بیماری‌های ویروسی در گیاهان

بیماری‌های ویروسی در گیاهان

بیماری‌های ویروسی در گیاهان: بیماری‌های ویروسی از جمله مهم‌ترین بیماری‌ها در گیاهان هستند که موجب کاهش تولید محصولات کشاورزی  و از بین رفتن انواع گیاهان می‌شوند. اغلب بیماری‌های گیاهان،‌ عاملی قارچی یا شبیه به قارچ دارند. با این حال، بیماری‌های خطرناکی که گیاهان را آلوده می‌کنند ارگانیسم‌های ویروسی و باکتری‌ها هستند. بیماری‌های ویروسی گیاهان، بخصوص در محیط‌های گلخانه به سرعت انتشار پیدا می‌کنند به همین دلیل به محض مشاهده نشانه‌های بر وجود این بیماری‌ها باید اقدام به حذف و ضدعفونی محیط اقدام شود.

اولین نشانه‌های بیماری‌های ویروسی در گیاهان، لکه بر روی تنه و برگ، پژمرده شدن گیاه، له شدگی گیاهان، ریزش برگ‌ها و مرگ ناگهانی گیاه می‌باشد.

ویروس‌ها، موجوداتی قابل انتقال هستند. ویروس‌ها در گیاه از طریق رابطه‌ای سیتوپلاسمی به نام پلاسمودسماتا از یاخته‌ای به یاخته دیگر راه می‌یابند. ویروس‌ها حرکت سریع‌تری نیز دارند که طی آن از یک بخش گیاه به بخش دیگر آن از طریق آوندها انتقال می‌یابند.
یکی از راه‌های مرسوم در انتقال بیماری‌های ویروسی گیاهان پیوند زدن گیاه سالم با گیاهی آلوده که هیچ علائمی از بیماری ندارد. موقع پیوند زدن بخصوص در کاکتوس‌ها از گیاهان سالم انتخاب کنید و پیوند را در محیطی تمیز و استریل انجام دهید.
از دیگر راه‌های دیگر انتقال ویروس‌ها حشرات مکنده مانند شته‌ها هستند. حشرات ویروس‌ها را در بین گیاهان پخش می‌کنند.
ویروس‌ها همچنین ممکن است از طریق خاک‌های آلوده و از طریق ریشه گیاهان را آلوده نمایند.
ویروس ها وارد سلول های گیاهان شده و تکثیر میکنند و باعث مرگ سلول ها می شوند.

ویروس گیاهی
ویروس‌ها در اکثر صیفی جات مانند سیب زمینی، گوجه، انواع درختان، گل‌های زینتی از جمله کاکتوس‌ها و ساکولنت ها ایجاد بیماری می‌کنند. نشانه‌های بیماری ابتدا به صورت لکه‌های شبیه به لکه‌های قارچی ایجاد می‌کنند و سپس به سراسر گیاه منتقل شده و باعث مرگ گیاهان می‌شوند. متأسفانه بیماری‌های ویروسی در گیاهان زمانی نمایان می‌شود که دیگر امکان درمان وجود ندارد. کاملاً واضح است که بین علائم بیماری‌های ویروسی، باکتریال و قارچی هم‌پوشانی زیادی وجود دارد.
ویروس‌ها به صورت زنگ‌زدگی و ایجاد حالت آبکی نیز مشاهده می‌شوند.
ویروس گیاهی ویروس گیاهیویروس گیاهی

کنترل و درمان بیماری ویروسی گیاهی:
در حال حاضر، هیچ درمانی برای بیماری ویروسی گیاهی وجود ندارد. این یعنی برای پیشگیری از گسترش بیماری تمامی گیاهان آلوده باید از بین برده شوند. هدف از بهترین روش‌هایی که برای مبارزه با بیماری‌های مسری گیاهی اتخاذ می‌شود پیشگیری است. برای پیشگیری محیط گلخانه را استریل نگهدارید گیاهان جدید را به مدت چند هفته قرنطینه نمایید. ورود خروج افراد را محدود کنید، گیاهان آلوده را از بین ببرید، گیاهان آلوده را در محیط زیست رها نکنید و آنها را بسوزانید.

ویروس‌های گیاهی، ذرات RNA یا DNA هستند که گیاهان را آلوده می‌کنند و بیماری‌زا هستند. اکثر ویروس‌های گیاهی ذرات ویروسی با RNA دو رشته‌ای یا تک رشته‌ای هستند. متداول‌ترین ویروس‌های گیاهی عبارت‌اند از ویروس‌های موزائیک، ویروس‌های پژمردگی لکه‌ای و ویروس‌های پیچیدگی برگ.

ویروئیدها از مولکول‌های تک رشته‌ای RNA ترکیب یافته‌اند و مسبب آن دسته از بیماری‌های گیاهی هستند که رشد ناقص گیاه را در پی دارند. ویروس‌های اقماری ذرات بیماری‌زای فوق‌العاده ریزی هستند که به‌منظور تکثیر و بروز بیماری در گیاه نیازمند ویروس کمک‌کننده هستند.
هیچ درمانی برای بیماری‌های ویروسی گیاهی وجود ندارد؛ برای همین پیشگیری همچنان محور کنترل بیماری محسوب می‌شود.
ویروسهای گیاهی ، تنها در گیاهان تولید بیماری می‌کنند. کرونا ویروس‌ها که این روزها در انسان‌ها تولید بیماری‌های همه‌گیر کرده است، در گیاهان تولید بیماری نمی‌کنند.

بیماری‌های ویروسی در گیاهانبیماری‌های ویروسی در گیاهانبیماری‌های ویروسی در گیاهانبیماری‌های ویروسی در گیاهانبیماری‌های ویروسی در گیاهان
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

بیماری‌های ویروسی در گیاهان

‫6 نظر ارسال شده در “بیماری‌های ویروسی در گیاهان

 1. hamedfox108269 :

  با درود و خسته نباشید
  محل زندگی من و گیاهانم بندر عباس هست
  محیطی گرم و مرطوب از فروردین تا اوایل تیر ماه
  محیطی گرم و خشک از اواخر مرداد تا اواخر شهریور
  محیطی گرم و مرطوب از مهر تا اذر
  دی بهمن و اسفند تا اواسط فروردین هوای بهاری مرطوب
  نگهداری کاکتوس
  چه ماه هایی قارچ کش مصرف کنم
  و چه ماه هایی از هیومیک و کود استفاده کنم
  (چه نوع کودی)
  گیاهام خیلی قارچ میگیرن بخاطر گرما و رطوبت.
  اگر کمکم کنید سپاس گذارتون میشم.

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون، تهویه محیط رو بالا ببرید اگر گلخونه هست چند جا ودر بالاترین نقطه فن کار بگذارید، نور رو حتما فیلتر کنید تهویه بالا باشه وهوای پاک در محیط در جریان باشه گیاهان افت وبیماری نمی گیرند، میتونید برای پیشگیری از ابتلا به قارچ هر سه ماه یک بار گیاهان رو با محلول قارچ کش سمپاشی وابیاری کنید،کوددهی در زمان رشد از کودهایی که گتاس بیشتری از ازت دارند میتونید استفاده کنید مثل ۱۲،۱۲،۳۶ یا ۳،۱۱،۳۸،هیومیک اسید رو هم میتونید همراه با کود مصرف کنید ماهی یک بار یک گرم در یک لیتر اب ،اگر هیومیک اسید مایع هست یک سی سی در یک لیتر اب اگر بصورت پودر هست یک گرم در یک لیتر اب.

 2. امیررضا :

  سلام بسیار مفید و اموزنده ممنون از اموزش . یک سوال دارم. برای پیشگیری از باکتری و ویروس از چه سمی یا چه چیزی باید استفاده کنیم ‌. .
  بعد براش درمان قارچ ریشه (فوزاریوم)از چی باید استفاده کنیم؟.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون، روی مقاله توضیح داده شده محیط نگهداری باید استریل بشه بوسیله قارچ کش ویا بخار اب یا بوسیله انواع ضدعفونی کننده ها، هر گیاه جدیدی که تهیه میشه بمدت یک هفته قرنطینه بشه، متاسفانه بیماری قارچی فوزاریوم درمان نداره فقط باحذف قسمتهای الوده میشه گیاه رو نجات داد، برای پیشگیری هم از خاک ضدعفونی استفاده بشه ورطوبت خاک ومحیط کم بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *