علت پاجوش ندادن گیاه سانسوریا

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

علت پاجوش ندادن گیاه سانسوریا: یکی از آسان‌ترین و ساده‌ترین روش‌های تکثیر گیاه سانسوریا(sansevieria)، تکثیر از طریق تقسیم بوته و جدا کردن پاجوش‌ها است. تکثیر از طریق تقسیم بوته برای سانسوریا ابلق بهترین راه است تا نوارهای زرد رنگ کناری آن حفظ شود و از بین نرود.

 

گیاه سانسوریا یکی از گیاهانی است که پاجوش‌های زیادی تولید می‌کند و گلدان را پر کرده و در نتیجه هرچه گلدان پرتر شود گیاهمان زیباتر می‌شود.بسیاری از دوستان سؤال می‌کنند که چرا گیاه سانسوریای ما مانند دیگران پاجوش تولید نمی‌کند و یا رشد آن متوقف شده است؟ در این مقاله قصد داریم چند تا از دلایل اصلی که روی پاجوش ندادن این گیاه تأثیر دارد را بازگو کنیم.

 

۱_ نور:
اولین و مهم‌ترین فاکتور وجود نور مناسب برای گیاه است. اگر نور دریافتی گیاه کم باشد، هم رشد آن کند شده یا متوقف می‌شود و هم از تولید پاجوش جلوگیری می‌شود. گیاه سانسوریا به نور مستقیم خورشید بخصوص در فصل تابستان احتیاج ندارد و در صورت قرار گرفتن در نور مستقیم آفتاب از بین می‌رود، اما به نور فیلتر شده که از پشت شیشه به گیاه بتابد لازم دارد تا رشد مطلوبی داشته و پاجوش تولید کند. سانسوریا خود را پشت پنجره‌های نورگیر قرار دهید تا روزانه حداقل ۶ ساعت نور کامل خورشید را دریافت کند.

 

۲_ دمای مناسب:
متعادل بودن دما بر روی رشد گیاه و تولید پاجوش تأثیر فراوانی دارد. در فصل گرم و تابستان دمای محیط ۲۰ تا ۲۵ درجه باشد. سانسوریا تا دمای ۳۰ درجه را نیز به خوبی تحمل می‌کند اما رشد آن در دماهای بالاتر از ۲۵ درجه سانتی‌گراد متوقف شده و از تولید پاجوش جلوگیری می‌کند. همچنین سانسوریا به سرما بسیار حساس بوده و در دمای پایین‌تر از ۱۸ درجه رشد آن متوقف می‌شود. هرگز گیاهتان را در دمای پایین‌تر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد قرار ندهید چون برای این گیاه مضر بوده و به راحتی در این دما از بین می‌رود.

 

۳_ آبیاری مناسب و به موقع:
گیاه سانسوریا به افراط در آبیاری بسیار حساس بوده و خیلی زود از بین می‌رود. آبیاری زیاد باعث بیماری قارچی و گندیدگی ریشه شده و به این علت از پاجوش دادن جلوگیری می‌کند. آبیاری را به موقع و منظم انجام دهید تا هم گیاهی سالم و هم گیاهی با پاجوش‌های فراوان داشته باشید.

 

۴_عدم وجود آفات و بیماری:
یک گیاه زمانی که دچار آفات شده باشد یا به هر علتی دچار بیماری شده باشد رشد آن متوقف شده و همچنین تولید پاجوش نمی‌کند، پس یکی دیگر از شرایط تولید پاجوش فراوان و رشد مطلوب، گیاهی بدون آفات و بیماری است. برای آموزش درمان بیماری های سانسوریا اینجا کلیک کنید.

 

۵_ سایز گلدان:
گیاه سانسوریا زمانی که ریشه‌هایش پر شود شروع به تولید پاجوش می‌کند. گلدانی را برای گیاهتان انتخاب کنید که متناسب با سایز آن باشد. استفاده از گلدان‌های بزرگ عدم تولید پاجوش را به همراه دارد.

 

۶_استفاده از کود فسفر:
همان‌طور که گفتیم گیاه سانسوریا زمانی که ریشه‌هایش پر شود و ریشه‌های قوی تولید کند، پاجوش می‌دهد. کود فسفر گیاه را به گسترش ریشه تشویق می‌کند و ریشه‌های گیاه را قوی می‌کند و استفاده از این کود بخصوص در گیاهان جوان باعث پاجوش دادن سانسوریا می‌شود.

علت پاجوش ندادن گیاه سانسوریا علت پاجوش ندادن گیاه سانسوریا علت پاجوش ندادن گیاه سانسوریا علت پاجوش ندادن گیاه سانسوریا علت پاجوش ندادن گیاه سانسوریا علت پاجوش ندادن گیاه سانسوریا علت پاجوش ندادن گیاه سانسوریا علت پاجوش ندادن گیاه سانسوریا علت پاجوش ندادن گیاه سانسوریا

برای خرید سم قارچ‌کش مخصوص خاک و اندام‌های هوایی گیاه سانسوریا اینجا کلیک کنید.

برای خرید کود مخصوص سانسوریا اینجا کلیک کنید.

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

پایان

شاید این مقالات نیز برای شما مفید باشند

محصولات پیشنهادی

83 دیدگاه برای “علت پاجوش ندادن گیاه سانسوریا

 1. بیگدلی گفته:

  سلام من اسفند ماه یه گلدون سانسوریا ابلق خریدم وهمونجا گلدونش رو عوض کردن ابیاریش هم هر ده روز یکبار انجام میدم ولی از زمانی که گرفتم اصلا رشد نکرده ،،،نورش هم جوریه که با نور خونه تغذیه میشه خونمون جوری نیست که پیش پنجره بذارم میشه راهنماییم کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، سانسوریاها کلا رشد کمی دارند میتونید با کودهای مخصوص کاکتوسها ماهی یک بار تقویت کنید وحتما در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید.

 2. علی گفته:

  سلم من یه گل گندمی دارم در حدود یک ماه خریدمش روز دوم که اوردمش گلدونش را عوض کردم از اون زمان دیگه رشد نکرده خشک هم نشده اصلا تغییری نداشته جای نگهداری ایش هم رو اپن اشپزخونه است و از پنجره از یه طرف ۴ متر و از طرف دیگه ۷ متر فاصله داره و کلا نور طبیعی روز راداره

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تعویض خاک وگلدان وتغییر محیط نگهداری به گیاه شوک وارد کرده میتونید یک بار موقع ابیاری خاک رو با محلول هیومیک اسید ابیاری کنید تا شوک وارده برطرف بشه بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه شروع به رشد میکنه.

 3. علی گفته:

  سلام یه گلدون گل سنگ من خریدم که از این نوع حشره روش هست که پرز داره و شبیه خر خاکی هست و ماقسمت بالایی گل که این حشره روش بود و بریدیم و گذاشتیم داخل اب که خشک شد راه حل از بین بردنش را لطف بفرمایید

    • کارشناس 1 گفته:

     سلام، شپشک ارد الود هست گیاه رو از سایر گیاهان جدا نگهداری کنید وتمام قسمتهای الوده رو با کمک قلمو اغشته به الکل حذف فیزیکی کنید، بعد گیاه رو با محلول حشره کش سمپاشی وابیاری کنید دو بار بافاصله یک هفته، گیاه رو در این دو هفته هر روز بررسی کنید و تحت نظر داشته باشید اگر مورد مشکوکی بود حذف فیزیکی کنید.

 4. گلبرگ گفته:

  سلام وقت بخیر
  من ی سانسوریا ابلق دارم پاجوش داده ولی نمیدونم چرا پاجوشش ابلق نیس سبز سبزه…….اطرافش رده های زرد نداره…
  در ضمن گلدونم پشت پنجره هست و نور کافی هم داره
  چرا اینطوره؟
  باتشکر

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، سانسوریاتون رو با برگ تکثیر کردید؟ اکثر سانسوریاها بجز تعدادی زمانی که با برگ تکثیر میشن پاجوشهاشون بصورت سبز رشد میکنه ومثل گیاه مادری نمیشه.

 5. ناشناس گفته:

  سلام لطفا کمکم کنید گل شمعدونیم بکی یکی برگاش زرد میشه بعد خشک میشه https://uupload.ir/files/5htu_16176460848549124347815927539875.jpg
  آبیاریش می ذارم تا حدودی خاک خشک شه بعد آب می دم ولی کلا ۲ بار قبل اینکه خاک خشک شه مجبور شدم کود سه بیست بدم
  نورش هم صبح پرده رو می کشم کلا آفاتاب روشه
  رطوبت اینجا تو شهرمون پایین ۲۰ درصد هست
  کودم همون طور که گفتم هر دو هفته می دم.
  بنظر خودم گلدونش کوچیکه نه؟
  https://uupload.ir/files/wp5c_16176460754096705568974149035237.jpg
  عکس از گلدونش???
  مشکل بخواطر کوچیک بودن گلدونه یا چیز دیگه ای؟؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ابیاری زیاد باعث این مشکل میشه سعی کنید بین دو ابیاری سطح خاک در حدود دو سانت خشک بشه بعد ابیاری رو انجام بدید کوددهی رو ماهی یک بار انجام بدید گلدانش اندازه هست حتما زهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه، بمرور زمان به محیط پرنوری انتقال بدید کمبود نور هم داره.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، بستگی به نوع سانسوریا وشرایط نگهداری داره سانسوریا سبز شمشیری رشد بیشتری از سایر سانسوریاها داره البته در شرایط ایدال نگهداری، حدود سه الی چهار پاجوش میده در شرایط ایدال.

 6. سیمین گفته:

  من چند تا قلمه کوچیکه از یک برگ زدم ولی یادم رفت و حدود ده پانزده روز اون قلمه ها بیرون بودند.تا نه اونها پینه بزنه. الان کاشتم ولی بعد از یک ماه و نیم هنوز پاجوش نداده . خراب شدن؟ دیگه قلمه ها پاجوش نمیدن؟

  • کارشناس 2 گفته:

   قلمه ها باید از ده سانت بیشتر باشه وسانسوریاها حدود ۲ الی ۷ماه زمان میبره تا ریشه بزنند وجوانه بدند باید صبور باشید.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، پیچش برگها بدلیل نور هست هر هفته گلدان گیاه رو نود درجه بچرخونید تا به همه ی قسمتهای گیاه نور کافی برسه.

 7. مریم گفته:

  با سلام و ادب من سانسوریا کراواتی دارم هنگام خرید متاسفانه از فروشنده خواستم گلدان را تعویض کند و الان که حدود ۵ ماه هم هست گیاه هیچ رشدی نداشته و برگها هم بیشتر چروکیده شده اند .۱۰ روز یکبار آبیاری میشود(در این فصل) آب که ۲۴ ساعت مانده و املاح ندارد به گیاه می دهم
  کودی با تفاله چای و پوست تخم مرغ و پوست موز آسیاب شده هر ۳ هفته یکبار به خاک گلدان اضافه شده ولی نه پا جوش زده و گیاه برگهایش چروکیده است ممنونم میشم راهکارهای لازم را بفرمائید. با سپاس فراوان

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، سانسوریاها رشد کندی دارند وزمان میبره تا رشد کرده وجوانه بزنند برای راهنمایی بهتر از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید.

 8. sama گفته:

  سلام امروز برگ سانسوریا من بر اثر باد خم شد نن سریع با چوب بستمش ایا درست میشه یا برگ خشک میشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر فقط خم شده باشه درست میشه ولی اگر شکسته بهتر هست از همون قسمت جدا کنید وبکارید.

 9. یاس گفته:

  سلام
  وقت بخیر
  چهارتا سانسوریا دارم هرچهارتاش لبه های برگهاش جویده شده و هر روز بیشتر میشه کم کم داره خط و خوط هم میافته حتی خطهای عمودی
  چندماه پیش اینطوری شده بود ، من مخلوط سیر و پیاز و فلفل رو بهشون اسپری کردم متوقف شد
  دوباره شروع شده به جویدگی لبه برگها
  اینبار گلدانهای پتوس هم درگیر شده اند . لبه های برگهای پتوس از حالت صافی خارج شده و موجی و دالبر دالبر شده و چندتایی هم سوراخ های گرد و خطی روی برگه افتاره و حتی لبه برگها
  هر چی دقت کردم هیچ آفتی رو مشاهده نکردم ، ممکنه قارچ باشه ؟
  دیروز آب و مایع ظرفشویی اسپری کردم و سیر هم توی خاک گلدانها گذاشتم
  ممکنه محبت کنید راهنمایی بفرمایید
  در ضمن گلدانها نورفیلتر شده پشت پنجره رو دارند و زیاد آب بهشون نمیدم بخصوص سانسوریا رو اجازه میدم کاملا خشک خشک بشه بعد آبیاری میکنم
  یک دنیا سپاس از راهنمایی تون
  شاد باشید و تندرست?

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری ایدال باشه هم برگ میده هم پاجوش باید صبور باشید،سانسوریای ابلق به نور بیشتری برای رشد نیاز داره در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید اگر رشد داره میتونید با کودهای مخصوص کاکتوسها تقویت کنید اگر رشد نداره بهتر هست صبر کنید واوایل بهار کوددهی رو شروع کنید برای گیاهان ابلق بهتر هست از کود ۳،۱۱،۳۸ استفاده کنید کود سه بیست باعث سبز شدن قسمتهای ابلق گیاه میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *