گل بنجامین و شرایط نگهداری

گل بنجامین و شرایط نگهداری
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

گل بنجامین و شرایط نگهداری:  بنجامین یا فیکوس بنجامین یکی از پر طرفدارترین گیاهان آپارتمانی است که برای نگهداری در فضاهای بسته مانند خانه، بانک، اداره، دفتر و… مناسب می‌باشد. فیکوس بنجامین گیاه بسیار  حساسی می‌باشد و نگهداری از آن توسط افراد تازه کار توصیه نمی‌شود. این گیاه یک نوع درختچه است با شاخه‌های چوبی و برگ‌های سبز و براق که در صورت ایجاد شوک و استرس برای گیاه برگ‌ها ریزش می‌کنند.

 

شاخه‌های بنجامین حالت ارتجاعی و آویزان و مجنون دارند و به همین علت در زبان انگلیسی به این گیاه انجیر مجنون میگویند. ارتفاع این گیاه در فضاهای آزاد و بیرون از خانه ممکن است تا ۵ متر نیز برسد. شکل برگ‌های آن بیضی شکل با نوک تیز می‌باشد و رنگ برگ‌ها روشن و براق می‌باشد. نام علمی گل بنجامین Ficus benjamina است. بنجامین از لحاظ رنگ برگ‌ها به چهار نوع تقسیم می‌شود. ۱_ بنجامین بلک که رنگ برگ‌ها سبز تیره می‌باشد ۲_ بنجامین سیلور که رنگ برگ‌ها سبز تیره و سفید است ۳_گل بنجامین ابلق که رنگ برگ‌ها مخلوطی از سبز روشن و سفید است ۴_ بنجامین سبز که رنگ برگ‌ها سبز روشن است. نگهداری از این گیاه حساس کمی سخت‌تر نسبت به سایر گیاهان است اما اگر شرایط آن به خوبی فراهم شود سال‌ها مهمان خانه شما خواهد بود.

 

۱_آبیاری:
از آن جایی که بنجامین گیاه کمی حساسی است و به همه چیز زود واکنش نشان می‌دهد، باید در زمان آبیاری آن دقت شود و افراط در آبیاری موجب مرگ گیاه شما می‌شود. آبیاری را به موقع و با آب سبک و فاقد املاح انجام دهید، آبیاری با آب سرد به گیاه آسیب جدی وارد می‌کند و بهتر است آب را مدتی در محیط قرار دهید تا هم دمای محیط شود و املاح آن ته‌نشین شود. بنجامین از آبیاری زیاد و خاکی باتلاقی و همیشه خیس خوشش نمی‌آید و هر وقت خاک آن خشک شد نسبت به آبیاری اقدام کنید. برای اطلاع از خشکی خاک کافی است یک بند انگشت خود را داخل خاک فرو برده و از وضعیت خشکی و مرطوبی خاک مطلع شوید.

 

۲_نور:
بنجامین را می‌توان در آپارتمان نگهداری کرد اما این گیاه کمی نور بیشتر از سایر گیاهان آپارتمانی نیاز دارد. بنجامین را پشت پنجره‌های آفتاب خور قرار دهید تا کمی از نور روزانه بهره ببرد. هرگز آفتاب مستقیم به گیاه نتابد و نور فیلتر شده به گیاه برسانید. بنجامین در صورت کم نوری خیلی زود برگ‌های خود را ریخته و با این کار واکنشی را به شما نشان می‌دهد. این گیاه از مکان‌های سایه روشن خوشش می‌آید.

 

۳_دما:
برای بنجامین دما بسیار فاکتور مهمی است و به میزان دما حساسیت نشان می‌دهد. دمای مناسب برای این گیاه در فصل تابستان ۲۰ تا ۲۵ درجه و در زمستان ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. توجه کنید بنجامین به گرما و سرما بسیار حساس است و برگ‌های آن ریخته و رشد گیاه متوقف می‌شود، پس بهترین دما برای این گیاه در بازه دمایی ۱۵ تا ۲۵ درجه می‌باشد.

 

۴_ خاک:
این گیاه نیاز به خاکی سبک و با زهکشی بالا نیاز دارد و از باتلاقی شدن خاک بیزار است. خاکی مقوی برای آن نیاز است تا رشد بنجامین را تضمین کند. برای خاک این گیاه می‌توانید ۲۰ درصد ماسه، ۲۰ درصد کود پوسیده دامی یا ورمی کمپوست، ۴۰ درصد خاک برگ، ۱۰ درصد خاک باغچه و ۱۰ درصد پوست برنج استفاده کنید. البته ترکیب خاک‌های زیادی برای بنجامین وجود دارد که می‌توانید با جست و جو در اینترنت از آن‌ها استفاده کنید. هرگز از خاک‌های آماده استفاده نکنید و سعی کنید خاک گیاهتان را خودتان ترکیب کنید.

 

۵_ رطوبت:
بنجامین دوستدار رطوبت بوده و محیط مرطوب را به محیط‌های خشک ترجیح می‌دهد. برای ایجاد رطوبت می‌توانید یک روز در میان یا در هفته ۳ مرتبه روی برگ‌های بنجامین آب اسپری کنید. از اسپری کردن آب سرد یا اسپری کردن در معرض گرما و نور خورشید بر روی برگ‌های گیاه اجتناب کنید. اسپری کردن را صبح زود انجام دهید. اسپری کردن آب و ایجاد رطوبت برای بنجامین باعث شادابی و طراوت آن می‌شود. می‌توانید در ماه یک‌بار برگ‌های گیاهتان را با یک اسفنج مرطوب تمیز کنید و برای این کار از آب خالی استفاده کنید و هرگز از مواد شیمیایی که باعث براق شدن برگ‌ها می‌شود استفاده نکنید چون این مواد باعث بسته شدن روزنه‌های برگ‌ها می‌شود و مشکلاتی را برای گیاه به وجود می‌آورد.

 

۶_ کود دهی:
می‌توانید بنجامین را هر دو هفته یک‌بار با کودهای مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی آبیاری کنید. البته سعی کنید از کودهای ارگانیک برای گیاهتان استفاده کنید مثل کودهای npk، ورمی کمپوست، کود پوسیده دامی و… . کود دهی باعث شادابی و کمک به رشد آن می‌شود و فقط در فصل رشد که از اوایل بهار تا اوایل پاییز می‌باشد گیاه را کود دهی کنید و فصل پاییز و زمستان به گیاه خود استراحت بدهید.

 

توجه به چند نکته:
از جابه‌جا کردن زیاد بنجامین خودداری کنید، چون این گیاه از جابه‌جایی و تغییر ناگهانی محیط خود خوشش نمی‌آید و دچار شوک می‌شود. هر دو سال یک‌بار سایز گلدان و خاک بنجامین را تعویض کنید تا فضای بیشتر برای رشد و خاکی تازه برای آن تأمین کنید.از بنجامین خود در برابر آفات و حشرات مراقبت کنید چون این گیاه در برابر آفات حساس بوده و از بین می‌رود. سعی کنید هرچند وقت یک‌بار گیاه را بررسی کنید تا اگر مشکلی را مشاهده کردید با افراد با تجربه مشورت کنید.

 

گیاه بنجامین در برابر بسیاری از مشکلات ریزش برگ پیدا می‌کند و حتماریزش برگ به علت آبیاری زیاد یا کمبود نور نیست و ممکن است که سایر مشکلات برای گیاه پیش آمده باشد.

گل بنجامین و شرایط نگهداری
بونسای بنجامین

گل بنجامین و شرایط نگهداری

گل بنجامین و شرایط نگهداری
پیوند فیکوس بر روی جنسینگ

گل بنجامین و شرایط نگهداری

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

پایان

شاید این مقالات نیز برای شما مفید باشند

محصولات پیشنهادی

guest
54 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
Nill
Nill
۱۸ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۲:۲۸

سلام وقتتون بخیر
comment image
ببخشید میخواستم ازتون بپرسم میدونید اسم این گیاه چیه؟
پیشاپیش از پاسختون متشکرم❤️?

کارشناس 2
۱۸ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۳:۰۴
در پاسخ به  Nill

سلام، ممنون از شما، Kalanchoe beharensis کالانکوئه بهارنسیس هست.

Nill
Nill
۱۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۰۰:۳۲
در پاسخ به  کارشناس 2

خیلی ممنونم از پاسخگویی سریعتون❤️ فقط میشه بگیدکه از لحاظ نور تو چه شریاطی رشد خوبی داره وبراش مناسبه؟

کارشناس میهن کاکتوس
۱۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۰:۴۹
در پاسخ به  Nill

ممنون از شما،در محیط پرنور وفیلتر شده بهتر هست نگهداری بشه کمبود نور باعث رشد علفی این نوع گیاه میشه، اگر پنجره جنوبی دارید با کمی فاصله وفیلتر نور میتونید پشت این پنجره نگهداری کنید.

محمدرضا
محمدرضا
۱۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۵:۱۰

ممنون از شما،سایت خوب و آموزندتون?

محمدرضا
محمدرضا
۱۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۲:۱۴

comment image
سلام و خسته نباشید
گیاه بنجامین من زیر تموم برگها مطابق عکس لکه یا شیره سفید رنگی وجود داره و در نگاه اول فکر کردم شپشک آردآلود هستش،ولی دقت که کردم،بدون تحرک و دست و پا و فقط زیر هر برگ یک دونه وجود داره،ودقیقا تموم اونها به صورت منظم یک جای برگ قراردارن و بیشتر شبیه صمغ گیاه هستش.
آیا شپشک هستن و یا چیزی دیگه؟
ممنون راهنمایی بفرمایید.

کارشناس 2
۱۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۴:۲۵
در پاسخ به  محمدرضا

سلام، ممنون، اینا شیره خود گیاه هست، زمانی که گیاه شروع به رشد میکنه داخل اوند ها اب زیادی به جریان میفته وگیاه با خارج کردن شیره اضافی سعی درکنترل اب داخل اوند ها داره میتونید به ارامی با دست جداشون کنید که حشره جذب نشه.

Blhaeri
Blhaeri
۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۹:۳۵

سلام ، من یه بنجامین ابلق و یه بلک دارم . پشت پنجره ی شمالی گذاشتم افتاب نمیگیره ولی نور اش بد نیست . مشکلی براش پیش نمیاد ؟
و اینکه طبیعیه که با قد ۶۰ برگ هاش ۵ ۶ سانت باشن؟
البته خیلی به ندرت برگ میریزونه . ماهی سه چهار تا .
من کود سه بیست بهش میدم ماهی یه بار، خوبه یا نه ؟
وقتی بهش کود میدم تا یه هفته خیلی خوب برگ میده ولی بعدش رشدش کم میشه.
البته الان که زمستونه یکم رشدش کم شده .

کارشناس 2
۴ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۹:۵۵
در پاسخ به  Blhaeri

سلام، برای بلک مشکلی بوجود نمیاد ولی برای بنجامین ابلق باید نور بیشتری دریافت کنه وبرای اینکه ابلق بودن گیاه حفظ بشه از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کنید ولی برای بنجامین بلک همون کود سه بیست مناسب هست، برگهای بنجامینها سایزشون کوچک میشه وطبیعی هست، خشک شدن وریزش برگ در حدود دو الی سه عددبرگ در هفته طبیعی هست ولی اگر ریزش بیشتر هست حتما ابیاری رو کاهش بدید وزهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه.

Meysam
Meysam
۲۳ آبان, ۱۳۹۹ ۱۷:۱۸

درود
حدود یکماه و نیم پیش یه درختجه بنجامین سبز گرفتم که همونجا فروشنده گلدونشو تعویض و مقداری خاک آماده بهش اضافه کرد به محض ورودش به خونه شروع کرد به زرد شدن و ایضا ریزش برگها بعد مدتی حتی برگای سبزشم از دمبرگ نرم و سیاه شدن و اونام میریزه
ضمن اینکه جوانه جدید و برگ جدید میده ولی تقریبا نصفشون خشک میشه و نمیمونه برخی از برگها مخصوصا سمت چپ گیاه حالت لول شده دارن

برای کاهش شوک جابجایی بهش هیومیک اسید دادم اما کار نکرد
روی بعضی از برگها لکه دیدم گفتم شاید قارچی شده باشه دو نوبت با مانکوزب و کاربندازیم هم غبار پاشی کردم هم آبیاری بازم درست نشده

شرایط نگهداری : از پشت پنجره شرقی نور غیر مستقیم میگیره داخل اتاقم زیر نور لوستر هست هفته ای یکبار سیرابش میکنم روزی دو نوبتم غبار پاشی با آب جوشیده سرد شده کنارشم یه ظرف آب دهان گشاد واسه تامین رطوبت استفاده میکنم

comment image
comment image
comment image
comment image

کارشناس 2
۲۳ آبان, ۱۳۹۹ ۱۸:۱۸
در پاسخ به  Meysam

سلام، تعویض خاک وتغییر محیط نگهداری به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن وریزش برگها عکس العمل نشون میده که طبیعی هست برگهای زرد رو جدا نکنید وصبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید، گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وبه هیچ وجه جابجانکنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه،فعلا تا بهار کوددهی نکنید ابیاری رو هم زمانی که سطح خاک دو بند انگشت خشک شد انجام بدید دما رو سعی کنید ثابت نگهدارید رطوبت محیط رو هم با جزیره زیر گلدانی تامین کنید ویا هر از گاهی برگها رو با یک دستمال نرم ومرطوب پاکن کنید یا مه پاشی رو اگر خواستید انجام بدید فقط روی برگها انجام بدید وبه ساقه گیاه مه پاشی نکنید مه پاشی رو هم در طول روز انجام بدید تا اب زودتر بخاربشه ومدت زمان زیادی روی گیاه نمونه چون باعث بیماری قارچی میشه.

Meysam
Meysam
۲۳ آبان, ۱۳۹۹ ۱۸:۵۰
در پاسخ به  کارشناس 2

آبیاری به چه صورت باشه بهتره
با توجه به سایز بزرگ گلدان( قطر ۳۲ سانت و ارتفاع ۴۰ سانت) به نظرتون با حجم زیاد آب ولی هفته ای یکبار آبیاری کنم یا با حجم کمتری از آب ولی دو بار در هفته

کارشناس 2
۲۳ آبان, ۱۳۹۹ ۲۲:۰۴
در پاسخ به  Meysam

ابیاری رو زمانی که سطح خاک دو بند انگشت خشک شد انجام بدید به اندازه ای که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه.

p.p
p.p
۱۹ آبان, ۱۳۹۹ ۱۵:۵۲

سلام. خسته نباشید. علت برگ ریزی و سوختن نوک برگ و کاهش قسمت سبز رنگ برگ و متمایل به سفید شدن چیه؟ مدتی در اتاق بوده اونجا نور کمتری داشته سپس ب آشپزخانه ک نور بیشتری دارد جاب جا شده ک باعث کاهش برگ ریزی شده. ابیاری موقعیه ک خاکش خشک میشه. خاکش مخلوط شن و خاک برگ و پرلیت. از اب ته نشین نشده براش استفاده شده. غبارپاشی نداشته. یه بنجامین سبز کنارش هست ک مشکلی نداره. اما این خیلی بی حاله. میتونم تقویتی الان بهش بدم؟ باتشکر
comment image
comment image
comment image

کارشناس میهن کاکتوس
۲۱ آبان, ۱۳۹۹ ۱۳:۲۶
در پاسخ به  p.p

سلام، تغییر محیط نگهداری، تعویض خاک وگلدان، ابیاری بیش از اندازه ویا استفاده از ابهای حاوی فلورایدویا گرفتگی زهکش گلدان باعث این مشکل در گیاهان میشه، گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید که نور وتحویه مناسبی داشته باشه وجابجا نکنید، زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وزیر گلدانی رو همیشه خالی از اب وخشک نگهدارید، برای ابیاری از اب بدون املاح استفاده کنید تمام برگهایی که داخل گلدان ریخته جمع کنید ماندنشون داخل گلدان باعث بیماری قارچی میشه. این مواردرو بررسی وایدال کنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه.

لیدا
لیدا
۲۵ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۷:۳۸

سلام روزتون بخیر، من یه گلدان بنجامین ۲ ماه پیش خریدم و هنوز گلدان را عوض نکردم و داخل پاسیو که نور خوبی داره نگهداری میکنم و تمام شرایط لازم رو انجام میدم اما از زمانی که خریدم چند روز یکبار برگ هاش میریزه و هنوز به محیط عادت نکرده و جوونه های برگ های جدید هم که خیلی ریز هستن هنوز رشد نکرده خشک میشن و میریزن ممنون میشم راهنمایی کنید

http://uupload.ir/files/2dvc_f679f629-d6c4-4d44bcaa-c8642f2f13b4.jpeg

http://uupload.ir/files/uqom_7a68623b-773c-4a22-8771-ab39b7d12aea.jpeg

http://uupload.ir/files/8g05_5f8fd8d8-4f9e-4ff1-bc9f-fa4d69a0a9cb.jpeg

کارشناس 2
۲۵ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۳:۰۶
در پاسخ به  لیدا

سلام، گیاه بنجامین گیاه بسیار حساسی هست وبا کوچکترین تغییری شروع به ریزش برگ میکنه،گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید ،تمام شاخه های خشک شده رو با چاقو یا قیچی تیز وضدعفونی شده کات کنید، میتونید یک بار گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید.

لیدا
لیدا
۲۱ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۲:۲۶

سلام روزتون بخیر من ۵ روز هست که بنجامین خریدم و داخل پاسیو با نور و دمای خوب نگهداری میکنم و اینکه از زمانی که خریدم خاکش خیس بوده و تازه امروز آب دادم زهکشی مناسبی داره و ریشه های گیاه از زیر گلدان پلاستیکی بیرون نزده، به نظر شما چه زمانی گلدان رو عوض کنم که به گیاه آسیب نزنه؟

کارشناس میهن کاکتوس
۲۱ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۴:۲۹
در پاسخ به  لیدا

سلام، اسفند ماه میتونید گلدان رو تعویض کنید.

امیر نیکو
امیر نیکو
۲۳ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۳:۳۳

با سلام و وقت بخیر. اگر امکانش هست در مورد نور یه توضیحی بدید. مثلا فرق نور کامل با نور مستقیم و غیر مستقیم چیه؟ و اینکه نور فیلتر شده همون نوری هست که از پشت شیشه رفلکس میتابه؟ نور از پشت شیشه پنجره های شمالی میتونه نور غیر مستقیم به حساب بیاد و نور پشت شیشه پنجره های جنوبی نور کامل هست ؟ با سپاس

کارشناس 2
۲۴ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۲:۰۱
در پاسخ به  امیر نیکو

سلام، نور مستقیم یعنی مانعی بین نور وگیاه وجود نداشته باشه به اصطلاح نور نشکسته باشه ومستقیم روی گیاه بتابه از پشت شیشه های معمولی نور مستقیم محسوب میشه واحتمال افتاب سوختگی گیاه وجود داره،نوراز پشت شیشه های دوجداره، رفلکس واز پشت پرده توری نور فیلتر شده محسوب میشه یعنی نور شکسته شده وبعد به گیاه میرسه که در این حالت گیاه افتاب سوخته نمیشه ،ولی نور مستقیم باشه گیاه دچار افتاب سوختگی میشه،البته اگر گیاه بمرور زمان به افتاب مستقیم عادت داده بشه میتونه افتاب مستقیم رو هم تحمل کنه.از پشت پنجره های شمالی هم بهتر هست که نور فیلتر بشه مخصوصا عصر که شدت نور بیشتر هست.نور پنجره های جنوبی شدت زیادی داره وبهتر هست حتمأ فیلتر بشه.

Mohsen
Mohsen
۹ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۵:۳۲

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم بهترین ترکیب خاک برای بنجامین ابلق چی هست و از چه کودهایی باید براش استفاده کنم

کارشناس 2
۹ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۷:۱۶
در پاسخ به  Mohsen

سلام، ممنون، اگر خاک را ده قسمت در نظر بگیرید برای این گیاه لازم است که ۲ قسمت آن از ماسه ۲ قسمت کود دامی, ۴ قسمت خاکبرگ و ۱ قسمت سبوس برنج ۱ قسمت دیگر از خاک باغچه تشکیل شده باشد.
در صورت نبودن سبوس برنج میتوانید از خاک پیتماس استفاده کنید.

فرزاد
فرزاد
۱ تیر, ۱۳۹۹ ۱۶:۲۴
در پاسخ به  کارشناس 2

سلام لطفا اسم این دوتا گیاه که در تصویر میفرستم بهم بگید .
۱_
http://8upload.ir/uploads/f934154039.jpg

۲_
http://8upload.ir/uploads/f043073475.jpg

۳_
http://8upload.ir/uploads/f556942779.jpg

این گیاه شمعدانی هم تازه خریدم .برگهاش اینجوری شده .خاکش که بررسی کردم ترکیب خاک سبکی داشت و مرطوب بود .علت اینکه برگهاش این شکلی شده چی میتونه باشه؟!!
http://8upload.ir/uploads/f1957063.jpg

کارشناس میهن کاکتوس
۱ تیر, ۱۳۹۹ ۱۸:۱۴
در پاسخ به  فرزاد

سلام، عکس اول کرچک هندی یا کروتون، عکس دوم ارالیا، عکس سوم بنت القنسول هست،ترکیب خاکش چی هست؟شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

فرزاد
فرزاد
۱۴ تیر, ۱۳۹۹ ۰۱:۲۶
در پاسخ به  فرزاد

ممنون از پاسخگوییتون .لطفا اسم این دوتا گیاه دیگه هم بهم بگید
۱_ http://8upload.ir/uploads/f4949327.jpg

۲_ http://8upload.ir/uploads/f2437100.jpg

کارشناس میهن کاکتوس
۱۴ تیر, ۱۳۹۹ ۱۹:۰۸
در پاسخ به  فرزاد

سلام، عکس اول الوئه ریتزی، عکس دوم کروتون رشته ای هست.

محسن
محسن
۸ بهمن, ۱۳۹۸ ۰۹:۴۷

سلام خسته نباشید من برای گلهام از ترکیب ۴۰درصد خاک برگ ۴۰ درصد ماسه شسته و پرلیت و ۲۰درصد ورمی کمپوست استفاده میکنم به نظر شما ترکیب خوبیه؟

کارشناس میهن کاکتوس
۸ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۵:۲۹
در پاسخ به  محسن

سلام،ممنون، برای چه نوع گیاهی؟

محبوب
محبوب
۶ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۵:۳۸

بعد از غبار پاشی بنجامین از یه پلاستیک شفاف بعنوان کاور میشه استفاده کرد؟
گفته بودم ریشه آسیب دیده الان متوجه شدم برگ‌های جدید که هنوز خیلی ریز بودن خشک شدن چکار کنم؟
کلا از اول جاش توی بالکن در سایه وساعتی آفتاب بود و هست

کارشناس میهن کاکتوس
۶ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۹:۴۲
در پاسخ به  محبوب

بنجامین گیاه حساسی هست ونسبت به تغییرات محیطی زود واکنش نشون میده، بهتر هست برای مدتی در جای ثابتی نگهداری کنید واصلا جابجا نکنید،بله میتونید از پلاستیک شفاف استفاده کنید تا نور کافی هم دریافت کنه.

محبوب
محبوب
۴ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۹:۳۱

سلام خسته نباشید
من امروز‌ گلدان بنجامین ابلق رو تعویض کردم چون ریشه از نه گلدان بیرون زده بود
فقط‌ احساس کردم ریشه ها کمی خراب شدن قبل تعویض هم از کود ضد تنش استفاده کردم برای جلوگیری از خشک شدن گیاه چکار باید کنم؟
این گفته صحیح است که بعد غبار پاشی بنجامین از کاور مثل پلاستیک‌ استفاده کنیم ؟

کارشناس میهن کاکتوس
۴ بهمن, ۱۳۹۸ ۲۲:۲۱
در پاسخ به  محبوب

سلام، ممنون، بله بهتر هست گیاه رو کاور کنید تا رطوبت از دست نده وبمدت یک هفته گیاه رو در جای ثابت که نور ودمای مناسبی داره نگهداری کنید.

محبوب
محبوب
۱ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۵:۲۳

سلام گیاه بنجامین ابلق من بعد یه مدت لکه های قهوه ای سوخته مانند زده نمیدونم بخاطر آفت هستش یا از غبار پاشی و نور بعدش اینجوری شده خاکش بستر آماده کاشت بنجامین و دو هفته یکبار کود پوکون مخصوص بنجامین میزنم هفته ای یکبار آبیاری و دوبار غبار پاشی می‌کنم توی بالکن جنوبی گذاشتم آفتاب شدید مستقیم نداره ممنون میشم راهنمایی کنید
http://uupload.ir/files/jvos_d4d186e0-731c-4537-9971-c687cc7a0d5d.jpeg

کارشناس 2
۱ بهمن, ۱۳۹۸ ۲۱:۲۱
در پاسخ به  محبوب

سلام، زمانی که نور روی گیاه هست مه پاشی نکنید بیشتر شبیه سوختگی هستند، برای اطمینان کامل چند روزی لکه ها رو در نظر داشته باشید اگر لکه ها بزرگتر شدن برگهای الوده رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید از سم قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب میتونید استفاده کنید. یک گرم در یک لیتر اب.

محسن
محسن
۲۹ دی, ۱۳۹۸ ۲۲:۵۵

ببخشید میخاستم بدونم کود آهن برای کدوم یکی از گیاهای من خوبه نخل ماداگاسکار کراسولا خرفه ای پتوس لیندا دیفن باخیا کالانکوعه سینگونیوم پنجه ای آدنیوم کاکتوس گندمی پاندانوس حسن یوسف شفلرا انار مینیاتور ورنا
ممنون

کارشناس میهن کاکتوس
۳۰ دی, ۱۳۹۸ ۰۷:۴۸
در پاسخ به  محسن

سلام، بغیر از کاکتوسها وگیاهان ابلق،میتونید برای همه ی گیاهان استفاده کنید.

محسن
محسن
۲۹ دی, ۱۳۹۸ ۱۵:۳۰

سلام میخواستم بدونم کود آهن برا بنجامین ابلق خوبه؟

علی
علی
۱۸ آذر, ۱۳۹۸ ۲۲:۰۸

سلام
من اسم این گیاهو نمیدونم چیه هفته ایی هم دوبار آب میدم برگهای بالا و پایین همون کوچیک هایی ک توی عکس میبینید داره سیاه میشه چکار کنم خراب نشه؟؟
http://uupload.ir/files/nuxo_20191209_002411.jpg
حدودا دو ماهه خریدیمش
خاکشم خاکه برگ هستش
ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس 2
۱۸ آذر, ۱۳۹۸ ۲۳:۵۰
در پاسخ به  علی

سلام، گیاه نماتانتوس nematanthus هست،ابیاری رو کم کنید وزمانی که خاک کامل خشک شد ابیاری روانجام بدید،خاک برگ مناسب این گیاه نیست از خاک مخصوص کاکتوسها که تخلخل زیادی داره براش استفاده کنید، گیاهتون بشدت کمبود نور داره در محیطی که خنک ونور زیاد وفیلتر شده داره مثل پشت پنجره جنوبی نگهداری کنید،ساقه هایی رو که سیاه شدند با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید،میتونید از قسمتهای سالم گیاه قلمه بگیریداین گیاه از طریق برگ هم تکثیر میشه.

کارشناس 2
۷ آذر, ۱۳۹۸ ۲۱:۵۲
در پاسخ به  فاطمه

ریشه های گیاهتون مشکل داره، خاکش مناسب نیست، بهتر هست خاک گیاه رو تعویض کنید،یا اگر براتون مقدور نیست یک سوم سطح خاک رو بردارید وخاک جدید بریزید، خاک بنجامین باید سبک باشه وتخلخل زیادی داشته باشه.

فاطمه
فاطمه
۷ آذر, ۱۳۹۸ ۱۲:۵۲

سلام بنجامینم از وقتی که خریدمش ریزش برگ داره و خیلی کم جوانه میزنه که اکثر جوانه ها یا خشک میشن یا حالت سوختگی دارن
غبار پاشی باتوجه به اینکه هوا سرد شده هفته ای یکبار انجام میدم،خاکش رو هم همون موقع که خریدم گلفروش واسم عوض کرد، جایی که هست نور داره و صبح ها بهش نور فیلتر شده میخوره
یه مدت پشه های ریز سیاه داشت که با سم دیازینون و سیر و کاهش رطوبت زیر گلدانی تا حد زیادی از بین رفتن ولی هنوزم ۱ الی ۲ تا رو میبینم که اون اطراف هستن
واقعا دلیل ازبین رفتن جوونه هاشو نمیدونم !!
ممنون میشم راهنماییم کنین

کارشناس 2
۷ آذر, ۱۳۹۸ ۲۱:۳۱
در پاسخ به  فاطمه

سلام، زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه،ترکیب خاکش چی هست؟برای راهنمایی بهتر از گیاه وخاکش عکس واضح بفرستید.

دیانا
دیانا
۱۹ آبان, ۱۳۹۸ ۱۵:۲۵
کارشناس میهن کاکتوس
۱۹ آبان, ۱۳۹۸ ۱۸:۰۶
در پاسخ به  دیانا

در این فصل توقف رشد گیاهان طبیعی هست،با کوتاه شدن روزها گیاهان به خواب میرند وبا بلند شدن روزها شروع به رشد میکنند،میتونید با یک چنگال ویا قاشق سطح خاک رو کمی زیرو رو کنید تا اکسیژن کافی به ریشه های گیاه برسه در این فصل ابیاری رو هم کم کنید واگر لوازم گرمایشی روشن هست بافاصله ۱_۲ متر از لوازم گرمایشی نگهداری کنید با شروع فصل بهار میتونید کوددهی رو ماهی یک بار شروع کنید تا گیاه تقویت بشه از کودهای کامل npkوکودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند مثل۱۲،۱۲،۳۶ میتونید بصورت دوره ای استفاده کنید.

دیانا
دیانا
۱۹ آبان, ۱۳۹۸ ۲۱:۰۰
در پاسخ به  دیانا

ممنون. رادیاتور که فعلا خاموش. از npk 20_20_20 استفاده میکنم.مشکل برگ ها همیشگی. تقریبا کل سه سالی که دست منه. بنظرتون پیوند بزنم ش بهتر میشه؟ و اگه موافق پیوند زدن هستید چه مدل پیوندی بهتره؟ روی پایه سیلور چه نژادی خوب جواب میده؟

کارشناس 2
۲۰ آبان, ۱۳۹۸ ۱۱:۵۷
در پاسخ به  دیانا

گیاهتون فیکوس بنجامین ابلق هست ،سیلور نیست در اثر کم نوری قسمتهای ابلق گیاه کمرنگ وتقریبا مایل به سبز شده، گیاه رو میتونید به محیطی که تهویه مناسب وپرنور هست انتقال بدید،این نوع به نور بیشتری نیاز داره،میتونید از شاخه های فرعی قلمه بگیرید برای پیوند میتونید از نوع خود گیاه ویا فیکوس بنجامین بلک استفاده کنید، ریزش برگها دلیلش شرایط نگهداری نامناسب هست پیوند هم بزنید شرایط رشد ایدال نباشه برگها میریزه میتونید برای اطمینان بیشتر ریشه های گیاه رو هم از نظر وجود افت ویا پوسیدگی چک کنید.

دیانا
دیانا
۱۹ آبان, ۱۳۹۸ ۰۹:۱۶

سلام روز بخیر . من یه گیاه فیکوس سیلور دارم. حدود سه سال هست که دست منه. شرایط نگهداری ش خوبه. آبیاری هفته ایی یکبار، غبار پاشی هفته ایی یکبار خاک آماده از گلخانه خریدم که سبک و تخلخل خوبی داره. نورش هم چون پشت پنجره است خوبه اما رشد نمیکنه. برگ هاش خیلی کمه. هر بار که کود حیوانی یا Npk میدم به یکباره شروع به جوانه زنی میکنه و پر میشه اما بعد مدت کوتاهی دوباره برگ هاش ریزش میکنه و به حالت قبل بر میگرده. بنظرتون مشکل کارم کجاست؟

کارشناس میهن کاکتوس
۱۹ آبان, ۱۳۹۸ ۱۱:۰۷
در پاسخ به  دیانا

سلام، از گیاه عکس واضح بفرستید وترکیب خاکش رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

دیانا
دیانا
۱۹ آبان, ۱۳۹۸ ۱۴:۳۷
در پاسخ به  دیانا

لومی سیلتی و خاکبرگ. چجوری عکس ارسال کنم؟
ممنون

کارشناس میهن کاکتوس
۱۹ آبان, ۱۳۹۸ ۱۵:۰۷
در پاسخ به  دیانا

آموزش ارسال عکس در قسمت نظرات
روی نوشته بالایی کلیک کنید.

دیانا
دیانا
۱۹ آبان, ۱۳۹۸ ۱۵:۲۶
در پاسخ به  دیانا