۶ عامل اصلی توقف رشد گیاهان آپارتمانی

۶ عامل اصلی توقف رشد گیاهان آپارتمانی

۶ عامل اصلی توقف رشد گیاهان آپارتمانی: برخی از دوستان سؤال می‌کنند که چرا گیاه  رشد کمی دارد یا اصلاً رشدی نمیکنه؟  در مقاله قصد داریم چند تا از علت‌های توقف رشد گیاهان را نام ببریم.  گیاهان برای رشد و نمو خود به شرایط مناسبی برای زندگی احتیاج دارند. در هر گیاه نیاز به شرایط محیطی متفاوت است اما در همه‌ی آن‌ها این موضوع صدق میکنه که اگر شما چند تا از شرایط رو برای گیاه به صورت ایده آل تأمین بکنید ولی یک یا دوتا شرایط رو در تأمینش ناموفق باشید، تعادل رشد در گیاه شما برهم خورده و باعث عدم رشد یا آسیب رسیدن به گیاه می‌شود.

قبلاً نیز در رابطه با انواع شرایط نگهداری گیاهان مانند نور، خاک، رطوبت، دما و… توضیح کاملی داده شده و بیشتر گیاهان آپارتمانی یک به یک معرفی شده‌اند.

پس یک نکته مهم در نگهداری گیاهان تأمین نیازهای آن‌ها است. اگر گیاه شما رشد کامل یا طبیعی نداشته یا اصلاً رشدی نمی‌کند و مدتی است بی حال شده چند عامل مهم می‌تواند رخ داده باشد.

۱- اولین نکته خاک گیاهان است. گیاهان برای تأمین انرژی خود به خاک خوب و غنی احتیاج دارند که سرشار از مواد و املاح معدنی باشد. گیاهانی که در گلدان نگهداری می‌شوند باید مرتب و هر چند سال تعویض خاک شوند و خاکی جدید جایگزین خاک قبلی شود. خاک‌ها پس از مدتی فقیر شده و ترکیب و اسیدیته خود را از دست می‌دهند و نمی‌توانند رشد خوب و مطلوبی برای گیاه فراهم آورند و به همین علت باعث توقف رشد گیاه می‌شوند.

۶ عامل اصلی توقف رشد گیاهان آپارتمانی

۲- دومین نکته که می‌تواند رشد گیاهان را کند کرده یا متوقف کند نور محیط است. هر دسته از گیاهان به میزان مشخصی از سطح نور نیاز دارند و همان‌طور که میدانید بهترین و کامل‌ترین طیف نوری برای گیاهان نور خورشید می‌باشد و هیچ نوری نمی‌تواند جایگزین نور طبیعی خورشید شود. اگر سطح تابش نور و مدت زمان دریافت نور گیاه از حد متوسط کمتر باشد، باعث کم پشت شدن برگ‌های گیاه و ساقه‌های ضعیف و توقف رشد آن‌ها می‌شود. حتی نور دریافتی زیاد از حد نیز می‌تواند باعث سوختگی برگ و ساقه و توقف رشد شود، پس نور گیاه باید تنظیم باشد.

۶ عامل اصلی توقف رشد گیاهان آپارتمانی

 

۳- سومین نکته استفاده نکردن از کودها و مواد معدنی می‌باشد. خاک گیاهان تمام مواد ضروری گیاه را نمی‌تواند تأمین کند و همه‌ی املاح معدنی را در خود ندارد و پس‌از مدتی گیاه با کمبود برخی املاح معدنی دچار شده و باعث کمبود رشد و توقع آن می‌شود. کود دهی باعث جبران کمبود این مواد در خاک می‌شود. گیاهان خود را مرتب در فصل رشد کوددهی کنید تا رشد مطلوبی داشته باشند. کوددهی زیاد و بیش از حد نیز می‌تواند آسیب‌های شدیدی به گیاه وارد کرده و رشد آن را کند یا متوقف کند.

۶ عامل اصلی توقف رشد گیاهان آپارتمانی

۴- نکته چهار که رشد گیاه را تهدید می‌کند آفت‌ها هستند. آفت‌هایی همچون شته، شپشک آرد آلود، مگس سفید و… از شیره گیاهان تغذیه می‌کنند که هم باعث آسیب رسیدن به گیاه شده و هم رشد گیاه را کند یا متوقف می‌کنند. گیاهان زمانی که دچار آفت می‌شوند درگیر مبارزه با آفت شده و سعی می‌کنند از خود دفاع کنند که بیشتر انرژی گیاه در این راه تلف می‌شود. گیاهان خود را به طور مرتب و با دقت برسی کنید تا دچار آفت زدگی نشوند.

۶ عامل اصلی توقف رشد گیاهان آپارتمانی
۵- نکته دیگری که گیاه را با خود درگیر می‌کند عدم دسترسی به هوای تازه می‌باشد. برخی از افراد گیاهان را در فضاهای بسته نگهداری می‌کنند که تهویه هوا در آن محیط به شدت کم می‌باشد و گیاه نمی‌تواند به خوبی تنفس کند. گیاهان خود را اگر پشت پنجره یا داخل خانه نگهداری می‌کنید حتماً هراز گاهی پنجره را باز گذاشته تا گیاه از هوای تازه محیط بیرون بهره‌مند شود. البته دقت کنید که در فصل سرد سال به هیچ وجه این کار را نکنید و در این فصول گیاه را در معرض هوای سرد قرار ندهید.

 

۶- و نکته آخر اینکه برخی از افراد فکر می‌کنند که هرچه گلدان گیاه بزرگ‌تر باشد رشد بهتری داشته و فضای بیشتری برای رشد دارد که این یک باور غلط می‌باشد. گیاهان در گلدان‌های بیش از حد کوچک یا بیش از حد بزرگ رشد خوبی نداشته و پس از مدتی از بین می‌روند. برای گیاهان خود گلدانی با سایز مناسب تهیه کنید و هر سال یک سایز گلدان را بزرگ‌تر کنید. بخصوص برای کاکتوس‌ها و ساکولنت ها نباید گلدان بیش از حد بزرگ باشد.
۶ عامل اصلی توقف رشد گیاهان آپارتمانی۶ عامل اصلی توقف رشد گیاهان آپارتمانی۶ عامل اصلی توقف رشد گیاهان آپارتمانی

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

۶ عامل اصلی توقف رشد گیاهان آپارتمانی

۶ عامل اصلی توقف رشد گیاهان آپارتمانی

مقالات مشابه:

94 دیدگاه برای “۶ عامل اصلی توقف رشد گیاهان آپارتمانی

 1. زارا گفته:

  سلام خسته نباشید.در رابطه با توقف رشد دیفن باخیا سوال دارم.این گلو هدیه گرفتم حدود شش ماه پیش و من بعد از سه هفته گلدونشو عوض کردم اما کلا رشدش متوقف شده و حتی کنار برگها هم یکم زرد شدن .نورفیلتر مناسب به فاصله یک متری از پنجره جنوبی داره و سه بار در هفته به مقدار کم غبار پاشی میشه.خاکش ترکیب خاک باغچه و کود برگ و پرلیت هست ابیاریش هم هر پنج الی شش روز بستگی به خشک شدن خاک البته نه اینکه اب از زیر گلدان خارج بشه.یکبار با قرص اسپرین ابیاری کردم و دوبار هم با کود پتاس بالا اما علت توقف رشد و زرد شدن نوک و لبه برگها رو نمیدونم.البته توی این عکس برگها سبز تر هستند.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  https://uupload.ir/files/pi7_img_20210115_131520.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک وگلدان به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست دلیل توقف رشدش هم همین موضوع هست، گیاه رو جابجا نکنید ودر جای ثابتی نگهداری کنید بمرور زمان با محیط وخاک جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه وشروع به رشد میکنه، برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشند بعد جدا کنید فعلا تا شروع رشد کوددهی نکنید بعد از شروع به رشد میتونید کوددهی رو شروع کنید.

 2. سلام گفته:

  سلام من اسم گلم و بلد نیستم یه گل بود که ما بهش می گیم گل خرگوشی و برگاش شبیه خرگوشه من گلدونشو عوض کردم به دلیل اینکه خیلی بزرگ شده بود ولی وقتی این کارو کردم دونه دونه برگاش خشک شاد ولی ساقش موند تا دوسال یه ساقه یه متری داشتم تا کم کم خشک شد کم کمتر شد و لی کنارش یه دونه دیگه جوونه زد و دوهفته ایی چهار تا برگ بیرون اورد و داشت سریع رشد می کرد ولی الان هر دوتاشون رشدشون نزدیک ۵ماه بیشتر متوقف شده نه این خشک میشه نه اون رشد میکنه می شه راهنمایی کنید چیکارش کنم الان سه ساله منتظرم خدایی

 3. Cloner گفته:

  سلام من قلمه پتوس گرفتم گذاشتم تو اب دو سه سانت ک ریشه زد تو خاک سبک کاشتم الان حدود ۴ ماهه تو خاک نه رشد میکنه نه خراب شده نور غیر مستقیم داره و ابیاری به موقع نمیدونم مشکل چیه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمالا موقع انتقال به خاک ریشه ها اسیب دیدند وگیاه مجدد در حال ریشه زنی هست در همون شرایط نگهداری کنید وجابجا نکنید وبهتر هست یک بار خاک رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید بمرورزمان که ریشه ها بیشتر شدن شروع به رشد میکنه. سعی کنید خاک رو مرطوب نگهدارید ولی غرق اب نکنید.

 4. elham گفته:

  سلام من یک آگلونما کوچک خریدم که سه برگ داشت یک برگ جدید که باز نشده بود الان حدود ۳ ماه بیشتر می شه که هنوز اون برگ باز نشده و یک هفته هست که یک برگ از پایین و همون برگ باز نشده زرد شدن چیکار کنم رشد کنه و دلیل زرد شدن چیست لازم هست دوباره گلدان را عواض کنم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری باعث این مشکل شده که طبیعی هست، اگر رشد نداره میتونید ازخاک دربیارید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید.

 5. فاطمه گفته:

  سلام وقت بخیر .من از گیاه پتوس قلمه زدم و اوایل خیلی خوب رشد میکرد برگاش بزرگ شد و همش برگ جدید میداد ولی از اوایل پاییز دیگه هیچ رشدی نداشته خاکشو عوض کردم هرکاری کردم رشد نکرد نور غیرمستقیم داره و هر وقت سطح خاک خشک بشه ابیاریش میکنم بنظرتون مشکل چیه؟بخاطره فصله؟؟ولی گیاه اصلی هر روز برگ میده و رشدش خوبه در حالی ک هردو در یک مکان و یک موقعیت و رسیدگی یکسانی دریافت میکنن؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، معمولا گیاهان در این فصل به خواب میرند ورشدشون متوقف ویا کاهش پیدا میکنه که طبیعی هست اگر برگها سالم هستند ومشکل ظاهری نداره ویا ساقه چروک نشده طبیعی هست ابیاری رو هم بهترهست کاهش بدید ولی اگر ساقه ها چروکیده هستند بهتر هست ریشه های گیاه رو از نظر وجود افت و یا پوسیدگی بررسی کنید.

 6. سپیده گفته:

  سلام ممنون از سایت خوبتون حدود یه سالی هست که گیاه الوورا که خریدم اصلا رشد نمیکنه یه برگ تازه هم نداده زردم نشده همین طور مونده یه باری هم خاکشو عوض کردم ولی تغییر نکرده مشکلش چیه ؟ تشکر

 7. امیر گفته:

  سلام
  وقت بخیر
  من یه گیاه آرالیا دارم که الان ۳ ماهه که خریدمش ما اصلا رشد نکرده حدود یک ماه پیش بخاطر کمبود آب برگاش خم شده بودن که وقتی متوجه شدم آبیاری و غبار پاشی رو بیشتر کردم و خوب شده بود اما الان دوباره برگاش خم شدن و روی برگای بزرگترش لکه های قهوه ای تشکیل شده و دوتا از برگاشم خشک شد
  ممنون میشم راهنمایی کنید چیکار کنم
  نور غیر مستقیم درفاصله ۳ متری پنجره جنوبی داره
  آبیاری یک روز درمیون انجام میدم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، یعنی از وقتی تهیه کردید یک برگ هم نداده؟ اگر بله بهترهست ریشه های گیاه رو بررسی کنید اگر درمحیط خنکی نگهداری میکنید احتمالش هست که به خواب زمستانی رفته باشه وبهار مجدد شروع به رشد کنه، ولی اگر دمای نگهداری بالاست حتما ریشه ها رو از نظر افت وپوسیدگی بررسی کنید.

 8. احسان گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  یاس چمپام مدتیه که کنه زده (بیشتر شده)، قبلا یک بار سم کنفیدور زدم ولی باز بعدش با تعداد بیشتری برگشتن و بعلت مشغله کاریم نمیتونم صبح ها خوب بهش هوادهی کنم و درهارو باز کنم؛ شب هم که میرسم چون گلدونش کنار در هست میگم اگه در رو باز کنم آفات در شب بیشتر میشن و پنجره دیگه نزدیکش نیست. رشدش هم متوقف شده و برگهاش دارن خشک میشن. سوالم اینه که خشکی برگها به خاطر آفت هست یا بخاطر فصل داره خشک میشه؟ و اینکه برای ازبین بردن کنه واقعا چیکار باید بکنم چون هرسمی میزنم باز برمیگردن؟(سموم دیازینون،آبامکتین،کنفیدور و سوین هم دارم)
  با تشکر از راهنمائیهای به موقع و همیشه خوبتون

  http://uupload.ir/files/ndp_20201002_084614.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تمام قسمتهای الوده گیاه وقسمتهای خشک شده رو کات کنید، با یکی از سمهای کنه کش که دارید گیاه رو کامل سمپاشی وابیاری کنید رطوبت محیط وتهویه ی محیط رو بالا ببرید رطوبت زیاد بشه کنه ها از بین میرند.زمانی که منزل نیستید پنجره رو باز بگذارید تا تهویه بخوبی انجام بشه.

 9. موسوی گفته:

  http://uupload.ir/files/mog_img_20200729_191948.jpg
  http://uupload.ir/files/9j5c_img_20200729_191958.jpg
  سلام تشکر از سایت خوبتون گیاه گلسنگ من از وقتی خریدم برگهاش به داخل خم میشه وحالت لوله ای پیدا میکنه تازگی‌ها برگهاش نوکش خشک میشه و سرحال نیست
  موقع خرید چون ریشه هاش از زیر گلدون اومده بود بیرون بعداز چندروز جاشو عوض کردم فروشنده گفت خاک برگ براش بریزم منم فقط خاک برگ ریختم و همون خاک دور ریشه هاش ک نتکوندم موند ولی بعد از خوندن مقالات شما فهمیدم ک خاک برگ هیچ ارزش غذایی نداره میخواستم ببینم حالا دوباره باید خاکش رو عوض کنم یا بهش کود بدم کافیه و اینکه برای برگهاش چیکار کنم ببخشید طولانی شد

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما،دمای زیاد وکمبود رطوبت محیط باعث لوله شدن برگهای این گیاه میشه گیاه رو در محیط خنکی نگهداری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید،خشک شدن نوک برگها هم دلیلش همین هست،الان زمان مناسبی برای تعویض خاک گیاهان نیست بهتر هست داخل همون خاک نگهداری کنید وماهی یک بار گیاه رو با کودهای کامل تقویت کنید، میتونید اسفند ماه خاکش رو عوض کنید.

 10. امیر گفته:

  http://uupload.ir/files/mdds_15960094216277096795564488135632.jpg
  سلام وقتتون بخیر
  من این گیاهو که اسمشو نمیدونم الان یک ساله دارم و رشد خوبی داشته ولی الان یه مدتیه که رشد نمیکنه و برگ جدید نمیده حتی برگی که حدود یک هفته پیش دراومده باز نمیشه حاشیه برگ ها قدیمی ترش زرد شدن که توی عکس معلومه
  آبدهی با خشک شدن حدود دو سانت از سطح خاک گیاه انجام میدم و حدود سه هفته پیش از این کود بهش دادم
  http://uupload.ir/files/g9c7_15960097060877439115146091007114.jpg
  یه گلدون بنجامینم کنارش بود که شپشک آردی گرفت و سریع جاشو عوض کردم که بقیه رو آلوده نکنه
  ممنون میشم بفرمایید چرا رشد نمیکنه و چیکار باید انجام بدم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، سینگونیوم سبز هست،زرد شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید، ولی اگر زرد شدگی با سرعت بیشتری انجام میشه مثلا هفته ای دو یا سه برگ زرد میشه گیاه کمبود عناصر داره که طبق روش مصرف روی بسته بندی میتونید از همین کود استفاده کنید، برگها رو با یک دستمال نرم ومرطوب پاک کنید ،متوقف شدن رشد گیاه در اثر دمای زیاد میتونه باشه دما بیشتر از ۲۵درجه بشه رشد این گیاه متوقف میشه با خنک شدن هوا مجدد شروع به رشد میکنه.

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، ممنون از شما قرص های ال دی مخصوص انسانهاست، یکی دوبار میتونید برای گیاهان استفاده کنید ولی بصورت مداوم باعث از بین رفتن گیاه میشه برای گیاهان بهتر هست از کودهای مخصوص گیاهان استفاده کنید.

 11. سحر گفته:

  با سلام و‌تشکر مجدد از سایت خوبتون
  من به تازگی درخت در اسنا کامپکت خریدم هفته ای دو بار یک لیوان اب میدم نور متوسط و البته یک‌بار ابفشانی کردم روی برگ‌ها الان از قسمت بالای ساقه برگها از داخل سیاه شده و ریزش دارند ممنون میشم راهنمایی کنید
  http://uupload.ir/files/d2h4_14869aa1-e4f5-46d2-b092-ac04d1625566.jpeg
  http://uupload.ir/files/2g4k_e739b9c2-c3f3-4e79-9042-1b316cfa4602.jpeg

 12. حسن س گفته:

  سلام. .خسته نباشید ،.از شفلرا ابلقم قلمه گرفتم ، طول قلمه ده سانته ، برگهای پایین رو کندم ، دوتا برگهای بابایی قلمه موند ، ته قلمه رو به پودر ریشه زا زدم ، داهل گلدون با ترکیب خاک ( کوکو پیت ، پیت ماس ، و ماسه ) کاشتم ، الان ده روزه هیچ تغییری تو قلمه شفلرا نکرده ، جز حالت بی حال شدن برگهای قلمه و کمی لاغر شدن ساقه قلمه …!!! هر جهار روز یکبار وقتی خاک گلدونش رو به خشکی میخواد بره آب میدم . ممنون میشم اگر راهنمایی کنید . (پشت شیشه با نور کم و ملایم نگهداری میشه ، قبل از کاشت خاکش با کاربندازیم قارچکشی شده بود )

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، قلمه ها رو بعد از کاشت بهتر هست در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنیدوکاور کنید که رطوبت از دست ندهند، احتمالا رطوبت از دست داده بهتر هست انتهای قلمه رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید دقت کنید که همیشه قلمه ها رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید.

 13. موسوی گفته:

  سلام بعد از ریشه دار شدن نیاز هست ک خاک و گلدونش عوض بشه یا همون ترکیب پیت ماس و پرلیت براش مناسبه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، افوربیاسینادنیوم(فردوس) هست داخل اب بسختی ریشه میزنه بهتر هست داخل ترکیب پیت ماس وپرلیت بکارید ودر جای خنکی نگهداری کنید دو هفته بعد ریشه میزنند، بعد از ریشه دار شدن به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وهر زمان سطح خاک رطوبت از دست داد ابیاری کنید.

 14. حلما گفته:

  سلام وقت به خیر
  نخلی که تصویرش را آپلود کردم ۶ سال پیش از درخت نخلی پاجوش زده بوده و قلمه گرفتیم یک بار گلدانش را عوض کردم تقریبا ۳ سال پیش گلدانش عوض شد که اولش نزدیک ۲۰تا برگاش خشک شدن اما کم کم به گلدان جدید عادت کرد و شروع به رشد کرد.از ۲ سال پیش خاکش تقویت نشده و کود نگرفته. نورش که نور اتاق هست و نزدیک پنجره نیست یعنی نور متوسط داره آبیاریش هم هفته ای دو بار. تقریبا یک ماهی هست که برگای پایینش خشک میشه و رشدش هم کمتر شده و زیاد سرحال نیست. تا حالا دو بار پاجوش داد که همون اول هنوز پاجوشا یک سانت هم نشدن خشکیدن. حالا دوباره یه پاجوش کوچیک توی ساقه اش زده چکار کنم هم رشد خود نخل بهتر بشه هم پاجوشه رشد کنه و بزرگ بشه تا بتونم ازش قلمه بگیرم؟؟

  http://uupload.ir/files/wdou_20200704_002127.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، گیاهتون یوکا هست،میتونید ساقه رو کات کنید قسمتی که داخل خاک هست تنه جوش میزنه ورشد میکنه قسمت بالا رو هم داخل خاک بکارید ریشه دار میشه، ساقه رو هم میتونید به تکه های ۲۰الی۳۰ سانت تقسیم کنید وداخل خاک بکارید، دقت کنید که قلمه ها رو سروته نکارید،با این روش میتونید تکثیر کنید. بعد از شروع به رشد میتونید ماهی یک بار با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید.

   • حلما گفته:

    سلام ممنون از پاسختون. شیوه قلمه زنی یوکا که در سایت بود را مطالعه کردم. سر نخل که برگ داره چند تا از برگاش رو بذارم بمونه و بعد بکارم؟
    هم سر نخل هم ساقه بدون برگ رو داخل چه خاکی بکارم ریشه بده؟ حتماکوکوپیت باید باشه؟ نمیشه داخل ماسه کاشت تا ریشه بده؟
    یه سوال دیگه اینکه قسمت های برش داده رو با پارافین شمع یا پودر دارچین آغشته کنم تا قارچ نگیره؟ یعنی هم قسمتی که داخل خاک قرار میگیره و هم قسمتی که بیرون هست باید آغشته بشه؟
    گلدانها چه سایزی باشن بهتره ؟ممنون

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، ممنون از شما،سه الی چهار برگ بالایی بمونه کافی هست،اگر به کوکوپیت دسترسی ندارید میتونید داخل خاک سبکی مثل خاک برگ بکارید، خاک باید مرطوب بمونه تا قلمه ها ریشه بزنند،میتونید همه ی قلمه ها رو داخل یک گلدان بزرگ بکارید وبعد از ریشه زنی وجوانه زنی به گلدان جداگانه ای انتقال بدید، انتهای قلمه ها رو میتونید به پودر دارچین یا هورمون ریشه زایی ویا پودر تالک(پودر بچه) اغشته کنید، قسمت بالایی قلمه ها رو میتونید به موم شمع اغشته کنید یا از چسب پیوند استفاده کنید. اگر داخل گلدان جداگانه ای میخواهید کشت کنید سایز گلدان از قطر قلمه دو سایز بزرگتر باشه کافی هست.

 15. وحید گفته:

  سلام
  حدود اخرای اسفند ماه بود که من یه گل شفلرا خریدم اولش سه تا جونه داشت بعد چند روز جوونه ها کامل بزرگ شدن و یه جوونه دیگه زد ولی رشدش متوقف شد و رشد نکرد، خود گیاه سرحال بود
  بعد از چند وقت چندتا گل دیگه خریدم، زمانی که داشتم گلدون جدید هارو عوض میکردم گلدون این شفلرا رو هم عوض کردم خاکش خیلی سفت بود مثل خاک باغچه، خاکش رو عوض کردم و خاکی از ترکیب پرلیت، پیت ماس، خاک برگ و خاک های اماده برای گیاهان آپارتمانی استفاده کردم
  حالا برگاش آویزون شده و بی حاله
  برگ های جدیدش رنگ روشن دارن و قدیمی ها تیره
  روی ساقه خال های قهوه‌ای هست و زیر برگ ها خال افتاده
  ابیاری تقریبا دوبار در هفته
  نور غیر مستقیم و خوب
  غبار پاشی
  خاکش هم که گفتم
  کود، ۳بیست و کریستالون میدم
  http://uupload.ir/files/rtq6_img_20200625_152926.jpg
  http://uupload.ir/files/3isy_img_20200625_152906.jpg
  http://uupload.ir/files/lzjm_img_20200625_153128.jpg
  http://uupload.ir/files/3bzy_img_20200625_153116.jpg

 16. zeinabanvari7 گفته:

  سلام خسته نباشید بنده هرچی توی سایت گشتم چیزی درمورد گیاه به لیمو پیدا نکردم من این گیاه رو دارم اما برگ هاش سیاه شدن و ریختن از کسی هم که خریدم گفت باید توی آفتاب مستقیم باشه و سایت های دیگر را هم که دیدم همین را گفته بودند و گفته بودند که هر روز بهش آب بدید اما برگ هاش سوخته باید چی کار کنم که این جوری نباشه هرس هم کردم و اون برگ های سیاه و سوخته را کندم لطفا کمک کنید عکس هم نمی تونم بفرستم

 17. وحید گفته:

  سلام وخسته نباشید خدمت شما عزیزان میهن کاکتوس
  من تقریبا نزدیکای عید امسال بود که یه گلدون شفلرا خریدم که خیلی خوب و سرحال بود و سه تا هم جوونه داشت بعد از چند وقت جوونه ها کامل بزرگ شدن و یه جوونه دیگه زد ولی رنگ این جونه ها بعد سه ماه هنوز خیلی روشنه
  الان حدودا دو ماهه رشد گل متوقف و برگ ها آویزون شدن
  جای گل رو تغییر دادم و به جای پر نورتر و غیر مستقیم انتقال دادم
  خاکش رو عوض کردم یه خاک خیلی سفتی داشت
  خاکش ترکیب پیت ماس، خاک اماده گل آپارتمانی، پرلیت و خاک برگ هست
  آبیاری حدودا هفته ای دوبار
  کود سه ۲۰ (پودر محلول در آب) استفاده میکنم
  غبار پاشی هم کم و بیش انجام میدم
  الان دیدم که زیر چندتا از برگها نقطه افتاده
  و ساقه هم یچیزای قهوه ای روش هست
  ممنون میشم کمکم کنید

  http://uupload.ir/files/3ili_img_20200625_152631.jpg
  http://uupload.ir/files/pdf_img_20200625_152926.jpg
  http://uupload.ir/files/9bo_img_20200625_153116.jpg
  http://uupload.ir/files/ud07_img_20200625_153128.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، پشت برگها شپشک سپر دار هست تمام قسمتها رو با یک پنبه اغشته به الکل حذف فیزیکی کنید،احتمالا موقع تعویض خاک ریشه ها اسیب دیدند وگیاه قارچی شده،با محلول قارچ کش کاربنداریم (مقدار مصرف دو گرم در یک اب)دو بار با فاصله یک هفته ابیاری وسمپاشی کنید وگیاه رو تا بهبود کامل در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید برای تامین رطوبت محیط میتونید دو الی سه روز گیاه رو با یک نایلون شفاف کاور کنید. فعلا کود دهی رو قطع کنید، بعد از بهبود کامل میتونید کوددهی رو شروع کنید،گیاه تون کمبود نور هم داره بعد از بهبود به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 18. علی گفته:

  سلام و خسته نباشید من ۲‌تا کروتون دارم یکیش سادست و دومی پنجه کلاغی ،، به شدت ریزش برگ دارن نمی دونم چرا ابیاریشون وقتی خاک خشک میشه انجام میدم ،، تقریبا ۲ روز در میون ،، جلوی نور مستقیم افتاب قرار دادم بازم ریزش دارن ،، جاشونو عوض کردم الان‌جلوی نور مستقیم نیستن همچنان ریزش دارن ،، چیکار کنم ریزش برگشون متوقف شه برگ جدید هم در میارن اما بازم ریزش دارن
  http://uupload.ir/files/9s8_20200616_180523.jpg
  http://uupload.ir/files/owyg_20200616_180529.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، دلایل مختلفی باعث ریزش برگهای این گیاه میشه،۱_ خاک نامناسب۲_ابیاری بیش از اندازه۳_ نبود زهکش مناسب یا گرفتگی زهکش۴_تغییر محیط نگهداری۵_ تعویض خاک یا گلدان
   ۶_جابجاییهای مکرر وپشت سر هم۷_کمبود رطوبت محیط۸_کمبودنور۹_تهویه نامناسب۱۰_وجود گیاه در مجاورت باد کولر.۱۱افت یا بیماریهای قارچی،این موارد رو بررسی وایدال کنید،زیر گلدانی رو همیشه خالی از اب وخشک نگهدارید،رطوبت محیط رو با جزیره زیر گلدانی تامین کنید،برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید. گیاه رو تا حد امکان در محیط ثابت وپرنور نگهداری کنید وتهویه محیط رو بالا ببرید.

 19. علی گفته:

  سلام من این گیاه رو دارم ،، جلوی نور مستقیم برگاش خشک می شد الان ۲ هفتست گذاشتم جایی که نور مستقیم بهش نتابه اما بازم برگاش دارن خشک می شن ،، ۲ روز یک بار خاکش خشک می شه و ابیاری می کنم ،،، طریقه نگهداریش رو می شه بفرمایید ،، اسمشم نمی دونم متاسفانه ، چیکار کنم برگاش خشک نشه ؟
  http://uupload.ir/files/v62f_20200614_095150.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بگونیارکس نقره ای هست، این گیاه به محیط نیمه سایه خاک همیشه مرطوب ودمای بین ۱۸الی۲۵ درجه برای رشد ایدال نیاز داره،رطوبت محیط رو با جزیره زیر گلدانی تامین کنید روی برگها هیچ وقت اب اسپری نکنید. ابیاری هر زمان سطح خاک خشک شد انجام بدید ،ماهی یک بار میتونید با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید،در زمستان در قسمت پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید وابیاری رو هفته ای یک بار انجام بدید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، چند عامل باعث این مشکل میشه،ماندن اب در زیر گلدانی، استفاده از اب دارای املاح ویا اب سرد،این موارد رو بررسی وایدال کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، دلایل مختلفی باعث زرد شدن برگهای این نوع گیاه میشه،ابیاری بیش از اندازه، خاک نامناسب،گرفتگی زهکش،استفاده بیش از اندازه از کودها یا سمها، افت یا بیماری،تغییر محیط نگهداری ،تعویض گلدان وخاک…

 20. علی گفته:

  سلام و خسته نباشید
  من دوتا سوال داشتم اولیش اینکه من یکی از بستر های کاکتوسام رشدش کاملا متوقف شده ( فک کنم شوک بهش وارد شده چون تو ماهای اول یبار خاکش به کلی خشک شده بود ولی چون در داشت رطوبت محیط میتونم بگم ۱۰۰ در ۱۰۰ بود ) اینو چیکار کنمش که دوباره شروع به رشد کنه ؟
  http://uupload.ir/files/o1x0_photo_2020-04-25_11-16-04.jpg
  http://uupload.ir/files/nifs_photo_2020-04-25_11-16-07.jpg
  http://uupload.ir/files/ke2g_photo_2020-04-25_11-16-09.jpg
  و اینکه چرا این کاکتوس من یه طرف حالت رنگ پریدگی و زردی به خودش گرفته ؟ نوک اروئل ها هم کمی تیره تر هست
  با تشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، فکر کنم این سوال رو یک بار پرسیدید وجواب دادیم، به یک بستر دیگه انتقال بدید یک بار دیگه بهشون شوک وارد بشه شروع به رشد میکنند، شرایط نگهداری به چه نحو بوده؟نور مستقیم داره؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کنار گیاه کارت زرد نصب کنید پشت برگهای گیاه رو با پنبه اغشته به الکل پاک کنید واواخر شب یا اوایل صبح همه ی قسمتهای برگها مخصوصا پشت برگها رو با یک محلول حشره کش سمپاشی کنید، دو بار بافاصله یک هفته.

  • کارشناس 2 گفته:

   روی گلها اب نریزید احتمالش هست که بعد از ابپاشی روی گلها، نور افتاب باعث سوختگیشون شده باشه، روی گلها اب بپاشید عمرشون هم کم میشه.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وقسمتهایی که میفرمایید عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 21. Matin گفته:

  سلام خسته نباشید. ببخشید من از شما بذر خریداری کردیم که بعد از ۱۱ روز به این تعداد سبز شدن
  آستروفیتوم میکس ۱۱ عدد از ۲۰
  آستروفیتوم کاپریکورن میکس ۷ عدد از۱۰
  آستروفیتوم میروستیگما ۴ عدد از ۱۰
  لیتوپس ۴ عدد از ۱۰
  انواع مدل کاکتوس ۰ عدد از ۱۰

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، برگهای انتهایی قلمه رو جدا کنید وداخل کوکوپیت بکارید وخاک رو نیمه مرطوب نگهدارید ۳الی ۴هفته زمان میبره تا ریشه دار بشه.

 22. محمدرضا حق شناس گفته:

  با سلام و احترام ممنون از مطالب اموزنده شما وجوابهایی که ارسال فرمودید . بفرمایید با توجه به ترکیب خاک هلندی که ذکر کردید دیگه از ترکیب خاک باغچه و ماسه و خاک برگ جهت گلهای اپارتمانی نباید استفاده کرد

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، میتونید از هرنوع خاکی که در دسترس دارید برای انواع گیاهان اپارتمانی استفاده کنید، فقط خاک گلهای اپارتمانی باید سبک ومتخلخل باشه تا ریشه گیاه براحتی رشد کنه،مزیت خاک هلندی سبک ومتخلخل بودن ان هست، میتونید داخل ترکیب خاک باغچه ،ماسه ،وخاک برگ هم کشت بکنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، کلا برای قلمه که نمیشه کود داد چون ریشه ای نداره که جذب کنه، ولی میتونید بصورت محلول پاشی روی برگها، گیاه رو تقویت وبه ریشه زایی کمک کنید، از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند میتونید استفاده کنید بعد از ریشه زایی هم بصورت ابیاری با محلول کود کامل میتونید گیاه رو تقویت کنید.

 23. امیر نیکو گفته:

  سلام. وقت بخیر. میشه راهنمایی کنید که من این گلهای آگلونما رو چیکار کنم؟ میتونم با تیغ ببرم؟ یا بزارم بمونه؟ یکی از گلها باز شده و یکی دیگه هم داره در میاد. جلوی رشد برگها رو نمیگیره اگه بزارم بمونه؟ ممنون از پاسختون
  http://uupload.ir/files/fy3n_20200404_133140.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، هم میتونید نگهدارید هم اینکه کات کنید تا نیروی گیاه صرف گلدهی نشه از انتهای ساقه گلدهنده میتونید کات کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، احتمالا موقع تعویض خاک، ریشه ها اسیب دیدند گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید، یک بار خاک رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کنه تارعنکبوتی هست، گیاه رو از سایر گیاهان جدانگهداری کنید تهویه رو بالاببرید تمام نقاط الوده وتارعنکبوتی روبا یک پنبه اغشته به الکل پاک کنید وگیاه رو با محلول کنه کش سمپاشی کنید. از کنه کش اباماکتین یا فن پروکسی میت میتونید استفاده کنید. مقدار مصرف نیم سی سی در یک لیتر اب.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   دقیقا مثل کاکتوسها باید نگهداری بشه،نور زیاد وفیلتر شده،دمای کمتر از ۵ درجه رو نمیتونه تحمل کنه، خاکش باید متخلخل وماسه ای باشه مثل خاک کاکتوسها، ابیاری هر وقت خاکش کامل خشک شد.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، اگر دمای شبانه روز بالای ۱۵ درجه باشه، بله میتونید انتقال بدید نور رو هم فیلتر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *