نحوه کاشت بذر آدنیوم به زبان ساده

نحوه کاشت بذر آدنیوم به زبان ساده
نحوه کاشت بذر آدنیوم به زبان ساده: یکی از راه‌های تکثیر گیاه آدنیوم از طریق بذر می‌باشد و البته راه‌های بیشتری برای تکثیر وجود دارد ولی تکثیر از طریق بذر آسان‌تر بوده به شرطی که به یکسری از نکات توجه شود.  تکثیر آدنیوم در گلخانه‌ها به صورت انبوه بوده و روش کاشت بذر در گلخانه کاملاً متفاوت با کاشت بذر در خانه می‌باشد. ما قصد دارید روش کاشت بذر در خانه را در این مقاله آموزش دهیم.  روش کاشت بذر در خانه بسیار آسان است و با کمی دقت می‌توانید این گیاه زیبا را خودتان در خانه پرورش دهید. برای این کار کافی است مراحلی که گفته می‌شود را به ترتیب انجام دهید.

۱_ انتخاب بذر تازه با قوه نامیه بالا:
به توانایی بذر برای جوانه زنی قوه نامیه گفته می‌شود.
به تعداد بذرهایی که در طول یک زمان معین (مثلاً ۱۰ روز) جوانه می‌زنند نیز قوه نامیه میگویند که معمولاً با درصد بیان می‌شود.
پس اولین مرحله خرید، بذر تازه و با کیفیت که دارای قوه نامیه بالا باشد است که بسیار مرحله مهمی می‌باشد و برای این کار حتماً از فروشگاه‌های معتبر که قوه نامی و تازگی بذر را ضمانت می‌کنند خرید کنید در غیر این صورت ممکن است تمام زحمات شما حدر رود.
بذر آدنیوم به رنگ چوب می‌باشد و طول آن‌ها تقریباً نیم سانتی متر (ممکن است کوچک‌تر و بزرگ‌تر باشد) می‌باشد. برای بالا رفتن درصد جوانه زنی بذر بهتر است بذرهای درشت را چند ساعتی در آب ولرم خیساند البته اینکار ضروری نیست و فقط کیفیت جوانه زنی بیشتر می‌شود.

برای خرید بذر آدنیوم اینجا کلیک کنید.

۲_ خاک بستر کشت:
بستر کشت محلی است که بذر در آن جوانه زنی می‌کند و برای مدتی تا زمان انتقال درون آن رشد می‌کند. پس باید بستر کشت دارای خاکی با مواد مغذی باشد تا در طول دوران رشد جوانه، مواد مورد نیاز به گیاه برسد. خاکی که برای این کار انتخاب می‌کنیم پیت ماس است که هم رطوبت را به خوبی حفظ می‌کند و هم مواد مغذی مورد نیاز گیاه را تأمین می‌کند. می‌توانید پیت ماس را با کوکوپیت ترکیب کنید. برای این کار ۷۰ درصد خاک پیت ماس و ۳۰ درصد خاک کوکوپیت را باهم مخلوط کنید. البته می‌توان ماسه شسته رودخانه که ضدعفونی شده باشد هم به میزان کمی به خاک اضافه کرد، ماسه کمک می‌کند زمانی که رطوبت خاک کم می‌شود روی سطح خاک شکافت ایجاد نشود چون شکافت باعث می‌شود ریشه‌های ضعیف و کوچک جوانه پاره شود و ممکن است جوانه‌ها از بین بروند. اما ضرورتی نیست و با خاک پیت ماس خالی هم می‌توان بذر ها را پرورش داد.
۳_ ظرف بستر کشت:
برای کاشتن بذرها ما نیاز به یک ظرفی داریم که به تعداد بذرها فضا داشته باشد،نور را از خودش عبور دهد و رطوبت را برای جوانی زنی حفظ کند.

برای این کار می‌توانیم از ظرف‌های پلاستیکی یا شیشه‌ای یا هر ظرفی که شفاف باشد و نور از آن عبور کند استفاده کنیم. برای ظرفمان به یک درب نیاز داریم تا هوا از آن عبور نکند. درب ظرف نباید به قدری نازک باشد تا دمای محیط بیرون و داخل بستر به راحتی تبادل پیدا کند. می‌توانیم بجای درب از پلاستیک‌های فریزر به همراه کش استفاده کنیم. ارتفاع ظرف نباید کم باشد و حداقل ارتفاع مورد نیاز ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر می‌باشد. البته ارتفاع زیاد هم نیاز نیست.

ظرف بستر باید دارای سوراخ‌هایی در کف خود باشد تا آب و رطوبت اضافی از کف آن خارج شود. اگر سوراخ نداشته باشد باید خودمان به کمک یک وسیله تیز برای ظرف سوراخ ایجاد کنیم. معمولاً ظرف‌های شیشه‌ای به منظور اینکه سوراخ کردنشان سخت است برای این کار مناسب نیستند. ظرف‌های پلاستیکی را به راحتی می‌توان در کف آن‌ها سوراخ ایجاد کرد. بهترین ظرف برای این کار همان جا نانی‌هایی است که در بیشتر خانه‌ها یافت می‌شود. یک جا نانی با ظرفیت تعداد بذرها تهیه کنید و کف آن را سوراخ کنید. جا نانی به علت دارا بودن درب، کار را بسیار آسان‌تر می‌کند. دقت کنید که جا نانی سفید و شفاف باشد تا نور به جوانه‌ها برسد.
برای سوراخ کردن کف ظرف می‌توانید از یک پیچ گوشتی کمک بگیرید (فقط ظرف‌های پلاستیکی)
پیچ‌گوشتی را بر روی شعله آتش قرار دهید تا داغ شود بعد از اینکه کاملاً داغ شد با آن روی ظرف سوراخ ایجاد کنید. هر وقت سرد شد باز چند دقیقه‌ای روی شعله قرار دهید و مجدداً تکرار کنید فقط خیلی مراقب باشید چون این کار کمی خطر هم دارد و در یک محل مناسب و بیرون از خانه این کار را انجام دهید چون ممکن است باعث آتش سوزی شود. سوراخ‌ها را به ترتیب و مرتب بر روی کف با فاصله ۲ سانتی متری از هم ایجاد کنید. تمام کف ظرف باید سوراخ داشته باشد.

کف بستر باید با سنگ ریزه پر شود تا هم از ریزش خاک ظرف جلوگیری کند و هم فاصله‌ای ایجاد کند تا آب اضافی به راحتی خارج شود. سنگ‌هایی انتخاب کنید تا از سوراخ‌های کف ظرف کمی بزرگ‌تر باشد.

۴_ مراحل ضد عفونی کردن:
بعد از خرید بذر و آماده کردن خاک و ظرف، شما نیاز به یک ضدعفونی کننده یا قارچ‌کش دارید. در بستر کشت رطوبت فراوان ایجاد می‌شود و به علت دارا بودن مواد مغذی خاک، محل رشد قارچ‌ها ایجاد می‌شود. قارچ‌ها برای جوانه‌ها بسیار خطر دارند و باعث از بین رفتن جوانه‌ها می‌شوند. این مرحله نیز یکی از مراحل حساس و مهم است.
.
نحوه کاشت بذر آدنیوم به زبان ساده
.
.
نویسنده: محمد نورعلی
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

78 دیدگاه برای “نحوه کاشت بذر آدنیوم به زبان ساده

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، اصلا نباید دفن بشه روی سطح بستر قرار بدید وروی بذر فقط محلول قارچ کش اسپری کنید.

 1. شاهین گلچین گفته:

  روزبخیر
  من بذر آدنیوم کاشتم
  اول اینکه همش در نیومد و نصفش سبز شد
  ولی سبز شده ها هم بعد از مدتی رو به خرابی رفتند
  چه کنم؟
  اونهایی که سبز نشدن رو چه کنم؟

 2. محبوبه گفته:

  سلام.وقت بخیر.ببخشید آدنیوم های من سه ماهشون شده .میشه بهشون کود بدم؟چه کودی؟ کاکتوس هم کاشتم سه ماهه شدن. چه کودی بهشون بدم تا زود بزرگ بشن و چند وقت یه بار ؟🙏🙏🙏

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر سه ماهشون کامل تموم شده بله میتونید کوددهی رو شروع کنید،از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند میتونید استفاده کنید مثل ۱۲،۱۲،۳۶ ویا ۳،۱۱،۳۸ از کود بیوبیست طلایی هم میتونید استفاده کنید یک گرم در یک لیتر اب هر دوهفته یک بار.

 3. محمد گفته:

  سلام خسته نباشید،این گیاه آدنیوم بعد چند وقت بذر تولید می کنه؟و اینکه آیا نر وماده داره یا خودش گل دوجنسیه؟نیاز به گرده افشانی دستی داره یا نه؟با تشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، بستگی به شرایط نگهداری داره، شرایط نگهداری ایدال باشه در سه سالگی هم بالغ میشه وگل میده برای بذر گیری به دو گیاه پایه نیاز دارید که همزمان گل بدند تا بتونید گرد افشانی کنید. جفت پایه هست ونیاز به گرد افشانی داره.

 4. محمد گفته:

  سلام برای کاشت آدنیوم با توجه به اینکه من گلخونه دارمو دماش بین ۲۵ تا ۳۰ درجه و رطوبتش حدود ۶۰ تا ۷۰ هست آیا لازمه در مرحله جوانه زنی کیسه پلاستیک رو گلدان بکشم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بهتر هست تا جوانه زدن بذرها کاور کنید ویا رطوبت محیط رو تا ۸۰ درصد برسونید، و بعد از جوانه زنی میتونید کاور رو بردارید.

 5. میثم حیدری گفته:

  سلام وقتتون بخیر .بذر ادنیوم شنیدم ۱۰یا۲۰ روز باید توی اب باشن اول درسته؟ بعد از اینکه جوانه زنی انجام شد کاشته شه داخل خاک چیکار‌کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، خیر اشتباه هست، تا این مدت داخل اب باشه بذرها پوسیده میشن،میتونید لای یک دستمال مرطوب بگذارید وبعد از جوانه زنی داخل بستر کشت انتقال بدید ویا از ابتدا روی سطح بستر قرار بدید و دما ورطوبت مورد نیاز برای جوانه زنی رو تنظیم کنید.

 6. مریم گفته:

  سلام من بذر افرا قرمز خریدم برا کاشتش باید چیکار کنم
  چه کارهایی و باید انجام بدم.و بذر ها رو چه مدلی بکارم و تو چه عمقیو در چه دمایی نگه اش دارم.

 7. محمد گفته:

  سلام
  من جایی خوندم که آدنیوم نیاز به آفتاب زیاد و مستقیم داره، آدنیوم من تقریبا ده روزه از خاک بیرون اومده یعنی از همین الآن باید بزارمش جلوی نور مستقیم خورشید؟

 8. محمد گفته:

  سلام، خسته نباشید
  من یه هفته پیش بذر آدنیوم کاشتم و امروز صبح سبز شدن، میخواستم یه توضیح درمورد هوادهی بهم بدین که از چه زمانی باید شروع بشه و اینکه درب ظرف رو از کی باید بردارم؟
  با تشکر فراوان

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، یک هفته بعد از اینکه بذرها جوانه زدند میتونید هوادهی رو شروع کنید،سه روز اول چند دقیقه وبمرور زمان هوادهی رو افزایش بدید تا به جوانه ها شوک وارد نشه،بعد از اتمام چهار ماهگی میتونید درب رو بردارید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر دما ونور مناسبی داشته باشید در هر فصلی میتونید کشت کنید ولی اگر شرایط مناسب وایدال رو ندارید میتونید اوایل بهار اقدام کنید.

 9. علی گفته:

  سلام
  ضمن تشکر از پاسخگویی و راهنمایی های جالب شما
  آدنیوم های من بیش از ۴ ماه هستند و۸برگ به بالا هستند.خواستم آنها رو تک کنم.اگه میشه لطف بفرمایید روش تک کردن وخاک مناسب آنها روتوضیح بفرمایید.
  ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از شما،الان فصل مناسبی برای تک کردن خزانه نیست بهتر هست صبر کنید واواسط اسفند ماه اقدام کنید، از خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وماسه ای باشه که اب رو مدت زمان زیادی حفظ نکنه میتونید استفاده کنید.

 10. محبوبه گفته:

  سلام.وخسته نباشید.🙏ببخشید میشه بگید برای کاشتن بذر کاکتوس و آدنیوم میشه بذرها را توی دستمال نمدار داخل پاکت زیپی گذاشت تا جوونه بزنند … بعد توخاک کاشت؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، نه بهتر هست روی سطح خاک بگذارید با این روش کپک میزنند، این روش بیشتر برای بذرهای افرا بکار میره.

 11. ایرج امینی گفته:

  درود بر شما
  فاصله‌ی بذرهای آدنیوم عربیکم در بستر چقدر باید باشه که تا پیش از جابجایی به محل بعدی، مزاحم همدیگه نباشن؟
  از پاسختون سپاسگزارم

 12. سارا گفته:

  سلام کارشناس عزیز
  تعدادی بذر ادنیوم عربیکوم واریته Rcn KLD PNW به دست من رسیده میخوام بدونم روش کاشت تمامی بذرهای ادنیوم مثل هم هست؟
  و اینکه ایا میتونم هر بذر رو داخل یک گلدان سایز ۶ کشت کنم و گلدان ها رو داخل یک ظرف بزرگ پلاستیکی که کفش رو با ماسه و اب برای ایجاد رطوبت ریختم بکارم؟
  ودوم اینکه ایا بذر دیسکوریا رو هم میتونم با همین ادنیوم ها داخل ظرف قراربدم تا با هم سبز بشن؟چون ظرف دارای ارتفاع زیاد هست و تا مدتی میشه داخل اون بمونن

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله روش کشتتشون یکی هست میتونید کشت کنید بذرهای دیسکوریا یک الی دو ماه بعد از کشت جوانه میزنند بهتر هست جدا بکارید.

 13. علی گفته:

  سلام.
  نزدیک دوماه میشه که آدنیوم کشت کرده ام الان تقریبا ۶ برگی شدن. بعلت رشد آدنیوم ها درون ظرف کشت الان برگها به سقف ظرف کشت برخورد کرده. آیا میتونم درب ظرف رو برداشته یا آنها رو تک کنم.
  ممنون راه حل بفرمایید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، دو ماهه هنوز برای تک کردن کوچک هستندواحتمال از بین رفتنشون زیاد هست میتونید یک ظرف شفافی رو که عمق زیادی داره بصورت برعکس روی بستر بگذارید تا حداقل چهار ماهشون تموم بشه بعد تک کنید. ازظرفهای یک بار مصرف شفاف هم میتونید استفاده کنید از یک طرف چسب نواری بزنید که باز وبسته کردنشون راحت باشه.

 14. رضاحبیبیان گفته:

  سلام دوست عزیز بعضی از سایتها گفتن بذرآدنیوم وقتی شش تا برگ دار شدمیشه به گلدان تک وارد کرد.بعضیها هم میگن سه ماه بایدتوخزانه زیر سلفون باشه .نظر شما روخواستم بدونم چون خیلی خیلی کار شما درسته.سپاسگذارم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما بستگی به شرایط نگهداری داره معمولا بالای چهار ماهگی میشه تک کرد. حتما باید چهار ماه تموم بشه وحداقل گیاه ۴الی ۶ برگ حقیقی داشته باشه.

 15. رضا حبیبیان گفته:

  سلام ممنون ازراهنمایی خوب شما یک سوال داشتم ؟بذرها روبعدازچندوقت ازخزانه میشه درآورد؟تشکر

 16. محمد پاسبان گفته:

  سلام وقت بخیر ببخشید من بذر ادنیوم رو به جای پیت ماس توی خاکی با ترکیب خاک برگ کوکوپیت و هفتاددرصد ماسه کشت کردم البته بذرها جوونه زدن ولی ایا رشدشون کمتره نسبت به پیت ماس؟؟میتونم الان خاکشونو عوض کنم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بهتر بودپیت ماس هم ترکیب میکردید الان هیچ کاری نمیتونید انجام بدید، جوانه ها از بین میرند، صبر کنید بزرگ بشن بعد از پایان چهار ماهگی میتونید تک کنید وداخل خاک جدیدی کشت کنید.

   • محمد پاسبان گفته:

    ممنون از پاسختون ولی من اکثر ادنیومهایی که توی گلخونه دیدم همشون توی ماسه بودن میگفتن ادنیوم مثل کاکتوسه و باید توی ماسه بمونه الان چندتا ادنیوم سه چار ساله دارم اونارو هم باید خاکشونو عوض کنم و بزارم توی پیت ماس؟

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     ممنون از شما،نه باید داخل خاک مخصوص کاکتوس باشند برای کشت بذر بهتر بود از پیت ماس استفاده میکردید ،جوانه ها در ابتدای رشد ضعیف هستند ونیاز به رطوبت زیادی دارند وکمبود رطوبت باعث خشک شدن واز بین رفتنشون میشه،باید رطوبت بستر رو هر روز چک کنید وزمانی که سطح بستر کمرنگ شد ابیاری رو انجام بدید.

 17. رضاحبیبیان گفته:

  سلام دوست عزیز بابت پاسخهای خوب شما تشکر.یک سوال دیگه داشتم بذرآدنیوم رشد کرده بایدهنوز از بالا آب پاش کرد ؟یا نه

 18. شاه حسینی گفته:

  سلام. بعضی از جوانه هایی که دارم برگشان چروک شده و ازبین رفته. دلیلش چیست و چکار باید کرد؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز جوانه ها وبستر کشت عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 19. masoudyazdi08 گفته:

  سلام ادنیوم بعد از اینکه جوانه زد و حدود ۱۰روز گذشت میتونم کاور رو بردارم یا نه باید هوا دهی شود تا چه زمانی باید کاور باشد

 20. e.adeldust گفته:

  سلام وقت بخیر. نور مناسب برای آدنیوم چیه یعنی نور مستقیم خوبه یا غیر مستقیم؟ نور پنجره جنوبی خوبه یا شمالی؟

 21. sahar.kaktus70 گفته:

  با سلام دوباره بذر ملوها هم ۲۵ روزه هستن و محیط و تمام شرایطشون مثل آدنیوم ها و بقیه بذر ها هست.

  به هیچ وجه بستر ها ر جابه جا نکردم فطر به دلیل رشد مجبور شدم سلفون آدنیوم رو بردارم و کیسه بزارم جاش

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، رطوبت بستر رو افزایش بدید چند روز هم صبر کنید اگر جوانه نزدند در خرید بعدی در قسمت توضیحات ذکر کنید تا مجدد براتون ارسال بشه.

 22. sahar.kaktus70 گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید دوتا سوال داشتم از شما ممنون میشم راهنمایی کنید
  من بذر آدنیوم کاشتم الان ۲۵ روزه هستن خاکشون پیت ماس+کمی ماسه هستش ضدعفونی شده و در نور فیلتر شده قرار دادم تو این مدت دوبار قارچ کش اسپری کردم و یکبار به دلیل خشکی خاک آب دادم بهش الان به مدت یک هفته است که بخاطر قدشون سلفون رو برداشتم و کیسه کشیدم روشون و به گفته خودتون چون از خاک در میومدن شن عربی ضدعفونی شده ریختم ولی الان دو روزه یا برگ هاش زرد شدن و یا لکه های سفید افتاده روشون باید چیکار کنم؟
  http://uupload.ir/files/ujqi_20200315_090302.jpg
  http://uupload.ir/files/4g6j_20200315_090308.jpg
  http://uupload.ir/files/g6ad_20200315_090317.jpg

  سوال دومم اینکه من همراه این بذر ملو تیغ قرمز هم خریدم اما حتی جوونه هم نزده بذرهای دیگه که خریدم کمی جوانه زدن اما این اصلا ایا مشکلی هست؟
  http://uupload.ir/files/kk9a_20200315_090625.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای ادنیومها دما رو چک کنید تا کم نباشه بین ۲۰الی ۳۰ درجه، دما تغییری داشته باشه برگها زرد وخشک میشن تا حد امکان بستر رو جابجا نکنید وحتما کاور کنید تا رطوبت از دست ندهند، کاور رو که برداشتید دما ورطوبت تغییر کرده و به جوانه ها شوک وارد شده وبرگهای قدیمی زرد وخشک شدند فعلا برگها رو جدا نکنید بگذارید کامل خشک بشن بعد با احتیاط جدا کنید. برای بستر ملوها چند وقت هست که کشت کردید واینکه بستر رطوبت داره؟خشک بنظر میرسه!

  • S.mohammadi گفته:

   باتشکرازشما بابت پاسخگویی.
   ببخشیدپیتماس هم دارین برای فروش؟
   پیتماس قهوه ای برای خزانه مناسبه یا مشکی

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    ممنون از شما،نه متاسفانه، رنگ پیت ماس مهم نیست چون رنگ پیت ماسه بستگی به منطقه ای استخراج میشه داره، داخل هر نوع پیتماسی میتونید کشت کنید فقط باید جنس پیت ماس مثل اسفنج باشه وموقعی که داخل دست فشرده میشه بعد از باز کردن دست به حالت اولیه برگرده وذراتش بهم نچسبه.

 23. محمد متین گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشی خدمت شما کارشناسان عزیز میهن کاکتوس.
  من یک سوال داشتم و عبارت است از :
  من میخوام کاشت آدنیوم در خانه تعداد زیاد نه خیلی کم به صرفه است ؟؟؟
  چون در محله و دور اطراف ما گلخانه ها آدنیوم را ندارن.
  اکه میشود هرچه زود تر جوابم را بدهید.

 24. سارا گفته:

  کارشناس عزیز من دوساله ادنیوم کاشتم یکی دوتا از ادنیوم ها اصلا رشدی ندارن همونطور کوچولو و لاغر موندن سرزنی هم کردم مجددا که ببینم جوانه میزنه یانه دلیل متوقف شدن رشدش چیه چیکار کنم تنه ببنده

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداریشون رو هم بفرمایید واز گیاهان عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *