گل بنجامین و شرایط نگهداری

گل بنجامین و شرایط نگهداری

گل بنجامین و شرایط نگهداری:  بنجامین یا فیکوس بنجامین یکی از پر طرفدارترین گیاهان آپارتمانی است که برای نگهداری در فضاهای بسته مانند خانه، بانک، اداره، دفتر و… مناسب می‌باشد. فیکوس بنجامین بسیار گیاه حساسی می‌باشد و نگهداری از آن توسط افراد تازه کار توصیه نمی‌شود. این گیاه یک نوع درختچه است با شاخه‌های چوبی و برگ‌های سبز و براق که در صورت ایجاد شوک و استرس برای گیاه برگ‌ها ریزش می‌کنند.

شاخه‌های بنجامین حالت ارتجاعی و آویزان و مجنون دارند و به همین علت در زبان انگلیسی به این گیاه انجیر مجنون میگویند. ارتفاع این گیاه در فضاهای آزاد و بیرون از خانه ممکن است تا ۵ متر نیز برسد.
شکل برگ‌های آن بیضی شکل با نوک تیز می‌باشد و رنگ برگ‌ها روشن و براق می‌باشد. نام علمی گل بنجامین Ficus benjamina است.

بنجامین از لحاظ رنگ برگ‌ها به چهار نوع تقسیم می‌شود. ۱_ بنجامین بلک که رنگ برگ‌ها سبز تیره می‌باشد ۲_ بنجامین سیلور که رنگ برگ‌ها سبز تیره و سفید است ۳_گل بنجامین ابلق که رنگ برگ‌ها مخلوطی از سبز روشن و سفید است ۴_ بنجامین سبز که رنگ برگ‌ها سبز روشن است.
نگهداری از این گیاه حساس کمی سخت‌تر نسبت به سایر گیاهان است اما اگر شرایط آن به خوبی فراهم شود سال‌ها مهمان خانه شما خواهد بود.

۱_آبیاری:
از آن جایی که بنجامین گیاه کمی حساسی است و به همه چیز زود واکنش نشان می‌دهد، باید در زمان آبیاری آن دقت شود و افراط در آبیاری موجب مرگ گیاه شما می‌شود. آبیاری را به موقع و با آب سبک و فاقد املاح انجام دهید، آبیاری با آب سرد به گیاه آسیب جدی وارد می‌کند و بهتر است آب را مدتی در محیط قرار دهید تا هم دمای محیط شود و املاح آن ته‌نشین شود. بنجامین از آبیاری زیاد و خاکی باتلاقی و همیشه خیس خوشش نمی‌آید و هر وقت خاک آن خشک شد نسبت به آبیاری اقدام کنید. برای اطلاع از خشکی خاک کافی است یک بند انگشت خود را داخل خاک فرو برده و از وضعیت خشکی و مرطوبی خاک مطلع شوید.
۲_نور:
بنجامین را می‌توان در آپارتمان نگهداری کرد اما این گیاه کمی نور بیشتر از سایر گیاهان آپارتمانی نیاز دارد. بنجامین را پشت پنجره‌های آفتاب خور قرار دهید تا کمی از نور روزانه بهره ببرد. هرگز آفتاب مستقیم به گیاه نتابد و نور فیلتر شده به گیاه برسانید. بنجامین در صورت کم نوری خیلی زود برگ‌های خود را ریخته و با این کار واکنشی را به شما نشان می‌دهد. این گیاه از مکان‌های سایه روشن خوشش می‌آید.
۳_دما:
برای بنجامین دما بسیار فاکتور مهمی است و به میزان دما حساسیت نشان می‌دهد. دمای مناسب برای این گیاه در فصل تابستان ۲۰ تا ۲۵ درجه و در زمستان ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. توجه کنید بنجامین به گرما و سرما بسیار حساس است و برگ‌های آن ریخته و رشد گیاه متوقف می‌شود، پس بهترین دما برای این گیاه در بازه دمایی ۱۵ تا ۲۵ درجه می‌باشد.

۴_ خاک:
این گیاه نیاز به خاکی سبک و با زهکشی بالا نیاز دارد و از باتلاقی شدن خاک بیزار است. خاکی مقوی برای آن نیاز است تا رشد بنجامین را تضمین کند. برای خاک این گیاه می‌توانید ۲۰ درصد ماسه، ۲۰ درصد کود پوسیده دامی یا ورمی کمپوست، ۴۰ درصد خاک برگ، ۱۰ درصد خاک باغچه و ۱۰ درصد پوست برنج استفاده کنید. البته ترکیب خاک‌های زیادی برای بنجامین وجود دارد که می‌توانید با جست و جو در اینترنت از آن‌ها استفاده کنید. هرگز از خاک‌های آماده استفاده نکنید و سعی کنید خاک گیاهتان را خودتان ترکیب کنید.
۵_ رطوبت:
بنجامین دوستدار رطوبت بوده و محیط مرطوب را به محیط‌های خشک ترجیح می‌دهد. برای ایجاد رطوبت می‌توانید یک روز در میان یا در هفته ۳ مرتبه روی برگ‌های بنجامین آب اسپری کنید. از اسپری کردن آب سرد یا اسپری کردن در معرض گرما و نور خورشید بر روی برگ‌های گیاه اجتناب کنید. اسپری کردن را صبح زود انجام دهید. اسپری کردن آب و ایجاد رطوبت برای بنجامین باعث شادابی و طراوت آن می‌شود. می‌توانید در ماه یک‌بار برگ‌های گیاهتان را با یک اسفنج مرطوب تمیز کنید و برای این کار از آب خالی استفاده کنید و هرگز از مواد شیمیایی که باعث براق شدن برگ‌ها می‌شود استفاده نکنید چون این مواد باعث بسته شدن روزنه‌های برگ‌ها می‌شود و مشکلاتی را برای گیاه به وجود می‌آورد.

۶_ کود دهی:
می‌توانید بنجامین را هر دو هفته یک‌بار با کودهای مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی آبیاری کنید. البته سعی کنید از کودهای ارگانیک برای گیاهتان استفاده کنید مثل کودهای npk، ورمی کمپوست، کود پوسیده دامی و… . کود دهی باعث شادابی و کمک به رشد آن می‌شود و فقط در فصل رشد که از اوایل بهار تا اوایل پاییز می‌باشد گیاه را کود دهی کنید و فصل پاییز و زمستان به گیاه خود استراحت بدهید.
توجه به چند نکته:
از جابه‌جا کردن زیاد بنجامین خود داری کنید، چون این گیاه از جابه‌جایی و تغییر ناگهانی محیط خود خوشش نمی‌آید و دچار شوک می‌شود.
هر دو سال یک‌بار سایز گلدان و خاک بنجامین را تعویض کنید تا فضای بیشتر برای رشد و خاکی تاز
ه برای آن تأمین کنید.
از بنجامین خود در برابر آفات و حشرات مراقبت کنید چون این گیاه در برابر آفات حساس بوده و از بین می‌رود. سعی کنید هرچند وقت یک‌بار گیاه را بررسی کنید تا اگر مشکلی را مشاهده کردید با افراد با تجربه مشورت کنید.
گیاه بنجامین در برابر بسیاری از مشکلات ریزش برگ پیدا می‌کند و حتماریزش برگ به علت آبیاری زیاد یا کمبود نور نیست و ممکن است که سایر مشکلات برای گیاه پیش آمده باشد.

گل بنجامین و شرایط نگهداری
بونسای بنجامین

گل بنجامین و شرایط نگهداری

گل بنجامین و شرایط نگهداری
پیوند فیکوس بر روی جنسینگ

گل بنجامین و شرایط نگهداری

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

گل بنجامین و شرایط نگهداری

39 دیدگاه برای “گل بنجامین و شرایط نگهداری

 1. لیدا گفته:

  سلام روزتون بخیر، من یه گلدان بنجامین ۲ ماه پیش خریدم و هنوز گلدان را عوض نکردم و داخل پاسیو که نور خوبی داره نگهداری میکنم و تمام شرایط لازم رو انجام میدم اما از زمانی که خریدم چند روز یکبار برگ هاش میریزه و هنوز به محیط عادت نکرده و جوونه های برگ های جدید هم که خیلی ریز هستن هنوز رشد نکرده خشک میشن و میریزن ممنون میشم راهنمایی کنید

  http://uupload.ir/files/2dvc_f679f629-d6c4-4d44bcaa-c8642f2f13b4.jpeg

  http://uupload.ir/files/uqom_7a68623b-773c-4a22-8771-ab39b7d12aea.jpeg

  http://uupload.ir/files/8g05_5f8fd8d8-4f9e-4ff1-bc9f-fa4d69a0a9cb.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، گیاه بنجامین گیاه بسیار حساسی هست وبا کوچکترین تغییری شروع به ریزش برگ میکنه،گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید ،تمام شاخه های خشک شده رو با چاقو یا قیچی تیز وضدعفونی شده کات کنید، میتونید یک بار گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید.

 2. لیدا گفته:

  سلام روزتون بخیر من ۵ روز هست که بنجامین خریدم و داخل پاسیو با نور و دمای خوب نگهداری میکنم و اینکه از زمانی که خریدم خاکش خیس بوده و تازه امروز آب دادم زهکشی مناسبی داره و ریشه های گیاه از زیر گلدان پلاستیکی بیرون نزده، به نظر شما چه زمانی گلدان رو عوض کنم که به گیاه آسیب نزنه؟

 3. امیر نیکو گفته:

  با سلام و وقت بخیر. اگر امکانش هست در مورد نور یه توضیحی بدید. مثلا فرق نور کامل با نور مستقیم و غیر مستقیم چیه؟ و اینکه نور فیلتر شده همون نوری هست که از پشت شیشه رفلکس میتابه؟ نور از پشت شیشه پنجره های شمالی میتونه نور غیر مستقیم به حساب بیاد و نور پشت شیشه پنجره های جنوبی نور کامل هست ؟ با سپاس

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، نور مستقیم یعنی مانعی بین نور وگیاه وجود نداشته باشه به اصطلاح نور نشکسته باشه ومستقیم روی گیاه بتابه از پشت شیشه های معمولی نور مستقیم محسوب میشه واحتمال افتاب سوختگی گیاه وجود داره،نوراز پشت شیشه های دوجداره، رفلکس واز پشت پرده توری نور فیلتر شده محسوب میشه یعنی نور شکسته شده وبعد به گیاه میرسه که در این حالت گیاه افتاب سوخته نمیشه ،ولی نور مستقیم باشه گیاه دچار افتاب سوختگی میشه،البته اگر گیاه بمرور زمان به افتاب مستقیم عادت داده بشه میتونه افتاب مستقیم رو هم تحمل کنه.از پشت پنجره های شمالی هم بهتر هست که نور فیلتر بشه مخصوصا عصر که شدت نور بیشتر هست.نور پنجره های جنوبی شدت زیادی داره وبهتر هست حتمأ فیلتر بشه.

 4. Mohsen گفته:

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم بهترین ترکیب خاک برای بنجامین ابلق چی هست و از چه کودهایی باید براش استفاده کنم

 5. محسن گفته:

  سلام خسته نباشید من برای گلهام از ترکیب ۴۰درصد خاک برگ ۴۰ درصد ماسه شسته و پرلیت و ۲۰درصد ورمی کمپوست استفاده میکنم به نظر شما ترکیب خوبیه؟

 6. محبوب گفته:

  بعد از غبار پاشی بنجامین از یه پلاستیک شفاف بعنوان کاور میشه استفاده کرد؟
  گفته بودم ریشه آسیب دیده الان متوجه شدم برگ‌های جدید که هنوز خیلی ریز بودن خشک شدن چکار کنم؟
  کلا از اول جاش توی بالکن در سایه وساعتی آفتاب بود و هست

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   بنجامین گیاه حساسی هست ونسبت به تغییرات محیطی زود واکنش نشون میده، بهتر هست برای مدتی در جای ثابتی نگهداری کنید واصلا جابجا نکنید،بله میتونید از پلاستیک شفاف استفاده کنید تا نور کافی هم دریافت کنه.

 7. محبوب گفته:

  سلام خسته نباشید
  من امروز‌ گلدان بنجامین ابلق رو تعویض کردم چون ریشه از نه گلدان بیرون زده بود
  فقط‌ احساس کردم ریشه ها کمی خراب شدن قبل تعویض هم از کود ضد تنش استفاده کردم برای جلوگیری از خشک شدن گیاه چکار باید کنم؟
  این گفته صحیح است که بعد غبار پاشی بنجامین از کاور مثل پلاستیک‌ استفاده کنیم ؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، بله بهتر هست گیاه رو کاور کنید تا رطوبت از دست نده وبمدت یک هفته گیاه رو در جای ثابت که نور ودمای مناسبی داره نگهداری کنید.

 8. محبوب گفته:

  سلام گیاه بنجامین ابلق من بعد یه مدت لکه های قهوه ای سوخته مانند زده نمیدونم بخاطر آفت هستش یا از غبار پاشی و نور بعدش اینجوری شده خاکش بستر آماده کاشت بنجامین و دو هفته یکبار کود پوکون مخصوص بنجامین میزنم هفته ای یکبار آبیاری و دوبار غبار پاشی می‌کنم توی بالکن جنوبی گذاشتم آفتاب شدید مستقیم نداره ممنون میشم راهنمایی کنید
  http://uupload.ir/files/jvos_d4d186e0-731c-4537-9971-c687cc7a0d5d.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زمانی که نور روی گیاه هست مه پاشی نکنید بیشتر شبیه سوختگی هستند، برای اطمینان کامل چند روزی لکه ها رو در نظر داشته باشید اگر لکه ها بزرگتر شدن برگهای الوده رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید از سم قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب میتونید استفاده کنید. یک گرم در یک لیتر اب.

 9. محسن گفته:

  ببخشید میخاستم بدونم کود آهن برای کدوم یکی از گیاهای من خوبه نخل ماداگاسکار کراسولا خرفه ای پتوس لیندا دیفن باخیا کالانکوعه سینگونیوم پنجه ای آدنیوم کاکتوس گندمی پاندانوس حسن یوسف شفلرا انار مینیاتور ورنا
  ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بغیر از کاکتوسها وگیاهان ابلق،میتونید برای همه ی گیاهان استفاده کنید.

 10. علی گفته:

  سلام
  من اسم این گیاهو نمیدونم چیه هفته ایی هم دوبار آب میدم برگهای بالا و پایین همون کوچیک هایی ک توی عکس میبینید داره سیاه میشه چکار کنم خراب نشه؟؟
  http://uupload.ir/files/nuxo_20191209_002411.jpg
  حدودا دو ماهه خریدیمش
  خاکشم خاکه برگ هستش
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، گیاه نماتانتوس nematanthus هست،ابیاری رو کم کنید وزمانی که خاک کامل خشک شد ابیاری روانجام بدید،خاک برگ مناسب این گیاه نیست از خاک مخصوص کاکتوسها که تخلخل زیادی داره براش استفاده کنید، گیاهتون بشدت کمبود نور داره در محیطی که خنک ونور زیاد وفیلتر شده داره مثل پشت پنجره جنوبی نگهداری کنید،ساقه هایی رو که سیاه شدند با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید،میتونید از قسمتهای سالم گیاه قلمه بگیریداین گیاه از طریق برگ هم تکثیر میشه.

  • کارشناس 2 گفته:

   ریشه های گیاهتون مشکل داره، خاکش مناسب نیست، بهتر هست خاک گیاه رو تعویض کنید،یا اگر براتون مقدور نیست یک سوم سطح خاک رو بردارید وخاک جدید بریزید، خاک بنجامین باید سبک باشه وتخلخل زیادی داشته باشه.

 11. فاطمه گفته:

  سلام بنجامینم از وقتی که خریدمش ریزش برگ داره و خیلی کم جوانه میزنه که اکثر جوانه ها یا خشک میشن یا حالت سوختگی دارن
  غبار پاشی باتوجه به اینکه هوا سرد شده هفته ای یکبار انجام میدم،خاکش رو هم همون موقع که خریدم گلفروش واسم عوض کرد، جایی که هست نور داره و صبح ها بهش نور فیلتر شده میخوره
  یه مدت پشه های ریز سیاه داشت که با سم دیازینون و سیر و کاهش رطوبت زیر گلدانی تا حد زیادی از بین رفتن ولی هنوزم ۱ الی ۲ تا رو میبینم که اون اطراف هستن
  واقعا دلیل ازبین رفتن جوونه هاشو نمیدونم !!
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه،ترکیب خاکش چی هست؟برای راهنمایی بهتر از گیاه وخاکش عکس واضح بفرستید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   در این فصل توقف رشد گیاهان طبیعی هست،با کوتاه شدن روزها گیاهان به خواب میرند وبا بلند شدن روزها شروع به رشد میکنند،میتونید با یک چنگال ویا قاشق سطح خاک رو کمی زیرو رو کنید تا اکسیژن کافی به ریشه های گیاه برسه در این فصل ابیاری رو هم کم کنید واگر لوازم گرمایشی روشن هست بافاصله ۱_۲ متر از لوازم گرمایشی نگهداری کنید با شروع فصل بهار میتونید کوددهی رو ماهی یک بار شروع کنید تا گیاه تقویت بشه از کودهای کامل npkوکودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند مثل۱۲،۱۲،۳۶ میتونید بصورت دوره ای استفاده کنید.

  • دیانا گفته:

   ممنون. رادیاتور که فعلا خاموش. از npk 20_20_20 استفاده میکنم.مشکل برگ ها همیشگی. تقریبا کل سه سالی که دست منه. بنظرتون پیوند بزنم ش بهتر میشه؟ و اگه موافق پیوند زدن هستید چه مدل پیوندی بهتره؟ روی پایه سیلور چه نژادی خوب جواب میده؟

   • کارشناس 2 گفته:

    گیاهتون فیکوس بنجامین ابلق هست ،سیلور نیست در اثر کم نوری قسمتهای ابلق گیاه کمرنگ وتقریبا مایل به سبز شده، گیاه رو میتونید به محیطی که تهویه مناسب وپرنور هست انتقال بدید،این نوع به نور بیشتری نیاز داره،میتونید از شاخه های فرعی قلمه بگیرید برای پیوند میتونید از نوع خود گیاه ویا فیکوس بنجامین بلک استفاده کنید، ریزش برگها دلیلش شرایط نگهداری نامناسب هست پیوند هم بزنید شرایط رشد ایدال نباشه برگها میریزه میتونید برای اطمینان بیشتر ریشه های گیاه رو هم از نظر وجود افت ویا پوسیدگی چک کنید.

 12. دیانا گفته:

  سلام روز بخیر . من یه گیاه فیکوس سیلور دارم. حدود سه سال هست که دست منه. شرایط نگهداری ش خوبه. آبیاری هفته ایی یکبار، غبار پاشی هفته ایی یکبار خاک آماده از گلخانه خریدم که سبک و تخلخل خوبی داره. نورش هم چون پشت پنجره است خوبه اما رشد نمیکنه. برگ هاش خیلی کمه. هر بار که کود حیوانی یا Npk میدم به یکباره شروع به جوانه زنی میکنه و پر میشه اما بعد مدت کوتاهی دوباره برگ هاش ریزش میکنه و به حالت قبل بر میگرده. بنظرتون مشکل کارم کجاست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *