علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن

علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن: یکی از مشکلات نگهداری گیاهان زرد شدن برگ‌ها می‌باشد که می‌تواند طبیعی باشد یا در اثر بیماری‌ها و عوامل محیطی، چند عامل مهم وجود دارد که باعث زرد شدن برگ گیاهان می‌شود که اگر بتوانید آن هارا کنترل کنید از زرد شدن برگ‌ها جلوگیری می‌شود. حتماً در صورت مشاهده زرد شدن برگها بخصوص زرد شدن به یکباره باید مشکل بررسی شود.

 

زرد شدن و ریزش برگ در اکثر گیاهان برگ دار مانند بونسای ها، زاموفیلیا، پتوس، گندمی،بامبو، نخل ماداگاسکار، آدنیوم، کاج مطبق، گل یخ، شمعدانی، جنسینگ، سیکاس، برگ بیدی، ماریجوانا، بگونیا، بنفشه، گل مرجان، بنفشه آفریقایی، ساکولنت ها، صیفی جات، درختان و سایر گیاهان مشاهده می‌شود که قابل پیشگیری و درمان می‌باشد.

 

 

۱_آبیاری:
معمولاً مردم فکر می‌کنند که هرچه آب بیشتر به گیاهشان بدهند بهتر است، درصورتی‌که بیشترین علت مرگ گیاهان بر اثر افراط در آبیاری است.اکثر گیاهانی که در آپارتمان هستند در گلدان نگهداری می‌شوند. شرایط گلدان به گونه‌ای است که خاک درون آن دیرتر خشک شده و نیاز گیاه به آب کمتر است نسبت به گیاهانی که در باغچه‌ها کاشته می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین علت‌های زرد شدن برگ گیاهان افراط در آبیاری است. همچنین خشک بودن طولانی مدت خاک و تشنگی گیاه نیز همین عوارض را بر جای می‌گذارد. آبیاری باید کنترل شده باشد و می‌توان گفت مهم‌ترین و سخت‌ترین عمل در نگهداری گیاهان نحوه آبیاری است. آبیاری صحیح و به موقع از زرد شدن برگ‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین کیفیت آبی که با آن گیاهان را آبیاری می‌کنیم نیز مهم است. آب باید فاقد کلر و املاح سخت بوده و سالم و پاکیزه باشد. دلیل زرد شدن و ریزش برگها در اثر آبیاری زیاد به خاطر پوسیدگی ریشه و عدم توانایی مواد مغذی خاک می‌باشد.

 

 

۲_ تغییرات ناگهانی دما:
دومین علت که باعث زرد شدن برگ گیاهان می‌شود تغییرات ناگهانی دما است. وقتی دما به طور ناگهانی تغییر می‌کند، شوک به گیاه وارد شده و این گیاه مشکل خود را از طریق زرد شدن برگ‌ها نشان می‌دهد. هرگز گیاه خود را در معرض هوای سرد یا گرم قرار ندهید و همیشه سعی کنید دمای متعادلی را برای گیاه خود فراهم کنید. اکثر گیاهانی که در راه پله‌ها و جلوی درهای ورودی یا پنجره‌ها نگهداری می‌شوند این مشکل را دارند که با باز و بسته شدن درها در طول روز به مقدار زیاد گیاه در معرض تغییرات دمایی قرار می‌گیرد و مشکل زرد شدن برگ‌ها اتفاق می افتد. سرمای زیر صفردرجه فورا باعث تغییر رنگ برگها می شود.

 

 

۳_جابه جایی گلها:
برخی از افراد عادت دارند که گیاهان خود را جابه جا کنند. با جابه جا کردن بیش از حد و بی مورد گلدان گیاهان، به آن‌ها آسیب وارد می‌شود و یکی از علت‌های زرد شدن برگ‌ها است. همیشه یک جای خوب و مناسب برای گیاه خود انتخاب کنید و آن را همیشه در همان جا قرار دهید و از جا به جا کردن و انتقال بی مورد آن پرهیز کنید. گیاهان پس از مدتی به محلی که در آن قرار گرفته‌اند عادت می‌کنند و با انتقال آن‌ها به محل دیگر به آن‌ها شوک وارد می‌کنیم که باعث آسیب رساندن به آن‌ها می‌شویم.

 

 

۴_ کمبود مواد غذایی در خاک:
پس از مدتی خاک گلدان فقیر شده و مواد معدنی آن کاهش می یابد و گیاه با کمبود این مواد مواجه می‌شود. در اثر کمبود برخی مواد معدنی مانند نیتروژن و آهن و… برگ گیاهان زرد شده و می‌ریزند. گیاهان خود را به طور مرتب در فصل رشد کود دهی کنید و سعی کنید هر یک سال یا دو سال یکبار خاک آن را عوض کنید و از خاک جدید و تازه با مواد معدنی فراوان استفاده کنید. همچنین بیش از حد استفاده کردن از کود و مواد معدنی نیز باعث سوختگی و زرد شدن برگ‌ها می‌شود. پس از کود دهی بیش از حد به گیاهان خود پرهیز کنید. در فصل رشد گیاهان میتوان از کودهای مناسب مانند کودهای NPK برای گیاهان استفاده کرد.

علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن

۵_ نور:

کمبود نور یا بیش از حد بودن میزان نور (تابش شدید) در برخی گیاهان باعث زرد شدن و ریزش برگ‌ها می‌شود. این مشکل در همه گیاهان اتفاق نمی‌افتد و فقط در برخی از گیاهان کمبود نور یا شدت نور زیاد از طریق زرد شدن برگ‌ها مشخص می‌شود.

 

 

۶_ خزان کردن:
برخی گیاهان خزان کننده هستند و در فصل سرد سال مثل پاییز و زمستان برگ‌هایشان زرد شده و می‌ریزد. این عمل کاملاً عادی و طبیعی می‌باشد. با پایین آمدن دما گیاه به خواب رفته، برگ‌های آن زرد شده و می‌ریزد و مجدداً در فصل رشد (بهار و تابستان) برگ‌های جدید ظاهر می‌شوند. بسیاری از درختان در فصل سرما خزان می‌کنند.

 

 

۷_ بیماری‌های قارچی:
در صورتی که ریشه‌های گیاهان دچار پوسیدگی شود قادر به جذب مواد غذایی نخواهد بود و برگها سریعاً شروع به زرد شدن می‌کنند. برای درمان باید گیاه را با سم قارچ‌کش درمان کنید. همچنین بیماری‌های قارچی می‌تواند مستقیماً بر روی برگ‌ها ایجاد بیماری کند که این امر نیز باعث زرد شدن و ریزش برگ‌ها خواهد شد.

 

۸_ آفت‌ها:
بسیاری از آفت‌ها مانند شپشک ها، کنه‌ها و سایر آفت‌های بخصوص مکنده می‌تواند دلیلی بر زرد شدن و ریزش برگ‌ها باشد. حتماً باید گیاه را بررسی کنید و از سموم حشره کش گوارشی برای از بین بردن آفت‌های مکنده استفاده شود. این آفت ها از شیره گیاه تغذیه می‌کنند و باعث تضعیف گیاه می‌شوند.

 

 

در آخر: مراقب از گیاهان کار آسان و لذت بخشی است تنها با اندکی توجه می‌توانید به بهترین شکل از آنها نگهداری کنید.

علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

پایان

شاید این مقالات نیز برای شما مفید باشند

محصولات پیشنهادی

110 دیدگاه برای “علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن

 1. الیاس گفته:

  سلام من یک آدنیوم تقریبا ۷ ۸ ماهه دارم که زمستون تو خونه نگه میداشتمش ولی از وقتی هوا خوب شده بردمش توی حیاط و زیر سایه یک درخت بزرگ تر هست ولی کم و بیش بهش نور مستقیم هم میرسه ، دما هم نسبتا بین ۲۰ تا ۳۰ درجه هست ولی از دیروز که حس کردم زیاد افتاب میرسه بهش بردمش زیر سایه دیوار و امشب دیدم که به این روز افتاده لطفا راهنماییم کنید ممنون.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، افتاب سوخته شده، حتما نور رو فیلتر کنید. ویا در محیطی که نور مستقیم نداره نگهداری کنید.

 2. زهرا گفته:

  سلام خواستم بدونم که شرایط نگهداری(مقدار آبیاری و نور مورد نیاز) این گلی که عکس رو میفرستم چطور باید باشه آخه برگ هاش زرد میشن جدیدا.شرایط کنونی گل:آبیاری هفته ای دوبار و محل نگهداریش هم در گلخونه ست.گلدونش سفالی و بزرگه و به اندازه هستش.

 3. اوین محمدپور گفته:

  سلام خسته نباشید من یه آدنیوم دارم که یک سال و سه ماه داره جلوی پنجره شمالیه و خاک مخصوص کاکتوس داره آبیاری شم تقریبا هفته ای یک باره ولی الان مدتی هست که برگ های پایینیش زرد میشن میشه لطفا علتشو بگین؟ و فکر میکنم که نک برگا هم یکم قهوه مانند شده . تا الان هم کودهی نکردم ممنون میشم پاسخ بدین?

 4. Ali گفته:

  سلام من بذر ادنیوم خریدم و تقریبا دو هفته هست اونا رو کاشتم الا همه جوونه زدن و حدود ۵, سانت رشد کردن خواستم بدونم درب بستر کی باید برداشته شه و کی نیاز ب کوددهی دارن و در آخر نور چتوری باید باشه برا جوونه ها؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، کوددهی رو بعد از پایان سه ماهگی میتونید شروع کنید،هر روز هوادهی رو انجام بدید پایان چهار ماهگی میتونید کاور رو بردارید. بمرور زمان نور رو افزایش بدید نور حتما باید فیلتر باشه.

 5. احسان گفته:

  سلام آدنیوم رو ۲هفته پیش خریدم
  همونجا گلدون رو عوض کردم
  جایی هم که هسته نور مستقیم نداره فقط نور کم غیر مستقیم داره
  اما برگ هاش داره زرد میشه
  معمولا هفته ای دو الی سه مرتبه آب میدم بهش
  البته استند گل هم جلوی ورودی خونه است هر چند الان هوا گرمه اما هفته پیش ممکنه بخاطر سرمای نسبی هوا یک مقدار سرما بهش رسیده باشه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تعویض خاک وگلدان وتغییر محیط نگهداری به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست ،گیاه رو درجای ثابتی نگهداری کنید وبرگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشند بعد جدا کنید، بمرور زمان با محیط جدید ادبته بشه بهبود پیدا میکنه ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید.

 6. ناهید گفته:

  سلام وقت بخیر .حدود ۱هفته است برگ های ادنیوم زرد شده و تنه گیاه هم کمی نرم هست از خاک خارج کردم پوسیدگی در ریشه نبود و فقط تنه نرم هست ایا گیاه زنده میماند؟

 7. الی گفته:

  سلام
  من بذر این آدنیوم رو خودم چند ماه قبل کاشتم.تا قبل از شروع بهار حالش خوب بود ولی الان نوک یکی از برگهاش کمی حالت سوختگی پیدا کرده و خشک شده.
  تا الان دوبار بهش کود کاکتوس ۳_۱۱_۳۸ دادم با فاصله زمانی تقریبا یک ماه اما از زمانی که کوچیک بود تقریبا دو هفته ای یک بار بهش ۲۰_۲۰_۲۰ میدادم و مشکلی نداشت. هر زمان هم میخواستم آب بدم با انگشت خاک رو لمس میکنم اگر خشکه کمی آب توی زیر گلدانیش میریزم و برای نوردهی هم از پشت پنجره تا زمانیکه آفتاب هست بهش نور میخوره.خاکش خاک کاکتوسه، سبک، از زمانیکه بذر بود توی همین گلدون و با همین خاک بود. اما نمیدونم چرا این برگ این شکلی شده؟
  https://uupload.ir/files/dvkw_img_۲۰۲۱۰۳۲۴_۱۱۳۹۳۷.jpg
  ممنون میشم منو راهنمایی کنید

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید وابیاری رو بهتر هست از بالا انجام بدید تا اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه بعد از ابیاری وخارج شدن اب اضافی زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید. برای کوددهی از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کنید سه بیست مناسب ادنیوم نیست. از کود ۳،۱۱،۳۸ برای تقویت استفاده کنید ماهی یک بار.

 8. fatemeh.s6 گفته:

  سلام خسته نباشید ادنیومم حدود یک سالشه گلدون اصلیش یبار شکست مجبور شدم تو ی گلدون معمولی بکارمش الان ی ماهی هست گلدونشو عوض کردم یکمی بهش اب دادم اول بدنش خیلی نرم شد یکم موندم بهتر شه نشد.. فک کردم اب نداره بهش اب دادم ولی باز بیشتر نرم شد برگاش همه ریخته الان باید چیکارش کنم?

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، بهتر هست ریشه های گیاه رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید اگر کل بدنه نرم شده باشه احتمالا اوند از بین رفته وکاری نمیشه کرد.

  • کارشناس 2 گفته:

   به گیاه شوک وارد شده،در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وبرگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشند بعد جدا کنید بمرور زمان بهبود پیدا میکنه میتونید برای کاهش شوک وارده یک بارخاک رو با محلول هیومیک اسید ابیاری کنید.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، زرد شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست، برگها بمرور زمان فرسوده شده واز بین میرند بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید ولی اگر با سرعت بیشتری برگها زرد میشند گیاه رو ماهی یک بار با کودهای کامل تقویت کنید.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، گیاهان گوشتی نیازی به کود اهن ندارند بهتر هست کوددهی رو قطع کنید وبرای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید،ابیاری با اب سرد ودارای املاح باعث این مشکل میشه.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، ۱۶ ساعت نور برای این سن خیلی زیاد هست، ساعت نوردهی رو نصف کنید وبه ۸ ساعت برسونید، گیاهتون کمبود موادغذایی داره میتونید هر دو هفته یک باربا کودهای مخصوص کاکتوسها (۱۲،۱۲،۳۶)جوانه هاتون رو تقویت کنید.

 9. محمد احمدی گفته:

  سلام
  ببخشید من یه آدنیوم دارم که حدود یکسال پیش خریدم و تا الان سالم بود، اما چون دیدم به تازگی چندتا برگاش شروع به زردشدن کرده گفتم حتما جای گلدونش کوچیکه(واقعا هم تعویض نیاز داشت) و جاشو تغییر دادم. الان دیدم که زردشدن برگ هاش بیشتر شده(یکم شاید بخاطر تعویض گلدون طبیعی باشه) اما دیدم واقعا شرایط بدتر از این ها است. یه سرچی تو اینترنت کردم و گفتم شاید آهنش کم باشه و کودآهن بهش دادم. ممنون میشم راهنمایی کنید??
  دو روزی بیشتر نیس گلدونش رو تعویض کردم.

  https://uupload.ir/files/86le_img_20210207_132525.jpg
  https://uupload.ir/files/1g3u_img_20210207_132503.jpg
  https://uupload.ir/files/v1a_img_20210207_132538.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک وگلدان به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده،بعد از تعویض خاک تا یک ماه بهتر هست گیاه کوددهی نشه، ریشه ها بعد از تعویض خاک وگلدان اسیب میبینند وتا گیاه قسمتهای اسیب دیده رو ترمیم کنه زمان میبره سعی کنید تمام ریشه ها داخل خاک باشه میتونید روی ریشه هایی که بیرون از خاک موندن مقداری خاک یا ماسه بریزید برگهای زرد رو جدا نکنید وگیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید برگهای زرد بعد از اینکه خشک شدند جدا کنید. برای مدتی در جای ثابتی بمونه بمرور زمان بهبود پیدا میکنه، اولین ابیاری رو هم بهتر هست با محلول قارچ کش انجام بدید.

 10. لیلا گفته:

  سلام وتشکر
  ببخشید من یک گل موسی در گهواره رو حدود دوسال پیش گرفتم اما الان خیلی از برگاش زرد شدن و یکسری از برگاشم از محله اتصال به ساقه جدا میشن،نمیدونم دلیلش چیه،گیاهم پشت پنجره جنوبی بود ولی چون حس کردم نور خورشید زیاد بهش میتابه حدود دوهفته پیش آوردمش پشت پرده اما هیچ تغییری ایجاد نشد و هنوزم برگاش زرد میشه،آبیاری رو هفته ای ی بار البته وقتی سطحش خشک میشه انجام میدم دمای خونه هم نه زیاد گرمه نه سرده
  ممنون میشم راهنمایی
  https://uupload.ir/files/b198_۲۰۲۱۰۱۱۳_۱۸۳۹۰۹.jpg

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری باعث زرد شدن برگهای قدیمی گیاه میشه که طبیعی هست، گیاه رو درجای ثابتی نگهداری کنید وبرگهایی رو که زرد شدند جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشند بعد جدا کنید، بمرور زمان با محیط جدید ادابته بهبود پیدا میکنه وزرد شدن برگها متوقف میشه.

 11. Bahar گفته:

  سلام وقتتون بخیر با تشکر از سایت خوبتون، آدنیوم من حدود ۸ ماهشه و خودم بذرشو کاشتم ولی الان چند مدته که برگ های قدیمیش در حال زرد شدن هستند. تا حالا بهش کود ندادم و توی اتاق پشت پنجره شمالی نگهداریش میکنم و روش رو هم معمولا میپشونم. زرد شدن برگ هاش طبیعی هست؟ علاوه بر اون احساس میکنم کلا برگ هاش اونقدری که باید سبز نیستن و آیا لازمه کود دهی رو شروع کنم و چه کودی بهتره براش؟ اینکه روش رو میپوشونم اشکالی نداره؟
  https://uupload.ir/files/x3h5_20210101_123540.jpg
  https://uupload.ir/files/203e_20210101_123541.jpg

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، زرد شدن برگهای قدیمی تاحدودی طبیعی هست ولی کل برگهای گیاهتون تغییر رنگ داده، این موضوع دو علت میتونه داشته باشه یا ابیاریتون زیاد هست یا زهکش گلدان گرفته ویا گیاه کمبود عناصر داره،زهکش گلدان رو حتما بررسی کنید وابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید اگر با رعایت این دو مورد رنگ برگها درست شد مشکلی نیست اگر برطرف نشد میتونید کوددهی روشروع کنید از کوهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند میتونید استفاده کنید.

 12. محمد مهدی گفته:

  سلام و عرض خسته نباشید
  من یک خزانه ادنیوم دارم ۳.۵ ماهه هستن امروز متوجه شدم که گوشه برگ یکی از ادنیوم ها لکه قهوه ای داره به نظر شما مشکل چی هست؟؟شرایط نگهداری هم همون طوری هست که توی سایت ذکر کردید

     • محمد مهدی گفته:

      البته همیشه برای ایجاد رطوبت روی برگ آنها رو آب اسپری میکنم ممکنه برای اون باشه؟؟

      • کارشناس 1 گفته:

       اگر هنوز در بستر رو میبندید نیازی به اسپری اب روی برگها نیست، باعث بیماری قارچی میشه یا بعد از اسپری اب روی برگها حتما هوادهی کنید تا اب روی ساقه وبرگها خشک بشه بعد درب رو ببندید.

    • کارشناس 1 گفته:

     زرد وخشک شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست برگها بمرور زمان فرسوده شده واز بین میرند، ولی سیاه شدن نوک برگها از ابیاری با اب دارای املاح یا اب سرد ودمای پایین محیط میتونه باشه این موارد رو بررسی وایدال کنید. برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، تغییر محیط نگهداری باعث زرد شدن برگهای گیاهان میشه که طبیعی هست ولی رنگ تنه ی گیاه طبیعی نیست بهترهست بررسی کنید ببیند نرم هست یا نه. اگر نرم هست از خاک دربیارید وتنه وریشه ها رو بررسی کنید.

 13. رها گفته:

  سلام وقت شما بخیر ، این آدنیوم و ده روز پیش خریدم همونجا هم گلدون شو عوض کردن الان چند تا از برگاش زرد شده و یه مقدار کمی تنش نرم شده به خاطر جابجایی و تعویض گلدون طبیعیه ؟ محل نگهداری پشت پنجره جنوبی بانور زیاد و فیلتر شده و آبیاری همون ده روز پیش کردم
  https://uupload.ir/files/8875_20201127_143639.jpg

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، بله تنش تغییر محیط نگهداری هست که طبیعی هست، برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید ابیاری رو هم زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید،گیاه رو برای مدتی جابجا نکنید ودر جای ثابتی نگهداری کنید تا ریشه ها در خاک تثبیت بشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *