علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن

علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن
علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن: یکی از مشکلات نگهداری گیاهان زرد شدن برگ‌ها می‌باشد که می‌تواند طبیعی باشد یا در اثر بیماری‌ها و عوامل محیطی، چند عامل مهم وجود دارد که باعث زرد شدن برگ گیاهان می‌شود که اگر بتوانید آن هارا کنترل کنید از زرد شدن برگ‌ها جلوگیری می‌شود. حتماً در صورت مشاهده زرد شدن برگها بخصوص زرد شدن به یکباره باید مشکل بررسی شود.

زرد شدن و ریزش برگ در اکثر گیاهان برگ دار مانند بونسای ها، زاموفیلیا، پتوس، گندمی،بامبو، نخل ماداگاسکار، آدنیوم، کاج مطبق، گل یخ، شمعدانی، جنسینگ، سیکاس، برگ بیدی، ماریجوانا، بگونیا، بنفشه، گل مرجان، بنفشه آفریقایی، ساکولنت ها، صیفی جات، درختان و سایر گیاهان مشاهده می‌شود که قابل پیشگیری و درمان می‌باشد.
۱_آبیاری:
معمولاً مردم فکر می‌کنند که هرچه آب بیشتر به گیاهشان بدهند بهتر است، درصورتی‌که بیشترین علت مرگ گیاهان بر اثر افراط در آبیاری است.
اکثر گیاهانی که در آپارتمان هستند در گلدان نگهداری می‌شوند. شرایط گلدان به گونه‌ای است که خاک درون آن دیرتر خشک شده و نیاز گیاه به آب کمتر است نسبت به گیاهانی که در باغچه‌ها کاشته می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین علت‌های زرد شدن برگ گیاهان افراط در آبیاری است. همچنین خشک بودن طولانی مدت خاک و تشنگی گیاه نیز همین عوارض را بر جای می‌گذارد. آبیاری باید کنترل شده باشد و می‌توان گفت مهم‌ترین و سخت‌ترین عمل در نگهداری گیاهان نحوه آبیاری است. آبیاری صحیح و به موقع از زرد شدن برگ‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین کیفیت آبی که با آن گیاهان را آبیاری می‌کنیم نیز مهم است. آب باید فاقد کلر و املاح سخت بوده و سالم و پاکیزه باشد. دلیل زرد شدن و ریزش برگها در اثر آبیاری زیاد به خاطر پوسیدگی ریشه و عدم توانایی مواد مغذی خاک می‌باشد.

 

۲_ تغییرات ناگهانی دما:
دومین علت که باعث زرد شدن برگ گیاهان می‌شود تغییرات ناگهانی دما است. وقتی دما به طور ناگهانی تغییر می‌کند، شوک به گیاه وارد شده و این گیاه مشکل خود را از طریق زرد شدن برگ‌ها نشان می‌دهد. هرگز گیاه خود را در معرض هوای سرد یا گرم قرار ندهید و همیشه سعی کنید دمای متعادلی را برای گیاه خود فراهم کنید. اکثر گیاهانی که در راه پله‌ها و جلوی درهای ورودی یا پنجره‌ها نگهداری می‌شوند این مشکل را دارند که با باز و بسته شدن درها در طول روز به مقدار زیاد گیاه در معرض تغییرات دمایی قرار می‌گیرد و مشکل زرد شدن برگ‌ها اتفاق می افتد. سرمای زیر صفردرجه فورا باعث تغییر رنگ برگها می شود.
۳_جابه جایی گلها:
برخی از افراد عادت دارند که گیاهان خود را جابه جا کنند. با جابه جا کردن بیش از حد و بی مورد گلدان گیاهان، به آن‌ها آسیب وارد می‌شود و یکی از علت‌های زرد شدن برگ‌ها است. همیشه یک جای خوب و مناسب برای گیاه خود انتخاب کنید و آن را همیشه در همان جا قرار دهید و از جا به جا کردن و انتقال بی مورد آن پرهیز کنید. گیاهان پس از مدتی به محلی که در آن قرار گرفته‌اند عادت می‌کنند و با انتقال آن‌ها به محل دیگر به آن‌ها شوک وارد می‌کنیم که باعث آسیب رساندن به آن‌ها می‌شویم.
۴_ کمبود مواد غذایی در خاک:
پس از مدتی خاک گلدان فقیر شده و مواد معدنی آن کاهش می یابد و گیاه با کمبود این مواد مواجه می‌شود. در اثر کمبود برخی مواد معدنی مانند نیتروژن و آهن و… برگ گیاهان زرد شده و می‌ریزند. گیاهان خود را به طور مرتب در فصل رشد کود دهی کنید و سعی کنید هر یک سال یا دو سال یکبار خاک آن را عوض کنید و از خاک جدید و تازه با مواد معدنی فراوان استفاده کنید. همچنین بیش از حد استفاده کردن از کود و مواد معدنی نیز باعث سوختگی و زرد شدن برگ‌ها می‌شود. پس از کود دهی بیش از حد به گیاهان خود پرهیز کنید. در فصل رشد گیاهان میتوان از کودهای مناسب مانند کودهای NPK برای گیاهان استفاده کرد.
علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن
۵_ نور:
کمبود نور یا بیش از حد بودن میزان نور (تابش شدید) در برخی گیاهان باعث زرد شدن و ریزش برگ‌ها می‌شود. این مشکل در همه گیاهان اتفاق نمی‌افتد و فقط در برخی از گیاهان کمبود نور یا شدت نور زیاد از طریق زرد شدن برگ‌ها مشخص می‌شود.
۶_ خزان کردن:
برخی گیاهان خزان کننده هستند و در فصل سرد سال مثل پاییز و زمستان برگ‌هایشان زرد شده و می‌ریزد. این عمل کاملاً عادی و طبیعی می‌باشد. با پایین آمدن دما گیاه به خواب رفته، برگ‌های آن زرد شده و می‌ریزد و مجدداً در فصل رشد (بهار و تابستان) برگ‌های جدید ظاهر می‌شوند. بسیاری از درختان در فصل سرما خزان می‌کنند.
۷_ بیماری‌های قارچی:
در صورتی که ریشه‌های گیاهان دچار پوسیدگی شود قادر به جذب مواد غذایی نخواهد بود و برگها سریعاً شروع به زرد شدن می‌کنند. برای درمان باید گیاه را با سم قارچ‌کش درمان کنید. همچنین بیماری‌های قارچی می‌تواند مستقیماً بر روی برگ‌ها ایجاد بیماری کند که این امر نیز باعث زرد شدن و ریزش برگ‌ها خواهد شد.
۸_ آفت‌ها:
بسیاری از آفت‌ها مانند شپشک ها، کنه‌ها و سایر آفت‌های بخصوص مکنده می‌تواند دلیلی بر زرد شدن و ریزش برگ‌ها باشد. حتماً باید گیاه را بررسی کنید و از سموم حشره کش گوارشی برای از بین بردن آفت‌های مکنده استفاده شود. این آفت ها از شیره گیاه تغذیه می‌کنند و باعث تضعیف گیاه می‌شوند.
در آخر: مراقب از گیاهان کار آسان و لذت بخشی است تنها با اندکی توجه می‌توانید به بهترین شکل از آنها نگهداری کنید.
علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن
نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن

60 دیدگاه برای “علت زرد شدن و ریزش برگ گیاهان و درمان آن

 1. رها گفته:

  سلام وقت شما بخیر ، این آدنیوم و ده روز پیش خریدم همونجا هم گلدون شو عوض کردن الان چند تا از برگاش زرد شده و یه مقدار کمی تنش نرم شده به خاطر جابجایی و تعویض گلدون طبیعیه ؟ محل نگهداری پشت پنجره جنوبی بانور زیاد و فیلتر شده و آبیاری همون ده روز پیش کردم
  https://uupload.ir/files/8875_20201127_143639.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، بله تنش تغییر محیط نگهداری هست که طبیعی هست، برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید ابیاری رو هم زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید،گیاه رو برای مدتی جابجا نکنید ودر جای ثابتی نگهداری کنید تا ریشه ها در خاک تثبیت بشن.

 2. سارا گفته:

  سلام وقت بخیر. چند ساله یه گیاه آدونیوم دارم رشدش عالی بود تا اینکه پارسال جاش کوچیک شد و گلدونش رو عوض کردم دائم نوک برگاش زرد میشن و هر برگ جدیدی هم میده باز همینطوره. علتش رو میشه بفرمایید؟

 3. mohammadyari.n.a گفته:

  سلام.وقت بخیر.من یه گل آدنیوم دارم که چند روزه روی برگ هاش لکه ایجاد میشه و بعدش زرد میشه.یه گل فروشی رفتم و گفتش بهش تقویتی بده و الان ده روزه دارم از تقویتی (کود کامل گیاهان برگ سبز) استفاده میکنم و به گفته گل فروش کلا خاکش رو هم عوض کردم اما همچنان مشکل سر جاش و تمام برگ هاش داره میریزه.میشه راهنمایی کنید چیکار کنم؟
  https://uupload.ir/files/5jnb_20201116_121434.jpg
  https://uupload.ir/files/ikmq_20201116_121428.jpg
  https://uupload.ir/files/pisj_20201116_121446.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک به گیاهان شوک وارد میکنه وگیاهان با زرد کردن برگها عکس العمل نشون میدن که طبیعی هست برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید، فعلا کوددهی رو قطع کنید وگیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید،بمرور زمان با خاک جدید ادابته بشه بهبود پیدامیکنه،یک هفته بعد از تعویض خاک در جای پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید.

 4. ناشناس گفته:

  سلام
  من یه گل ادنیم کوچیک خریدم که بعداز یک روز که از گل خوته اوردمش در شرایط مناسب قرارش دادم و رطوبت مناسبی داشت ولی برگاش بعد یک روز سریع زرد شدن
  علتش چی میتونه باشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری باعث این مشکل میشه گیاه رو درجای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید، برگهای زرد رو جدا نکنیدصبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید، بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه.

 5. حق‌شناس گفته:

  سلام
  گل آدنیوم رو ۳هفته به خاطر سرد شدن هوا، از تراس به کنار پنجره منتقل کردم، الان برگ هاش زرد شده و گل هاش پژمرده
  به نظرتون به خاطر تغییر مکانش این اتفاق افتاده یا خاکش مشکل داره؟
  https://uupload.ir/files/fsse_image.jpg
  https://uupload.ir/files/hibw_image.jpg
  https://uupload.ir/files/y1da_image.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله بخاطر تغییر محیط نگهداری این مشکل بوجود اومده، بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه،گیاه رو در جای ثابتی که نور ودما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید وجابجا نکنید زهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه.

 6. احسان گفته:

  با سلام
  گیاه اریکام مدتیه که نوک برگهاش قهوه ای و در پایینتر زرد میشن، بعضی برگهاش هم داره زرد میشه. حدود ۴ماه هست که خاکشو عوض کردم و هرروز سطحی آبیاری میکنم تا مرطوب بمونه و جزیره هم زیر گلدان واسش درست کردم و نمیگذارم که خشک بمونه، کوددهی هم ماهی یکبار میکنم، دمای اتاق حدود ۲۱-۲۵ و نور کافی. ممنون میشم راهنمائی بفرمائید.
  با تشکر
  http://uupload.ir/files/hfck_20201002_100543.jpg
  http://uupload.ir/files/vyss_20201002_100614.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، سعی کنید ابیاری رو بصورتی انجام بدید که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه ابیاری سطحی فقط ساقه های گیاه رو مرطوب میکنه وبه ریشه ها اب کافی نمیرسه، لکه های سیاه روی ساقه هم دلیلش رطوبت زیاد سطح خاک هست میتونید روی سطح خاک مقداری ماسه درشت بریزید، زرد وخشک شدن برگهای قدیمی طبیعی هست برگها بمرور زمان پیر وفرسوده شده واز بین میرند،بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید،برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید در جزیره زیر گلدانی کف گلدان نباید با اب درتماس باشه این موضوع رو بررسی کنید برگهارو روزانه با یک دستمال نرم ومرطوب پاک کنید.

 7. نگار گفته:

  http://uupload.ir/files/sky1_20200928_104102.jpg
  سلام
  سرزنی آدنیوم رو خودم با توجه به مقالات موجود در سایت انجام دادم و وضعش خوب و با پلاستیک کاور کرده بودم . کلی شاخه و بر دگ جدید داد اما طی یک هفته اخیر برگهای آدنیوم شروع به ریزش کردند
  عکس هم گذاشتم لطفا راهنمایی بفرمائید

 8. آهو گفته:

  سلام روزتون بخیر.من حدودا یک ماه پیش بونسای ادنیوم خریدم و گلدونش رو عوض نکردم و حالش خوب بود. تقریبا یک هفته پیش گلدون رو عوض کردم اما همون خاک خودش رو ریختم داخل گلدون و کمی روی گلدون خاک باغچه هم ریختم.همون لحظه هم متوجه شدم زبر برگهاش شته زده و یکی دوبار اب و مایع ظرفشویی اسپری کردم بهش.تقریبا ازهمون زمان شروع به زرد شدن کرده و خشک شده.لطفا کمکم کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، مقدار محلولی که استفاده کردید چقدربود؟ وایا داخل خاک هم ریخته شد؟ اگر بله بهتر هست خاک رو ابشویی کنید وجود مایع ظرفشویی داخل محلول باعث این مشکل میشه. بهترهست از این محلول فقط روی قسمتهای الوده گیاه اسپری بشه وداخل خاک ریخته نشه بعد از یک ساعت هم برگهارو با اب ولرم شستشو بدید تا محلول اب ومایع ظرفشویی از روی برگها شسته بشه.

 9. رويا گفته:

  سلام من دوهفته پیش یه ادنیوم کوچیک خریدم توی آشپزخونه نگه میدارم نور خونه کلأ خوبه از شمال وجنوب نور داریم ولی فروشنده گفت چندساعت درروز توی تراس بزار که آفتاب بگیره روزی دوسه ساعت گذاشتم زیر آفتاب مستقیم آبم فقط یه بار دادم خیلی خیلی کم آب خنک یخچال دادم الان برگاش زرد شدن چیکار باید بکنم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، گیاه رو هیچ وقت بیکباره در نور مستقیم نگهداری نکنید، برای ابیاری از اب هم دمای محیط استفاده کنید، چندین شوک یکجا به گیاه وارد شده گیاه رو درجای ثابت که نور ودمای ایدالی داره نگهداری کنید وجابجا نکنید، برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه زرد شدن برگها متوقف میشه وشروع به رشد میکنه.

 10. سپیده گفته:

  سلام .
  چند روز پیش متوجه شدم برگهای قدیمی زاموفیلیای من رنگشون روشن شده و احساس کردم دارن زرد میشن
  ریشه رو چک کردم دیدم بخشی از ریشه پوسیده شده اونا رو کات کردم ولی قبل از اون دیدم پایین ساقه ی جوان و بلند گیاهم یه گردی به قطر یک سانت زرد شده ،ممکنه فوزاریوم باشه؟

  http://s12.picofile.com/file/8400447750/IMG_20200617_WA0077.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری ویا تعویض خاک به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست، برای کاهش تنش وارده یک هفته گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعد از یک هفته به محیط پرنوری انتقال بدید وجابجا نکنید،برگهای زرد شده رو هم جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 11. امین گفته:

  سلام من ادنیومم مشکل پیدا کرده اون رو هرس ریشه روش انجام دادم و سه چهار روز گذاشتمش تو جای خشک و خنک تا پینه ببنده پینه که بست ریشه رو با قارچ کش اغشته کردم و کاشتمش تو گلدون و الان میبینم که برگهای پایینی دارن شروع به زرد شدن و ریختن میکنن و به سمت بالا میرن نور کافی هم بهش میرسه به طور متوسط هر ۳یا۴روز یه بار بهش اب میدم دیگه بستگی داره کی خاکش خشک بشه
  الان باید چکارش کنم و نحوه ابیاری به اون چطوره ایا برگهایی که ریخته دوباره از همونجا در میان یا خیر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بعد از کاشت در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید،ابیاری رو کاملا سطحی با اسپری انجام بدید کامل ابیاری نکنید زرد شدن برگهای پایینی در اثر تنشی که بتازگی به گیاه وارد شده هست وکاملا طبیعی ،برگهای زرد رو جدانکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جداکنید بعد از اینکه علائمی از شروع به رشد در گیاه نمایان شده به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وابیاری رو بصورت کامل شروع کنید.

 12. ایدا گفته:

  سلام ادنیوم من یهو برگاش زرد شده و شروع به ریختن کرد
  الان گذاشتمش توی اتاقم کنار آباژور
  نور خونمون زیاد نیست

   • کارشناس 2 گفته:

    برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید ،تهویه محیط رو بالا ببرید،استفاده از اب دارای املاح بیشتر باعث این مشکل میشه،برای گیاه کالانکوئه از کودهای پتاس بیشتر از ازت استفاده کنید استفاده از کودهای ازت بالا باعث ترکیدگی گیاهان گوشتی میشه ،ترکیب خاک برگ وخاک باغچه برای کالانکوئه مناسب نیست،از خاک مخصوص کاکتوسها براش استفاده کنید وابیاری رو زمانی که خاکش کامل خشک شد انجام بدید. برای سینگونیوم ودیفن باخیا، رطوبت محیط رو افزایش بدید وبرگها رو با دستمال نرم ونمور پاک کنید یا مه پاشی دوبار در هفته انجام بدید.

 13. Parisa گفته:

  سلام من نخل ماداگاسگارم برگهای پایینش دار یکی یکی زرد میشه همیشه پشت در ایوان بود فقط یک روز برداشتمش جاشو عوض کردم ولی دوباره پشیمون شدم بردم سر جاش گذاشتم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری وجابجایی های مکرر گیاه باعث این مشکل میشه،در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید بمرور زمان زرد شدن برگها متوقف میشه ،برگهایی رو که زرد شدند جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 14. مرجان گفته:

  سلام یه آدنیوم کوچیک دارم حالش خوب بود ولی یکدفعه برگهاش شروع کرد به زرد شدن از پایین… امروز هم یکی وسط اون بالاش زرد شده چرا؟؟؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری روبفرمایید اگر تغییری در دما ومحیط نگهداری ویا گلدان یاخاک بوجود امده بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 15. سارا دهقان گفته:

  سلام ی ادنیوم دارم که ریزش برگ داره و خشک داره میشه با این که از نظر آبیاری و هوا خیلی مراقب بودم نمیدونم چرا اینجور شده و همینطور بونسای شفلرا که داره رنگ پریده و زرد میشه چرا باید بکنم نور آب و دما بسیار مناسب بوده و هر دو یکدفعه اینجور شدن

 16. علی گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید. چندتا سکولنت دارم که برگهاشون خشک میشه و ساقه سیاه میشه و نهایتا گیاه میمیره که عکسم فرستادم لطفا کمکم کنید
  http://uupload.ir/files/to6_۲۰۲۰۰۲۲۵_۱۴۰۸۴۸.jpg
  http://uupload.ir/files/wnx2_۲۰۲۰۰۲۲۵_۱۴۰۸۴۴.jpg
  همچنین یه ساکولنت دیگم برگهاش خیلی کوچیک شدن و دارن سیاه میشن ممنون از پاسخگویتون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، رطوبت زیاد خاک ومحیط باعث بیماری قارچی ریشه وساقه گیاه میشه،موقع ابیاری روی گیاه اب نریزید ماندن اب بموت طولانی روی گیاه باعث بیماریهای قارچی میشه،تمام برگهای خشک شده رو جدا کنید وگیاه رو از خاک در بیارید وریشه ها رو بررسی کنید اگر سالم بودند با محلول قارچ کش شستشو بدید وداخل خاک جدید ویا خاک خودش رو ضدعفونی کنید ومجدد بکارید،ابیاری رو زمانی که خاک خشک شد انجام بدید، اگر ساقه سیاه شده ویا ریشه پوسیده تا قسمت پوسیده شده کات کنید یک روز به گیاه استراحت بدید بعد داخل خاک ضدعفونی وخشک شده بکارید. تا زمان ریشه دار شدن در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعد از ریشه زنی وشروع به رشد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 17. نگار گفته:

  سلام نخل ماداگاسکارم برگ های پایینیش ناگهانی شروع به زرد شدن کردند با اینکه شرایط نگهداریش فرقی نکرد و اب زیاد هم ندادم. چی کار باید بکنم؟:(

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،اگر بتازگی محیط نگهداری ویا خاک یا گلدان گیاه تعویض شده ویا کوددهی یا سمپاشی داشته بفرمایید دمای محیط نگهداری وترکیب خاکش رو هم بفرمایید.

 18. علی گفته:

  سلام خسته نباشید چندتا ساکولنت بادومی دارم که ساقشون سیاه و خشک شده و برگ هاش زرد و نهایتا خشک میشن و میوفتن و کل گیاه همین طوری از بین میره چیکار کنم که بقیه رو نجات بدم و اینکه میتونم ازش عکس بفرستم تا بهتر راهنمایی کنین؟

 19. Haneyeh گفته:

  سلام من چند تا ساکولنت دارم قبلا اونا رو توی اتاقم نگهداری می کردم اما چون اونجا نور بهشون نمی رسید بردمشون پشت پنجره الان ۵ روزه که اونجا هستند و روزی ۳ تا ۴ ساعت نور آفتاب بهشون می رسه الان همه ی ساکولنت هام خوبن ولی فقط یکیشون از وقتی اوردمش پشت پنجره برگاش زرد رنگ شده دلیلش چیه؟ ممنون میشم به سوالم جواب بدید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر فقط برگهای پایینی وقدیمی زرد شدن مشکلی نیست وطبیعی هست،صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 20. Nazi گفته:

  سلام وقت بخیر.من یه گل کروتون رو ۵ ماه پیش خریدم حالش خوب بود ولی یه مدت گذاشتمش بیرون بعد آوردمش داخل برگاش ریزش پیدا کرده بدون اینکه حتی زرد بشه!اینو فهمیدم گفتین احتمالا دچار شوک شده ولی یه سری سر گیاه جوونه زد یکمی بزرگ شدن بعد از ته کنده شدن دلیلش چیه؟اصلا برگ جدید در نمیاره دلیلش چیه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، به گیاه شوک وارد شده برای مدتی در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید با محیط جدید ادابته بشه شروع به رشد میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *