آیا کاکتوس‌ها سرما می‌خورند؟

آیا کاکتوس‌ها سرما می‌خورند؟
آیا کاکتوس‌ها سرما می‌خورند؟ کاکتوس‌ها به دلیل ذخیره آب زیاد در بافت‌ها و اندام‌های داخلی خود شدیداً به سرما و یخ زدگی حساس هستند و اگر دما خیلی پایین رود بافت و اندام‌های کاکتوس‌ها یخ زده و از بین می‌رود و به گیاه آسیب‌های شدید وارد می‌شود و حتی ممکن است گیاه از بین برود. در فصل زمستان حداقل دمای هوا برای نگهداری کاکتوس‌ها ۵ الی ۱۰ درجه می‌باشد و اگر دما کمتر از این حد شود گیاه آسیب دیده و از بین می‌رود.

کاکتوس‌ها با شروع شدن فصل سرما آب اضافی که در بافت‌های خود ذخیره کرده بودند را تخلیه می‌کنند تا از یخزدگی جلوگیری کنند و به همین علت اندام‌های آن‌ها در فصل زمستان ممکن است چروکیده شود و این امری کاملاً طبیعی بوده و با شروع مجدد فصل رشد و ذخیره کردن آب، این چروک کاکتوس‌ها از بین خواهد رفت و برای همین است که میگویند در زمستان کاکتوس‌ها را آبیاری نکنید یا به مقدار خیلی کم و در بازه‌های زمانی طولانی آبیاری را انجام دهید تا به گیاه آسیب نرسد، چون کاکتوس‌ها در فصل سرما به آب احتیاج ندارند.
دیگر مشکلات کاکتوس‌ها در فصل سرما این است که سیستم ایمنی و دفاعی آن‌ها بسیار ضعیف می‌شود و در برابر آفات حساس‌تر شده و ممکن است از بین بروند. در این فصل به علت سرما آب دیرتر خشک و تبخیر می‌شود و ریزش آب بر روی تنه و اندام‌های گیاه دچار ایجاد بیماری قارچ می‌شود و چون سیستم ایمنی ضعیف شده، به گیاه آسیب جدی وارد می‌شود. در این فصل باران و طوفان‌های شدید می‌تواند به کاکتوس‌ها آسیب برساند و آن‌ها را از بین ببرد.
حال سؤال اینجاست که، پس چرا کاکتوس‌ها به دوره خواب و سرمای زمستان نیاز دارند؟
علاوه بر اینکه سرمای شدید می‌تواند کاکتوس‌ها را از بین ببرد اما مقداری سرما در زمستان برای کاکتوس‌ها نیاز است. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای نگهداری از کاکتوس‌ها زمستان گذرانی و ایجاد دوره خواب برای این نوع گیاهان زیبا می‌باشد.
دوره خواب یک دوره سرمایی برای کاکتوس‌ها است و با سرد شدن هوا و شروع فصل پاییز و زمستان این دوره آغاز می‌شود.
دوره خواب به کاکتوس‌ها کمک‌های فراوانی می‌کند و می‌توان گفت این دوره برای استراحت آن‌ها می‌باشد.
کاکتوس‌ها برای گلدهی در فصل رشد نیاز به دوره خواب و سرما دارند و همچنین این دوره کمک فراوانی به رشد و نمو آن‌ها در فصل بهار و تابستان می‌کند.
افرادی هستند که ادعا می‌کنند کاکتوس‌های کوچک و جوان به دوره سرما نیازی ندارند و فکر می‌کنند این دوره فقط جلوی رشد آن‌ها را می‌گیرد و می‌توان گفت که کاملاً اشتباه می‌کنند. دوره خواب به کاکتوس‌های جوان نیز کمک می‌کند تا در فصل بهار و تابستان رشد چند برابر و بیشتری داشته باشند. دیگر مزایای این دوره افزایش طول عمر کاکتوس‌ها می‌باشد.
کاکتوس‌ها در فضای داخل خانه هیچ‌گاه به خواب نمی‌روند و برای ایجاد دوره خواب نیاز به فضای خنک‌تر و رعایت یکسری مسائل می‌باشد.
در دوره خواب و زمستان هرگز دمای هوا از ۷ درجه کمتر نشود و کاکتوستان را در دمای ۷ تا ۱۳ درجه نگهداری کنید. البته کاکتوس‌هایی نیز هستند که دماهای پایین‌تری را می‌توانند تحمل کنند اما ارزش از بین رفتن آن ها را ندارد. کاکتوس را در محلی خنک با دمای کمتر از ۱۳ درجه قرار دهید تا به خواب بروند و اگر دما پایین‌تر از ۷ درجه شد به سرعت کاکتوس را به محل گرم‌تری منتقل کنید تا دما بالاتر از ۷ درجه سانتی‌گراد باشد. هرگز کاکتوس را در معرض طوفان و بادهای شدید و باران‌های فصل زمستان قرار ندهید سعی کنید آب بر روی تنه آن‌ها نریزد.
برخی بر این باورند که چون کاکتوس به دوره خواب فرو رفته است دیگر به نور نیازی نداشته و آن ها را در محلی تاریک به حال خود رها می‌کنند. کاکتوس‌ها را در محل‌هایی روشن قرار دهید تا حداقل مقداری نور به آن‌ها برسد و از آفتاب زمستانی بهره ببرند. میزان آبیاری را به شدت کاهش دهید و فقط ماهی یک مرتبه به میزان خیلی کم برای جلوگیری از خشکی به آن‌ها آب بدهید. کود دهی را در این فصل قطع کرده و هرگز در این دوره کاکتوس‌های خود را کود دهی نکنید. هر روز به آن‌ها سر بزنید و آنها را به حال خود رها نکنید و مراقب آن‌ها باشید. در این فصل سیستم ایمنی کاکتوس‌ها بسیار ضعیف شده و حشرات و آفت‌ها به راحتی می‌توانند به آن‌ها آسیب‌های جدی وارد کنند. برای جلوگیری از قارچ زدگی در این فصل از ریختن آب و اسپری آب بر روی تنه و اندام کاکتوس‌ها جلوگیری کنید.
با شروع فصل رشد که اواخر اسفند ماه می‌باشد و هوا گرم‌تر می‌شود آبیاری کاکتوس ها را افزایش داده و کود دهی را طبق روال قبلی خود انجام دهید.
در دوره خواب از تکثیر کردن و پیوند زدن کاکتوس‌ها خودداری کنید.
آیا کاکتوس‌ها سرما می‌خورند؟
.
.
.
.
نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

آیا کاکتوس‌ها سرما می‌خورند؟

‫15 نظر ارسال شده در “آیا کاکتوس‌ها سرما می‌خورند؟

 1. الیاس پورحبیب بازقلعه :

  سلام و خسته نباشید
  من با شروع فصل بهار از اونجایکه هوا خوب و گرم شده بود طبق نظر کارشناسان کاکتوس ها رو به بیرون از خونه انتقال دادم هوا چند روز بسیار عالی بود ولی متاسفانه در عرض یک روز هوا مجددا زمستانی شدو بسیار سرد ولی دما زیر ۵درجه نیومد ولی شاید تو شب زیر ۵هم رسید
  سوال من اینه اول اینکه چون هوا خوب بود آبیاری صورت گرفته بود و بعد از آبیاری هوا به شدت سرد شد پشتهادتون چیه؟ شاید این تغییر دما طبق نظر هواشناسی چند روز بیشتر طول نکشه ولی تو این چند روز احتمال آسیب رسیدن به گیاها با توجه به تغییر ناگهانی دما هست؟ کاکتوسها زیر بارون نیستند ولی سرمای هوا به شدت منو نگران کرده
  ممنونم

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون، میتونید روی گیاهان کاور بکشید، با کشیدن کاور دمای داخل گلدانها چند درجه از دمای بیرون کاور گرمتر خواهد ماند واسیبی به گیاهان نمیرسه.

 2. saharfakhim70 :

  با سلام. یه سوال داشتم از خدمت شما
  من چند ماهی هست کاکتوس زبان مادر شوهر دارم ابتدا در بالکن با نور مستقیم بود و هفته ای یک بار آب میدادم با شروع سرما به داخل خانه آوردم و ازش نگهداری میکنم هفته ای یک بار آب میدم زیر نور فیلتر شده با خاک حاضری از کاکتوس فروشی است اما چند هفته است طبق عکسی که فرستادم باد کرده اگر بتونید کمک کنید ممنون میشم
  http://uupload.ir/files/8t6t_20200214_125819.jpg

  • کارشناس 2 :

   سلام، احتمالش هست که در اثر گزش حشرات ویا بیماری باکتریایی باشه،میتونید قسمت تاول زده رو بوسیله یک چاقوی تیز وضدعفونی شده بصورت جراحی خارج کنید ومحلول قارچ کش روی قسمت جراحی شده اسپری کنید، اگر به قارچ کش دسترسی ندارید، میتونید از پودر دارچین استفاده کنید وروی محل پودر دارچین بریزید.

 3. Xlnc :

  سلام من یه اپونتیا (دقیقا شبیه همون که تو عکس اول هست) تو حساط دارم که بزرگم شدم جابجاییش و اوردنش تو خونه مشگله اینجا زمستانها خیلی سرد میشه هنوز هیچی نشده هوا اینجا خیلی سرده. چیکارش کنم؟ بیارمش داخل یا بیرون ولش کنم؟ سال قبل بیرون ولش کردم ولی خیلی کوچیکتر بود اون موقع اصلا فک نکردم سالم بمونه ولی موند و امسال اصلا یهو عجیب رشد کرد شاید ۵ برابر شد. باید حتما ببرمش تو دمای ۵ درجه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، اگر خیلی بزرگ هست وجابجاییش سخته دورش کیسه پلاستیکی بکشید وبه اصطلاح کامل کاور کنید که از سرما محافظت بشه البته اگر خاکش کامل خشک باشه یخ نمیزنه وتا دمای چند درجه زیر صفر هم سالم میمونه،فقط دقت کنید که تمام قسمتهای گیاه رو بپوشونید ،میتونید پلاستیک رو بزرگ بردارید وادامه پلاستیک رو روی خاک بگذارید وروش خاک بریزیدیا وسیله سنگینی بگذارید که محکم باشه وباد هم روش اثر نگذاره.

 4. dr.sharifi2018 :

  ببخشید دوتا سؤال
  یکی اینکه تو شهر من کلا دما حدود چهار ماه تا پنج ماه حدود ۱۰ درجه هست من چطوری کاکتوس رو شش ماه تو اون دما قرار بدم واسه گلدهی؟
  دوم اینکه دقیقا دما برا خواب کاکتوس چقدر باید باشه ؟آخه هرکس یه چیز میگه و اینکه آیا خواب کاکتوس علامتی داره که بفهمم به خواب رفته یا نه؟

 5. dr.sharifi2018 :

  سلام وقت بخیر
  کاکتوس به چند ماه خواب نیاز داره مثلا یک ماه تو دما ۱۵ درجه باشه بعد که هوا سرد تر میشه بیارم کاکتوس هارو داخل خونه خواب کاکتوس انجام شده؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، برای گلدهی اگر میخواهید خواب زمستانی داشته باشند بایدبین ۶_۵ ماه در دمای بین ۵_۱۰ درجه نگهداری بشن تا خواب زمستانی رو سپری کنند.

 6. احمدرضا امیری :

  سلام.وقت بخیر .درباره خواب زمستونی بذر های کشت شده پنج شش ماهه میخواستم بدونم که داخل مقاله گفتید برای اونها هم این خواب لازمه.بستر کشت کاکتوس ها مگه نباید مداوم خیس و مرطوب باشه و با قارچکش از قارچزدگی اونها جلوگیری بشه ؟ خب اگه زمستون هم همین روند رو ادامه بدیم که بخاطر دما این جوونه ها به خواب میرن ولی بخاطر رطوبت و اب زیاد موجود تو بستر براشون مشکل پیش میاد ! ترکیب شرایط خواب و رشد خرابشون میکنه . ممنون میشم راهنماییم کنید در این باره

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، جوانه ها بهتر هست تا دوسالگی خواب زمستانی نداشته باشند ودر زمستان هم دمای نگهداریشون بین ۲۰_۳۰ درجه باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *