۵ اشتباه در نگهداری ساکولنت ها

۵ اشتباه در نگهداری ساکولنت ها

ساکولنت ها بعنوان گیاهان آپارتمانی فوق العاده کم دردسر که هر کسی می تواند آنها را پرورش دهد شهرت یافته اند، اما این بدان معنا نیست که شما فقط می توانید آنها را روی میز بیندازید و کاملا فراموششان کنید. حتی اگر این گیاهان سخت جان بوده و پرورش آنها نیز ساده باشد، برای داشتن بهترین حالت به مراقبت احتیاج خواهند داشت. اگر ساکولنت هایی دارید که هنوز کاملا رشد نکرده و کوچک می باشند، بایستی کمی بیشتر به آنها توجه کنید. گاهی اوقات مردم تمایل دارد که از ساکولنت ها غافل شوند، زیرا آنها غیر قابل تخریب به نظر می رسند، اما همچنان شرایط کمی وجود دارد که این گیاهان نمی توانند در آن شرایط زنده بمانند. شما می توانید با اجتناب از این شرایط و اشتباهات، آنها را شاداب و سرحال نگه دارید و هر آنچه را که احتمالا قبلا مرتکب شده اید را برطرف کنید.

۱- استفاده از گلدان و ظروف بدون زهکشی:
گلدان های سرامیکی زیبا و رنگارنگ معمولا برای نگهداری گیاهان وسوسه برانگیز می باشند، اما اگر ساکولنت خود را در یک گلدان سرامیکی و بدون هیچ سوراخی برای تخلیه آب اضافی بکارید، این اصلا برای گیاه شما خوب نخواهد بود. اکثر ساکولنت ها بخش های خشک تر خاک را ترجیح می دهند و اگر در یک ظرف یا گلدان بدون سوراخ نگهداری شوند، این کار احتمال تجمع بیش از حد آب و رطوبت در ته ظرف را افزایش می دهد که به معنای واقعی سبب غرق شدن ریشه ها و نهایتا پوسیدگی آن می شود.
همچنین سعی نکنید با افزودن سنگ ریزه در ته گلدان بدون سوراخ، برای آن زهکشی ایجاد کنید. اینکار بجای اینکه آب اضافه خاک گلدان شما را بگیرد، باعث بدتر شدن شرایط خواهد شد. زیرا خاک بیش از سنگ ریزه ها تمایل به جذب و نگهداری آب در خود را دارد و سنگ ریزه ها فقط سطح خاک مرطوب و آبدار را بالاتر می برند، بنابراین به ریشه و تاج ساکولنت نزدیکتر شده و احتمال پوسیدگی آنها را افزایش می دهند.
درعوض کاری که شما می توانید انجام دهید این است که گیاهان گلدان خود را به گلدانی با سوراخ های زهکشی منتقل کنید، حتی اگر کوچکتر از گلدان زیبا و بدون سوراخ قبلی آنها باشد. همچنین شما می توانید از یک گلدان با زهکشی مناسب که کوچکتر از گلدان قبلی باشد استفاده کنید و آنرا در درون گلدای زیبای قبلی قرار دهید (دو گلدان درون یکدیگر) البته برای آبیاری بایستی گلدان کوچ را خارج کرده و آنرا آبیاری کرده و سپس اجازه دهید تا آب اضافه از سوراخ های زهکشی خارج شده و در پایان مجدد آنرا داخل گلدان زیبای بزرگتر قرار داد. توجه داشته باشید که حتما از خاک مخصوص برای ساکولنت ها و کاکتوس ها استفاده کنید.

کاشت کاکتوس در کنار ساکولنت
۲- غبار پاشی بجای آبیاری:
از آنجایی که ساکولنت ها برای زنده ماندن به آب زیادی احتیاج ندارد، ممک است فکر کنید که غبار پاشی (اسپری کردن آب) روش بهتری برای آبیاری آنها باشد. عبار پاشی برای گیاهانی که در مناطق گرمسیری و مرطوب زندگی می کنند مانند انواع سرخس ها، عالی می باشد. اما در مورد ساکولنت ها می تواند به آنها آسیب بزند و حتی باعث پوسیدگی آنها شود. درعوض مطمئن شوید که گلدان یا ظرفی با زهکشی مناسب تهیه کرده اید و سپس زمانیکه خاک گلدان کاملا خشد شده است به آن به اندازه کافی آب بدهید.

۳- آبیاری کافی نیست:
درست است که اکثر ساکولنت ها می توانند هفته ها و برخی گونه ها حتی ماه ها بدون آب زنده بمانند، اما این بدان معنا نیست که شما هرگز نیاز به آبیاری آنها ندارید و یا اینکه آنها می توانند با چند قطری آب در هر بار آبیاری، زنده بمانند. ساکولنت ها با ذخیره آب در برگ ها و برخی گونه ها در ریشه های خود، از خشکسالی در امان می مانند، اما اگر بطور مداوم اجازه دهید گیاه شما بدون آب بماند، ممکن است برگ های آن شروع به جمع شدن و ریختن کنند.
درعوض به خاک گلدان توجه کنید، زمانیکه خشک شد وقت آب دادن به گیاه است. یک روش خوب برای تشخیص آن این است که نوک انگشت خود را به خاک گلدان بچسبانید و اگر احساس کردید هنوز مرطوب می باشد، می توانید دو روز دیگر آبیاری را به تاخیر بیندازید. اگر خاک خشک بود گیاه خود را کاملا سیراب کنید و مطمئن شوید که آب اضافه از سوراخ های زهکشی گلدان خارج شده است و هرگز گلدان را در یک ظرف آب قرار ندهید (اجازه ندهید گلدان در آب درون ظرف زیر گلدان قرار گیرد).

عکس انواع گیاه ساکولنت
۴- کافی نبودن نور:
اکثر ساکولنت ها بعنوان گیاهان بیابانی، برای رشد بهتر به نور بسیار زیاد و یا حتی نور مستقیم خورشید نیاز دارند. با این همه شهرت آنها بعنوان گیاهان آپارتمانی جان سخت، باعث شده است که بتوانند در هر جایی حتی در اتاق های تاریک و بدون نور طبیعی نیز زنده بمانند. درواقع چند نوع ساکولنت وجود دارند که می توانند شرایط نور کم را تحمل کنند، اما بیشتر آنها در درخشان ترین نوری که می توانید تصور کنید رشد می کنند. بدون نور کافی آنها اغلب رنگ خود را از دست می دهند و شروع به کشیدن ساقه های خود برای یافتن نور بیشتر می کنند (این مورد به رشد علفی در کاکتوس ها و ساکولنت ها معروف است). هر زمان که گیاهی تهیه می کنید سعی کنید ویژگی های آنها را از نظر میزان نور روزانه بررسی کنید و سعی کنید تا جایی که امکان دارد آنها را برای گیاه خود فراهم کنید. اگر قصد دارید گونه ای را در یک اتاق کم نور نگهداری کنید، بهتر است به فکر تهیه یک لامپ رشد نیز باشید تا بتوانید نور مورد نیاز آنرا تامین کنید.

ساکولنت در جعبه
۵- کاشت تعداد زیاد ساکولنت با هم و یا با گیاهان غیر ساکولنت دیگر:
ترکیبات زیبای بسیاری از گیاهان مختلف در کنار ساکولنت ها وجود دارد، اما بسیاری از آنها موقت می باشند و مدت کمی زنده خواهند ماند. ساکولنت ها بهتر از سایر گیاهان می توانند از پس محیط های تنگ برآیند، اما اگر تعداد زیادی از آنها را در یک محیط و کنار هم قرار دهید، در نتیجه در اثر رقابت برسر منابع آب و مواد غذایی، تعدادی از آنها از بین خواهند رفت. علاوه بر این از کاشت ساکولنت ها با سایر گیاهانی که نیازهای مراقبتی متفاوتی دارند نیز خودداری کنید. بعنوان مثال کاشت یک ساکولنت که مقاوم به خشکی می باشد در کنار یک سرخس که خاک آن همیشه مرطوب می باشد، نهایتا به نابودی یک یا هردو آنها می انجامد. برای چیدمان های شاداب طولانی مدت بهتر است از دیش گاردن استفاده کنید. شما همچنین می توانید چندین ساکولنت را در یک ظرف بکارید اما به شرط اینکه فضای کافی برای رشد را در اختیار آنها قرار دهید.

نویسنده: یوسف رحیمی آخوندزاده
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

16 دیدگاه برای “۵ اشتباه در نگهداری ساکولنت ها

 1. dr.lili.sahm گفته:

  سلام و شرمنده بابت اینکه این چند روز اینهمه سوال پرسیدم ازتون
  این ساکولنتها رو من همین امروز هدیه گرفتم.متاسفانه اسم انواعش رو نمیدونستن و من خیلی علاقه دارم که بدونم چه نوعی هستن که بتونم شرایط نگهداری‌شون رو سرچ کنم.میدونم تشخیص از رو عکس سخته ولی اگه براتون مقدور بود ممنون میشم اسم‌شون رو بگید.شماره‌گذاری کردمشون که راحت‌تر بشه نام‌گذاری‌شون کرد
  سوال بعدیم در این باره‌ست که اینها تو گلدونهای با قطر دهانه ۴ سانت هستن و اکثر گلدونها اصلا سوراخ زهکش ندارن.چندتایی هم که زیرشون سوراخ دارن خیلی سوراخ‌هاشون ریزه.خاک‌شون هم ظاهرش شبیه خاک کاکتوس نیست.آیا میشه تو همین سایز تعویض گلدون انجام بدم یا فعلا خیلی کوچیکن؟ و اگه امکان تعویض گلدان وجود داره آیا باید بازم تو گلدون چهارسانتی بکارمشون یا میشه تو گلدون کمی بزرگتر مثلا شش یا هشت سانتی کاشت‌شون؟

  https://uupload.ir/files/4101_21-01-20-21-06-18-964_deco.jpg

  https://uupload.ir/files/gqxr_21-01-20-21-07-21-594_deco.jpg

  https://uupload.ir/files/p0i_img_20210120_210233.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خواهش میکنم در خدمتتون هستیم، شماره ۱لامپرانتوس،شماره ۲ و۸ سدوم ادولفی، شماره۳ ژیمنو میهانوویچی، شماره ۴ اچوریا پولویناتا، شماره ۵ کالانکوئه تیرسیلفورا، شماره ۶ برونزیا، شماره ۷ اچوریا الگانس، فعلا بهتر هست داخل همین گلدونها نگهداری کنید چون تازه جابجا شدن خراب میشند ابیاری رو بصورتی انجام بدید که خاک مرطوب بشه بهار میتونید گلدانشون رو یک الی دو سایز بزرگ کنید حتما دقت کنید که گلدان زهکش داشته باشه.

 2. ali گفته:

  سلام و خسته نباشید
  من یه سدوم مورگانیوم دارم که خیلی خوب رشد کرده بود الان امروز به طور عجیبی گلدونش کج شد و افتاد
  ۴ شاخش شکسته و کلی برگ ریخته
  خواستم بدونم چیکار کنم ریشه دار شن
  میتونم از برگاش که موقع افتادن ریختن گیاه جدید بگیرم ؟
  گیاه اصلی که افتاده اونو چیکارش کنم کود پتاسیم بدم یکم تنشش کمتر شه ؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، نیازی به کوددهی نیست، شاخه های شکسته شده رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده بصورت صاف برش بزنید ویک روز استراحت بدید بعد داخل خاک بکارید برگها رو هم به همین صورت یک روز استراحت بدید بعد روی سطح خاک بگذارید وبصورت اسپری روی دم برگها اب اسپری کنید مجددجوانه زده ورشد میکنند.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، عکس شماره ۴سدوم ادولفی، شماره ۵دلوسپرما اچیناتوم، عکس۳ سدوم رفلکسوم، عکس۲سدوم چمنی،عکس شماره ۱سدوم گلدموس،همه ی ساکولنتها بابرگ وقلمه ساقه وتقسیم بوته مادری تکثیر میشوند، گیاهانتون بشدت کمبود نور دارند بمرور زمان به محیط پرنوروفیلتر شده انتقال بدید.

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، کمی بالاتر از زیر برگها بهتر هست کات کنید چون اون قسمت چوبی شده ودیر ریشه دار میشه یا اصلا ریشه دار نمیشه از قسمتی که ساقه سبز هست کات کنید در محیطی که دمای معتدلی داشته باشه حدود دو الی سه هفته زمان میبره ریشه دار بشه احتمالش هم هست که بیشتر زمان ببره.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله فرق دارند بالایی استروفیتوم کلونی هست پایینی استروفیتوم اورناتوم هاکاجو.

 3. مریم گفته:

  سلام و درود
  من چندین ساکولنت و کاکتوس دارم که قصد دارم با اونا دیش گاردن درست کنم.آیا می تونم اونا رو در یه ماهیتابه تفلون بی استفاده که قطرش ۳۰ سانتیمتر و عمقش ۵ سانتی متر هست و کفش هم لایه ی تفلون داره بکارم و دیش گاردن درست کنم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بهتر هست کف ظرف رو حتما سوراخ کنید تا مشکل پوسیدگی ریشه گیاهان در اثر ابیاری بوجود نیاد ودقت کنید که ماهیتابه جنسش از فلز هست ودر تابستان زودتر گرم خواهد شد واحتمالش هست که به ریشه گیاهان اسیب وارد بشه برای جلوگیری از این کار در دمای متوسط باید نگهداری کنید.

 4. بی نام گفته:

  سلام وقتتون به خیر
  من یه ساکولنت دارم که وقتی که خریدمش رنگش صورتی پررنگ بود ولی الان داره به سبز تغییر رنگ میده و برگ هاش صاف و دراز میشه
  با اینکه تو محیط پر نور هم گذاشتمش (پشت پنجره جنوبی) باز هم وضعیتش همونه.
  چی کار, باید بکنم که دوباره رنگش به صورتی برگرده و چقدر طول می کشه؟
  اگر میشه راجع به نحوه نور رسانی مصنوعی با لامپ هم توضیح بدین.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کمبود نور باعث این مشکل میشه احتمالش هست که ساعات دریافت نور کم هست، میتونید از لامپهای مخصوص رشد گیاهان استفاده کنید وحداقل ۶الی ۴ساعت روی گیاه روشن باشه فاصله نور مصنوعی تا گیاه ۴۰الی ۳۰ سانت باشه وبهتر هست بالای گیاه قرار بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *