علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن

علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن
علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن: یکی از مشکلات نگهداری گیاهان زرد شدن برگ‌ها می‌باشد که می‌تواند طبیعی باشد یا در اثر بیماری‌ها و عوامل محیطی، چند عامل مهم وجود دارد که باعث زرد شدن برگ گیاهان می‌شود که اگر بتوانید آن هارا کنترل کنید از زرد شدن برگ‌ها جلوگیری می‌شود. حتماً در صورت مشاهده زرد شدن برگها بخصوص زرد شدن به یکباره باید مشکل بررسی شود.

زرد شدن و ریزش برگ در اکثر گیاهان برگ دار مانند بونسای ها، زاموفیلیا، پتوس، گندمی،بامبو، نخل ماداگاسکار، آدنیوم، کاج مطبق، گل یخ، شمعدانی، جنسینگ، سیکاس، برگ بیدی، ماریجوانا، بگونیا، بنفشه، گل مرجان، بنفشه آفریقایی، ساکولنت ها، صیفی جات، درختان و سایر گیاهان مشاهده می‌شود که قابل پیشگیری و درمان می‌باشد.
۱_آبیاری:
معمولاً مردم فکر می‌کنند که هرچه آب بیشتر به گیاهشان بدهند بهتر است، درصورتی‌که بیشترین علت مرگ گیاهان بر اثر افراط در آبیاری است.
اکثر گیاهانی که در آپارتمان هستند در گلدان نگهداری می‌شوند. شرایط گلدان به گونه‌ای است که خاک درون آن دیرتر خشک شده و نیاز گیاه به آب کمتر است نسبت به گیاهانی که در باغچه‌ها کاشته می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین علت‌های زرد شدن برگ گیاهان افراط در آبیاری است. همچنین خشک بودن طولانی مدت خاک و تشنگی گیاه نیز همین عوارض را بر جای می‌گذارد. آبیاری باید کنترل شده باشد و می‌توان گفت مهم‌ترین و سخت‌ترین عمل در نگهداری گیاهان نحوه آبیاری است. آبیاری صحیح و به موقع از زرد شدن برگ‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین کیفیت آبی که با آن گیاهان را آبیاری می‌کنیم نیز مهم است. آب باید فاقد کلر و املاح سخت بوده و سالم و پاکیزه باشد. دلیل زرد شدن و ریزش برگها در اثر آبیاری زیاد به خاطر پوسیدگی ریشه و عدم توانایی مواد مغذی خاک می‌باشد.

 

۲_ تغییرات ناگهانی دما:
دومین علت که باعث زرد شدن برگ گیاهان می‌شود تغییرات ناگهانی دما است. وقتی دما به طور ناگهانی تغییر می‌کند، شوک به گیاه وارد شده و این گیاه مشکل خود را از طریق زرد شدن برگ‌ها نشان می‌دهد. هرگز گیاه خود را در معرض هوای سرد یا گرم قرار ندهید و همیشه سعی کنید دمای متعادلی را برای گیاه خود فراهم کنید. اکثر گیاهانی که در راه پله‌ها و جلوی درهای ورودی یا پنجره‌ها نگهداری می‌شوند این مشکل را دارند که با باز و بسته شدن درها در طول روز به مقدار زیاد گیاه در معرض تغییرات دمایی قرار می‌گیرد و مشکل زرد شدن برگ‌ها اتفاق می افتد. سرمای زیر صفردرجه فورا باعث تغییر رنگ برگها می شود.
۳_جابه جایی گلها:
برخی از افراد عادت دارند که گیاهان خود را جابه جا کنند. با جابه جا کردن بیش از حد و بی مورد گلدان گیاهان، به آن‌ها آسیب وارد می‌شود و یکی از علت‌های زرد شدن برگ‌ها است. همیشه یک جای خوب و مناسب برای گیاه خود انتخاب کنید و آن را همیشه در همان جا قرار دهید و از جا به جا کردن و انتقال بی مورد آن پرهیز کنید. گیاهان پس از مدتی به محلی که در آن قرار گرفته‌اند عادت می‌کنند و با انتقال آن‌ها به محل دیگر به آن‌ها شوک وارد می‌کنیم که باعث آسیب رساندن به آن‌ها می‌شویم.
۴_ کمبود مواد غذایی در خاک:
پس از مدتی خاک گلدان فقیر شده و مواد معدنی آن کاهش می یابد و گیاه با کمبود این مواد مواجه می‌شود. در اثر کمبود برخی مواد معدنی مانند نیتروژن و آهن و… برگ گیاهان زرد شده و می‌ریزند. گیاهان خود را به طور مرتب در فصل رشد کود دهی کنید و سعی کنید هر یک سال یا دو سال یکبار خاک آن را عوض کنید و از خاک جدید و تازه با مواد معدنی فراوان استفاده کنید. همچنین بیش از حد استفاده کردن از کود و مواد معدنی نیز باعث سوختگی و زرد شدن برگ‌ها می‌شود. پس از کود دهی بیش از حد به گیاهان خود پرهیز کنید. در فصل رشد گیاهان میتوان از کودهای مناسب مانند کودهای NPK برای گیاهان استفاده کرد.
علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن
۵_ نور:
کمبود نور یا بیش از حد بودن میزان نور (تابش شدید) در برخی گیاهان باعث زرد شدن و ریزش برگ‌ها می‌شود. این مشکل در همه گیاهان اتفاق نمی‌افتد و فقط در برخی از گیاهان کمبود نور یا شدت نور زیاد از طریق زرد شدن برگ‌ها مشخص می‌شود.
۶_ خزان کردن:
برخی گیاهان خزان کننده هستند و در فصل سرد سال مثل پاییز و زمستان برگ‌هایشان زرد شده و می‌ریزد. این عمل کاملاً عادی و طبیعی می‌باشد. با پایین آمدن دما گیاه به خواب رفته، برگ‌های آن زرد شده و می‌ریزد و مجدداً در فصل رشد (بهار و تابستان) برگ‌های جدید ظاهر می‌شوند. بسیاری از درختان در فصل سرما خزان می‌کنند.
۷_ بیماری‌های قارچی:
در صورتی که ریشه‌های گیاهان دچار پوسیدگی شود قادر به جذب مواد غذایی نخواهد بود و برگها سریعاً شروع به زرد شدن می‌کنند. برای درمان باید گیاه را با سم قارچ‌کش درمان کنید. همچنین بیماری‌های قارچی می‌تواند مستقیماً بر روی برگ‌ها ایجاد بیماری کند که این امر نیز باعث زرد شدن و ریزش برگ‌ها خواهد شد.
۸_ آفت‌ها:
بسیاری از آفت‌ها مانند شپشک ها، کنه‌ها و سایر آفت‌های بخصوص مکنده می‌تواند دلیلی بر زرد شدن و ریزش برگ‌ها باشد. حتماً باید گیاه را بررسی کنید و از سموم حشره کش گوارشی برای از بین بردن آفت‌های مکنده استفاده شود. این آفت ها از شیره گیاه تغذیه می‌کنند و باعث تضعیف گیاه می‌شوند.
در آخر: مراقب از گیاهان کار آسان و لذت بخشی است تنها با اندکی توجه می‌توانید به بهترین شکل از آنها نگهداری کنید.
علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن
نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن

‫36 نظر ارسال شده در “علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن

 1. سپیده :

  سلام .
  چند روز پیش متوجه شدم برگهای قدیمی زاموفیلیای من رنگشون روشن شده و احساس کردم دارن زرد میشن
  ریشه رو چک کردم دیدم بخشی از ریشه پوسیده شده اونا رو کات کردم ولی قبل از اون دیدم پایین ساقه ی جوان و بلند گیاهم یه گردی به قطر یک سانت زرد شده ،ممکنه فوزاریوم باشه؟

  http://s12.picofile.com/file/8400447750/IMG_20200617_WA0077.jpg

  • کارشناس 2 :

   سلام، تغییر محیط نگهداری ویا تعویض خاک به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست، برای کاهش تنش وارده یک هفته گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعد از یک هفته به محیط پرنوری انتقال بدید وجابجا نکنید،برگهای زرد شده رو هم جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 2. امین :

  سلام من ادنیومم مشکل پیدا کرده اون رو هرس ریشه روش انجام دادم و سه چهار روز گذاشتمش تو جای خشک و خنک تا پینه ببنده پینه که بست ریشه رو با قارچ کش اغشته کردم و کاشتمش تو گلدون و الان میبینم که برگهای پایینی دارن شروع به زرد شدن و ریختن میکنن و به سمت بالا میرن نور کافی هم بهش میرسه به طور متوسط هر ۳یا۴روز یه بار بهش اب میدم دیگه بستگی داره کی خاکش خشک بشه
  الان باید چکارش کنم و نحوه ابیاری به اون چطوره ایا برگهایی که ریخته دوباره از همونجا در میان یا خیر

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، بعد از کاشت در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید،ابیاری رو کاملا سطحی با اسپری انجام بدید کامل ابیاری نکنید زرد شدن برگهای پایینی در اثر تنشی که بتازگی به گیاه وارد شده هست وکاملا طبیعی ،برگهای زرد رو جدانکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جداکنید بعد از اینکه علائمی از شروع به رشد در گیاه نمایان شده به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وابیاری رو بصورت کامل شروع کنید.

   • کارشناس 2 :

    برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید ،تهویه محیط رو بالا ببرید،استفاده از اب دارای املاح بیشتر باعث این مشکل میشه،برای گیاه کالانکوئه از کودهای پتاس بیشتر از ازت استفاده کنید استفاده از کودهای ازت بالا باعث ترکیدگی گیاهان گوشتی میشه ،ترکیب خاک برگ وخاک باغچه برای کالانکوئه مناسب نیست،از خاک مخصوص کاکتوسها براش استفاده کنید وابیاری رو زمانی که خاکش کامل خشک شد انجام بدید. برای سینگونیوم ودیفن باخیا، رطوبت محیط رو افزایش بدید وبرگها رو با دستمال نرم ونمور پاک کنید یا مه پاشی دوبار در هفته انجام بدید.

 3. Parisa :

  سلام من نخل ماداگاسگارم برگهای پایینش دار یکی یکی زرد میشه همیشه پشت در ایوان بود فقط یک روز برداشتمش جاشو عوض کردم ولی دوباره پشیمون شدم بردم سر جاش گذاشتم

  • کارشناس 2 :

   سلام، تغییر محیط نگهداری وجابجایی های مکرر گیاه باعث این مشکل میشه،در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید بمرور زمان زرد شدن برگها متوقف میشه ،برگهایی رو که زرد شدند جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 4. مرجان :

  سلام یه آدنیوم کوچیک دارم حالش خوب بود ولی یکدفعه برگهاش شروع کرد به زرد شدن از پایین… امروز هم یکی وسط اون بالاش زرد شده چرا؟؟؟؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، شرایط نگهداری روبفرمایید اگر تغییری در دما ومحیط نگهداری ویا گلدان یاخاک بوجود امده بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 5. سارا دهقان :

  سلام ی ادنیوم دارم که ریزش برگ داره و خشک داره میشه با این که از نظر آبیاری و هوا خیلی مراقب بودم نمیدونم چرا اینجور شده و همینطور بونسای شفلرا که داره رنگ پریده و زرد میشه چرا باید بکنم نور آب و دما بسیار مناسب بوده و هر دو یکدفعه اینجور شدن

 6. علی :

  با عرض سلام و خسته نباشید. چندتا سکولنت دارم که برگهاشون خشک میشه و ساقه سیاه میشه و نهایتا گیاه میمیره که عکسم فرستادم لطفا کمکم کنید
  http://uupload.ir/files/to6_۲۰۲۰۰۲۲۵_۱۴۰۸۴۸.jpg
  http://uupload.ir/files/wnx2_۲۰۲۰۰۲۲۵_۱۴۰۸۴۴.jpg
  همچنین یه ساکولنت دیگم برگهاش خیلی کوچیک شدن و دارن سیاه میشن ممنون از پاسخگویتون

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، رطوبت زیاد خاک ومحیط باعث بیماری قارچی ریشه وساقه گیاه میشه،موقع ابیاری روی گیاه اب نریزید ماندن اب بموت طولانی روی گیاه باعث بیماریهای قارچی میشه،تمام برگهای خشک شده رو جدا کنید وگیاه رو از خاک در بیارید وریشه ها رو بررسی کنید اگر سالم بودند با محلول قارچ کش شستشو بدید وداخل خاک جدید ویا خاک خودش رو ضدعفونی کنید ومجدد بکارید،ابیاری رو زمانی که خاک خشک شد انجام بدید، اگر ساقه سیاه شده ویا ریشه پوسیده تا قسمت پوسیده شده کات کنید یک روز به گیاه استراحت بدید بعد داخل خاک ضدعفونی وخشک شده بکارید. تا زمان ریشه دار شدن در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعد از ریشه زنی وشروع به رشد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 7. نگار :

  سلام نخل ماداگاسکارم برگ های پایینیش ناگهانی شروع به زرد شدن کردند با اینکه شرایط نگهداریش فرقی نکرد و اب زیاد هم ندادم. چی کار باید بکنم؟:(

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،اگر بتازگی محیط نگهداری ویا خاک یا گلدان گیاه تعویض شده ویا کوددهی یا سمپاشی داشته بفرمایید دمای محیط نگهداری وترکیب خاکش رو هم بفرمایید.

 8. علی :

  سلام خسته نباشید چندتا ساکولنت بادومی دارم که ساقشون سیاه و خشک شده و برگ هاش زرد و نهایتا خشک میشن و میوفتن و کل گیاه همین طوری از بین میره چیکار کنم که بقیه رو نجات بدم و اینکه میتونم ازش عکس بفرستم تا بهتر راهنمایی کنین؟

 9. Haneyeh :

  سلام من چند تا ساکولنت دارم قبلا اونا رو توی اتاقم نگهداری می کردم اما چون اونجا نور بهشون نمی رسید بردمشون پشت پنجره الان ۵ روزه که اونجا هستند و روزی ۳ تا ۴ ساعت نور آفتاب بهشون می رسه الان همه ی ساکولنت هام خوبن ولی فقط یکیشون از وقتی اوردمش پشت پنجره برگاش زرد رنگ شده دلیلش چیه؟ ممنون میشم به سوالم جواب بدید

  • کارشناس 2 :

   سلام، اگر فقط برگهای پایینی وقدیمی زرد شدن مشکلی نیست وطبیعی هست،صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 10. Nazi :

  سلام وقت بخیر.من یه گل کروتون رو ۵ ماه پیش خریدم حالش خوب بود ولی یه مدت گذاشتمش بیرون بعد آوردمش داخل برگاش ریزش پیدا کرده بدون اینکه حتی زرد بشه!اینو فهمیدم گفتین احتمالا دچار شوک شده ولی یه سری سر گیاه جوونه زد یکمی بزرگ شدن بعد از ته کنده شدن دلیلش چیه؟اصلا برگ جدید در نمیاره دلیلش چیه؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، به گیاه شوک وارد شده برای مدتی در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید با محیط جدید ادابته بشه شروع به رشد میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *