۳ دلیل قهوه ای و خشک شدن برگ گلهای آپارتمانی

وقتی که شاخ و برگ گیاهان شما خشک شده و مرده به نظر می رسند، یک علامت هشدار دهنده خواهد بود که بایستی در نحوه رسیدگی و مراقبت خود، چیزی را تغییر دهیم. در این مقاله به نحوه عیب یابی و جلوگیری از وقوع این مشکل خواهیم پرداخت.
این می تواند کمی سخت باشد که بفهمیم چرا یک گیاه خانگی که قبلا سر سبز و شاداب بوده است، حالا خوب و سالم به نظر نمی رسد. آیا دلیل آن می تواند بیماری یا درجه حرارت بالا و یا مشکل تغذیه گیاه باشد؟
اگر متوجه شدید که نوک برگ های گیاه شما خشک و قهوه ای شده است، این نشان دهنده این است که برخی از شرایط زندگی و رشد گیاه شما از بین رفته است. اگرچه قهوه ای شدن شاخ و برگ ممکن است به چند دلیل روی دهد، اما علت اصلی آن نحوه آبیاری، میزان رطوبت اطراف گیاه و وجود کود زیادی در خاک گلدان می باشد. در این مقاله به چگونگی رفع هریک از مشکلات رایج گیاهان خانگی که نوک برگ های آنها قهوه ای شده است، خواهیم پرداخت.

۱- عادات نادرست آبیاری:
قهوه ای شدن نوک برگ های گیاهان آپارتمانی اغلب نشان دهنده این است که شما بایستی در روش آبیاری خود تجدیدنظر کنید. اگر یک گیاه برخی مواقع بیش از اندازه آبیاری شود و سپس تا آبیاری بعدی خاک آن خیلی خشک شود و سپس خیلی کم و بصورت قطره ای آبیاری شود، نوک برگ های آن قهوه ای خواهد شد. به استثنای ساکولنت ها، اکثر گیاهان خانگی رطوبت مداوم را ترجیح می دهند. بجای اینکه یکبار آنها را غرق آب کنید، در دفعات بیشتر و میزان آب کمتر خاک آنها را بطور مداوم مرطوب نگه دارید. اغلب بهتر است آبیاری را تا جایی ادامه دهید که آب از سوراخ های زهکشی زیر گلدان خارج شود. سپس ظرف زیر گلدان را خالی کنید تا گلدان در آب قرار نگیرد که باعث پوسیدگی ریشه ها و ایجاد مشکلات جدیدتری شود.


۲- کمبود رطوبت:
قهوه ای شدن نوک برگ ها می تواند در اثر کمبود رطوبت نیز باشد. بیساری از گیاهان خانگی معمولا بومی مناطق جنگلی هستند بنابراین اگر فضای خانه بسیار خشک می باشد، روزانه گیاهان خود را با اسپری کردن آب برروی آنها مرطوب نگه دارید. نگه داشتن گیاهان آپارتمانی در کنار یکدیگر می تواند به حفظ رطوبت آنها کمک کند. همچنین می تواند با قرار دادن گلدان ها برروی یک لایه سنگ ریزه در کف یک سینی کم عمق و افزودن آب برروی آنها، رطوبت را کمی بیشتر کرد. با این کار و با تبخیر شدن آب درون سینی، آب و هوایی مرطوب برای گیاه ایجاد خواهد شد که به رشد و سرسبز و شاداب ماندن برگ ها کمک زیادی خواهد کرد.


۳- تجمع نمک در خاک:
قهوه ای شدن نوک برگ ها همچنین می تواند در اثر تجمع نمک های حاصل از کود ها و یا حتی املاح موجود در آب باشد که به مرور زمان در خاک گلدان ها تجمع می کنند. اکثر گیاهان گلدانی هر چند وقت یکبار برای رشد خود به کمی کود نیاز دارند درست همانند بدن ما که به ویتامین ها و مواد مغذی نیاز دارد. اما باید به این نکته توجه داشت جذب آنها کمی زمان می برد و مصرف زیادی آنها نیز خوب نیست. حتی زمانیکه گیاهان خود را به میزان کافی تغذیه می کنید، باز هم این نمک ها در مخلوط خاک گلدان شما تجمع می کنند که عدم آبیاری مناسب (بایستی به اندازه ای آب استفاده کرد که از سوراخ های زیر گلدان آب خارج شود) باعث بدتر شدن این موضوع می شود. این یکی موضوع یکی از دلایلی است که بایستی هر چند وقت یکبار خاک گلدان را تعویض کرد. آب های دارای املاح زیاد یکی از دلایل قهوه ای شدن نوک برگ ها می باشند، پس بهتر است برای آبیاری گیاهان خود از آب مقطر و یا آب تصفیه شده استفاده کنید.

علت سفیدی خاک گلدان
توصیه: کوتاه کردن قسمت های قهوه ای شده برگ ها!
به محض اینکه موارد فوق را اصلاح کردید، گیاه شما بایستی شروع به رشد مجدد و تولید شاخ و برگ جدید و سالم کند. درمورد برگ هایی که هنوز نوک آنها قهوه ای می باشد، می توانید قسمت های مرده برگ را با یک قیچی بدون اینکه به گیاه صدمه ای وارد کنید، ببرید. درمورد برخی گیاهان که دارای شاخ و برگ بلند و تسمه ای می باشند، مثل گیاه عنکبوتی سعی کنید برش ها را به نحوی انجام دهید که شکل طبیعی برگ ها نیز حفظ شود (برش های مورب). با اینکار گیاه شما تا زمانی که شاخ و برگ تازه پیدا می کند، سرسبز و شاداب به نظر خواهد رسید.

نویسنده: یوسف رحیمی آخوندزاده
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

6 دیدگاه برای “۳ دلیل قهوه ای و خشک شدن برگ گلهای آپارتمانی

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از توجه ‌شما،گیاه زیپلین (موسی در گهواره) هست، از طریق قلمه وپاجوش تکثیر میشه شرایط نگهداری نور پشت پنجره شمالی رو میپسنده،نور متوسط،ابیاری هر وقت سطح خاک یک بند انگشت خشک شد.

 1. zara گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم
  اسم این گیاه رو اگر لطف کنید ممنون میشم.سینگونیوم هست ؟
  این گیاه رو چندشاخش حدود یک ماه توی اب گذاشتم تا ریشه زد و بعد منتقلش کردم به گلدون ولی با اینکه حدود سه هفته گذشته اصلا حالش خوب نیست.توی اب خیلی سرحال بود حتی برگ جدید هم میداد ولی توی گلدون کلا بی حاله و نوک برگاش زرد شدن.به فاصله نیم متری از پنجره شرقی هست و نورخوب و فیلترشده هم داره .هفته ای یکبار هم ابیاری میشه.خاکی هم که براش استفاده کردم کود برگ و خاک باغچه است به صورت تقریبا پنجاه پنجاه. در کنار گلهای دیگه هست و برای رطوبتش هم هر دوروز یکبار از راه دور غبار پاشی میشه . ممنون میشم برای حل مشکلش راهنمایی بفرمایید.عکس دوم از برگای تازه باز شده هست که بیحال و کمرنگ هستن.
  https://uupload.ir/files/wfqu_img_20201014_193251.jpg
  https://uupload.ir/files/odq_img_20201014_190900.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ریشه هایی که داخل اب رشد میکنند از ریشه هایی که داخل خاک رشد میکنند ضعیفتر هستند وانتقال گیاه باریشه های زیادی که داخل اب رشد کردن داخل خاک باعث این مشکل میشه ، ریشه ها داخل اب که سه سانت شد باید داخل خاک انتقال میدادید خاکش هم سنگین هست بهتر بود مقداری خاک رو سبک انتخاب میکردید. فعلا به این صورت نگهدارید چون تعویض مجدد خاک به ریشه های گیاه اسیب وارد میکنه.ابیاری رو زمانی که سطح خاک خشک شد انجام بدید زهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید، میتونید برای پیشگیری از قارچ یک بار خاک روبا محلول قارچ کش ابیاری کنید. تمام اون برگها زرد وخشک خواهند شد با ادابته شدن ریشه ها داخل خاک گیاه شروع به رشد میکنه وبرگهای جدید سالم خواهند بود یک ماه بعد از استفاده از محلول قارچ کش با کودهای کامل بصورت رقیق شده گیاه رو تقویت کنید.

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     ممنون از شما بله گیاهتون سینگونیوم هست، ترکیب مناسب خاک برای این گیاه مخلوطی از خاک برگ، تورب (پیت ماس) و خاک ماسه ای، بله بهتر هست اواسط اسفند ماه یا اوایل بهار خاک رو تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *