آموزش تکثیر سانسوریا از طریق برگ

آموزش تکثیر سانسوریا از طریق برگ

آموزش تکثیر سانسوریا از طریق برگ: گل سانسوریا از چندین روش تکثیر می‌شود و همه روش‌های آن آسان بوده و به‌راحتی می‌توانید در خانه این گیاه زیبارو تکثیر کنید. به علت کند رشد بودن گیاه سانسوریا عمل تکثیر آن نیازمند کمی صبر و حوصله می‌باشد.  در این مقاله قصد داریم تکثیر این گیاه را به روش قلمه برگی که ساده و آسان بوده و در محیط منزل هم امکان پذیر می‌باشد توضیح دهیم.

عمل تکثیر از طرق برگ باید به دقت و مرحله به مرحله صورت بگیرد.  برای قلمه گیری اولین مرحله انتخاب یک برگ بالغ و سالم می‌باشد. یک برگ سالم از گیاه سانسوریا که طول آن تقریباً ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر باشد انتخاب کنید و با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده آن را برش بزنید.

دقت کنید چاقو حتماً تیز باشد، در غیر این صورت محل برش له شده و ریشه زایی صورت نمی‌گیرد. برای جلوگیری از مشکلاتی همچون فعالیت قارچ‌ها و آفت‌ها چاقو را ضد عفونی کنید. برای ضدعفونی کردن چاقو می‌توانید چند ثانیه‌ای آن را بر روی شعله آتش قرار دهید یا آن را آغشته به الکل کنید. بعد از مرحله بریدن، روی محل برش گیاه مادری را با وازلین چرب کنید تا از فعالیت آفت‌ها جلوگیری شود.

قلمه را با چاقو به قطعه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. می‌توانید در اندازه‌های ۶ الی ۱۰ سانتی متری قلمه ها را تقسیم کنید. مراقب باشید حین تقسیم کردن قلمه‌ها سر و ته آن‌ها را فراموش نکنید چون قسمت سر قلمه ریشه زایی نمی‌کند. قلمه ها را در یک محل سایه و خنک قرار دهید تا کمی انتهای آن‌ها خشک شود و در همین حین گلدان و خاک را آماده کنید.

خاک قلمه‌ها بهتر است خاکی سبک با زهکشی خوب باشد تا از پوسیدگی جلوگیری کند. همچنین خاک باید دارای مواد معدنی مورد نیاز گیاه باشد چون جوانه‌ها برای مدتی از آن خاک تغذیه می‌کنند. می‌توانید از ۴۰ درصد پیتماس، ۳۰ درصد کوکوپیت، ۲۰ درصد پرلیت و ۱۰ درصد ورمی کمپوست یا کود پوسیده گاوی استفاده کنید.

بعد از آماده سازی خاک یک گلدان با سایز مورد نیاز تعداد قلمه‌ها انتخاب کنید. کف گلدان را حتماً برسی کنید که برای زهکشی سوراخ داشته باشد. ته گلدان را یک لایه ۲ سانتی متری با سنگریزه پرکنید تا آب اضافی از گلدان خارج شود.
در مرحله بعد خاک را در گلدان بریزید و قلمه ها را به طور مرتب و با حفظ فاصله ۲ سانتی متری از یکدیگر درون گلدان قرار دهید. حتماً به سر و ته قلمه‌ها دقت شود و ته قلمه‌ها داخل خاک قرار بگیرد. لازم نیست زیاد داخل خاک فرو روند و به اندازه ۱ الی ۲ سانت داخل خاک فرو بروند کافی است.
می‌توانید برای نتیجه بهتر انتهای قلمه ها را به پودرهورمون ریشه زایی یا عسل آغشته کنید، البته این مرحله ضرورتی ندارد و فقط به کیفیت ریشه زایی کمک می‌کند.

قلمه ها را درجای خشک و خنک و سایه، به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. به رطوبت نیازی نیست و هر وقت خاک به طور کامل خشک شد نسبت به آبیاری اقدام کنید. زیاد آبیاری نکنید چون انتهای قلمه‌ها بر اثر افراط در آبیاری خراب شده و ریشه زایی صورت نمی‌گیرد.
قلمه‌ها بعد از گذشت ۲ الی ۳ هفته شروع به ریشه زایی می‌کنند. البته بسته به شرایط محیطی و عواملی دیگر ممکن است ریشه زایی بیشتر طول بکشد.

بعد از ریشه زایی گیاه پاجوش تولید کرده و سانسوریا های جوان ظاهر شده و سر از خاک بیرون می‌آورند.
می‌توانید قلمه ها را با کود فسفر که برای ریشه زایی مناسب است هر دو هفته‌ای یک مرتبه با دز توصیه شده توسط شرکت سازنده تغذیه کنید تا هم ریشه‌ها بیشتر و زودتر گسترش یابند و هم تعداد پاجوش‌ها بیشتر شود.
بعد از تشکیل و ظهور پاجوش‌ها صبر کنید تا اندازه آن‌ها بزرگ‌تر شود و پاجوش‌ها قوی‌تر شوند و بعد نسبت به انتقال آن‌ها به گلدان اصلی اقدام کنید.
برای انتقال پاجوش‌ها به گلدان دیگر، قلمه را به آرامی از خاک بیرون بیاورید تا به ریشه‌ها آسیب نرسد و پاجوش ها را به آرامی از پایه مادری جدا کنید و داخل گلدان جدید بکارید.

توجه به چند نکنه:
۱_ سانسوریا هایی که ابلق هستند با این روش، پاجوش سبز تولید می‌کنند و تبدیل به سانسوریا معمولی می‌شوند. البته در بعضی مواقع استثناهایی وجود دارد که پاجوش آن‌ها نیز ابلق می‌شوند اما احتمال آن کم است. راه‌هایی هم از یکسری افراد با تجربه توصیه شده که مثلاً انتهای قلمه ها را به صورت ۸ برش دهید و بعد بکارید اما با امتحانی که من با این روش‌ها کردم نتیجه‌ای نگرفتم و باز پاجوش‌های سبز تولید کرد.
۲_ قلمه ها را نیز می‌توان در داخل آب ریشه دار کرد که البته من این روش را پیشنهاد نمی‌کنم چون هم زمان بیشتری طول می‌کشد تا ریشه دهند و هم کیفیت ریشه زایی کمتر می‌شود و حتی تلفات با این روش بیشتر شده و یکسری از قلمه‌ها از بین رفته یا می‌گندند.

اگر شما نیز راه‌ها و تجربه‌هایی در خصوص تکثیر این گیاه از این طریق را دارید در قسمت نظرات حتماً تجربیات خود را بنویسید تا ما و دیگران هم بتوانیم از این تجربه‌ها استفاده کنیم.

برگ سانسوریا

در اولین مرحله برش برگ به قطعات پنج تا هفت سانتی و سپس اجازه میدیم محل برش خشک شود

 

قلمه سانسوریا
کاشت برگ در بستر مناسب بعد استراحت دادن قلمه ها

 

ریشه سانسوریا
ریشه زایی بعد دو تا سه هفته بسته به دما و رطوبت

قلمه سانسوریا

جوانه زنی قلمه های سانسوریا
جوانه زنی قلمه های سانسوریا

 

کاشت جوانه های حاصل از برگ در گلدان
کاشت جوانه های حاصل از برگ در گلدان

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

‫24 نظر ارسال شده در “آموزش تکثیر سانسوریا از طریق برگ

 1. Nahid. Dz :

  سلام ممنون از توضیحات کامل و خوبتون
  چند وقت پیش متوجه پودر سفید رنگی در مرکز سانسفریا مینیاتوریم شدم که در کنار این ماده سفید رنگ برگهای جوان و کوچک هم به مرور جمع میشوند و روبه خشکی میروند و در ضمن قهوه ای رنگ میشوند و برگ های خارجی نزدیک به سطح خاک نیز نرم و زرد شده اند. زهکش گلدان را بررسی و خاک را عوض کردیم و از قارچ کش و آفت کش استفاده کردیم ولی نتوانستیم از روند نابودی جلوگیری کنیم به تازگی متوجه شدم که نوع دیگر ساسنفریام که بلک گلد میباشد نیز به همین عارضه دچار شده لطفا مرا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

 2. میم.میم :

  سلام.برای ریشه زایی سانس ابلق فکر کنم البته هنوز عملی انجامش ندادم.قلمه سانس ابلق رو به صورت معمولی تو خاک میکاریم وبعد که ریشه داد ریشه قسمت سبز رو برش میزنیم و ریشه قسمت ابلق رو باقی میذاریم.نمیدونم تا چه حد جواب میده.

 3. جمشیدی :

  سلام من یه سانسوریا دارم تقریبا بزذگه ولی برگهاش پیچ خرده و رشدش کلا متوقف شده ممکنه بخاطر نور باشه چون جایی نداریم که افتاب بهش بخوره و همیشه تو سایس

 4. علیرضا :

  سلام
  برای سانس هانی همون رنگی در میاد؟ اخه من چنتا قلمه زدم از هانی همش پاجوش رنگی داده
  همین جوری میمونه با همون کیفیت؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، پاجوشها عین گیاه مادری میشن،ولی جوانه هایی که از قلمه برگ رشد میکنند رنگی نخواهند بود.

 5. سینا فریدی :

  سلام
  وقت بخیر
  دور گلدان سانسوریای من برفک مانندهای قهوه ای رنگی ایجاد میشه که تقریبا مثل خاک میمونه که به بدنه گلدان میچسبه و رنگشو از بین میبره.
  علتش چی هست؟

 6. آرزو :

  سلام سانسوریا شمشیری قلمه کردم نسب به گیاه اصلی خیلی باریکه بعد از شش ماه فقط قد کشیده و باریکه ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

 7. دیانا :

  سلام خدا قوت. من در اردیبهشت ماه از سانسوریا قلمه گرفتم. ریشه هم زده اما تا الان که آذر ماه شده پاجوش نزده . مشکل از کجاست؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، احتمالش هست که خاک غنی نیست، میتونید کوددهی کنید تا جوانه زنی صورت بگیره میتونید از کودهای کامل یا کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کنید،در این فصل رشد اکثریت گیاهان رکود پیدا میکنه، احتمالش هست که تابهار جوانه بزنند پس بهتر هست صبور باشید.

 8. حسن :

  سلام خدا قوت .
  بعداز برش سانسوریا ، نوک گیاه مادر و محل برش خورد ،حالت خشکی و به اندازه ۲میل ،رنگ خشکی وقهوه ای روشن به خودش میگیره .چکار میتونیم بکنیم که نوک گیاه مادر ک برش خورده همون رنگ سبز و شاداب باقی بمونه !?! تشکر از راهنماییتون .

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، برای برش بهتر هست لوازمی رو که استفاده میکنید حتما ضدعفونی واستریل باشه،این کار هم غیر ممکن هست در هر صورت قسمتی که بریده شده خشک ورنگش قهوه ای خواهد شد، میتونید از انتهای برگ کات کنید تا از زیبایی گیاه کم نشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *