آموزش تکثیر سانسوریا از طریق برگ

آموزش تکثیر سانسوریا از طریق برگ

آموزش تکثیر سانسوریا از طریق برگ: گل سانسوریا از چندین روش تکثیر می‌شود و همه روش‌های آن آسان بوده و به‌راحتی می‌توانید در خانه این گیاه زیبارو تکثیر کنید. به علت کند رشد بودن گیاه سانسوریا عمل تکثیر آن نیازمند کمی صبر و حوصله می‌باشد.  در این مقاله قصد داریم تکثیر این گیاه را به روش قلمه برگی که ساده و آسان بوده و در محیط منزل هم امکان پذیر می‌باشد توضیح دهیم.

عمل تکثیر از طرق برگ باید به دقت و مرحله به مرحله صورت بگیرد.  برای قلمه گیری اولین مرحله انتخاب یک برگ بالغ و سالم می‌باشد. یک برگ سالم از گیاه سانسوریا که طول آن تقریباً ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر باشد انتخاب کنید و با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده آن را برش بزنید.

دقت کنید چاقو حتماً تیز باشد، در غیر این صورت محل برش له شده و ریشه زایی صورت نمی‌گیرد. برای جلوگیری از مشکلاتی همچون فعالیت قارچ‌ها و آفت‌ها چاقو را ضد عفونی کنید. برای ضدعفونی کردن چاقو می‌توانید چند ثانیه‌ای آن را بر روی شعله آتش قرار دهید یا آن را آغشته به الکل کنید. بعد از مرحله بریدن، روی محل برش گیاه مادری را با وازلین چرب کنید تا از فعالیت آفت‌ها جلوگیری شود.

قلمه را با چاقو به قطعه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. می‌توانید در اندازه‌های ۶ الی ۱۰ سانتی متری قلمه ها را تقسیم کنید. مراقب باشید حین تقسیم کردن قلمه‌ها سر و ته آن‌ها را فراموش نکنید چون قسمت سر قلمه ریشه زایی نمی‌کند. قلمه ها را در یک محل سایه و خنک قرار دهید تا کمی انتهای آن‌ها خشک شود و در همین حین گلدان و خاک را آماده کنید.

خاک قلمه‌ها بهتر است خاکی سبک با زهکشی خوب باشد تا از پوسیدگی جلوگیری کند. همچنین خاک باید دارای مواد معدنی مورد نیاز گیاه باشد چون جوانه‌ها برای مدتی از آن خاک تغذیه می‌کنند. می‌توانید از ۴۰ درصد پیتماس، ۳۰ درصد کوکوپیت، ۲۰ درصد پرلیت و ۱۰ درصد ورمی کمپوست یا کود پوسیده گاوی استفاده کنید.

بعد از آماده سازی خاک یک گلدان با سایز مورد نیاز تعداد قلمه‌ها انتخاب کنید. کف گلدان را حتماً برسی کنید که برای زهکشی سوراخ داشته باشد. ته گلدان را یک لایه ۲ سانتی متری با سنگریزه پرکنید تا آب اضافی از گلدان خارج شود.
در مرحله بعد خاک را در گلدان بریزید و قلمه ها را به طور مرتب و با حفظ فاصله ۲ سانتی متری از یکدیگر درون گلدان قرار دهید. حتماً به سر و ته قلمه‌ها دقت شود و ته قلمه‌ها داخل خاک قرار بگیرد. لازم نیست زیاد داخل خاک فرو روند و به اندازه ۱ الی ۲ سانت داخل خاک فرو بروند کافی است.
می‌توانید برای نتیجه بهتر انتهای قلمه ها را به پودرهورمون ریشه زایی یا عسل آغشته کنید، البته این مرحله ضرورتی ندارد و فقط به کیفیت ریشه زایی کمک می‌کند.

قلمه ها را درجای خشک و خنک و سایه، به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. به رطوبت نیازی نیست و هر وقت خاک به طور کامل خشک شد نسبت به آبیاری اقدام کنید. زیاد آبیاری نکنید چون انتهای قلمه‌ها بر اثر افراط در آبیاری خراب شده و ریشه زایی صورت نمی‌گیرد.
قلمه‌ها بعد از گذشت ۲ الی ۳ هفته شروع به ریشه زایی می‌کنند. البته بسته به شرایط محیطی و عواملی دیگر ممکن است ریشه زایی بیشتر طول بکشد.

بعد از ریشه زایی گیاه پاجوش تولید کرده و سانسوریا های جوان ظاهر شده و سر از خاک بیرون می‌آورند.
می‌توانید قلمه ها را با کود فسفر که برای ریشه زایی مناسب است هر دو هفته‌ای یک مرتبه با دز توصیه شده توسط شرکت سازنده تغذیه کنید تا هم ریشه‌ها بیشتر و زودتر گسترش یابند و هم تعداد پاجوش‌ها بیشتر شود.
بعد از تشکیل و ظهور پاجوش‌ها صبر کنید تا اندازه آن‌ها بزرگ‌تر شود و پاجوش‌ها قوی‌تر شوند و بعد نسبت به انتقال آن‌ها به گلدان اصلی اقدام کنید.
برای انتقال پاجوش‌ها به گلدان دیگر، قلمه را به آرامی از خاک بیرون بیاورید تا به ریشه‌ها آسیب نرسد و پاجوش ها را به آرامی از پایه مادری جدا کنید و داخل گلدان جدید بکارید.

توجه به چند نکنه:
۱_ سانسوریا هایی که ابلق هستند با این روش، پاجوش سبز تولید می‌کنند و تبدیل به سانسوریا معمولی می‌شوند. البته در بعضی مواقع استثناهایی وجود دارد که پاجوش آن‌ها نیز ابلق می‌شوند اما احتمال آن کم است. راه‌هایی هم از یکسری افراد با تجربه توصیه شده که مثلاً انتهای قلمه ها را به صورت ۸ برش دهید و بعد بکارید اما با امتحانی که من با این روش‌ها کردم نتیجه‌ای نگرفتم و باز پاجوش‌های سبز تولید کرد.
۲_ قلمه ها را نیز می‌توان در داخل آب ریشه دار کرد که البته من این روش را پیشنهاد نمی‌کنم چون هم زمان بیشتری طول می‌کشد تا ریشه دهند و هم کیفیت ریشه زایی کمتر می‌شود و حتی تلفات با این روش بیشتر شده و یکسری از قلمه‌ها از بین رفته یا می‌گندند.

اگر شما نیز راه‌ها و تجربه‌هایی در خصوص تکثیر این گیاه از این طریق را دارید در قسمت نظرات حتماً تجربیات خود را بنویسید تا ما و دیگران هم بتوانیم از این تجربه‌ها استفاده کنیم.

برگ سانسوریا

در اولین مرحله برش برگ به قطعات پنج تا هفت سانتی و سپس اجازه میدیم محل برش خشک شود

 

قلمه سانسوریا
کاشت برگ در بستر مناسب بعد استراحت دادن قلمه ها

 

ریشه سانسوریا
ریشه زایی بعد دو تا سه هفته بسته به دما و رطوبت

قلمه سانسوریا

جوانه زنی قلمه های سانسوریا
جوانه زنی قلمه های سانسوریا

 

کاشت جوانه های حاصل از برگ در گلدان
کاشت جوانه های حاصل از برگ در گلدان

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

55 دیدگاه برای “آموزش تکثیر سانسوریا از طریق برگ

 1. سمانه گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یه گل سانسوریا به تازگی خریدم یه شاخه بلندش از بیخ شکست من با اون شاخه چیکار کنم که از بین نره
  دوتا هم پا جوش کوچولو پایینش داره ولی اون شاخه بلنده از ته شکسته

 2. مریم گفته:

  سلام سانسوریای من پاجوش زده و بزرگ هم شدن در چه خاک و گلدان چه سایز انتخاب کنم
  میشه همه پاجوش هارو توی ی گلدون بکارم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام،گلدان گیاه باید یک الی دو سایز از حجم ریشه بزرگتر باشه،اگر کمبود جا دارید میتونید همه ی پاجوشها رو داخل یک گلدان بزرگی بکارید. خاک سانسوریاها باید متخلخل باشه واب رو مدت زمان زیادی حفظ نکنه. میتونید از ترکیب خاک کاکتوسها هم استفاده کنید.

 3. طیبه گفته:

  با سلام
  من یک شفلرا رو چند وقت پیش قلمه زدم داخل آب حالا ریشه زده، یک بستر آماده کشت سفارش دادم ، مخصوص شفلرا میخوام بدونم بستر کشت کافی هست برای گیاه یا بعد یک مدت باید عوض کنم و داخل خاک دیگه انتقال بدم؟ چون تا هم سانسوریا خیلی وقت پیش قلمه زدم که الان بعد از ۵ ماه پاجوش ها تازه از خاک دراومدن، اینارو هم تو بستر کشت بکارم کافیه؟

   • طیبه گفته:

    سلام نمیدونم دقیق چی هست فقط رو بسته بندی نوشته بود بستر آماده کشت شفلرا، بستر کشت ها در حالت کلی باید دوباره برای هر گیاه تعویض بشه یا فقط کود بدهیم کافی هست؟

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، میتونید کشت کنید یک ماه بعد از کشت کوددهی رو شروع کنید نیازی نیست مجددخاک رو تعویض کنید زمانی که ریشه ها از زهکش گلدان بیرون زد میتونید خاک رو عوض کنید.

     • طیبه گفته:

      خیلی خیلی از راهنمایی های شما ممنون ام ، با کمک راهنمایی های شما تونستم دو سه تا از گیاهان آپارتمانی ام رو احیا کنم
      واقعا دستتون درد نکنه که برای کاربران وقت میگزارید

 4. نیلوفر گفته:

  سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال
  الان یک برگ بالغ و سالم از سانسوریا ابلق برش زدم که تو آب بذارم ریشه بده که دیدم نوشتن سریع داخل آب نذارید و دو روز تو دمای محیط بذارید تا خشک بشه جای برش دلیل این کار چیه؟یعنی الان من بذارمشون تو آب میپوسن؟؟و سوال بعدی اینکه تو آب چندوقته ریشه میدن؟تو خاک بذارم بهتره یا آب؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، اگر داخل اب میخواهید ریشه دار کنید میتونید بعد از برش داخل اب بگذارید به شرطی که لوازمی رو که برای برش استفاده میکنید تیز وضدعفونی شده باشه در غیر این صورت بهتر هست چند روزی گیاه رو در محیط منزل نگهداری کنید تا قسمت بریده شده خشک بشه بعد، اینکار برای این انجام میشه که از پوسیدگی گیاه جلوگیری بشه، هم میتوید داخل خاک وهم داخل اب ریشه دار کنید حدود ۳الی۷ ماه زمان میبره تا ریشه دار بشه وجوانه بزنه.

 5. طیبه گفته:

  سلام گل فردوس من یکهو برگ های پایینی اش نازک شد و ریخت، برگهای بالایی ولی خوب بود، از قسمتی که برگها ریخت یک قلمه جدا کردم و شاخه بالایی رو دوباره داخل همون گلدون کاشتم، شاخه بدون برگ ایا دوباره احیا میشه؟و شاخه ای که قلمه گرفتم و کاشتم امیدی هست که ریشه بزنه؟ رشد اش خیلی خوب بود هفته ای یک برگ میزد ولی یک شبه برگهای پایین زرد شدن

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمالش هست که سرما باعث ریزش برگهای گیاه شده باشه اگر گیاه رو کنار پنجره نگهداری میکنید شبها از سوز سرمای شکاف پنجره ها محافظت کنید بهتر هست رطوبت محیط رو افزایش بدید ویا گیاه رو چند روزی کاور کنید وخاک رو مرطوب نگهدارید قلمه ریشه میزنه وقسمت مادری که توی خاک هست مجدد جوانه میزنه ورشد میکنه.

 6. یازهرا گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یک سانسوریای سبز دارم دوسالی بود که گلدونش رو تعویض کرده بودم و حالش خوب بود تا اینکه چند وقت پیش گذاشتمش بیرون تو پاگردی اما دیدم از پایین زرد میشه و می افته پاجوشارو هم از دست داده میشه راهنمایی کنید و اینکه میشه از برکهایی که از پایین زرد شدن قلمه گرفت؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، سانسوریا ها به سرما حساس هستند، اگر دما پایین هست بهتر هست به محیط قبلی انتقال بدید ،تغییر محیط نگهداری هم باعث زرد شدن برگهای گیاهان میشه، میتونید از قسمتهای سالم قلمه بگیرید.

 7. محمدرضا گفته:

  سلام. چند تا قلمه سانسوریا دارم که تو آب گذاشته ام. الان پاجوش زده اندازه اش هم تقریبا ۸ سانت هست. الان میتونم بکارم یا هوا سرد بذارم آخر اسفند این کارو انجام بدم.
  با تشکر

 8. Abbas گفته:

  با عرض سلام وخسته نباشید من قلمه برگ سانسوریا رو داخل پرلیت گذاشتم الان که هوا سرد شده اوردم تو خونه ولی بعضی هاش حالت پوسیدگی دارن یعنی تهش قسمت ریشه ابدار و پررنگ شدن علتش چی هس و چکار کنم ؟ بستر پرلیت رو عوض کنم ؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، اگر قسمت بریده شده پوسیده شده باید مجدد با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده قسمت پوسیده شده رو کامل کات کنید وبعد از شستشو با محلول قارچ کش مجدد بکارید بهتر هست پرلیت رو با محلول قارچ کش ضدعفونی کنید.

 9. ایمان حمزیی گفته:

  با سلام و خسته نباشید از راهنمایی های عالیتون
  میتونیم بعد از قلمه زدن قلمه ها را از همان ابتدا در گلدان اصلی بزاریم تا ریشه کنن

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما،بهتر هست دو روز در محیط منزل نگهداری کنید تا قسمت بریده شده پینه ببنده بعد بکارید. قسمت بریده شده هر چقدر خشک باشه ریشه زایی باسرعت بیشتری انجام میشه.

 10. طیبه گفته:

  سلام خسته نباشید تشکر میکنم از وقتی که برای کاربران قرار میدید
  من یک کاج مطبق دارم یکسال پیش که خریداری کردم متاسفانه پسرم با توپ بهش زد و جوانه انتهایی اون قط شد و بعد یکسال هیچ تغییری نکرده و دوباره جوانه جدید نزده میخواستم بدونم احتمال اینکه دوباره جوانه انتهای رو بزنه هست یا همینطور باقی میمونه وایا راهی هست که باعث بشه دوباره جوانه بزنه چون هر نوع کودی رو امتحان کردم ولی نتیجه نداده
  باز هم بابت پاسخ دهی تشکر میکنم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، از قسمت بالایی شروع به جوانه زنی میکنه ولی جوانه ها بصورت افقی رشد میکنند ومثل سابق عمود نمیشه، البته باید در شرایط ایدالی قرار بگیره مثل نور کافی، دما وتهویه وابیاری وکوددهی مناسبی داشته باشه جوانه میزنه ،میتونید بعد از اینکه جوانه زد به ارامی جوانه ها رو جدا کنید وداخل خاک ریشه دار کنید تا گیاه جدید وعمودی داشته باشید.

   • طیبه گفته:

    سلام چکار کنم که برگهای پتوس من بزرگ بشه، نور کافی هست کود ۲۰-۲۰-۲۰بهشون میدم هفته ای یکبار آب میدم ولی برگهای جدید خیلی کوچیک ان، گیاه اصلی که ازش قلمه هارو گرفتم برگهای بزرگی داره ولی قلمه ها که ازش گرفتم بعد از چند ماه رشد داره ولی برگهای جدید کوچیک هستن

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، بمرور زمان که ریشه بندازند برگها هم بزرگتر میشه نور کافی ابیاری منظم خاک ودما وتهویه رو مناسب کنید ماهی یک بار هم میتونید کوددهی رو انجام بدید.

 11. طیبه گفته:

  سلام من چند ماه پیش چندتا قلمه سانسوریا زدم بعد از گذشت چند هفته قلمه ها ریشه زد ولی الان بعد از چندماه هنوز پاجوش نزدن، رنگ ریشه ها قبلن سفید بود ولی الان قهوه ای شده، آیا پاجوش میزنن یا انتظار بیهوده است

 12. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یه سوالی داشتم در رابطه با تکثیر سانسوریا از طریق قلمه زنی، میخواستم ببینم برگی رو که از گیاه مادر جدا کردم و گذاشتم تو گلدون وبعد پاجوش زد باید پاجوش رو از برگ جدا کنم و بذارم تو یه گلدون جدا و بذارم اون برگ که مال گیاه مادره بازم تو گلدون بمونه؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، نه برگ رو جدا نکنید جوانه از اون برگ تغذیه میکنه، زمانی که برگ کامل خشک شد میتونید جدا کنید، زودتر جدا کنید احتمالش هست که جوانه ضعیف بمونه ویا از بین بره.

 13. Nahid. Dz گفته:

  سلام ممنون از توضیحات کامل و خوبتون
  چند وقت پیش متوجه پودر سفید رنگی در مرکز سانسفریا مینیاتوریم شدم که در کنار این ماده سفید رنگ برگهای جوان و کوچک هم به مرور جمع میشوند و روبه خشکی میروند و در ضمن قهوه ای رنگ میشوند و برگ های خارجی نزدیک به سطح خاک نیز نرم و زرد شده اند. زهکش گلدان را بررسی و خاک را عوض کردیم و از قارچ کش و آفت کش استفاده کردیم ولی نتوانستیم از روند نابودی جلوگیری کنیم به تازگی متوجه شدم که نوع دیگر ساسنفریام که بلک گلد میباشد نیز به همین عارضه دچار شده لطفا مرا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

 14. میم.میم گفته:

  سلام.برای ریشه زایی سانس ابلق فکر کنم البته هنوز عملی انجامش ندادم.قلمه سانس ابلق رو به صورت معمولی تو خاک میکاریم وبعد که ریشه داد ریشه قسمت سبز رو برش میزنیم و ریشه قسمت ابلق رو باقی میذاریم.نمیدونم تا چه حد جواب میده.

 15. جمشیدی گفته:

  سلام من یه سانسوریا دارم تقریبا بزذگه ولی برگهاش پیچ خرده و رشدش کلا متوقف شده ممکنه بخاطر نور باشه چون جایی نداریم که افتاب بهش بخوره و همیشه تو سایس

 16. علیرضا گفته:

  سلام
  برای سانس هانی همون رنگی در میاد؟ اخه من چنتا قلمه زدم از هانی همش پاجوش رنگی داده
  همین جوری میمونه با همون کیفیت؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، پاجوشها عین گیاه مادری میشن،ولی جوانه هایی که از قلمه برگ رشد میکنند رنگی نخواهند بود.

 17. سینا فریدی گفته:

  سلام
  وقت بخیر
  دور گلدان سانسوریای من برفک مانندهای قهوه ای رنگی ایجاد میشه که تقریبا مثل خاک میمونه که به بدنه گلدان میچسبه و رنگشو از بین میبره.
  علتش چی هست؟

 18. آرزو گفته:

  سلام سانسوریا شمشیری قلمه کردم نسب به گیاه اصلی خیلی باریکه بعد از شش ماه فقط قد کشیده و باریکه ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

 19. دیانا گفته:

  سلام خدا قوت. من در اردیبهشت ماه از سانسوریا قلمه گرفتم. ریشه هم زده اما تا الان که آذر ماه شده پاجوش نزده . مشکل از کجاست؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، احتمالش هست که خاک غنی نیست، میتونید کوددهی کنید تا جوانه زنی صورت بگیره میتونید از کودهای کامل یا کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کنید،در این فصل رشد اکثریت گیاهان رکود پیدا میکنه، احتمالش هست که تابهار جوانه بزنند پس بهتر هست صبور باشید.

 20. حسن گفته:

  سلام خدا قوت .
  بعداز برش سانسوریا ، نوک گیاه مادر و محل برش خورد ،حالت خشکی و به اندازه ۲میل ،رنگ خشکی وقهوه ای روشن به خودش میگیره .چکار میتونیم بکنیم که نوک گیاه مادر ک برش خورده همون رنگ سبز و شاداب باقی بمونه !?! تشکر از راهنماییتون .

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برای برش بهتر هست لوازمی رو که استفاده میکنید حتما ضدعفونی واستریل باشه،این کار هم غیر ممکن هست در هر صورت قسمتی که بریده شده خشک ورنگش قهوه ای خواهد شد، میتونید از انتهای برگ کات کنید تا از زیبایی گیاه کم نشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *