آموزش ترمیم کاکتوس شکسته

آموزش ترمیم کاکتوس شکسته

آموزش ترمیم کاکتوس شکسته: یکی از مشکلاتی که برای علاقه‌مندان به کاکتوس بخصوص برای کسانی که در منزل به نگهداری کاکتوس‌ها پیش می‌آید شکستگی کاکتوس می‌باشد. کاکتوس‌ها در اثر ضربه یا افتادن ممکن است دچار شکستگی شوند.

بافت کاکتوس‌ها به گونه‌ای است که پس از له شدن یا شکستگی ترمیم نخواهد شد قسمت جدا شده از کاکتوس دیگر به کاکتوس باز نخواهد گشت اما در برخی از واریته ها به علت شکل ظاهری می‌توان قسمت شکسته را جدا کرد و به صورت جداگانه ریشه دار کرد و یک گیاه مجزا به‌دست آورد.

کاکتوس‌هایی مانند خانواده اپونتیا یا انواع سرئوس ها از آنجایی که قابل قلمه زدن هستند در اکثر شکستگی‌ها و جدا شدن قسمتی از آنها می‌توان آن را در خاک کاشت و یک گلدان مستقل به دست آورد به طوری که مثلاً اگر یک گلدان اپونتیا از هر نقطه آن شکسته شود آن  قسمت‌های جدا شده می‌تواند به صورت مجزا در یک گلدان کاشته شود و گیاه مستقل را به دست آورد اما در کاکتوس‌های کروی در صورت شکستگی یا جدا شدن قسمتی از آن قابل کشت نبوده و متأسفانه از این طریق نمی‌توان کاکتوس را ازدیاد کرده یا کاکتوس را ترمیم کرد.

اما راه دیگری نیز برای این موضوع وجود دارد و آن پیوند دادن بخش جدا شده بر روی یک پایه است در صورتی که شکستگی شما موجب له شدن و تخریب بافت کاکتوس نشده باشد و قسمت جدا شده بافتی سالم و سرحال داشته باشد می‌توان با برش دادن آن قسمت پیوند دادن آن بر روی پایه‌های پیوند گیاه را تکثیر کرد و از خرابی کامل آن جلوگیری کرد.

این روش به آن صورت است که شما هر قسمت از کاکتوس را که از گیاه مادری خود جدا کنید دارای تعدادی محل آرئول هست که گیاه می‌تواند از آنها شروع به رشد جدید کنند و گیاهی مشابه را تولید کند.

شکستگی همراه با له شدن بافت کاکتوس‌ها راه درمان ندارد زیرا بافت تخریب شده هرگز به حالت طبیعی باز نخواهد گشت پس از بازسازی گیاه و نجات دادن این گیاه نیز غیرممکن خواهد بود. البته اگر فقط قسمتی از کاکتوس دچار له شدگی باشد میتوان با کات کردن قسمت له شده بقیه کاکتوس را نجات داد و مشکلی برای قسمت های سالم پیش نخواهد آمد. مانند تصویر زیر:
شکستگی و یا خراب شدن کاکتوس‌ها معمولاً در تمامی گلخانه‌ها و برای تمامی افراد پیش می‌آید و این خرابی کاکتوس موجب ناراحتی نباید باشد زیرا می‌توان در اکثر موارد گیاه را نجات داد و آن را به صورت صحیح تکثیر کرد.

برای آموزش قلمه زدن کاکتوس‌هایی که شکسته شده‌اند یا خود جدا کرده‌اید به روش زیر عمل کنید.

آموزش قلمه زدن کاکتوس

قلمه زدن کاکتوس‌ها یکی از روش‌های تکثیر این گیاهان دوست داشتی است. قلمه زدن یعنی از طریق برگ یا شاخه یا قسمتی از بدنه گیاه برای به وجود آوردن گیاهی جدید استفاده کنیم. اکثر کاکتوس‌ها را به راحتی می‌توان ریشه دار کرد. در این مقاله از سری مقالات آموزشی میهن کاکتوس به زبان ساده و همراه تصویر قلمه زدن کاکتوس‌ها را آموزش می‌دهم. شما می‌توانید تمامی سؤالات خود را در پایین مقالات قرار دهید تا پاسخ داده شود.
بهترین فصل برای قلمه زدن کاکتوس‌ها فصل رشد آنها می‌باشد که معمولاً بهار و تابستان می‌باشد. و در زمانی که گیاه در خواب است نباید قلمه زنی کنید.

قلمه زدن کاکتوس
تصویر شماره یک

تصویر شماره یک: ابتدا قسمتی از گیاه را برای ریشه دار کردن انتخاب می‌کنیم. بهتر است قسمتی از گیاه که حداقل بیشتر از یک سال سن دارد انتخاب کنیم، در این صورت شانس ما برای ریشه دار کردن بیشتر خواهد بود.

برش راکت کاکتوس اپونتیا
تصویر شماره دو

تصویر شماره دو: سپس به آرامی با یک جسم تیز مانند تیغ یا کاتر ضدعفونی شده به آرامی بخش مورد نظر را جدا می‌کنیم. بهتر است چند روز قبل از برش گیاه را آبیاری کنیم تا آب کافی در بافت‌های گیاه وجود داشته باشد.

ریشه دار کردن کاکتوس
تصویر شماره سه

تصویر شماره سه: بعد از برش قسمت برش داده شده کاکتوس را در محلی خنک و سایه تا زمانی که قسمت برش داده شده خشک می‌شود و به اصلاح پینه می‌بندد قرار می‌دهیم. چون در صورت عدم خشک شدن قسمت برش شده بلافاصله بعد از کاشت در گلدان در اثر بیماری‌های قارچی از بین خواهد رفت. مدت زمان خشک شدن بخش برش داده شده به نوع کاکتوس و اندازه آن بستگی دارد و در حدود ۳ تا ۱۵ روز ممکن است طول بکشد.

خاک کاکتوس
تصویر شماره چهار

تصویر شماره چهار: برای قلمه زدن کاکتوس‌ها و ریشه دار کردن آنها از خاک کاکتوس استفاده می‌کنیم با ترکیبی از ماسه و پیت ماس یا کوکوپیت. برای گرفتن نتیجه‌ای بهتر باید خاک بستر کاشت را با قارچ کش ضدعفونی کنیم. البته بسیاری از گونه‌های کاکتوس به راحتی در این ترکیب خاک ریشه دار می‌شوند و نیازی به ضدعفونی نیست. گلدان یا ظرف مورد نظر برای قلمه زدن باید دارای سوراخ کف گلدان باشد.

قلمه کاکتوس
تصویر شماره پنج

تصویر شماره پنج: بعد از خشک شدن قسمت برش قلمه، آن را در خاکی که از قبل آماده کرده‌ایم می‌کاریم. در حدود ۱-۳ سانتیمتر از قلمه در خاک فرو کنیم برای ریشه دار شدن کافی است.

نور کاکتوس
تصویر شماره شش

تصویر شماره شش: تقریباً کار قلمه زدن کاکتوس به پایان رسیده حال تا زمانی که گیاه جدیدمان ریشه دار می‌شود آن را در جایی خنک و به دور از آفتاب مستقیم قرار می‌دهیم. به علت نداشتن ریشه آفتاب مستقیم باعث از دست دادن سریع آب قلمه خواهد شد و باعث سوختگی و خرابی آن می‌شود.

ابیاری کاکتوس
تصویر شماره هفت

تصویر شماره هفت: قلمه کاشته شده کاکتوس را نباید بلافاصله بعد از کاشت آبیاری کنید زیرا هنوز ریشه‌ای برای جذب آب ندارد و رطوبت بالا باعث خراب شدن قلمه خواهد شد. معمولاً یک هفته بعد از کاشت قلمه شروع به آبیاری می‌کنیم. ابتدا با مقدار خیلی کم و بعد از سه هفته قلمه کاشته شده را می‌توان به صورت معمولی مانند سایر کاکتوس ها آبیاری کرد.
نکته: تصاویر بالا مربوط به کاکتوس اپونتیا یا به صورت عوامانه کاکتوس زبان مادر شوهر می باشد. ولی این روش برای تمامی کاکتوس ها کاربرد دارد.

نویسنده: حمید متین
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

آموزش ترمیم کاکتوس شکسته

50 دیدگاه برای “آموزش ترمیم کاکتوس شکسته

 1. محسن گفته:

  سلام من یک کاکتوس اپونتیا دارم الان داخل حیاط است
  می خاستم راهنمایی ام کنید که داخل فصل زمستان بیارمش داخل خانه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر زمستانهای یخبندانی دارید میتونید به محیط سرپوشیده انتقال بدید ولی اگر دما از منفی پنج درجه نفوذ نمیکنه میتونید خاکش رو خشک نگهدارید وبا پلاستیک کاور کنید تا از یخ زدگی محافظت بشه.

 2. طباطبایی گفته:

  سلام کاکتوسم داشت گل می داد و دقیقا جایی که داشت گل می داده شکسته و افتاده و من یه روز می دونم حالا چی کار کنم ؟😭😭😭😭

 3. rasuli گفته:

  سلام
  کاکتوس من از ریشه جدا شده و تهش کمی لیز شده
  علتش رو نمیدونم
  برای درست شدنش چکار میشه کرد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، گیاه رو از خاک دربیارید وتا قسمتی که به اوندسالم برسید با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وگیاه رو درمحیط خنک وسایه نگهداری کنید تا قسمت بریده شده پینه ببنده بعد از پینه بستن قسمت بریده شده داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید وتا زمان ریشه زنی در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ابیاری رو هم کاملا سطحی وبصورت اسپری انجام بدید.

 4. Mona گفته:

  سلام، ببخشید من یک کاکتوس دارم که مدت زیادی هست آبیاری نشده(چندین ماه) ، بخاطر رشد زیاد هم خمیده شده . نوع کاکتوس هم مثل همین هست که توی عکس راجع بهش توضیح دادید و محل نگهداریش هم توی پارکینگ هست یعنی آفتاب مستقیم بهش نمیتابه اما خب دمای هوای بیرون بالای ۵۰ درجه هست. با این تفاسیر میخواستم ببینم چطور می‌تونم از این کاکتوس تکثیر کنم و به طور کلی دوباره احیاش کنم؟ پیشاپیش بابت پاسخگوییتون ممنونم.

 5. سعیده گفته:

  سلام. من اشتباهی به کاکتوسم زیاد آب دادم، ا و از ریشه داره سیاه میشه، لان میشه کاریش کرد؟

  و جوانه های جداشده چنتا از کاکتوسهام که کنده شدن، رو چطور میتونم بکارم که رشد کنند؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بهتر هست گیاه رو از خاک در بیارید وتا قسمتی که سیاه شده بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید تا به اوند سالم برسید،بعد گیاه رو در محیط خنک وسایه نگهداری کنید تا قسمت بریده شده پینه ببنده بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل باشه بکارید ودر محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ابیاری بصورت سطحی واسپری باید انجام بشه، بعداز ریشه زنی وشروع به رشد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وابیاری رو بصورت کامل شروع کنید جوانه کاکتوسها رو هم به همین صورت میتونید کشت کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، از قسمتی که شکسته بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده برش بزنید ودر محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تاقسمت بریده شده پینه ببنده ،بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید مجدد ریشه میزنه ورشد میکنه.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تا قسمتی که پوسیده کات کنید گیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید وبعد از پینه بستن قسمت بریده شده داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید وتا زمان ریشه زنی در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید. بعد از ریشه زایی به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وابیاری رو شروع کنید.

 6. امیر گفته:

  سلام کاکتوس من از نوع اپونتیا هستش یه گلدون افتاد روش و دو قسمتش شکسته یکی از اون قسمت ها به تازگی یه جوونه جدید و بلند و نازک زده یعنی در مجموع سه قسمتش شکسته نمیدونم چکارش کنم این قسمت ها کامل جدا نشدن میشه گفت شل شدن استرس گرفتم نمیدونم چکارش کنم میشه راهنماییم کنید لطفا

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، میتونید از بالای قسمتی که شکسته شده بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وبا محلول قارچ کش شستشو بدید،چند روز در محیط منزل نگهداری کنید ،بعد از پینه بستن قسمت بریده شده داخل خاک مخصوص کاکتوس که متخلخل وشنی باشه بکارید،خاکش مناسب نیست، تا زمان ریشه زنی در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وابیاری رو سطحی انجام بدید بعد از ریشه زنی وشروع به رشد بمرور زمان به محیط پرنوری انتقال بدید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، قسمتی که ترکیده رو دور بندازید دیگه کاریش نمیشه کرد، قسمتی که سالم هست با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده بصورت افقی صاف بِبُرید، مجدد تنه جوش میزنه ورشد میکنه.

 7. محمدنیکونهادحسینی گفته:

  سلام. یه مدتی میشه که کاکتوسام ازرشدافتادن. ورشداولیه روندارن. لطفاراهنمایی کنین چکارکنم که دوباره رشدشون مثل اول بشن.ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اگر دمای نگهداری از ۱۵ درجه کمتر هست بخواب رفتند ودر این فصل کاملا طبیعی هست با بلند شدن روزها وگرم شدن هوا رشدشون مجدد شروع میشه.

 8. متین گفته:

  قسمتی از کاکتوس بذری رو که طولی رشد کرده بود و بریدم و قسمت بالایی رو تو خاک گذاشتم ایا ریشه میده

 9. حسابی گفته:

  سلمان من یه کاکتوس دارم که از بلندی افتاد و یه قسمت گیاه له شد آیا درست میشه؟ یعنی باز خار رشد میکنه؟ البته ریشه کاملا سالمه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، قسمتی رو که له شده بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده بصورت کاملا صاف ببرید، ودر محیط خانه بمدت یک هفته نگهداری کنید،بعد از اینکه قسمت بریده شده پینه بست داخل خاک مخصوص کاکتوس که از قبل ضدعفونی وخشک شده بکارید وابیاری رو کاملا سطحی بصورت اسپری انجام بدید وتا زمان ریشه دار شدن در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید.

 10. مریم گفته:

  لطفا میشه راهنماییم کنید چطور سر شکسته کاکتوس استوانه ای رو ترمیم کنم چهار سانت از بالا به طور کامل شکسته و جدا شده و خراب نشده کن فوری گذاشتم رو جای شکستگی و چسب زدم آیا درسته ترمیم میشه!!

  • کارشناس 2 گفته:

   میتونید بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده قسمت شکسته رو بصورت صاف برش بزنید وهم قسمت بالایی رو،قسمتی که داخل خاک هست تنه جوش میزنه،قسمت بالایی رو هم بعد از اینکه قسمت بریده شده پینه بست داخل خاک مخصوص کاکتوس که از قبل ضدعفونی وخشک شده بکارید ودر جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وابیاری رو بصورت اسپری فقط روی سطح خاک انجام بدید تقریبا دو الی سه هفته زمان میبره تا ریشه دار بشه بعد از شروع به رشد به جای پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وابیاری رو کامل شروع کنید.

 11. مریم گفته:

  کاکتوس من تقریبا کنارش شاخه زده بود و طی یک اتفاق و برخورد. جسم سر شاخه اش چهار سانت از بالا شکست آیا میشه با چسب زدن همون شاخه به جاش ترمیمش کرد یا کاری نمیشه کرد براش خیلی دوسش دارم خصوصا شاخه جدیدش شبیه به دست شده براش.لطفا راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   چه نوع کاکتوسی هست؟ چسب که نمیشه زد باید با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده قسمت شکسته شده رو بصورت صاف برش بزنید وبعد از پینه بستن مجدد داخل خاک مخصوص کاکتوس که از قبل ضدعفونی شده بکارید قسمتی هم که داخل خاک هست مجدد تنه چوش میزنه.

 12. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید
  کاکتوسی دارم چند روز قلمه زدم یه خورده دارز هست بعد بالا کاکتوس بدلیلی درازی گیاه سر خم کرده یا خم شده من میخواسم یه چیزی بزارم صاف بشه بعد چوب خم شده بود بتز کردم یه گو شش تا نصف ترک خورد چون داشت رشد میکرد مشکلی پیش نمی آد لطفا راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،برای ارسال عکس روی سایت،مقاله آموزش اپلود عکس روی سایت میهن کاکتوس رو مطالعه بفرمایید.

 13. مددی گفته:

  سلام مدتی که گل حنا گرفتم ولی چند روزی هست که برگهای بالا سفید کمرنگ میشود بعد یکی یکی سست میشود و میریزد

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • میهن کاکتوس گفته:

   سلام بله هی مشکلی نداره هر تعداد که بتونید میتونید کات کنید فقط توجه داشته باشید جهت قلمه زدن درست باشه و قلمه‌ها کمتر از حدود ۱۰ سانتی متر نباشند.

   • نسیم گفته:

    سلام.من یه کاکتوس سیلندریکا دارم که رشد خوبی داشت الآن تمام برگاش ریخته و فقط روسرش برگ داره میشه بگید علتش چیه؟

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، برگهای سیلندریکاها دائمی نیست وبا خنک شدن هوا میریزه وبهار مجدد برگ جدیدی سبز میشه.

 14. سعید گفته:

  سلام. ممنون از سایت پربار و وزین میهن کاکتوس. بنده تقریبا نه ماه پیش یک راکت اپونتیا رو کاشتم ریشه دار هم شده ولی جوانه های جدید هنوز رشد نکردن. به نظر شما چه علتی میتونه داشته باشه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از شما، تا گیاه شروع به رشد کنه وجوانه بزنه به زمان نیاز داره. باید صبور باشید حداقل دو ماه طول میکشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *