همه چیز در مورد ساکولنت ها

همه چیز در مورد ساکولنت ها

همه چیز در مورد ساکولنت ها: ساکولنت ها(succulent) یا گیاهان آبدار، گیاهان گوشتی شکلی هستند که دارای ۶۰ خانواده و ۳۰۰ گونه می‌باشند. ساکولنت ها را نباید با کاکتوس‌ها اشتباه گرفت. در واقع کاکتوس‌ها گیاهان آبدار یا ساکولنت هستند اما همه‌ی ساکولنت ها یا گیاهان آبدار کاکتوس نیستند.ساکولنت ها گیاهان بسیار زیبایی بوده و برخی از آن‌ها بسیار کوچک می‌باشند که فضای نگهداری کمی را اشغال می‌کنند. نگهداری از آن‌ها بسیار آسان بوده و تکثیر بسیار راحتی دارند.

برای نگهداری از ساکولنت ها به نکات زیر توجه کنید و رعایت این نکات باعث رشد بهتر آن‌ها می‌شود. این شرایط کلی عنوان شده و ممکن است نحوه نگهداری برخی از ساکولنت ها متفاوت باشد.

۱_ نحوه آبیاری ساکولنت ها:
برگ‌ها، ساقه و ریشه‌های این گیاهان به گونه‌ای هستند که می‌توانند آب را درون خود ذخیره کنند و این امر سبب شده مقاومت خوبی در برابر خشکی و کم‌آبی داشته باشند و نگهداری از آن‌ها آسان می‌باشد. تقریباً تمام قسمت‌های این گیاهان از جمله برگ و ساقه با سلول‌های ذخیره آب و یک لایه بافت فتوسنتز پوشیده شده است که این امر موجب می‌گردد تا این گیاهان عملکرد خوبی در ذخیره آب داشته باشند.
مقاومت آن‌ها به کم آبی به این معنی نیست که اصلاً به آبیاری نیاز ندارند. آبیاری بیش از حد و افراط در آن باعث خرابی و پوسیدگی ریشه‌های این گیاهان می‌شود. برای آبیاری، بهتر است اجازه دهید خاک این گیاهان به طور کامل خشک شده و سپس آبیاری صورت گیرد.

 

۲_خاک مناسب ساکولنت ها:
یک فاکتور مهم دیگر برای این گیاهان خاک آن‌ها می‌باشد. خاکی سنگین با زهکشی بالا برای این گیاهان لازم است و خاک‌هایی که آب را زیاد در خود ذخیره می‌کنند و زهکشی خوبی ندارند باعث خرابی و آسیب رسیدن به ساکولنت ها می‌شوند. امروزه به علت فراوان بودن این گیاهان خاک‌های مخصوص آن‌ها در بسیاری از فروشگاه‌ها به صورت بسته بندی شده فروخته می‌شود.

۳_دما:
این گیاهان گرما دوست بوده و به سرما بسیار حساس هستند. به علت بافت گوشتی که دارند به راحتی در اثر سرمای شدید یخ زده و از بین می‌روند. بهترین دما برای این گیاهان دمای ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد بوده و هرگز آن هارا در معرض دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد قرار ندهید. تغییرات ناگهانی دما باعث رسیدن آسیب به آن‌ها و تغییر رنگ برگ این نوع گیاهان می‌شود.

۴_نور مورد نیاز ساکولنت:
این گیاهان به نور فراوان طبیعی نیاز داشته و در اثر کمبود نور رشد علفی پیدا می‌کنند، رنگ برگ‌ها از بین می‌رود، فاصله بین برگ‌ها زیاد می‌شود و گیاه ضعیف و بد فرم‌میشود. تابش مستقیم  و شدید خورشید باعث سوختن برگ آن‌ها و ایجاد لکه‌های سوختگی بر روی آن می‌شود که در دراز مدت گیاه از بین خواهد رفت. یک مکان با نور ملایم مثل پشت پنجره و دور از تابش مستقیم آفتاب در فصل گرما برای این گیاهان انتخاب کنید.

۵_رطوبت:
ساکولنت ها گیاهان خشکی دوست بوده و به رطوبت نیازی ندارند و در صورت قرار گرفتن در رطوبت زیاد از بین می‌روند. نیازی به غبار پاشی و اسپری کردن نیست و این کار را انجام ندهید.

۶_کود دهی:
در فصل بهار و تابستان که فصل رشد می‌باشد این گیاهان را با کودهای پتاس بالا کود دهی کنید. پتاسیم به رشد آن‌ها کمک کرده و این گیاهان را به گلدهی تحریک می‌کند. در فصل پاییز و زمستان کود دهی را متوقف کنید. می‌توانید از کودهای npk  برای کود دهی این گیاهان استفاده کنید.

۷_ تکثیر ساکولنت ها:
یکی از مزایای این گیاهان تکثیر بسیار آسان آن‌ها می‌باشد. ساکولنت هارا می‌توانید از طریق بذر، پاجوش، ساقه و حتی از طریق برگ‌های آن‌ها تکثیر کنید. بهترین زمان برای تکثیر این گیاهان فصل بهار و تابستان می‌باشد. البته اگر می‌توانید شرایط محیطی و آب و هوارا در فصل زمستان کنترل کنید هیچ مانعی برای تکثیر ساکولنت ها در این فصل وجود نخواهد داشت.

برای آموزش کامل نگهداری از ساکولنت ها اینجا کلیک کنید.

همه چیز در مورد ساکولنت ها همه چیز در مورد ساکولنت ها

426215615_227663_13079971358268058937
اچیوریا
429904759_66885_9522909736777630657
هاورتیا

 

آئونیوم

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

همه چیز در مورد ساکولنت ها

‫64 نظر ارسال شده در “همه چیز در مورد ساکولنت ها

 1. حمیده :

  سلام
  لطفا این ساکولنت نگاه میکنید برگاش دست میزنم احساس میکنم نرم شدن وله هستن از ردیف سوم به بعد برگاش اینجورب هستن به نظرتون از چی هستش؟
  به نظرتون گلم خیلی پایین نکاشتم؟
  نورش هم غیر مستقیم هستش
  http://uupload.ir/files/8vi9_whatsapp_image_2020-07-02_at_22.44.26.jpeg
  http://uupload.ir/files/eqng_whatsapp_image_2020-07-02_at_22.44.26_(1).jpeg

  • کارشناس 2 :

   سلام، شرایط نگهداری به چه نحو بوده؟عکس دوم رو مجدد ارسال کنید لینک مستقیم رو کپی وارسال کنید.

   • حمیده :

    http://uupload.ir/files/pkvz_whatsapp_image_2020-07-02_at_22.44.26_(1).jpeg
    تو تراس گداشتم و نور غیر مستقیم میخوره و از نظر ابیاری هر موقع خاک خشک بشه اب میدم
    ریشه پوسیده میشه یعنی اب بهشون زیاد دادم که رنگش قهوه ای شده؟
    ممنون از راهنماییتون
    لطف میکیند بگید ترکیب خاکش چی باشه و از نظر نور و ابیاریش که میخوام قلمه بزنم
    بازم ممنون
    ببخشید دو تا عکس قبلی لینکش کار نمیکرد
    اینو لطفا نگاه کنید
    http://uupload.ir/files/ern9_gol1.jpeg

    • کارشناس میهن کاکتوس :

     سلام، ابیاری زیاد یا خاک نامناسب ویا نبود زهکش گلدان باعث پوسیدگی ریشه ونرم شدن برگها میشه، برای ساکولنتها بهتر هست از خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وماسه ای باشه استفاده کنید،بهتر هست گیاه رو از خاک در بیارید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید،برگهایی رو که نرم شدن وپوسیدگی دارند رو جدا کنید.

 2. حمیده :

  سلام
  این ساکولنت افتاد رو زمین نصف شد و اینو گذاشتم تو خاک ولی ریشه نداشت امروز دیدم ساقش قهوه ای شده و له شده
  این برگ و جوونشو ازش جدا کردم
  حالا برگ از جوونه جدا کنم جوونه بزارم داخل خاک ریشه کنه یا با برگ بذارم جوونه رو؟
  ممنون از راهنماییتون
  لطفا نورشو و ابیاریش هم بگید
  ببخشید اینم عکسش یادم رفت بفرستم همراه با سوال
  http://uupload.ir/files/2kb3_gol.jpeg

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، با همون برگ داخل خاک بکارید وبرگ رو جدا نکنید تا زمانی که ریشه بزنه از برگ تغذیه میکنه، زمانی که برگ خشک شد میتونید جدا کنید خاک رو مرطوب نگهدارید وبمرور زمان گیاه رو به محیط پرنور انتقال بدید.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، در حال رشد هستند بمرور زمان به مکان پرنوری انتقال بدید وخاک رو مرطوب نگهدارید.

   • حمیده :

    الان تو تراس گذاشتم نور غیرمستقیم میخوره
    چرا بعضی ریشه ها سفید و بعضیا قهوه این دلیل خاصی داره؟
    http://uupload.ir/files/euxj_inked0scz_taksir_li.jpg
    این عکس نگاه کنید اونی که دایره کشیدم برگش از بین رفته بزارم هنوز رو این خاک باشه یا به خاک کاکتوس انتقال بدم؟

    • کارشناس 2 :

     اگر ریشه پوسیده شده باشه رنگش تغییر میکنه اگر قلمه پوسیده شده بله از سطح خاک بردارید ، فعلا جابجا نکنید تا جوانه هاشون بزرگ بشن بعد میتونید داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید.

 3. hesegharib59 :

  سلام وقتتون بخیر ، دلیل پژمرده شدنشون و میخواستم بدونم ، انگار برگاش جمع و کم اب شدن اما اب هم دادم بهشون

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، لطفا لینک مستقیم رو کپی وارسال کنیدتا بهتر راهنماییتون کنیم،برای شپشک ابتدا باید حذف فیزیکی کنید تمام قسمتهای الوده وسفید رو با یک قلمو اغشته به الکل حذف فیزیکی کنید بعد گیاه رو با محلول حشره کش گیاه رو سمپاشی کنید ،دو بار بافاصله یک هفته،در این یک هفته گیاه رو تحت نظر داشته باشید واگر مورد مشکوکی بود حذف فیزیکی کنید.

    • کارشناس 2 :

     تمام قسمتهای سفید وپنبه ای رو جدا کنید هیچ نقطه ی سفیدی روی گیاه باقی نمونه،گیاه رو در محیطی که تهویه ودما ونور مناسبی داره نگهداری کنید،گیاهتون کمبود نور هم داره. میتونید با یک گوش پاکن اغشته به الکل تمام قسمتهای گیاه رو تمیز کنید.

    • حمیده :

     ممنون از پاسخگوییتون .
     موقعی که خریدم داخل خونه نگهداریش میکردم بعدا متوجه شذم خونگی نیستن
     الان که یه بار سم کش زدم اگه شپشک ندیدم دوباره لازم بزنم؟
     موقعی که خوب شدن تو تراس بذارم نور غیرمستقیم بخوره یا تو حیاط افتاب مستقیم؟
     از نظر ابیاریش هم لطف میکنیذ بگید .
     ممنون

    • کارشناس 2 :

     ممنون از شما،بله سمپاشی رو یک هفته بعد مجدد تکرار کنید، اگر پنجره جنوبی دارید میتونید پشت پنجره جنوبی در صورت فیلتر کردن نور نگهداری کنید اگر نه در تراس بصورت نور غیر مستقیم هم میتونید نگهداری کنید، در زمستان از یخ زدگی محافظت کنید ابیاری هر زمان خاک کامل خشک شد انجام بدید.

    • حمیده :

     بازم ممنون که با صبر و حوصله جوابمو میدید
     سعی میکنم این اخرین سوالم باش در مورد ناز بشقابی 🙂
     لطفا این عکسا رو میبینید بعد از سمپاشی گل
     http://uupload.ir/files/o1c1_naz3.jpeg
     http://uupload.ir/files/86rs_naz4.jpeg
     به نظرتون ساقش و خاکش مشکل نداره ؟خاکش لازم نیس عوض کنم؟
     دیروز راستی نمیدونم کرم بود هزار پا بود بعد از یه روز سمپاشی دیدم رو خاک کشتمش پس دوباره سم پاشی را حتما انجام بدم؟

    • کارشناس میهن کاکتوس :

     ممنون از شما،متاسفانه ساقه قارچی شده وکاری نمیشه کرد میتونید از قسمتهای سالم قلمه بگیرید. خاکش هم مناسب نیست.

    • حمیده :

     ممنون
     مبفرمایید که قلمه بگیرم یعنی قسمتی که ساقه قارچی شده جداش کنم و قسمتی که ساقش سالم تو خاک جدید بکارم؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، کمبود نور باعث این مشکل شده،ساکولنتها برای رشد ایدال به نور زیادی احتیاج دارند بمرور زمان به محیط پرنوروفیلتر شده انتقال بدید.

 4. عرفان :

  http://uupload.ir/files/s1dy_۲۰۲۰۰۵۱۳_۰۹۱۳۱۹.jpg
  سلام ساکولنت غوره ای من مدتیه که برگهاش نرم شدن ساقه ها و برگ هاش هم از نزدیکی خاک خشک شدن نمی دونم مشکلش چیه هروقت خاک خشک شد آب می دم و نور و دما هم مناسبه البته چند وقت پیش زمستون یه مدت طولانی آب یاری نکرده بودم. به نظر میاد خاکش مقدار زیادی رس داره چون موقع خشک شدم مثل سنگ میمونه.

   • کارشناس میهن کاکتوس :

    با یک اسم کاربری سوالتون رو مطرح کنید تا از روی سوالهای قبلیتون بهتر راهنماییتون کنیم. ترکیدگی ساکولنتها در اثر خاک نامناسب، ابیاری بیش از اندازه ویا استفاده از کودهای ازت زیاد بوجود میاد این موارد روبررسی وایدال کنید. ابیاری رو هر وقت خاک کامل خشک شد انجام بدید ابیاریتون زیاد هست.

  • کارشناس 2 :

   سلام، اچوریا هست، لکه های سیاه در اثر سرما ویا رطوبت زیاد ممکن هست بوجود اومده باشه دما ورطوبت رو چک وایدال کنید.

  • کارشناس 2 :

   سلام، بله احتمالا در اثر ابیاری زیاد ریشه ها پوسیدن بهتر هست از خاک در بیارید وریشه ها رو بررسی کنید ،ابیاری هر زمان خاک کامل خشک شد انجام بدید. ساکولنتها وکاکتوسها به ابیاری زیاد حساس هستند.

 5. رضوان :

  سلام سال نو مبارک. حدود ۱۵ روز قبل گلدان آءونیوم رو عوض کردم. اول برگاش بی‌حال شد. بعد کمی بهتر شد. امروز دیدم ساقش شل شده دست زدم از خاک بیرون افتاد و ریشه اش پوسیده شده بود. الان برگای بالایی خوبی داره، میشه قسمت پوسیده رو قطع کرد و دوباره تو خاک بزارم

  • کارشناس 2 :

   سلام، سال نو شما هم مبارک،بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده قسمتی که پوسیده کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید ومجدد بکارید وبا محلول قارچ کش کامل ابیاری کنید وگیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید،بعد از ریشه زنی وشروع به رشد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، حداقل باید سه سوراخ برای زهکش داشته باشه که اب اضافی براحتی خارج بشه،بهتر هست زهکش رو بررسی وباز کنید.

 6. محبوب :

  سلام‌خسته نباشید ممنون از وقتی که میذارید برای راهنمایی
  این ساکولنتها رو معمولا ده روزی یبار آب میدم توی بالکن نگهداری میشه و‌افتاب مستقیم نمیبینه یکبار کود اسید هیومیک دادم و الان یک ماهه تعویض گلدان شدن
  ولی بعضی‌هاشون حالت چروکیده داره علتش کم ابی یا آب زیاد؟ کراسولا خرفه ای و نعل اسبی چروک شده خصوصا نعل اسبی انگار داره خشک میشه لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم خشک نشه؟

  http://uupload.ir/files/2kp_eaa24669-9215-4336-b1af-35ec6f999123.jpeg

  http://uupload.ir/files/3glm_aaf0d1f7-8019-49ad-82cf-acd00bc72147.jpeg

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون از شما،ریشه های گیاه مشکل دارند، از خاک دربیارید وریشه ها رو بررسی کنید اگر ریشه ها پوسیدن کات کنید،هر دو گیاه رو که حالت چروک دارند،ابیاری زیاد باعث پوسیده شدن ریشه هاشون میشه ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید به اندازه ای که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه.

 7. mahdy.79j :

  برای کاشتشون یه محیط کشت کوچیک همه میگن یه ظرف درب سفید باشه و از پایین سوراخ باشه و پیت ماس و قارچ کش چی

  • کارشناس 2 :

   درب ظرف باید شفاف باشه تا جوانه ها نور کافی دریافت کنند،برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله آموزش کاشت بذر کاکتوس رو مطالعه بفرمایید.

 8. mahdy.79j :

  و دو سوال دیگه ببخشینا
  یکی این که من از هر بذر پنج تا میکارم
  و ومی هم واقعا رشد می کنند چون بابام مامانم میگن الکیه رش نمی کنه همش دروغه ولی باز من امروز میخوام سفارش بدم.و چندتا از ساکولنت و کاکتوس های خوشگل که به سلیقه هستش ولی اونایی که تو سایتتون هست رو بهم بگین تا همراه با اینا سفارش بدم ممنون

  • کارشناس 2 :

   سلام، قسمت صفحه اصلی (فروشگاه) سایت مراجعه کنید، این هفته بذرهای جدیدی شارژمیشه ومیتونید خرید کنید.

 9. mahdy.79j :

  سلام خیلی ممنون از این سایت جامع و خوبتون به نظره من بهترین سایت هستش هم در فروش و هم در مقاله ها و پاسخ گویی به سوالات و اما
  سوالم که سه تاس اولی این کاکتوس ها و ساکولنت هارو کدومشونو باهم بکارم
  اچینو تیغ سفید
  ساکولنت میکس
  مامیلاریا متودیا
  مامیلاریا آلبیلاناتا
  ساکولنت لیتوپس میکس
  آستروفیتوم استریاس وی تایپ
  آزروسر ئوس وریدیس
  ملو آبی
  اچینو فوسالو مولتی
  مامیلاریا پلاموزا
  مامیلاریا بمبی سینا
  مامیلاریا بوکاسانا
  دومین سوال کدومشون خیلی حساس باید نگهداری بشه. و
  اخریشم شما تو تلگرام کانال دارین ولی ارتباط با ادمین ندارین تا ادم با ادمین صحبت کنه عکس بفرسته ممنون میدونم که جواب میدین

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون از توجه شما دوست گرامی،تمام مامیلاریاهارو میتونید باهم داخل یک بستر کشت کنید،اچینو تیغ سفید، ملو ابی، اچینوفوسالورو باهم بکارید، ساکولنتها ولیتوپس رو باهم وبقیه رو جداگانه میتونید کشت کنید،ساکولنتها به مراقبت بیشتری نیاز دارند دمای جوانه زنی بین ۱۵الی ۲۰ درجه هست بعد از جوانه زنی حتما نور بیشتر بشه ورطوبت بستر با هوادهی کم بشه، پاسخگویی فقط روی سایت انجام میشه عکس از گیاه هم میتونید همینجا بفرستید، برای اموزش ارسال عکس مقاله آموزش آپلود عکس در قسمت نظرات رو مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *