از بین بردن تخم یا لارو حشرات در خاک

از بین بردن تخم یا لارو حشرات در خاک
از بین بردن تخم یا لارو حشرات در خاک: یکی از نکات مهم در کاشت بذر گیاهان، پاکیزه بودن خاک بستر کشت می‌باشد. برای خرید خاک حتماً سعی کنید خاک‌هایی را خریداری کنید که در بسته بندی‌های پاکیزه و محکم و استریلیزه باشند و بسته بندی آن‌ها نیز سالم باشد. خاک‌هایی که به صورت فله‌ای فروخته شده یا بسته بندی آن‌ها دارای پارگی است می‌توانند برای جوانه‌های بذرها خطرناک باشند.

 بسیاری از حشرات به درون این خاک‌ها نفوذ کرده و داخل آن تخم گذاری می‌کنند و وقتی شما از این خاک‌ها در بستر کشت خود استفاده می‌کنید این تخم‌ها متولد شده و حشراتی که در خاک متولد می‌شوند از ریشه و جوانه‌های بذرها تغدیه کرده و آن هارا از بین می‌برند.
حال سؤال اینجاست که چگونه می‌توان این حشرات را از بین برد؟
باید گفت که برخی از این تخم‌ها و لاروها حتی با سموم‌های قوی از بین نمی‌روند و این سموم نمی‌توانند به داخل تخم‌ها نفوذ کنند.
اگر خاکی که خریداری کرده‌اید به صورت فله‌ای بوده یا به هر دلیلی ممکن بوده که حشرات در آن تخم گذاری کرده باشند حتماً باید به روش زیر آن ها را ضدعفونی کرده و سپس برای کاشت بذر از آن‌ها استفاده کنید.
استفاده از سموم حشره کش:
برای این کار می‌توانید از سموم حشره کش مانند دیازینون استفاده کنید. برای ضدعفونی خاک از دو تا سه برابر دز استاندارد سم استفاده می‌شود. خاک را به طور کامل با محلول سم خیس کنید. پس از ۲۴ ساعت می‌توانید خاک را آبشویی کنید و کاشت انجام دهید.
استفاده از گرما:
روش دیگر برای از بین بردن لارو حشرات گرمادهی است. برای این کار باید از طریق فر یا آب جوش خاک را حرارت دهید. توجه داشته باشید گرما نباید تا حدی باشد که باعث از بین رفتن مواد مغذی خاک شود. در تابستان هم می‌توانید با پهن کردن خاک در مقابل آفتاب شدید به مدت چند هفته تعداد زیادی از لاروهای حشرات را از بین ببرید.
یکی از حشرات که در خاک بخصوص خاک پیت ماس تخم می‌گذارد پشه سیاه می‌باشد.  این آفت در رطوبت بالا و بیشتر در بسترهایی مانند پیت ماس زندگی می‌کند. این افت معمولاً زمانی مشاهده می‌شود که تعداد آنها در محیط بسیار زیاد شده باشد و یا زمانی که گیاه از بین می‌رود. در واقع خود پشه به گیاه آسیب آن‌چنانی نمی‌زند و این لاروهای این حشره هستند که از ریشه گیاه تغذیه می‌کنند و بعد از مدتی باعث خشک شدن گیاه و از بین رفتن آن می‌شود. این لاروها به صورت کرم‌های بسیار ریز با رنگ روشن در خاک دیده می‌شود. در صورت مشاهده این آفت در گلدان‌های خود اینجا کلیک کنید.
نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

60 دیدگاه برای “از بین بردن تخم یا لارو حشرات در خاک

 1. محمد گفته:

  سلام برای از بین بردن حشرات داخل خاک چکار کنیم؟
  (من یک گلدان گل شب بو دارم و وقتی زیر گلدانی را برداشتم زیر گلدان ۵ عدد حشره سیاه خیلی کوچک +یک خر خاکی بود چه نوع سمی برای از بین بردن این حشرات هست؟+نحوه مصرف؟)

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، از سم حشره کش سایپرمترین میتونید استفاده کنید، یک سی سی در یک لیتر اب مخلوط کنید وخاک رو با این محلول دو بار با فاصله یک هفته ابیاری کنید. بصورتی که تمام قسمتهای خاک به این محلول اغشته بشه.

 2. محمدمهدی گفته:

  سلام . من یک بن سای کاج مطبق دارم . امروز دیدم یک سری حشره که مشکی ریز هستند و پرواز میکنند از خاک گلدانم خارج میشوند. و همین طور یک سری موجودات ریز سفید در خاک هستند . خواستم بپرسم چطور میشه ازشون خلاص شد؟ باتشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، رطوبت خاک رو کم کنید،کنار گیاه کارت زرد نصب کنید اگر مقدارشون زیاد هست خاک رو با محلول حشره کش ابیاری کنید.

 3. ا مهرپویا گفته:

  سلام من گیاه های آپارتمانی زیادی دارم و امروز برای اولین بار یک مگس پابلند یا مگس درنا پیدا کردم و همچنین لارو اون رو هم. می خواستم بدونم ممکنه تخم هاش هنوز توی خاک باشند؟ و چطور از بین ببرمشون؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، رطوبت خاک رو کم کنید اگر داخل خاک لارو باشه از کمبود رطوبت خاک از بین میرند. میتونید کنار گیاهان کارت زرد هم نصب کنید.

 4. Maedeh گفته:

  سلام من ۲ تا گلدون سانسوریا و برگ بیدی دارم کلی مگس سیاه روش جمع شده بود. از سیر دارچین سیب زمینی و خشک نگه داشتن خاک استفاده کردم
  امروز دیدم یه سری حشرات خیلی خیلی ریز داخل خاک و روی ساقه گیاه هستن. به سختی دیده میشن
  چیکار باید انجام بدم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر سفید رنگ هستند احتمالا شپشک ارد الود هست بهتر هست ریشه های گیاه رو بررسی کنید وخاک رو عوض کنید وگیاهان وریشه ها رو با محلول حشره کش شستشو بدید وبعد با محلول حشره کش خاک رو کامل ابیاری کنید یک هفته بعد مجدد سمپاشی وابیاری با محلول حشره کش رو تکرار کنید.

 5. مسعود گفته:

  سلام وقت بخیر، من یه شفلرا ۱۰ ساله دارم، جدیدا یکی از شاخه هاش سیاه شده، برگهاش دارن پژمرده میشن، و کل تنه هاش هم چروک شده، خاکش رو که نگاه کردم حالت قارچی نارنجی و سفید داشت، یه لایه به ضخامت سه سانت از سطح خاک رو برداشتم با قاشق ولی تو خاکش پر از حشرات ریز سفید هستن خیلی زیادن، نمیدونم چین حدودا یم کیلیمتر هست اندازشون و سفید. میشه لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم؟ ممنون میشم

  http://uupload.ir/files/yr0_img_20200903_160936.jpg
  http://uupload.ir/files/jy6i_img_20200903_160916.jpg
  http://uupload.ir/files/0eg9_img_20200903_160859.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خاک گیاه رو دور بریزید واز قسمتهای سالم گیاه قلمه بگیرید قلمه ها رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده جدا کنید وبا محلول قارچ کش شستشو بدید میتونید داخل اب ویا داخل کوکوپیت بکارید تا ریشه دار بشن.

 6. محدثه گفته:

  گلای سانسوریای ابلق و پتوس اگلونما نقره و بلک و سبز و دراسنا کمپت من دورشون پر پشه شده میدونم پشه قارچن دونبال یه روش سریعم لارواشون از بین برن که گلام خراب نشن
  خیلی میترسم گلام خراب شن
  سیر گذاشتم ولی تاثیری نداشت دارچین ریختم یکم کمتر شدن هی با دستمال میکشمشون😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

  • کارشناس 2 گفته:

   رطوبت خاک رو کم کنید کنار گیاهان کارت زرد نصب کنید،روی یک دستمال کاغذی اسپری حشره کش (پیف پاف) اسپری کنید وروی خاک بگذارید این کار رو چند بار پشت سرهم تکرار کنید ولی از این نوع اسپری حشره کش روی گیاه یاخاک اسپری نکنید، با این روش لاروها هم داخل خاک خفه شده واز بین میرند.

 7. Hossein گفته:

  سلام وقت بخیر……به تازگی متوجه شدم داخل خاک گلدانم یکسری حشرات خیلی ریز سفید رنگ هستش اونقدر که نمیشه عکس گرفت ازشون بعد وقتی که خاک رو زیر رو میکنم سریع داخل خاک نفوذ میکنن چکار کنم که از بین برن الان گلدان رو هم از بقیه جدا کردم و در ضمن گیاه لیمو هستش و خوراکی چکار کنم به نظرتون؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، خاک رو با محلول حشره کش دو بار بافاصله یک هفته ابیاری کنید وزیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید گلدان رو برای مدتی روی یک سبد بگذارید تا از کف گلدان هم هوادهی انجام بشه ورطوبت خاک کم بشه ،اگر گیاه میوه داره بعد از اتمام سمپاشی تا ۲۸ روز از میوه استفاده نشه تا دوره کارنس به اتمام برسه.

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     ممنون از شما،از حشره کش دلتامترین یا دیازینون میتونید استفاده کنید،به اندازه ی یک سی سی در یک لیتر اب ترکیب کنید ودوبار بافاصله یک هفته خاک رو با این محلول ابیاری کنید محلول رو همون روز که میخواهید استفاده کنید ترکیب کنید.

 8. مهدیه گفته:

  سلام،روزتون خوش،از یکی از گلدان های من تعدادی کرم سفید کوچیک شفاف بیرون میاد و نمیدونم از کدوم گلدون،میشه لطفا راهنمایی کنید باید چیکار کنم؟سپاسگزارم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمالا لاروپشه سیاه هستند،رطوبت خاک رو کم کنید ،اگر کرمها قابل مشاهده هستند با پنس از خاک خارج کنید، زیر گلدانی رو حتما خالی از اب وخشک نگهدارید، کنار گلدانها کارت زرد نصب کنید، وخاک گیاهان رو دو بار بافاصله یک هفته با محلول حشره کش ابیاری کنید.

 9. فاطمه گفته:

  سلام وقتتون بخیر، من یه گل یلدا دارم،پشه سفید زده،دیشب سم زدم ،تقریبا همش دفع شد،ولی تخم حشرات روی برگ ها مونده چیکار کنم تخم ها از بین برن؟

 10. Ho3ein گفته:

  سلام وقت شما بخیر
  چگونه تفاوت بین کنه قزمر و قارچ زنگ روی کاکتوس رو از هم تشخصی بدیم

  چون برای قارچ زنگ باید قارچ کشی کنیم
  ولی برای کنه قرمز سم پاشی
  از راهای شناخت و تفاوت این ۲ نوع بیماری و راه های جلوگیری از پیشرفت و از بین بردن بیماری چگونه هست؟

 11. علیرضا گفته:

  سلام کنارخاک گلدان توپی زرد رنگ پیدا میشه برمی‌داریم بازبعدچندروزی که نیستیم دوباره درمیاد میتونین راهنمایی کنین ممنون

 12. Ali گفته:

  سلام کود گاوی برای کاکتوس گرفته حالا می خواستم بدونم برا اینکه با آبجوش استریل کنم با بسته بندیش تو ظرف آب جوش بزارم کفایت میکنه؟ واین که بزارم چقدر جوش بخوره؟
  و اینکه دیگه نیازی نیس بعد این کار با قارچ کش و حشره کس استریلش کنم؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بهتر هست در افتاب مستقیم بمدت یک هفته پهن کنید وهر روز زیرو رو کنید تا افتاب به همه ی قسمتها برسه، بااین روش ضدعفونی میشه. برای جوشاندن بوی نامطبوعی خارج خواهد شد وبهتر هست این کار رو در فضای باز وداخل پلاستیک انجام بدید یعنی خود کود رو مستقیم نجوشونید.داخل یک پلاستیک بریزید ومحکم ببندید که داخلش اب نفوذنکنه بعد داخل اب جوش بندازید دو ساعت بجوشه.

 13. علی گفته:

  من می خواستم با حشره کش بستر رو برا کاشت ضد عفونی بکنم دیازینون پیدا نکردم جایگزینش مالاتیون می تونم استفاده بکنم یا اصن نیازی هس استفاده بکنم چون پیت ماسا بسته بندی و استریله و از شرکت معتبری هم هست

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   بله میتونید استفاده کنید، اگر روی بسته بندی نوشته شده که عاری از تخم حشرات وعلفهای هرز میتونید از سم حشره کش استفاده نکنید فقط با محلول قارچ کش ضدعفونی کنید.

   • بهار گفته:

    سلام اطراف خونه ما جنگله و خاک خیلی خوبی داره امروز که رفتیم از اون خاک آوردیم توش کلی موریانه بود راهنمایی می‌فرمایید چه سمی بهش بزنیم یا چه کاری برای خاک بکنیم که درست بشه

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، برای ضدعفونی کردن خاک میتونید بمدت یک هفته در زیر نور مستقیم پهن کنید ویا بصورت غیر مستقیم خاک رو بجوشونید تا ضدعفونی بشه.

 14. نگار گفته:

  سلام برای استریل کردن خاک چه مقدار مانکوزب و دیازینون در یک لیتر آب باید حل شه و آیا همزمان میشه خاک رو در آنها قرار داد و همو خنثی نمی کنند؟

  هر شش ماه که فرمودید باید سم و قارچ کش بدیم چقدر باید فاصله داشته باشه؟

  فاصله سم دادن و کود دهی چقدر باید باشد؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای ضدعفونی خاک یا بستر کشت که گیاهی داخل خاک نباشه به اندازه ۳الی ۴گرم از قارچ کش و۳الی۴سی سی از سم حشره کش داخل یک لیتر اب مخلوط کنید وخاک رو با این محلول ابیاری کنید و۲۴ ساعت بمونه بعد از ۲۴ ساعت ابشویی کنید بعد از خارج شدن اب اضافی اماده استفاده هست،نه مشکلی بوجود نمیاد. برای پیشگیری از ابتلا به قارچ هر شش ماه یک بار میتونید گیاهان رو با محلول قارچ کش (مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب) ابیاری وسمپاشی کنید. فاصله مصرف کودها باسمها دو هفته.

 15. محمد گفته:

  سلام
  طریقه آبشویی خاک بعد از سم زدن رو میگید؟
  سایز مناسب ماسه یا لیکا برای سطح خاک چقدره؟
  کاکتوس ها توی حیاط در استان فارس که تابستان گرمی داره بهتره زیر شید باشن یا زیر بالکن؟
  من اگر بخوام یه گلخانه خانگی روی پشت بام برای کاکتوس ها راه بندازم بهتره چه فصلی شروع کنم؟
  ببخشید سوال ها زیاد شد

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بصورت ابیاری میتونید خاک رو ابشویی کنید به این صورت که از سطح خاک اب بریزید واب از زهکش گلدان خارج بشه. سایز عدس یا دو الی سه میلیمتر باشه بهتر هست. هر دو کار رو میتونید انجام بدید بشرطی که نور فیلتر باشه،هر فصلی میتونید گلخانه درست کنید.

 16. مرضیه گفته:

  سلام من دو روزه گه از گلدان هایم هزارپا و پشه ریزسیاه در میاد. چکار کنم که از بین برن؟ چه سمی بخرم و چجوری مصرف گنم؟ اسپری کنم یا آبیاری ؟ خیلی ممنون میشم که زودتر جواب بدین چون واقعانگرانم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، این دو افت از رطوبت زیاد بوجود میاد رطویت محیط وخاک رو کم کنید از بین میرند، کنار گیاه کارت زرد نصب کنید،اگر مقدارشون زیاد هست خاک گیاهان رو با محلول حشره کش سایپرمترین(یک سی سی در یک لیتر اب) ابیاری کنید.

 17. ناصر گفته:

  سلام وقت بخیر
  با راهنمایی شما تونستم با سم کلرپیریفوس جمعیت پشه‌های سیاه رو به مقدار قابل توجی کاهش بدم و می‌خوام چند روز دیگه دوباره سم‌پاشی کنم تا لارو و تخم‌های باقیمونده هم از بین برن.(فاصله بین دو سم‌پاشی پنج روز میشه) ولی چون اسپری کردن سم در آپارتمان برام سخته می‌تونم به جای اون سم رو با آب قاطی کنم و بریزم پای گیاه؟ یا راه حل دیگه‌ای پشنهاد می‌کنید… ( یک سی‌سی سم کلرپیریفوس در یک لیتر آب)
  ممنون از کمک و راهنمایتان…

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از شما،فاصله سمپاشی رو هفت روز بکنید، سم رو حتما باید با اب ترکیب کنید وسمپاشی وابیاری رو انجام بدید.

 18. بتول گفته:

  برای گلدان نخل اریکا که شپشک آرد آلود گرفته وممکنه تو ریشه وخاکش باشن چطوری میتونم خاکشو پاکسازی کنم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   باید گیاه رو از خاک دربیارید وریشه ها رو بررسی کنید،اگر ریشه ها هم درگیر شدند حذف فیزیکی کنید وریشه ها رو با محلول حشره کش شستشو بدید. خاک رو دور بریزید واز خاک جدیدی استفاده کنید.

 19. فرحان گفته:

  سلام ما یک گل بنجامین داریم تغریبا ۲۰ سالشه
  به مراتبط خاکش کمتر میشه و داخل خاکشم یک سری موجودات فوق ریز سفید رنگ هستن که تا آب میریزم رو خاک میان بالا از زیر خاک و وجودشون به طوریه که اگه برگی بیفته روی خاک گلدان بعد از یک روز برگ تبدیل میشه به توری مانند،اینا چه موجوداتین،راه حل چیه،تا حالا یک سری سم هم گرفتم که ریختم توی خاکش گیاه بهتر شد ولی اون موجودات هنوزم هستن

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، از چه نوع سمومی استفاده کردید با چه دزی؟ اگر میتونید از افتها عکس واضح بفرستید واینکه کنار گیاه مگسهای ریز سیاه رنگی هم درحال پرواز هستند یا خیر.

   • احسان گفته:

    باسلام و خسته نباشید
    این موجودات خیلی ریز سفید رنگ در داخل خاک گلدون بونسای من هم هستند و زمانی که آب میدهم سروکله شان پیدا میشود و به روی خاک می آیند ولی نمیشود عکس گرفت چون بسیار ریز و بسیار سریع هم راه میروند و اینکه بله همیشه مگس های سیاه رنگ دور گلدانم پرواز میکنند. خاک گلدانم خاک برگ و پرلیت هست و گیاهم رشد خیلی کمی دارد و برگ های سبز کم رنگ و کمی خال های قهوه ای دارد. اگر خاک گلدان عوض شود حشرات ازبین میروند؟ نیاز به سم هم هست؟

    • احسان گفته:

     http://uupload.ir/files/rysj_20200607_171802.jpg
     http://uupload.ir/files/qpwb_20200607_171844.jpg
     http://uupload.ir/files/vzne_20200607_171928.jpg
     http://uupload.ir/files/jauw_20200607_172003.jpg
     http://uupload.ir/files/0cy1_20200607_172022.jpg
     با سلام
     از شما کارشناسان محترم این سایت تشکر میکنم که هم پاسخگوی سوالات ما هستید و هم برای حل مشکل ازبین رفتن کرم و حشرات داخل گلدان بونسای که با استفاده از سم دیازینون باکمک شما ازبین رفتند تشکر میکنم. عکسها خیلی زوم شدند چون بسیار ریز هستند. من داخل اتاقم چون هوا گرم هست یکسره کولر روشن هست و باد در جریان هست، دور گلدانم و تنه گیاه رو اومدم پلاستیک کشیدم تا اثر سم بیشتر بمونه بطوریکه برگ ها بیرون از پلاستیک هستند و کمی پلاستیک باز هست تا ریشه ها پوسیده نشن؛ این کار مشکلی واسه گیاه ایجاد نمیکنه؟ و اگر خوب هست تاچند روز باید پلاستیک دورش بمونه؟

     • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

      سلام، ممنون از توجه شما، کرمهای کوچک شفاف لارو مگس سیاه هستند که میتونید هنگام مشاهده باکمک پنس از داخل خاک خارج کنید بقیه هم نوعی افت خاک هستند، بله روشی که انتخاب کردید برای ازبین بردن افات موثر هست یک روز بعد میتونید کاور رو باز کنید گیاه رو بدور از مجاورت باد کولر قرار بدید.

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، ممنون، بله میتونید خاک رو عوض کنید واز خاک مناسب وضدعفونی شده مخصوص بنسای استفاده کنید،یک ماه بعد از تعویض خاک گیاه رو با کودهای کامل ماهی یک بار تقویت کنید.

 20. ابوالفضل گفته:

  سلام از چه سمی وبا چه طریقی می‌توان برای از بین بردن انواع حشره داخل خاک برگ استفاده کرد چه جوری از فر یا آب جوش استفاده کنیم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، لیکاهستند بله میتونید روی سطح خاک گلدانها بریزید از ماسه با همین سایز هم میتونید استفاده کنید.

 21. Shaahin0059 گفته:

  سلام وقت شما بخیر
  میخواستم بپرسم برای جلوگیری از قارچ گرفتن گیاه از نوع قارچی که سیاه رنگ هستند و روی بدنه گیاه نمایان میشن و به صورت میخ مانند به سمت آوند مرکزی گیاه حمله میکنند
  و برای جلوگیری از اینکه گیاه به شپشک آردآلود دچار نشه

  میشه ماهی یک بار گیاهان رو با سم دیازینون با دوز یک سی سی در یک لیتر آب به صورت آبیاری سم پاشی کرد یا با اسپری روی گیاه سم اسپری کرد

  و یک ماه بعدش قارچ کش به صورت سیستمیک آبیاری کرد
  تا گیاهان دچار بیماری های قارچی و آفت نشن

  یا این کار به گیاهان آسیب میزنه؟؟

  و اینکه جایی میگن منظور از اینکه میگن بذر فلان گیاه از گیاهان کد دار هست
  منظور دقیقا از کد دار یعنی چی؟

  ممنون??

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، میتونید هر شش ماه یک بار برای پیشگیری از ابتلا به بیماری قارچی ویاافت بافاصله یک ماه گیاهانتون رو با محلول قارچ کش ومحلول حشره کش ابیاری وسمپاشی کنید،منظور از بذرهای کددار یا شناسنامه داریعنی والدهای تولید بذرها مشخص شده هستند که از کدوم گیاهان توسط چه کسی ودر کدام کشور وکدام گلخانه تولید شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *