معرفی کاکتوس اچینو فوسالو

معرفی کاکتوس اچینو فوسالو

معرفی کاکتوس اچینو فوسالو: کاکتوس اچینو فوسالو (Echinofossulocactus) یکی از متفاوت‌ترین گونه‌های اچینو می‌باشد که در بومی پهنه شمال مرکزی و غرب مکزیک است، روشنایی دوست و گرما پسند بوده و در کل از کاکتوس‌های مقاوم می‌باشد. نمونه کوچک این کاکتوس با نوع بالغ آن متفاوت است به این صورت که هر چه سن آن بیشتر می‌شود، خارها متراکم‌تر و بلندتر می‌شوند.

 

شکل ظاهری:
به صورت گرد کروی و استوانه کوتاه با آرئول های کوچکی که با فاصله حدود ۴ سانتی متر قرار دارند دارای ۴ الی ۲۰ خار شعاعی و ۱ تا ۴ خار مرکزی به رنگ سفید، زرد یا قهوه‌ای هستند. اچینو فوسالوها به رنگ سبز تیره و مایل به خاکستری و دارای شیارهای باریک مواج منظم بر روی بدنه و بین ۶ تا ۱۵ سانتیمتر است و ۶ تا ۱۲ سانتی متر ارتفاع دارند.

 

آبیاری:
در فصل بهار و تابستان که فصل رشد گیاه می‌باشد باید آبیاری به طور منظم و بعد از خشک شدن کامل خاک گلدان انجام شود. زمانی که دمای محیط پایین است باید حدالامکان آبیاری را به حداقل رسانید، زیرا به آبیاری زیاد حساس است و ریشه دچار پوسیدگی می‌گردد.

 

نور: 
نور دوست بوده و همین عامل موجب گلدهی بهتر می‌شود باید دقت نمود که در مناطق گرمسیر و تابستان به خصوص مرداد ماه از قرار دادن این گیاه در معرض نور مستقیم خورشید جلوگیری کنید.

 

دما:
اچینو فوسالو کاکتوسی مقاوم است که در دمای بالا دوام می‌آورد ولی بهترین دما برای این کاکتوس ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد زمستان نیز تا دمای منفی ۴ درجه سانتی‌گراد را برای مدت کوتاهی تحمل می‌کند.

 

کود:
در فصل بهار و تابستان از کودهای حاوی پتاسیم بالا برای تغذیه گیاه استفاده کنید.

 

تکثیر:
ازدیاد این کاکتوس از طریق بذر و قلمه صورت می‌گیرد که اوایل بهار در گلخانه یا محیطی شبیه آن صورت می‌گیرد به این صورت که بعد از آماده کردن و ضدعفونی کردن بستر کاشت بذرها را در سطح خاک قرار داده و مقداری آب روی آن اسپری کرده تا رطوبت آن حفظ شود. تجربه نشان می‌دهد مدتی پس از رویش بذر بهتر است از نشا کردن بپرهیزید تا زمانی که گیاه روییده شده استقامت کافی را به دست آورد.

 

گلدهی:
گل‌هایی به رنگ سفید یا کرم، صورتی و بنفش که در بهار و تابستان شکوفا می‌شوند گل‌های اچینو فوسالو کوچک و قطر آن به ۲ الی ۴ سانتیمتر می‌رسد.

 

خاک:
بهتر است خاک انتخاب کنید که زهکشی بالایی داشته باشد. برای مطالعه کامل تهیه خاک کاکتوس اینجا کلیک کنید.

.
.
.
معرفی کاکتوس اچینو فوسالو
.
معرفی کاکتوس اچینو فوسالو
.

معرفی کاکتوس اچینو فوسالو

.

نویسنده: محدثه مفتاحی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

محصولات پیشنهادی

guest
4 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها