نگهداری آدنیوم یا رز صحرایی

نگهداری آدنیوم یا رز صحرایی
نگهداری آدنیوم یا رز صحرایی: شاید یکی از بهترین گیاهان برای ساخت بونسای آدنیوم باشد. آدنیوم گیاهی گل‌دار و گوشتی از خانواده Apocynaceae (خرزهره) می‌باشد که بومی مناطق جنوبی و شرقی آفریقا و کشور عربستان می‌باشد. این گیاه به علت داشتن گل‌های درشت و زیبا، مقاوم بودن بسیار و نگهداری راحت، گیاه زینتی بسیار مورد توجهی می‌باشد.

آدنیوم گیاهی همیشه سبز، گوشتی و گل‌دار بوده که ارتفاعی بین ۱ تا ۳ متر دارد، گستردگی آن بین ۲ تا ۴ متر است. سرعت رشد این گیاه متوسط است و بین ۲ تا ۵ سال زمان نیاز است تا به رشد کامل خود برسد و معمولاً از دو سالگی به گلدهی می‌رسد. این گیاه در ساقه خود آب ذخیره می‌کند و در شرایط بی آبی از آن استفاده می‌کند. فصل شکوفایی گل‌ها از اواخر زمستان تا اواسط بهار می‌باشد و به رنگ‌های قرمز، صورتی و سفید مشاهده می‌شوند.
شرایط محیطی مناسب برای رشد گیاه آدنیوم (رز صحرایی) به شرح زیر است:

خاک: خاک شنی، ماسه‌ای، لومی سبک و خوب زهکشی شده. می تونید از مخلوط پیت ماس یا کوکوپیت با ماسه استفاده کنید. ph خاک مورد استفاده برای این گیاه بین ۶ تا ۸ باشد.

نور: به نور کامل فیلتر شده نیاز دارد. از قرار دادن در تابش شدید آفتاب تابستان خودداری شود.
دما: دمای بین ۱۰ تا ۳۵ درجه برای نگهداری این گیاه دمایی مطلوب بشمار می‌آید.
این گیاه نباید در معرض سرمای شدید قرار گیرد زیرا باعث از بین رفتن گیاه و ریختن برگ‌های آن خواهد شد.
آبیاری: آبیاری بیش از اندازه باعث از بین رفتن گیاه و پوسیدگی ساقه و ریشه خواهد شد. به خصوص در سرما که تبخیر کمتر انجام می‌گیرد. در فصل رشد هفته‌ای یک مرتبه آبیاری کافی می‌باشد.
کوددهی: در فصل رشد می‌توان از کود کاکتوس‌ها برای این گیاه هر ماه یک مرتبه استفاده کرد.
گلدهی: در مناطق بومی خود در اواخر زمستان تا بهار گل‌های شیپوری و بزرگی می‌دهد. البته برای گلدهی در آپارتمان حتماً باید در دمای زیر ۱۰ درجه به مدت ۲ ماه نگهداری شود تا نیاز سرمایی آدنیوم برطرف شود.
هرس: یکی از مسائلی که تولیدکنندگان به آن کمتر توجه می‌کنند همین هرس می‌باشد. بطوریکه گیاه به صورت تک شاخ رشد کرده و گلدهی کمی دارد ولی در صورت پینچ (چیدن جوانه انتهایی) آن چند شاخه شده و گلدهی آن افزایش میابد. همچنین می‌توان گیاهان پیری که برگ‌های آن ریخته شده را با هرس شدید دوباره جوان کرد. در گونه‌هایی که با پیوند افزوده شدند با هرس شدید می‌شود گیاه را به گلدهی وادار نمود.
آفات و بیماری ها: کنه تار عنکبوتی، شپشک و شته از آفت‌های اصلی این گیاه بشمار می‌آیند. بیماری‌های قارچی نظیر لکه برگی و سفیدک پودری این گیاه را تهدید می‌کند.
نویسنده: محمدرضا سلطانی
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

نگهداری آدنیوم یا رز صحرایی

26 دیدگاه برای “نگهداری آدنیوم یا رز صحرایی

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تنه گیاه تغییر رنگ داده وعلامت خوبی نیست، مدتی در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید، تنه رو هم هر از گاهی بررسی کنید شوک وارده برطرف بشه شروع به رشد میکنه ولی اگر اوند اسیب دیده باشه متاسفانه کاری نمیشه کرد.

 1. Ali گفته:

  سلام من می خواستم بذر کاکتوس و آدنیوم بکارم و پیت ماس به اندازه کافی ندارم و می خوام از کوکوپیت استفاده کنم، با توجه به گفته هاتون که کوکوپیت برخلاف پیت ماس مواد غذایی نداره می خواستم بدونم با چه کودی میشه کوکوپیت رو غنی کرد برای کاشت بذر آدنیوم و کاکتوس
  ۳-۱۱-۱۸ مناسبه یا سه بیست یا کود گاوی و گوسفندی و اینکه همون موقع کاشت ترکیب کنم یا بعد از جوونه زنی بدم بهشون
  ببخشید اینقد طولانی شد

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید داخل کوکوپیت هم کشت کنید،کود سه بیست مناسب کاکتوسها نیست ،از کود ۳،۱۱،۳۸ میتونید استفاده کنید البته بعد از اتمام سه ماهگی، یا میتونید مقدار کمی کود گاوی کاملا پوسیده وضدعفونی شده داخل کوکوپیت ترکیب کنید.

 2. نگار گفته:

  سلام
  آدنیوم من یک شاخه بلند داره و البته شاخه های کوچک ۱۰ سانتی هم پایین اون شاخه بلند هست
  این شاخه بلند امسال به گل نشسته و دلم نیومد هرس کنمش چیکار کنم به نظرتون؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، این موضوع بستگی به خودتون داره هم میتونید به همین صورت نگهداری کنید هم بعد از اتمام گلدهی شاخه رو کات وریشه دار کنید.

 3. سالار گفته:

  سلام خسته نباشید

  ترکیب خاک آدنیومم مثل خاک کاکتوس هستش ۷۰% ماسه ۲۰% پیت ماس ۱۰% ورمی سن گیاه هم فکر کنم یکسال و دو ماه هستش با اینکه ورمی کمپوسیت داخلش هست میشه هر ۲ هفته یکبار کود npk داد یا زیاده ماهی یکبار انجام بدم؟

  تو یوتیوب بعضا دیدم واسه تقویت رشد و زود رشد کردن یه چیزی اضافه میکنن اون دقیقا چیه سر در نیاوردم؟
  و سوال آخر تنه های آدنیوم من به شکل ساده هستش منظورم شکل خاصی نداره مستقیم هستش اینایی که تنه هاشون به شکل خاصی در میاد چطوریه نمونه یه عکس میزارم
  شرمنده سوالم زیاد شد

  http://uupload.ir/files/qq9q_adenium-swazicum1.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، بله از ترکیب خاک کاکتوسها میتونید برای این نوع گیاه هم استفاده کنید ،میتونید مقداری هم ذغال خرد شده داخل خاک ترکیب کنید،کودهی ماهی یک بار در زمان رشد،احتمالا کود وقارچ کش هستند اگر منظورتون فیلمهای اموزشی تایوان هست،برای این کار ریشه ها رو زمانی که گیاه کوچک هست فرم میدن وبه این شکل در میاد.

 4. matrisprint گفته:

  ﺳﻼﻡ ﻭﻗﺘﺘﻮﻥ ﺑﺨﻴﺮ. ﻣﻦ ﻛﻤﺘﺮ اﺯ ﻳﻜﺴﺎﻟﻪ ﻳﺪﻭﻧﻪ ﺁﺩﻧﻴﻮﻡ ﺩاﺭﻡ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺗﻚ ﺷﺎﺧﻪ ﺭﺷﺪ ﻛﺮﺩﻩ و ﻣﻴﺨﻮاﻡ ﺑﺮاﻱ ﺑﻬﺎﺭ ﺳﺮﺯﻧﻲ ﻛﻨﻢ و ﻗﻠﻤﻪ ﺑﺰﻧﻢ. ﻭﻟﻲ ﺩﻳﺮﻭﺯ ﺩﻳﺪﻡ ﻛﻪ ﮔﻴﺎﻩ اﺯ ﻛﻤﺮ ﺧﻢ ﺷﺪﻩ و ﺣﺎﻟﺖ ﭘﮋﻣﺮﺩﮔﻲ ﺑﻪ ﺧﻮﺩﺵ ﮔﺮﻓﺘﻪ. ﻣﻴﺨﻮاﺳﺘﻢ ﺑﺪﻭﻧﻢ ﺑﺨﺎﻃﺮ ﺁﺑﻴﺎﺭﻱ ﺯﻳﺎﺩ اﻳﻨﻂﻮﺭﻱ ﺷﺪﻩ ﻳﺎ اﻳﻨﻜﻪ ﻗﺎﺭﭼﻲ ﺷﺪﻩ? ﻣﻤﻨﻮﻧﻢ

 5. سید امید گفته:

  سلام
  من الان ادنیومم رو سر زنی کردم رنگ داخلی دو شاخش باهم فرق میکنه
  با اینکه جفتشون هم به یک ساقه متصل
  یه هفته پیش هم بخاطر اب زیاد ازش شیره خارج شد و برگاش ریخته بود ولی اون مشکل رفع شد و الان برگ دراورده بود
  http://uupload.ir/files/jux4_15804672833287470807423581001764.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، مجدد کات کنید تا به اوند سالم وسفید رنگ برسید،احتمالا گیاه قارچی شده تا جایی که سیاه هست باید کامل کات کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، بهتر هست صبر کنید واوایل بهار اقدام کنید،با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده قلمه هایی به اندازه ۱۰_۱۵ سانت جدا کنید وبا محلول قارچ کش شستشو بدید،ودر محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تا قسمت بریده شده قلمه ها پینه ببنده بعد داخل خاک مخصوص کاکتوس که ماسه ای باشه بکارید وقلمه ها رو در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وابیاری رو بصورت اسپری وکاملا سطحی انجام بدید حدود یک الی دو ماه بعد ریشه میزنند بعد از ریشه زنی ورشد به محیط پرنوری انتقال بدید وابیاری رو بصورت کامل شروع کنید.

 6. seyedomidhosseine1382 گفته:

  سلام
  من دیروز عکس ادنیومم رو فرستاده بودم که برگاش زرد شده بود
  امروز اینجوری شده
  همونطور که میبینید یه شیره ی قهوه ای پر رنگ ازش داره بیرون میزنه
  چیکار کنم امیدی هست
  http://uupload.ir/files/5cs_20200126_154325.jpg
  با تشکر از راهنمایی هاتون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، زمانی که دمای محیط نگهداری پایین باشه وابیاری زیاد باشه رطوبت داخل خاک زیاد میشه وگیاه برای اینکه اب اضافی رو خارج کنه از تنه گیاه به این صورت اب همرا با شیره گیاه به بیرون تراوش میکنه، بهتر هست ابیاری رو کاهش بدید،زمانی که خاک کامل تا انتهای گلدان خشک شد ابیاری رو انجام بدید.میتونید تنه گیاه رو با محلول قارچ کش سمپاشی کنید تا مشکل قارچی بوجود نیاد.

 7. seyedomidhosseine1382 گفته:

  سلام
  من این ادنیوم رو سع ماهه که دارم و جاشو اصلا در طول این مدت عوض نکردم دو روز بود که کم کم برگاش زرد شده بود امروز که اومدم دیدم خیلی از برگاش زرد شده و با یه دست زدن تقریبا بیست تا برگش ریخت و فقط همینا که تو عکسه روش مونده
  اب بهش منظم میدادم رشدشم خیلی خوب بود
  لطفا کمک کنید
  http://uupload.ir/files/wmr_15799527697221623459150203612650.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه ابیاری رو هم زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید ابیاری بیش از اندازه ویا گرفتگی زهکش ویا خاک نامناسب باعث این مشکل میشه دمای محیط رو هم اندازه بگیرید دمای پایین هم باعث زرد شدن وریزش برگها میشه،دما بین ۲۰_۳۰ درجه باشه رشد خواهد داشت.

 8. وحید گفته:

  سلام به کارشناس عزیز میهن کاکتوس
  من یه آدنیوم دارم، موقعی که خریدمش ۵ یا ۶ تا برگ داشت و دونه دونه برگهاش زرد شدن و افتادن و الان بعد از حدود سه ماه تنها دوتا از برگهاش باقی موندن و آدنیومم کوچکترین رشدی نکرده و در این مدت حتی یک برگ هم درنیاورده.
  آبیاریش منظم و بدون افراط انجام شده، ساقه ش کاملا سالمه، دمای محیطش همیشه بین ۱۸ تا ۲۳ درجه بوده و نور مناسبی هم داره (ترکیبی از لامپ فول اسپکتروم با فاصله ۲۵ سانتی متری و نور فیلترشده‌ی خورشید).
  ممنون میشم بفرمایید که مشکل از کجا میتونه باشه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، در این فصل کلا رشد گیاهان متوقف ویا کند میشه، با بلند شدن روزها شروع به رشد میکنه. جای نگرانی نیست دلیل زرد شدن وریزش برگها هم تنش تغییر محیط نگهداری هست، در جای ثابت وپرنور نگهداری کنید بهار شروع به رشد میکنه.

 9. MFripp گفته:

  سلام و خدا قوت به تیم میهن کاکتوس عزیز. میخواستم بدونم آیا خاک برگ برای کاکتوس مفید هست با خیر ومیشه بجای پیت ماس استفاده کنم. سوال دومم اینه که ترکیب ۵۰%شن_۳۰%پیت ماس_۱۰%ورمی و ۱۰% ذغال و پرلیت ترکیب درستی است؟ سپاس

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از شما،خاک برگ برای کاکتوسها مناسب نیست وجایگزینی برای پیت ماس نخواهد بود، چون هیچ ارزش غذایی نداره، شن درشت باشه مشکلی نیست پرلیت هم ترکیب نکنید بهتر هست چون ذغال وپیت ماس به اندازه کافی رطوبت رو حفظ میکنند یا میتونید مقدار شن رو بیشتر کنید پرلیت هم اضافه کنید. برای مثال شن درشت رو ۷۰ درصد در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *