نگهداری ونوس حشره خوار (مگس خوار) در منزل

نگهداری ونوس حشره خوار
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

گیاه ونوس حشره خوار (مگس خوار) را می‌توان به آسانی در خانه یا آپارتمان پرورش داد به شرطی که این مقاله را تا آخر مطالعه کنید. در طبیعت بیش از ۴۵۰ گونه گیاه گوشتخوار وجود دارد که ونوس حشره خوار (نام علمی: Dionaea muscipula) معروف‌ترین این گیاه‌های گوشتخوار است. ونوس حشره خوار یا گل مگس خوار یک گیاه کوچک است که برگ‌های ان بین ۴ تا ۷ عدد می‌باشد وطول ساقه این گیاه هر سال می‌تواند به ۳ تا ۱۰ سانتی متر برسد و برگ بزرگ این گیاه که مناسب برای شکار است بعد از تشکیل گل ایجاد می‌شود و گل‌های ونوس حشره خوار از آغاز بهار تا اواسط تابستان به رنگ سفید پدیدار می‌شوند.

چه حشراتی برای ونوس حشره خوار یا گل مگس خوار چیست؟

این گیاه به دلیل گوشتخوار بودن نیاز به خاک غنی برای رشد خود ندارد و در خاک‌های فقیر نیز به خوبی رشد می‌کند زیرا مواد مورد نیاز برای خود را از طریق شکار حشرات به دست می‌آورد که بهترین حشرات حشراتی هستند مانند مگس و عنکبوت که بافت نرمتری دارند و مورچه به دلیل بافت سخت خود زیاد مناسب نیست و بعد شکار تله‌ها اسید ترشح می‌کنند و هضم کردن غذا داخل تله یک تا چند هفته طول خواهد کشید و بهترین زمان برای تغذیه این گیاه هر دو هفته یکبار است (گیاه بالغ).

بهترین خاک برای نگهداری ونوس حشره خوار چیست؟

به همین علت می‌توان خاک مناسب این گیاه را از دو سوم خزه خشک و یک سوم شن و ماسه تأمین کرد این گیاه در آغاز بیشتر در باتلاق ها و یا در خاک‌های آمریکا یافت می‌شد که دائما پای آن آب باشد در کل مرطوب و اما باید گفت که به هیچ عنوان از خاک معمولی و یا از کود و آهک برای این گیاه استفاده نشود و به جای آن می‌توان از حشرات به عنوان کود برای این گیاه در نظر گرفت اما از مخلوط خاک پیت ماس و شن و ماسه هم می‌توان استفاده کرد.

ونوس حشره خوار را چطوری آبیاری کنیم؟

همچنین این گیاه به رطوبت بالایی برای رشد نیاز دارد که بهترین روش نگهداری از ان در ظروف شیشه‌ای با درب باز مانند آکواریوم می‌باشد ولی در مناطقی که زمستان‌ها آب و هوای معتدلی دارند کاشت این گیاه در گلدان شیشه‌ای و یا در گلدان معمولی که دارای زهکش باشد هیچ فرقی نمی‌کند.

ونوس حشره خوار یکی از گیاهان نور پسند است که با نور مصنوعی هم رشد می‌کند ولی همچنین باید میزان نور آن را تنظیم کرد تا مانند نور شدید خورشید باعث سوخته شدن گیاه یا سوختن برگ‌هایش نشود، در کل باید گفت این گیاه به محیطی کاملاً روشن و به نور زیاد و نه شدید و به هوای خنک نیاز دارد و مدت زمان نیاز این گیاه به نور ۸ ساعت در روز است و حداقل ۴ ساعت.

اما کلیدی‌ترین روش در نگهداری این گیاه استفاده از آب باران و یا آب مقطر که قابل تهیه از مغازه‌ها است و نباید با آب معمولی دارای ناخالصی بالاتر از ۹۰ پی پی ام آن را آبیاری کرد. یکی از مسائل مهم دیگر در نگهداری گیاهان دما است. ونوس حشره خوار (مگس خوار) به دمای حدود ۲۶ تا ۲۸ درجه سانتی گراد نیاز دارد. و اگر دما از دمای ذکر شده کمتر باشد و گیاه احساس سرما بکند تله‌های این گیاه در زمان استاندارد خود و به سرعت بسته نمی‌شوند و این عمل دچار کندی می‌شود.

دلیل زرد شدن برگ گل ونوس حشره خوار (مگس خوار)

و می‌رسیم به بیماری‌های این گیاه که یکی از بیماری‌هایی که اکثر گیاهان زینتی دچار آن می‌شود بیماری قارچ است که این اتفاق بیشتر در فضای بسته می افتد. مانند نگهداری گیاه در آکواریوم که جریان هوا درون آن کمتر است. اگر در سطح خاک لکه سفید رنگی ایجاد شود به این منظور است که گیاه شما دچار بیماری قارچ شده است.
راه مقابله با این بیماری استفاده از آب مقطر و یک قارچ کش مناسب (کار بندازیم) با اندازه مناسب نسبت آب به قارچ کش است که باید در این حالت تا چند روز این کار را ادامه داد و رطوبت خاک را کمتر کرد. این یکی از بهترین روش‌های موجود می‌باشد اما می‌توان از روش‌های دیگری استفاده کرد.

خراب شدن ونوس حشره خوار

علت سیاه شدن برگ ونوس حشره خوار چیست؟

بیماری دیگر که گیاه شما را به خطر می‌اندازد بیماری قارچ خاکستری و قهوه‌ای یا همان کپک خاکستری و قهوه‌ای می‌باشد که این بیماری هم به دلیل رطوبت پدیدار می‌شود ولی این بار هم بر روی ساقه و یا شاخ و برگ گیاه و هم بر روی خاک و اما می‌رسیم به راه درمانان که بازهم می‌توانیم از قارچ کش بر روی مناطق خاکستری یا قهوه‌ای بر روی گیاه و خاک استفاده کنیم و یا می‌توانیم قسمت‌های خاکستری و قهوه‌ای رنگ بیماری را از گیاه و خاک جدا نماییم تا این بیماری توسعه نیابد و همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و اما راه پیشگیری از این بیماری‌ها چرخش هوای مناسب و نور زیاد و دمای مناسب و همچنین تمیز کردن برگ‌های این گیاه است.

علت شل شدن برگهای ونوس حشره خوار چیست؟

به جز بیماری قارچ سفید و خاکستری یا قهوه‌ای با یک موضوع دیگر نیز در نگهداری گیاه مگس خوار شاید روبه رو خواهیم شد و آن هم شته‌ها هستند. شته‌ها درست است از خانواده حشرات هستند اما به دلیل اندازه کوچک آن‌ها ونوس حشره خوار قادر به شکار آن نیست به همین دلیل می‌توانند به راحتی به گیاه آسیب بزنند و موجب انحراف برگ‌ها در تاج گیاه می‌شوند اما سبب از بین رفتن گیاه نمی‌شوند و برای درمانان بهترین روش استفاده از صابون‌های حشره کش و یا روغن‌های باغبانی است. ونوس حشره خوار مانند خرس‌ها به یک دوره خواب زمستانی سالیانه نیز نیاز دارد و بهترین دما در این دوران حدود ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتی گراد است و در این دوره نیازی به تغذیه گیاه نیست اما باید نور کافی همچنان به گیاه برسد و مقدار آب دهی را می‌بایست کمتر کرد و همچنین باید اشاره کرد که گیاهان ونوسی که هنوز یک ساله نشده‌اند نیازی به این دوره ندارند و بعد از این دوره خواب زمستانی گیاه با نور مورد نیاز خود دوباره به حالت عادی خود برمی‌گردد و خواب زمستانیان به پایان می‌رسد. ونوس حشره خوار با سه روش جنسی و نباتی و یا از طریق کاشت بذر تکثیر میابد.

نگهداری ونوس حشره خوار

نویسنده: رضا جاورسی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
26 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
pixel.shop546
pixel.shop546
۲۷ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۱:۴۰

سلام خیلی ممنون بابت اطلاعات خوبی که می‌دین.من یه گونه از این ونوس حشره خوار دارم که از شمال خریدم . جمعه‌ی هر هفته هم بهش غذا میدم.ولی یه چیزی منو شکاک کرده:«این ونوس تو خاک نیست،تو خزه است. ما تو میانه‌ی آذربایجان شرقی هستیم.گلم هم تو پنجره‌ی شمالی هست

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۷ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۴:۱۶
در پاسخ به  pixel.shop546

سلام، ممنون از شما، این گیاهان باید خاکشون فقیر باشه ودر بومی مناطق خودشون هم روی خزه ها رشد میکنند.

متین
متین
۱۶ مهر, ۱۳۹۹ ۰۹:۲۸

اسم این هارا میشه بگید

comment image

comment image

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۶ مهر, ۱۳۹۹ ۱۰:۳۷
در پاسخ به  متین

روی عکسها اسمهاشون نوشته شده، استروفیتوم کیکو هستند،،،

متین
متین
۱۱ مهر, ۱۳۹۹ ۲۲:۲۵

۱٫تلقیح آستروفیتوم اونزوکا با آستریاس چه میشه؟
۲٫ تلقیح آستروفیتوم اونزوکا با کاپریکورن چه میشه؟
۳٫ تلقیح آستروفیتوم اونزوکا با آستروفیتوم میروستیگما چه میشه؟
۴٫ تلقیح آستروفیتوم اونزوکا با آستروفیتوم نادوم چه میشه؟

لطفا جواب ها را با عدد نمایش دهید

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۲ مهر, ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴
در پاسخ به  متین

همشون هیبرید میشن وتلفیقی ازهر دو گونه که ارزش چندانی نخواهند داشت.

فرزام
فرزام
۱۱ مهر, ۱۳۹۹ ۲۱:۵۹

سلام
این اونزوکا چند ساله است و کی گل میده و بچه هم میده؟

http://uupload.ir/files/q2xw_img_۲۰۲۰۰۹۳۰_۲۱۱۷۴۴.jpg

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۲ مهر, ۱۳۹۹ ۱۲:۰۷
در پاسخ به  فرزام

سلام، روی پایه نمیشه سن دقیق رو گفت چون گیاه زودتر بزرگ وبالغ میشه،اگر بالغ بشه یک الی دو سال بعد از پیوند گل میده و هم تنه جوش. فقط کسی که گیاه رو کشت کرده ویا پیوند زده میتونه سن اصلی گیاه رو بگه، از فروشنده بپرسید.

Matin
Matin
۱۰ مهر, ۱۳۹۹ ۱۶:۰۲
کارشناس 1
کارشناس 1
۱۰ مهر, ۱۳۹۹ ۱۹:۵۳
در پاسخ به  Matin

سلام، فکر کنم کلا فرق دارن عکس اولی استریاس سوپر کاباتو هست، عکس دوم استریاس هانازونا هست.

فرزام
فرزام
۳ مهر, ۱۳۹۹ ۱۵:۲۹

سلام خسته نباشید
این چه نوع آستروفیتوم

http://uupload.ir/files/ssf6_screenshot_20200924_152653_ir.divar.jpg

کارشناس 2
کارشناس 2
۳ مهر, ۱۳۹۹ ۱۶:۴۲
در پاسخ به  فرزام

سلام، ممنون، فکر کنم آستروفیتوم کلونی باشه.

Matin
Matin
۱ مهر, ۱۳۹۹ ۱۲:۲۵

ببخشید
این سرو کدام واریته ها شارژ میشه

کارشناس 3
کارشناس 3
۱۱ مهر, ۱۳۹۹ ۲۳:۴۶
در پاسخ به  Matin

سلام حدود بیست مدل از بذرها شارژ میشه

فرزام
فرزام
۳۱ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۲:۵۳

سلام
کدام یک بهتره لطفا عدد هارا به ترتیب از خوب به بد بنویسید ممنون

http://uupload.ir/files/hdi1_screenshot_۲۰۲۰۰۹۲۱_۲۲۵۰۴۳.jpg

کارشناس 2
کارشناس 2
۱ مهر, ۱۳۹۹ ۰۸:۵۴
در پاسخ به  فرزام

سلام، از روی عکس که نمیشه تشخیص داد باید از نزدیک بررسی بشن از نظر رشد، بزرگی وسالم بودند انتخاب بشن، ولی از روی عکس بترتیب بزرگی، اول۵_۶_۳_۱_۴_۸_۷

Matin
Matin
۳۰ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۳:۴۳

تا آخر هفته بروز میشه

کارشناس 3
کارشناس 3
۳۰ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۶:۱۳
در پاسخ به  Matin

هفته آینده یه سری از بذرها بروز میشه البته این بذر نه

Matin
Matin
۲۹ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۶:۵۴

سلام خسته نباشید
بذرها کی بروز می شود و آیا بذر های ایرانی هم شاژ میشود
لطفا دقیق بگید کی میشه

کارشناس 3
کارشناس 3
۳۰ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۰:۵۷
در پاسخ به  Matin

سلام بله بزودی بذرها شارژ میشه الان مرحله تست هستن

فرزام
فرزام
۳ مهر, ۱۳۹۹ ۱۸:۲۸
در پاسخ به  کارشناس 3

آیا آستروفیتوم خاصیه

کارشناس 2
کارشناس 2
۴ مهر, ۱۳۹۹ ۰۹:۰۴
در پاسخ به  فرزام

بله جزو استروفیتومهای کلکسیونی هست که تنه جوش زیاد میزنه.

سید مجتبی
سید مجتبی
۲۷ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۲:۰۵

با سلام و احترام
من یه ونوس دارم که تقریباً یک ماه و سه هفته هست دو تا از تله هاش باز شده ولی هیچی نمی خوره هر چی مگس سیاه تو دهنش می گذارم و آرام تکان میدهم دهنش بسته نمی شود دلیلش چیست؟
http://uupload.ir/files/cnxe_1600327882992-319781033.jpg

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۸ شهریور, ۱۳۹۹ ۰۰:۴۰
در پاسخ به  سید مجتبی

سلام، ممنون، حشرات خیلی ریزی داخل تله ها بگذارید، موقع گذاشتن غذا داخل تله، قسمتهای تار مانند داخلی تله رو تحریک کنید تا بسته بشه.

سید مجتبی
سید مجتبی
۲۸ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۳:۱۱
در پاسخ به  کارشناس 2

همین کار رو کردم اما بسته نمیشه

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۸ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۱:۴۹
در پاسخ به  سید مجتبی

احتمالش هست که به گیاه شوک وارد شده باشه ،بهتر هست برای مدتی گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید.