چه زمانی جوانه‌های کاکتوس را به گلدان منتقل کنیم؟

چه زمانی جوانه‌های کاکتوس را به گلدان منتقل کنیم؟

چه زمانی جوانه‌های کاکتوس را به گلدان منتقل کنیم؟ یکی ازسوالاتی که برای کسانی که بذر کاکتوس کشت می‌کنند پیش می‌آید، زمان جدا کردن کاکتوس‌ها و انتقال آنها به گلدان است. این زمان خیلی متفاوت است و به شرایط محیطی، میزان رشد، نوع کاکتوس و سایر عوامل مانند نوع خاک، فصل بستگی دارد.

انتقال بسیاری از کاکتوس‌ها  به گلدان اصلی از زمان کاشت در حدود یک سال طول می‌کشد که این زمان بسته به شرایط و نوع کاکتوس در حدود ۵ ماه تا ۲ سال می‌تواند متغیر باشد. بعضی از پرورش دهندگان کاکتوس‌ها قبل از انتقال به گلدان اصلی جوانه‌ها را نشاء می‌کنند یعنی در سینی جدید و خاک تازه کشت می‌کنند و بعد از رشد به گلدان منتقل می‌کنند.

جوانه کاکتوس

نوع کاکتوس چه ارتباطی به زمان انتقال دارد؟
میزان رشد کاکتوس‌ها بسیار متفاوت است به عنوان مثال رشد کاکتوس آستروفیتوم خیلی سریع‌تر از کاکتوس آریو کارپوس می‌باشد. رشد انواع ساکولنت ها معمولاً خیلی بیشتر از کاکتوس‌های دیگر است. گیاه آدنیوم را می‌توان بعد از چند ماه به گلدان منتقل کرد ولی کاکتوسی مانند آزتکیوم شاید سال‌ها زمان ببرد.

 

چه نوع گلدانی برای انتقال جوانه کاکتوس از خزانه به گلدان مناسب می‌باشد؟
از گلدان‌های کوچک با قطر کمتر از ۸ سانتی‌متر برای این کار استفاده کنید. معمولاً گلدان‌های پلاستیکی سایز ۶ برای کاشت جوانه‌ها مناسب می‌باشد. گلدان حتماً باید دارای زهکشی مناسبی برای خروج آب اضافی باشد.

خاک مناسب برای کاشت جوانه‌ها در گلدان چیست؟
از ترکیب خاک‌های مختلفی برای این کار می‌توان استفاده کرد. ترکیب پیشنهادی میهن کاکتوس ۵۰ درصد ماسه عاری از خاک و ۴۰ درصد کوکوپیت یا پیت ماس با مقداری ورمی می‌باشد. بعضی از تولیدکنندگان معتقد هستند که در این مرحله بهتر است از کوکوپیت خالی استفاده کرد و گیاه را با کودهای NPK تغذیه کرد (این روش بیشتر در بین فروشندگان کاکتوس برای رشد سریع مرسوم است). برای کاکتوس‌های کلکسیونی که برای خودتان نگهداری می‌کنید روش اول توصیه می‌شود.

فصل مناسب برای انتقال چه زمانی می‌باشد؟
بهترین زمان اواخر زمستان و اویل فصل بهار می‌باشد. البته در هر فصلی می‌توان انتقال را انجام داد.

مراحل انتقال جوانه به گلدان:
جوانه‌های بزرگ شده‌ای که آماده انتقال به گلدان هستند را به آرامی از خاک در بیاورید به‌طوری‌که ریشه‌ها کمترین آسیب را ببینند. بهتر است خاک مرطوب باشد که ریشه راحت‌تر از خاک جدا شوند.
ریشه‌ها را بررسی کنید و اگر پوسیدگی داشتند آنها را جدا کنید. جوانه‌ها را در محلی خنک قرار دهید و ۲۴ ساعت بعد در گلدان کشت کنید. جوانه‌های کاشته شده را چند روز اول آبیاری نکنید تا ریشه‌های جدید تشکیل شود.

جدا کردن جوانه کاکتوس

کاشتن کاکتوس در گلدان

گل کاکتوس

منبع: میهن کاکتوس

چه زمانی جوانه‌های کاکتوس را به گلدان منتقل کنیم؟

بسیاری از سایت و فروشندگان بذرهایی می‌فروشند که شما بعد از چند سال متوجه می‌شوید که با عکس ارائه‌شده خیلی متفاوت است، پس از هرجایی بذر خرید نکنید و قول قیمت‌های پایین و عکس‌های زیبا را نخورید.

برای خرید بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.

 

4 دیدگاه برای “چه زمانی جوانه‌های کاکتوس را به گلدان منتقل کنیم؟

 1. دیانا گفته:

  سلام روز بخیر. من یه کاکتوس دارم که ۴ سال پیش هدیه گرفتم. ظاهرا حالش خوبه اما رشد نمیکنه.‌ وقتی به من دادنش میوه های قرمز داشت. بهار سال بعد هم پر گل های شیری رنگ شد . بعد شروع کرد به بچه کردن ولی الان حدود دو سال که هیچ رشدی نداشته. خاکش مخصوص کاکتوس . آفتاب نمیگیره کلی همیشه جاش روشن بوده. لطفا راهنمایی کنید اولا از چه نژادی هست بعدش باید برای اینکه بزرگ بشه چکارش کنم
  http://uupload.ir/files/27q6_20191111_155432.jpg
  http://uupload.ir/files/4pm_20191111_155410.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، مامیلاریا پرولیفرا هست،گلدانش بیش از اندازه بزرگ هست وبشدت کمبود نور داره،میتونید به محیط پرنوری انتقال بدید وابیاری رو دقت کنید چون گلدان بزرگ هست احتمال پوسیدگی ریشه وجود داره میتونید بهار گلدانش رو کمی کوچکتر کنید. الان فصل خواب بیشتر کاکتوسهاست، اگر در بهار در محیط پرنوری نگهداری کنید شروع به رشد خواهد کرد.

 2. احسان گفته:

  با سلام برای تک کردن خزانه فرموده بودین که بیست و چهارساعت قبلش قارچکش بزنیم این قارچکش باید به خزانه کاکتوس بزنیم یا گلدان جدیدی که کاکتوس رو میخوایم توش بکاریم و میزان کوددهی بعد از تک کردن چقدر باید باشه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خزانه رو باید با محلول قارچ کش ابیاری کنید،بعد از تک کردن بهتر هست تا دو هفته کوددهی نکنید بعد از دوهفته میتونید هر دو هفته یک بار تا دو سالگی کوددهی رو انجام بدید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *