پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش ششم)

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی

در ادامه سری مقالات پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی در این بخش نیز سعی داریم به برخی از مشکلات و سؤالات در زمینه نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت ها بپردازیم. اگر سؤالی برای شما پیش آمد که نتوانستید جواب آن را در سایت میهن کاکتوس پیدا کنید در زیر مقالات مطرح کنید تا به آنها پاسخ داده شود.

سؤال: دلیل رشد کم کاکتوس‌هایم چیست؟
پاسخ: کاکتوس‌ها در کل گیاهان کند رشد هستند ولی با فراهم کردن شرایط مطلوب مانند دمای مناسب، نور، آبیاری، خاک و سایر عوامل می‌توان رشد آنها را تسریع نمود. در مقالات قبلی درباره همه این شرایط توضیح داده شده است. همچنین برای کاکتوس کوچک می‌توان در فصل رشد از کود استفاده کرد.

سؤال: کاکتوس‌ها در چندسالگی گل می‌دهند؟
پاسخ: گلدهی کاکتوس در واریته های مختلف بسیار متفاوت است. بعضی از گونه‌ها ممکن است در یک یا دو سالگی گل بدهند  مانند انواع مامیلاریاها و نوتوها و بعضی دیگر ممکن است تا هفتاد سال برای به گل نشستن طول بکشد مانند بعضی گونه‌های سفالوسرئوس ها. آستروفیتوم ها از ۳-۴ سالگی ژیمنوها ۲-۴ سالگی ملو ۴ تا ۶ سالگی، اچینو گروزنی ۲۵ سالگی به سن گلدهی می‌رسند.

سؤال: چه کاکتوسی را باید پیوند بزنم؟
پاسخ: همه کاکتوس‌ها را می‌توان بر روی پایه مناسب پیوند زد. ولی پیوند زدن بیشتر برای تسریع رشد در گونه‌های کم رشد مانند آریوکارپوس یا به کاکتوس‌هایی که سریع دچار پوسیدگی ریشه می‌شوند استفاده می‌شود.

سؤال: بهترین زمان برای پیوند کاکتوس چه زمانی است؟
پاسخ: بهترین زمان برای پیوند زدن کاکتوس در فصل رشد گیاه می‌باشد. زمانی که آوندها آبدار هستند. برای اکثر کاکتوس‌ها این زمان بهار و تابستان می‌باشد.

سوال: بهترین و بدترین پایه برای پیوند کاکتوس‌ها چه واریته هایی می‌باشد؟

پاسخ: بهترین و بدترین پایه برای پیوند کاکتوس کدام گونه‌ها هستند؟ یکی از روش‌های تکثیر کاکتوس‌ها پیوند کردن می‌باشد از پیوند کردن برای افزایش رشد بعضی از گونه‌های کم رشد مانند آریوکارپوس ها یا سایر کاکتوس‌ها دیر رشد نیز استفاده می‌شود که آموزش پیوند زدن کاکتوس‌ها را می‌توانید در بخش مقالات آموزشی سایت میهن کاکتوس مطالعه کنید.
یکی از دغدغه‌های همیشگی پیوند زدن انتخاب پایه مناسب با پیوندک می‌باشد. برای پیوند زدن باید پایه‌ای متناسب با گیاه از نظر نوع و سایز انتخاب کرد. در دنیا از پایه‌های زیادی مانند میرتلو کاکتوس یا پایه آبی، پایه نقره‌ای، پایه هیلو سرئوس، سن پدرو، کلیستو، پرسیکیا و سایر پایه‌های استفاده می‌شود. که در زیر به بعضی از معایب و مزایای این پایه‌ها می‌پردازیم.

پایه پرسیکیا:
یکی از پایه‌های مناسب برای کاکتوس‌های با سن خیلی پایین است که می‌توان جوانه‌های با سن ۲ ماه به بالا را روی آن پیوند کرد از مزایای این پایه افزایش رشد کم شدن احتمال پوسیدگی پیوندک غذا رسانی بالا به پیوندک و مقاوم بودن خود پایه می‌توان اشاره کرد. از معایب آن می‌توان به عمر  کوتاه آن خم شدن در اثر سنگینی پیوندک و نمی‌توان مدت زیادی از آن استفاده کرد و بعد از بزرگ شدن پیوندک دوباره باید آن را بر روی پایه‌ای دیگر یا خاک برای ریشه دار کردن مجدد انتقال داد که در کاکتوس‌هایی مانند آریوکارپوس یه علت داشتن ریشه‌های غده‌ای ریشه دار کردن مجدد کار دشواری خواهد بود.

پیوند کاکتوس آریوکارپوس بر روی پرسکیا
پیوند کاکتوس آریوکارپوس بر روی پرسکیا

پایه هیلو سرئوس:
به جرات می‌توان گفت بدترین نوع پایه در میان تمامی پایه‌ها می‌باشد. و دلیل استفاده از آن رشد زیاد پایه ارزان بودن و پیوند زدن راحت و همچنین تکثیر راحت این پایه می‌باشد. که امروزه به صورت گسترده در جهان استفاده می‌شود. به دلیل عدم هماهنگی میان پایه و پیوندک معمولاً سریعاً پوسیده شده و از بین می‌رود و این پوسیدگی به سرعت به پیوندک منتقل شده و باعث خرابی آن نیز خواهد شد. توصیه می‌شود از خرید کاکتوس‌ها بر روی پایه هیلوسرئوس یا همان پایه‌های سه گوش که بیشتر روی ژیمنوهای رنگی دیده می‌شود خودداری کنید زیرا عمر آنها در بهترین شرایط بیشتر از یک سال نخواهد بود.

پایه سه گوش
خراب شدن پایه هیلوسرئوس

 

آزتکیوم
پیوند آزتکیوم روی پایه هیلوسرئوس و خراب شدن آن

 

پایه کلیستو:
پایه کاکتوس کلیستو یکی از پایه‌هایی است که در ایران زیاد استفاده می‌شود از مزیت‌های آن ارزان بودن و راحتی در پیوند می‌باشد. از معایب آن پوسیدگی سریع، خم شدن در اثر سنگینی پیوندک و معمولاً هماهنگی بین پایه و پیوندک بسیار کم است از لحاظ نیاز آبی و خواب گیاه.

پایه آبی یا میرتلو:
بدون شک یکی از بهترین پایه‌ها برای کاکتوس‌ها می‌باشد، به راحتی می‌توان روی آن انواع گونه‌ها را پیوند زد، مقاومت بالایی دارد. از لحاظ تغذیه پیوندک بسیار عالی عمل می‌کند. باعث افزایش رشد و تسریع در گلدهی پیوندک می‌شود. از معایب آن می‌توان به پاجوش‌های زیادی که تولید می‌کند نام برد که به راحتی می‌توان آنها را حذف کرد.

پایه میرتلو یا پایه آبی
پایه میرتلو یا پایه آبی

پایه نقره‌ای و پایه تیغ سیاه:
این دو گونه همانند پایه آبی جز بهترین و مقاوم‌ترین گونه‌ها برای پیوند زدن می‌باشند. از پایه تیغ مشکی یا نقره‌ای می‌توان برای پیوندک‌های سنگین و کم رشد استفاده کرد.

پایه نقره ای
پایه نقره ای

بهترین و بدترین پایه برای پیوند کاکتوس

کاکتوس سن پدرو
پایه کاکتوس سن پدرو

پایه افوربیا:
از پایه‌های افوربیا برای پیوند زدن انواع افوربیا ها استفاده می‌شود چون انواع افوربیا را نمی‌توان بر روی کاکتوس‌های دیگر پیوند کرد از بهترین پایه‌های افوربیا می‌توان به Euphorbia triangularis, Euphorbia confinalis, Euphorbia fimbriata و افوربیا میلی یا مرجان نام برد.

منبع: میهن کاکتوس

برای مطالعه بخش پنجم مقاله پاسخ به سوالات مهم کاکتوسی اینجا کلیک کنید.

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش ششم)

17 دیدگاه برای “پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش ششم)

 1. smile گفته:

  سلام . از وقتی ساکولنت اچوریا خریدم برگ هاش از پایین داره میریزه میشه علتش رو بگید هفته ای ۱بار اب میدم نورش هم مستقیمه

 2. مهران نیوکاسل گفته:

  با سلام و عرض ادب
  سوالی داشتم
  میخواستم ببینم کل کاکتوس ها توانایی دادن جوونه( بچه ) ازخود هستن؟
  و پاجوش چی؟
  و چیکار کنیم که کاکتوسمون پاجوش یا بچه بده؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. همه ی کاکتوسها پاجوش نمیدن مگر اینکه سرزنی کنید. تعدادی از کاکتوسها هستند که تولید پاجوش یا تنه جوش میکنن ولی تعدادی هستند که فقط با بذر تکثیر میشن وپاجوش نمیدن.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   در دمای ۳۳درجه خاک گلدون کامل خشک نمیشه یا سطحش خشک میشه ویا اگر گلدونها خیلی کوچیک باشن.کاکتوسها به اب زیادحساس هستند اگر هر روز ابیاری کنید ریشه ها پوسیده میشن.حداقل چهار یاپنج روز یک بار ابیاری کنید.

 3. حسین ذبیحیان گفته:

  با سلام یه سوال داشتم خدمتتون بنده چندتا کاکتوسها و ساکولنت دارم که در تهران داخل بالکن هوای آزاد نگهداری میکنم و آفتاب صبح حدود سه الی چهار ساعت مستقیم دارم.ولی پس از آبیار حدود ۲۴ ساعت بعد کاملان خاکشون خشک میشه و در گلدانهای کوچک هستن خواستم ببینم چند با باید آبیار کنم که گیاها از بین نرن.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام.زمان دقیق ابیاری بستگی به دمای محیط نگهداری گیاهان داره تقریبا یک سوم خاکشون که خشک شد میتونید ابیاری کنید.میتونید با یک سیخ چوبی از کنار گلدون داخل خاک فرو ببرید که اسیبی به ریشه ها نزنه.اگر خاک به چوب چسبید نیازی به ابیاری نیست ولی اگر چوب کاملا تمیز وخشک بود باید ابیاری رو انجام بدید.

 4. مینا گفته:

  سلام کاکتوس اگاو لیندایی من سر برگهاش زرد و سیاه شده و پشت بعضیهاش یک لک زرد هست .باید چکارش بکنم .لطفا زود راهنمایی کنید .

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام.این نوع اگاو به نور زیاد احتیاج داره وحتی افتاب مستقیم رو هم تحمل میکنه کمبود نور باعث از بین رفتنش میشه.دلیل زرد شدن برگهاش میتونه ابیاری زیاد باشه وسیاه شدنشون کمبود نور این موارد رو چک کنید واگر نورش کم هست بجای پرنوری انتقال بدید ابیاری رو هم وقتی خاکش کامل خشک شد انجام بدید باید زهکش خوبی داشته باشه منافظ کف گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه.در نور مستقیم هیچ وقت ابیاری نکنید واب رو روی برگها نریزید.موندن اب روی برگها در نور مستقیم مانند عدسی عمل میکنه وباعث سوختن ویا لکه های زرد روی برگها میشه.

 5. فاطمه گفته:

  سلام. کاکتوس من تیغ هاش قرمزه . تو بالکن گذاشتمش و تقریبا ۳ ساعت اینا نور مستقیم بهش میخوره و هفته ای یک بار هم ابیاری میکنمش ولی بعضی از تیغ هاش اون حالت قرمز بودنشون رو از دست دادن و رنگشون پریده علتش چی میتونه باشه ؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام.بمرور زمان تیغهارنگشون کدر میشه وشفافیتشون رو از دست میدن جای نگرانی نیست طبیعی هست.

 6. عیدی گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  گل اچوریا ی من برگهایش به سمت عقب برگشته .میخواستم لطف کنید و علتش رو بگید.چکار کنم به خالت اولش برگرده؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام.پشت برگها رو چک کنید یا پشت برگها افت هست ویا دمای نگهداریتون زیاد هست به جای خنکتر انتقال بدید درست میشه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *