دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین
دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین: همان‌طور که قبلاً گفتیم گیاه بنجامین یا فیکوس بنجامین(Ficus benjamina) یک گیاه بسیار حساس نسبت به گیاهان آپارتمانی دیگر بوده و نگهداری از آن کمی سخت‌تر از گیاهان آپارتمانی دیگر می‌باشد. نگهداری از گیاه بنجامین برای افراد تازه کار یا مبتدی توصیه نمی‌شود و حداقل اگر علاقه به نگهداری آن دارید باید سعی کنید شرایط نگهداری آن را محیا کنید. چند فاکتور مهم برای نگهداری این گیاه وجود دارد که تغییر یا عدم وجود آن‌ها باعث ریزش برگ‌های این گیاه می‌شود که ما سعی کردیم مهم‌ترین های آن ها را نام ببریم.

۱
۱_نور مورد نیاز گل فیکوس بنجامین:
گیاه فیکوس بنجامین برخلاف بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگر، به نور بیشتری احتیاج دارد. این گیاه به نور مستقیم خورشید نیاز ندارد و اگر آن را در برابر تابش مستقیم خورشید قرار دهید برگ‌های آن سوخته و پس از مدت طولانی گیاه از بین می‌رود. بنجامین به محلی روشن که دور از تابش مستقیم خورشید باشد احتیاج دارد. بنجامین خود را پشت پنجره‌های نورگیر جایی که حداقل روزی ۶ ساعت نور کافی بتابد قرار دهید. اگر نور محیط این گیاه کم باشد برگ‌های آن ریخته و گیاه کم پشت می‌شود. نور مناسب باعث پر برگ شدن گیاه و زیبایی آن می‌شود. در نوع ابلق آن به نور بیشتری احتیاج بوده و کم نوری باعث از بین رفتن رنگ ابلق برگ‌های جدید می‌شود.
۱
۲_دمای مناسب فیکوس بنجامین:
دلیل بعدی که باعث ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین می‌شود، دمای محیط است. دمای مناسب برای رشد این گیاه دمای ۱۸ تا ۲۵ درجه می‌باشد و دمای بالاتر و پایین‌تر از این بازه دمایی باعث ریزش برگ‌های آن می‌شود. بنجامین به سرما یا گرمای شدید بسیار حساس بوده و در دمای زیر ۱۵ درجه یا بیشتر از ۳۰ درجه از بین می‌رود.
شوک دما یا همان تغییر ناگهانی دما نیز باعث ریزش برگ‌ها می‌شود.
۱
۳_ تهویه هوا:
اگر بنجامین را درون اتاق یا داخل محیط بسته نگهداری می‌کنید حتماً اطمینان حاصل کنید که آن محیط دارای تهویه هوا باشد. می‌توانید پنجره‌ای را باز گذاشته تا هوای تازه به گیاهتان برسد. عدم تهویه هوای مناسب نیز باعث ریزش برگ‌های این گیاه می‌شود. سعی کنید همیشه هوای تازه در دسترس گیاهتان قرار گیرد.
۱
۴_ جابه‌جایی گل فیکوس بنجامین:
این گیاه به جابه‌جایی بسیار حساس بوده و اصلاً از جابه‌جایی خوشش نمی‌آید و جابه‌جا کردن آن باعث ریزش برگ‌های آن می‌شود. حتماً قبل از خرید فیکوس بنجامین محل نگهداری آن را انتخاب کنید و سعی کنید محلی را انتخاب کنید که همیشه گیاهتان را در آنجا قرار دهید و از جابه‌جا کردن آن خودداری کنید.
۱
۵_ عدم وجود مواد مغذی و خاک نامناسب:
همه‌ی گیاهان به خاکی خوب و مغذی نیاز دارند و این گیاه نیز مانند بقیه گیاهان به خاکی غنی و مناسب احتیاج دارد. خاک مناسب برای فیکوس بنجامین یک خاک سبک با زهکشی بالا است که مواد معدنی درون آن وجود داشته باشد. خاک نامناسب و عدم وجود مواد معدنی باعث ریزش برگ‌های بنجامین می‌شود. می‌توانید هرماه با کودهای مایع مخصوص بنجامین طبق دوز توصیه شده توسط شرکت سازنده آن را کود دهی کنید. حتماً سعی کنید هرساله یا حداقل دو سال یک‌بار خاگ گلدان بنجامین را تعویض کنید تا خاکی تازه در دسترس گیاهتان قرار گیرد.
۱
۶_نحوه آبیاری گل فیکوس بنجامین:
چه کم آبی چه افراط در آبیاری باعث ریزش برگ‌های گل بنجامین می‌شود. این گیاه به نحوه و زمان آبیاری بسیار حساسیت نشان می‌دهد و افراط در آبیاری باعث مرگ آن می‌شود. حتماً قبل از آبیاری بنجامین مطمئن شوید که خاک آن کاملاً خشک شده باشد و گیاهتان به آبیاری احتیاج داشته باشد و در غیر این صورت آبیاری نکنید.
۱
۷_ دوره خواب (زمستان گذرانی) فیکوس بنجامین:
فیکوس بنجامین جزء گیاهان خزان کننده بوده و با پایین آمدن دما وقتی که گیاه به خواب می‌رود برگ‌های آن می‌ریزد. ریزش برگ در این دوره کاملاً طبیعی و عادی بوده و با اتمام فصل زمستان و شروع فصل بهار برگ‌های جدید ظاهر می‌شوند. بسیاری از افراد دوره خواب را برای این گیاه فراهم نمی‌کنند که هیچ مشکلی هم نداشته ولی دوره خواب باعث رشد بیشتر و بهتر در فصل بهار و تابستان می‌شود. اگر نمی‌خواهید گیاهتان وارد دوره خواب شود آن را در محلی قرار دهید که دما از ۱۸ درجه پایین‌تر نرود و در غیر این صورت این گیاه در دماهای زیر ۱۸ درجه وارد دوره خواب زمستانی می‌شود.
۱
دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامیندلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین

‫18 نظر ارسال شده در “دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین

 1. لیلی :

  سلام من یک هفتس که درختچه بنجامین گرفتم نمیدونستم که به جابه جایی حساسه دو سه بارجاشو عوض کردم ولی الان چند روزه که ثابته نور هم میخوره بهش و آبیاری مناسب انجام میدم ولی روزی ۵ تا برگ زرد میبینم که میریزن نمیدونم چیکار کنم

  • کارشناس 2 :

   سلام، در جای ثابتی نگهداری بشه با محیط جدید ادابته میشه وریزش برگها متوقف میشه،رطوبت محیط رو با جزیره زیرگلدانی افزایش بدید.

 2. mehnoush :

  سلام بنجامین من اورژانسیه لطفا کمکم کنید. برگهاش داره از داخل یعنی برگهایی که کاملا زیر هستن زرد میشه و میریزه . همه چیز رو بررسی کردن . ابیاری منظم نه کم نه زیاد. نور کافی. ولی نمیدونم مشکل جیه لطفا لطفا راهنمایی بفرمایید

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 3. سارا :

  با سلام. من یک بنجامین هفت ساله دارم که سالهاست پشت پنجره آشپزخونه بوده و نور کافی داره و همیشه خیلی خوب رشد می کرده و خلاصه سوگلی من بوده. حدود یک هفته س که برگهاش زرد شده و می ریزه. هر روز حدود ده پونزده برگ زرد درش می بینم. دلیلش چی می تونه باشه؟ هیچ تغییری در شرایط نگهداری ش ایجاد نشده.

  • کارشناس 2 :

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 4. نفس :

  سلام گل فیکوس بنجامین من خیلی کم برگ بود من یک ق چایخوری کود پاش ریختم و ابیاری کردم الان نزدیک یکهفتس برگاش زرد میشن و میریزه و شاخه های بالاییش خشک میشن چیکار کنم حالش خوب بشه

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،چه نوع کودی استفاده کردید؟

 5. محمدرضا :

  نور کافی بهش میرسه،توعکس مشخص هست که نور و آفتاب فیلتر شده بهش میتابه!
  بازم به یک مکان پرنورتر انتقالش میدم،ممنونم از راهنماییتون،لطف کردید🙏

  • کارشناس 2 :

   خواهش میکنم،بله توی عکس مشخص هست نور خوبی دریافت میکنه ولی مدت زمان نور هم مهم هست وحداقل این میزان نور باید ۴الی ۶ساعت باشه که کمتر از این میزان هست، فاصله برگها ازهم زیاد هست واین نشانه کمبود نور هست.

 6. محمدرضا :

  http://uupload.ir/files/61dh_img_20200615_153349.jpg
  http://uupload.ir/files/xxf4_img_20200615_153535.jpg
  http://uupload.ir/files/f6wx_img_20200615_153349.jpg
  اگه دوشاخه بالایی رو ببینید مشخص هست،این شاخه ها جوانه داشته و تا سایزش حدودا به یک سانتیمتر میرسه میریزه!روی شاخه ها فقط یک برگ مونده که اونم احتمالا فردا زیرش کنه.واقعا دلیلیشو متوجه نمیشم.
  زهکش گلدان خوب آب رد میکنه و کف گلدون سنگ ریزه هست که سطح گلدون بالاتر باشه

  • کارشناس 2 :

   گیاهتون کمبود نور داره بهتر هست محیط نگهداری روعوض کنید وبه محیط پرنوروفیلتر شده انتقال بدید،روزانه باید حداقل ۴الی۶ ساعت نور کافی دریافت کنه.

 7. محمدرضا :

  سلام
  وقت بخیر
  گیاه بنجامین سبز دارم که بالای شاخه ها تا جوانه برگ میزنه و به اندازه یک سانتیمترمیشن، برگها به صورت کامل سالم ریزش میکنن،البته ناگفته نماند رنگ این جوانه ها خیلی کمرنگه و متمایل به زرد و سفید هستش.
  گیاه جابجایی نداشته
  آبدهی هفته ای یکبار
  نور پشت پنجره جنوبی و مناسبی داره
  کود دهی هم انجام میشه.
  واقعا هرچی جوانه میزنه بزرگ نشده همشون میریزن،خود گیاه حال مناسبی داره و برگهای پایینی سالم و شاداب هستند.
  ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید.تشکر از سایت خوب و آموزندتون

  • کارشناس 2 :

   سلام، از گیاه ومحیط نگهداری عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وموقع ابیاری اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه.

 8. فرزاد :

  سلام آیا این گلی که دارم فیکوس بنجامین ابلقه؟؟تو مکان کم نور بوده تازه آوردمش توی خونه .اما سبزی برگهاس کمرنگ شده انگار. توی این فصل طبیعیه؟در حال حاضر دمای محیط نگهداری بین۲۰ الی ۲۸ درجه میباشد . نور در طول روز از پنجره جنوبی و غربی در حد دوساعت دریافت میکنه.

  http://uupload.ir/files/gdjl_۲۰۲۰۰۲۱۱_۱۷۱۳۲۴.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، پدیلانتوس هست به ستون فقرات شیطان هم معروف هست، کمبود نور داره به همین دلیل برگها سبز شدن بمرور زمان به محیط پرنور انتقال بدید.

 9. مسیح :

  سلام ببخشید میخوام بدونم اگر بخوام یه گلخونه کوچیک تو بالکن برای کاکتوس هام ابجاد کنم چه شرایطی میخواد مثل لامپ و هواکش و… اگر کمکم کنید ممنون میشم

  • کارشناس 2 :

   سلام، اگر قسمت پرنور باشه نیازی به نور مصنوعی نیست، میتونید در بالاترین نقطه فن کار بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *