آموزش نگهداری فیلودندرون بالا رونده یا گل گوش گرگی

آموزش نگهداری فیلودندرون بالا رونده یا گل گوش گرگی
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آموزش نگهداری فیلودندرون بالا رونده یا گل گوش گرگی: در این مقاله نحوه آبیاری گل فیلودندرون بالا رونده یا گوش گرگی را یاد می‌گیریم. همچنین خاک مناسب، نور مورد نیاز، آفت و بیماری‌ها، دما و تکثیر این گیاه توضیح داده می‌شود. نام علمی گل گوش گرگی Philodendron erubescens است.

 

نور مورد نیاز فیلودندرون بالا رونده:
مکان‌های سایه را نسبت به مکان‌هایی که دارای آفتاب مستقیم هستند ترجیح می‌دهد. اما منظور از مکان سایه، جایی تاریک و بدون نور نیست. بلکه نور محیط باید روشن و دارای نور کافی باشد. اگر نور بیش از اندازه کم باشد برگ‌های موجود در قسمت پایین گیاه زرد شده و نوک برگ‌ها از بین خواهد رفت. همچنین دم برگ‌ها بلند و فاصله بین برگ‌ها زیاد خواهد شد.

 

نحوه آبیاری گل گوش گرگی:
خاک گلدان این گیاه همواره مرطوب باشد اما نباید خیس و غرقابی شود. اگر خاک غرقاب شود برگ‌های پایین گیاه زرد می‌شوند و می‌ریزند و حساسیت گیاه نسبت به پوسیدگی ریشه افزایش می‌یابد. برای گیاهان جوان سعی کنید تا بین هر دو نوبت آبیاری سطح خاک گلدان تا حدودی خشک شود و سپس گیاه را آبیاری کنید. برای افزایش رطوبت اطراف گیاه هر چند روز یک‌بار عمل غبار پاشی را انجام دهید اما این عمل را در زیر نور مستقیم آفتاب انجام ندهید در غیر این صورت بر روی برگ‌ها لکه‌های سوخته ایجاد می‌شود. اگر گیاه برای مدت زمان طولانی تشنگی بکشد برگ‌ها می‌ریزند. در این صورت گیاه را به مدت ۱۵ دقیقه در تشت پر از آب قرار دهید.

 

خاک مناسب فیلودندرون بالا رونده:
خاک باید زهکش خوبی داشته باشد. مخلوطی از دو قسمت پیت ماس+ یک قسمت خاک معمولی+ یک قسمت شن و یا یک قسمت خاک معمولی+ یک قسمت خاک برگ+۱۰٪ شن برای این گیاه مناسب است. گلدان گیاهان جوان را هر ساله باید عوض کرد اما زمانی که گیاه بزرگ و عوض کردن گلدان سخت می‌شود می‌توان خاک سطحی و رویین گلدان را با خاک غنی و نو عوض کرد. ریز بودن برگ‌های جدید نشانه کمبود مواد غذایی است. برای تغذیه مصنوعی این گیاه از کودهایی همانند فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ هر چهار هفته یک‌بار می‌توان استفاده کرد. کوددهی بیش از اندازه موجب قهوه‌ای و لوله شدن نوک برگ‌های گیاه می‌شود.

آموزش تهیه خاک هلندی برای گل‌های آپارتمانی

 

دمای مناسب فیلودندرون بالا رونده:
دمای حدود ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد برای رشد این گیاه مناسب است. تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند اما با کاهش دما به زیر این مقدار، ابتدا برگ‌ها پژمرده می‌شوند و سپس تمامی گیاه از بین خواهد رفت.

 

نحوه تکثیر گل گوش گرگی یا فیلودندرون بالا رونده:
فیلودندرون بالا رونده معمولاً توسط روش خوابانیدن ساقه تکثیر می‌شود یعنی می‌توان قسمتی از یک ساقه را ابتدا بدون برگ کرد و این قسمت را در درون خاک قرار داد و با خاک روی آن را پوشاند. این خاک باید مرطوب نگه‌داشته شود تا به مرور زمان ریشه‌ها شکل گیرند. بعد از شکل گیری ریشه‌ها که معمولاً ۶-۴ هفته طول می‌کشد می‌توان ساقه را از گیاه مادری جدا کرد و در گلدانی جداگانه کاشت کرد. همچنین از ساقه‌ها می‌توان قلمه تهیه کرد. قلمه‌ها بهتر است که تا دو عدد گره (ناحیه اتصال برگ به ساقه را گره گویند) داشته باشد.

 

حداقل یکی از این گره‌ها باید در بستر خاک کاشته شود. از خاک برگ با شن و یا کوکوپیت با پرلیت که به خوبی مرطوب هستند می‌توان برای کاشت قلمه‌ها استفاده کرد. گلدان محتوی قلمه‌ها را باید در مکانی روشن اما به دور از نور آفتاب با دمای حدود ۲۱ درجه قرار داد. کشیدن پلاستیک و یا غبار پاشی در طی روز به حفظ رطوبت کمک می‌کند و این مسئله در ریشه زایی اثر مثبت دارد.

 

آفات و بیماری‌های گل گوش گرگی:
معمولاً آفت خاصی در محیط داخلی خانه این گیاه را تهدید نمی‌کند. گاهی شاید کنه‌های تار عنکبوتی شپشک و شته مشاهده شوند. در خاک‌هایی که زهکش خوبی ندارند معمولاً مشکل پوسیدگی ریشه ایجاد می‌شود.

علت پاجوش ندادن گیاه آموزش نگهداری فیلودندرون بالا رونده یا گل گوش گرگی

منبع: باغبان سبز
انتشار: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

17 دیدگاه برای “آموزش نگهداری فیلودندرون بالا رونده یا گل گوش گرگی

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، متوجه سوالتون نشدم!! سوالتون رو بصورت کامل بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 1. مجید گفته:

  سلام وقت بخیر.این فیلودندرون روی ساقه اصلی بود اون قسمت که به ساقه متصل بود یه جوری شل بود که چون تکیه گاهم نداشت من قلمش زدم دوباره ریشه داد کاشتم.براتقویتش که ساقه هاش کلفت تربشه باید چه کودی بدم؟والان نورپنجره جنوبی بهش میخوره مشکلی نداره؟
  https://uupload.ir/files/qb6q_img_۲۰۲۱۰۱۲۳_۱۵۴۱۲۲.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تنه فیلدندرونها بیشتر از این قطور نمیشه ولی برای تقویت میتونید از کودهای کامل یا سه بیست ماهی یک بار موقع ابیاری براش استفاده کنید.

   • مجید گفته:

    شرمنده من خاک موردنیازشو متوجه نشدم اگه میشه یه بار توضیح بدین وصبرکنم بهاربشه خاکو عوض کنم؟

    • کارشناس 1 گفته:

     سلام، خاک مناسب برای فیلودندرون دو قسمت پیت ماس+ یک قسمت خاک معمولی+ یک قسمت شن و یا یک قسمت خاک معمولی+ یک قسمت خاک برگ+۱۰٪ شن، اگر خاکش مناسب نیست بله بهتر هست صبر کنید وبهار اقدام به تعویض خاک بکنید.

 2. محمد حسین بالوئیان گفته:

  تو آب نگه میداریمش و به اندازه ۱ قاشق چایخوری هر ۱۵ روز یکبار بهش دادم در کل شد ۲ بار ، نور مناسب از پشت پرده به مدت ۸ ساعت ، خیلی ممنون

  • کارشناس 1 گفته:

   هیومیک اسید بیشتر برای بهبود ساختار خاک وجذب عناصر توسط ریشه استفاده میشه داخل اب زیاد مرسوم نیست شاید مشکل سفید شدن برگها همین موضوع باشه از هیومیک اسید استفاده نکنید،ولی میتونید برای تقویت گیاه داخل اب ماهی یک بار نصف قاشق چای خوری کود کامل داخل اب ترکیب کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری گیاه رو بفرمایید ومقدار مصرف هیومیک اسید رو هم بفرمایید وترکیب خاک گیاه رو، تا بهتر راهنماییتون کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *