزش برگها هم متوقف میشه. ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید وزهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه وموقع ابیاری مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه.

 4. عرفان گفته:

  سلام ببخشید کراسولا من جاشو عوض کردم شروع کرد به ریختن برگاش یعنی از یه طرف طلقچه گذاشتم یک طرف دیگر بعد بلافاصله گذاشتم سر جاش ولی الان برگاش حتی ساقش پلاسیده شده داره میریزه حتی ساقش جدا شد چرا اینجوری شده هفته دو بار با اسپری روزه مشخص بهشم آب میدادم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری به گیاه شوک وارد میکنه وباعث زرد ویا ریزش برگهای گیاه میشه از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگها وخاک گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 5. سارا گفته:

  سلام کارشناس عزیز کود مخصوص این گیاه چیه ایا از کودهای مخصول کاکتوس میتونم استنفاده کنم و فصل کود دهی مثل کاکتوس شش ماهه اول ساله؟ و اینکه رنگ برگهای کراسولای من سبز روشنه تیره نیس یکم کمرنگه مشکلش چیه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله میتونید از کود مخصوص کاکتوسها در زمان رشد ماهی یک بار استفاده کنید، شرایط نگهداری گیاه رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *