۱۴ گیاه آپارتمانی با نگهداری آسان

14 گیاه آپارتمانی با نگهداری آسان
زمان مطالعه: ۸ دقیقه

در این مقاله ۱۴ گیاه که نگهداری از آنها در منزل آسان است را معرفی می‌کنم. البته گیاهان بیشتری می‌تواند در این لیست قرار بگیرد ولی ما معروف‌ترین آنها را فهرست کرده‌ایم.

از ویژگی‌های این گیاهان و گلها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گیاه نیاز به مراقبت کمی داشته باشد به عنوان مثال اگر گاهی آبدهی آن فراموش شود، سریعاً پژمرده نشود.
  • با هوای خشک و کمبود رطوبت هوا مشکلی نداشته باشد.
  • نور کم و یا سایه را لااقل برای یک مدت به خوبی تحمل کند.
  • به هرس و سرزنی زیادی نیاز نداشته باشد.
  • به آفات و بیماری‌ها مقاوم باشد.
  • اگر گیاهی گل‌دار است، برای گلدهی به نگهداری خاصی نیاز نداشته باشد.

برخی از پیشنهادات برای گیاهانی که توقعات بسیار پایینی دارند و نگهداری از آنان آسان است عبارتند از:

۱- فیلودندورن یا پوتوس قلبی (Philodendron scandens): 
این نوع گیاه از هر نظر مقاومترین نوع فیلودندرون است البته برای رشد خود نیاز به تکیه گاه خزه دار دارد و یا می‌توان در سبدهای آویز از آنها نگهداری کرد که در این صورت هر ۲ یا ۳ سال جوانه انتهاییی را باید قطع کرد تا جوانه‌های جانبی رشد کنند. از نظر نور تقریبا در هر نقطه از خانه یا آپارتمان قابل نگهداری است و باید از نور مستقیم در امان باشد. به خشکی مقاوم است. البته در تابستان اگر هفته ای دو بار و در زمستان هر ده روز یک بار آبیاری شود بهتر رشد می‌کند. حداقل دما در زمستان ۱۸ درجه سانتیگراد باشد. خاک گلدان را سبک انتخاب کنید و سطح خاک بستر بین هر دو ابیاری خشک شود.

فیلودندورن یا پوتوس قلبی

۲- دراسنا پرچمی (Dracaena marginata):
این نوع دراسنا برگهایی باریک و کشیده دارد. این گیاه نورکافی نیاز دارد اما نه نور مستقیم خورشید را. مکانهای کم نور را هم تحمل می‌کند البته رنگ برگها کم می‌شود. خشکی و رطوبت کم هوا را نیز تحمل می‌کند . در زمستان تا ۱۳ درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند. بستر کشت باید زهکش خوبی داشته باشد زیرا گیاه به خیس ماندن بستر کاشت حساس است. البته خشکی را نیز زیاد نمی‌پسندد بنابراین در تابستان هفته ای دو مرتبه و در زمستان هفته‌ای یک مرتبه گیاه را آبیاری کنید. برای غذا دهی می‌تواید هر دو هفته در بهار و تابستان از کودهایی با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کنید.

دراسینا

۳- کراسولا (Crassula ovata): 
شاخه‌های این گیاه شبیه شاخه‌های درختان است که با برگهای قاشقی شکل و براق پوشیده می‌شود . گیاهان چند ساله می‌توانند گلهایی ستاره‌ای شکل و سفید رنگ نیز تولید کنند. از آنجایی که این گیاه بومی آفریقای جنوبی است محیط خشک و گرم را تحمل می‌کند. تنها لازم است گیاه را در مکانی روشن از نظر نور قرار دهید و صبر کنید تا سطح خاک خشک شود و سپس گیاه را آب بدهید. به هرس نیازی ندارد و رشدی کند و آهسته دارد و حداکثر ۹۰ سانتیمتر ارتفاع می یابد و شاید هر ۳-۲ سال نیاز به تعویض گلدان داشته باشد. حداقل دما را تا ۱۵ درجه سانتیگراد تحمل می‌کند. بهترین خاک متشکل از ۲ قسمت پیت موس و یک قسمت شن یا پرلیت است. برای کوددهی نیز غلظت کودهای معمول را که برای گیاهان گلدانی استفاده می کنید را به نیمه برسانید و برای این گیاه مصرف کنید.

کراسولا

۴- کاکتوس (Cactaceae): 
نگهداری کاکتوسها آسان است و این گیاه در شکلها و اندازه‌های گوناگون وجود دارد. این گیاهان به ۴ تا ۵ ساعت نور کامل خورشید(فیلتر شده) نیاز دارند. خاک نباید خیس باقی بماند و زهکش بستر باید خوب باشد. بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود. هوای خشک و دما را تا ۱۰ درجه سانتیگراد تحمل می‌کند. برای افزایش زهکش بستر کاشت هنگام تهیه خاک برای کاشت آنان از یک قسمت پرلیت یا شن درشت به همراه یک قسمت خاک استفاده کنید. فرمول کودی مناسب برای کاکتوسها سه یازده سی و هشت است. این گیاهان به نیتروژن کمتری از سایر گیاهان برگی احتیاج دارند.

گلخانه میهن کاکتوس

۵- لیندا (Beaucarnea recurvata): 
ناحیه متورم موجود در قسمت پایین این گیاه آب را در خود ذخیره می‌کند بنابراین اگر شما آبیاری گیاهان را به کرات فراموش می‌کنید این گیاه انتخاب خوبی برای شما است.بستر کاشت باید از زهکش خوبی برخوردار باشد تا هیچگاه خیس باقی نماند. اگر نوک برگها قهوه‌ای شود به دلیل آبیاری فراوان یا خیس ماندن خاک است. بنابراین بهتر است در بین هر دو آبیاری سطح خاک خشک شود.  کند رشد است و در حدود ۲۰ سال طول می‌کشد تا به طول ۲ متر برسد. مکانی پر نور نیاز دارد. برای کود دهی از کودهای مخصوص گیاهان اپارتمانی و گلدانی استفاده کنید اما غلظت آنرا نصف کنید.

لیندا

۶- سانسوریا (Sansevieria): 
این گیاه از مکان پرنور تا کم نور را تحمل می‌کند و آب و هوای خشک را ترجیح می‌دهد.رشد آهسته و کند دارد و بهتر است در فاصله بین دو آبیاری در حدود ۲٫۵ سانتیمتر از سطح خاک گلدان خشک شود. آبیاری فراوان باعث پوسیدن ریشه می شود. حداکثر ارتفاع به ۶۰ سانتیمتر می رسد و در زمستان دما را تا ۱۶ درجه سانتیگراد تحمل می‌کند. برای کوددهی می‌توانید از کودهایی با فرمول ۱۵-۱۵-۱۵ استفاده کنید.

انواع سانسوریا

۷- پوتوس ابلق (Epipremnum aureum):
این گیاه به دلیل دارا بودن ساقه ‌هایی که حتی ممکن است تا ۲٫۵ متر رشد کنند معروف است به همین دلیل هر چند وقت یک بار سرزنی ساقه ها لازم است تا حالت بوته‌ای گیاه حفظ شود. نور کم محیط را تحمل می‌کند اما در چنین شرایطی حالت ابلق بودن برگها نیز کاهش می‌یابد. برای دفاتر کار گیاه مناسبی است زیرا تحت شرایط نور فلئورسنت به خوبی رشد می‌کند. همچنین این گیاه به دلیل آنکه به خوبی فرمآلدئید را از محیط حذف می‌کند به عنوان یکی از گیاهان پالاینده هوا شناخته شده است. بین هر دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود. این گیاه خاک خیس و مرطوب را دوست ندارد. دمای زمستان تا ۱۶ درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند. در فصل رشد می‌توان از نصف غلظت کودهایی که برای بقیه گیاهان آپارتمانی و گلدانی استفاده می‌شود برای این گیاه مصرف کرد.

پتوس

۸- گیاه زاموفیلیا (Zamioculcas Zamiifolia):
این گیاه به نور کم، آبیاری کم و کوددهی کم مقاوم است. این گیاه ریزوم (ساقه ‌های زیرزمینی) ، ساقه‌هی ایستاده و برگهایی باریک به رنگ سبز تیره دارد. از محصولاتی که موجب براق کردن برگهای گیاهان میشود برای این گیاه استفاده نکنید زیرا به برگها آسیب وارد می آورد. خیس ماندن خاک موجب پوسیدگی ریشه می شود بنابراین خاک باید از زهکش خوبی برخوردار باشد. اگرچه کم آبی را تحمل می‌کند اما آبیاری منظم به رشد بهتر آن کمک می کند. بین هر دو آبیاری صبر کنید تا در حدود ۵ سانتیمتر از سطح رویین خاک خشک شود سپس گیاه را آب دهید. از نور کم تا نور زیاد را می پسندد. بهترین رشد را در ۲۶-۱۸ درجه سانتیگراد دارد و در زمستان دما را تا ۱۶ درجه سانتیگراد تحمل می‌کند. غلظت کودهای معمول را که برای گیاهان گلدانی و آپارتمانی استفاده می‌شود برای این گیاه به نصف کاهش دهید.

گیاه زاموفیلیا

۹- گل گندمی (Chlorophytum comosum):
 ارتفاع این گیاه بین ۳۰ الی ۹۰ سانتیمتر است و این گیاه از نظر احتیاجات نوری کم توقع است اما نزدیک پنجره بدون نور مستقیم آفتاب بهترین مکان است. به دمای کم بی نهایت مقاوم است و حتی تا نزدیک صفر درجه را تحمل می‌کند اما اگر هوا بسیار گرم است غبارپاشی این گیاه آن را خوشحال می‌کند. خاک سنگین را تحمل میکند بنابراین مخلوطی از خاک باغچه و ماسه و کمپوست برای آن مناسب است. در تابستان دو الی سه مرتبه و در زمستان یک بار در هفته این گیاه را آب بدهید از مواد براق کننده برگ گیاهان برای این گیاه استفاده نکنید زیرا به برگها آسیب می‌زند.

گل گندمی

۱۰- برگ بیدی (Zebrina pendula):
در گلدان های آویخته بهترین منظره را ایجاد می‌کند. برگهای متراکم آن از برگهایی پوشیده می‌شود که ۵ سانتیمتر طول دارند. سرزنی ساقه‌ها موجب رشد جوانه‌های جانبی و انبوه شدن گیاه می شود. البته این گیاه محیط پرنور را می‌پسندد و در غیر اینصورت فاصله بین برگها بر روی ساقه ها زیاد می‌شود . همچنی در فصل رشد بهتر است خاک مرطوب نگهداشته شود. سوختن و قهوه‌ای شدن نوک برگها نیز از خشکی هوا است. در زمستان دما را تا ۱۶ تحمل می‌کند. برای کوددهی نیز می‌توان در فصل رشد هر دو هفته یک بار از کود با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کرد.

Zebrina pendula

۱۱- آکلونما (Aglaonema commutatum):
این گیاه به مکانهای کم نور  و پایین بودن رطوبت هوا مقاوم است. نور فراوان محیط موجب کم رنگ شدن برگهای آن می‌شود. البته هوای سرد را دوست ندارد و وقتی دما به زیر ۱۳ درجه سانتیگراد بیاید مشکلاتی همانند لکه‌های زرد خاکستری بر روی برگها ظهور می‌کند. همچنین آبیاری منظم گیاه را سرحال نگه می‌دارد. حتی می توان ساقه های آن را مدتی در آب نگه داشت. برای کوددهی غلظت کودهای معمول را که برای گیاهان گلدانی و آپارتمانی استفاده می‌شود برای این گیاه به نصف کاهش دهید.

آگلونما

۱۲- مارچوبه (asparagus plumosus):
دو نوع از این گیاه با نام مارچوبه زبره و مارچوبه نرمه وجود دارد که در واقع نوعی سرخس هستند. به دلیل ساقه‌های بلند و آویزان بسیار مناسب کاشت در سبدهای آویخته می‌باشنند. محیط با نور کم تا متوسط را می‌پسندند و خاک را بهتر است مرطوب و نه البته خیس نگهداشت. گاهی میوه‌های قرمز رنگی بوجود می‌آید که بهتر است این میوه ها از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور بماند.

مارچوبه

۱۳- سرخس بوستون (Nephrolepis exaltata ):
گیاه بسیار زیبایی که شرایط نور کم را تحمل می‌کند و خاک مرطوب و نه خیس را که از نظر مواد غذایی غنی است دوست دارد. همچنین انجام روزانه غبارپاشی به ظاهر باطراوت این گیاه بسیار کمک می‌کند.

سرخس بوستون

۱۴- ساکولنت ها (succulent):
ساکولنت ها گیاهان گوشتی با تنوع بسیار زیاد هستند که نگهداری از آنها به دلیل مقاومت بالای آنها در خانه آسان است. ساکولنت ها مانند کاکتوس ها به نور زیادی احتیاج دارند. از انواع ساکولنت های مقاوم میتوان به انواع اچوریا، هاورتیا، آلوورا، آگاو ها و سدوم ها اشاره کرد.

ساکولنت

برای خرید این گلها به سایت گلیاب مراجعه کنید. ورود

نویسنده: باغ سبز
انتشار: میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

 

guest
54 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
ریحانه
ریحانه
۳۰ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۰۰:۱۴

سلام
این استرومانتا رو نزدیک دو ماه هست خریدم. از ده روز پیش برگ هاش لوله شد. سه چهار روزی هوا سرد شد بین ۹ تا ۱۲ درجه و در منزل در جایی قرار داشت که جریان هوای بیشتری هست. وقتی روی خاکش یکم خشک میشه آبیاری انجام میدم. از ابتدا هم جزیره داشت. این چند روزی که لوله شده مه پاشی هم انجام دادم. از ابتدا هم جایی که قرار داره نور خیلی خوبی داره. خاکش هم مخلوط پیت ماس و پرلیت و به مقدار کم ورمی کمپوست هست. خاکش رو که چند روز پیش عوض کردم دیدم که ریشه ها سفید رنگ نیستن و قهوه ای روشن شدن. میدونم که لوله شدن به خاطر تعویض خاک نیست چون یک هفته بعد از خریدن هم خاکش رو عوض کردم و هیچ مشکلی نداشت سرحال بود و برگ هاش کاملا در شبانه روز حرکت داشتن. فقط میخوام بدونم که آیا داره خشک میشه و نمیشه احیاش کرد؟

4.jpg
کارشناس 2
کارشناس 2
۳۰ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۰۷:۳۳
در پاسخ به  ریحانه

سلام، اگر ریشه ها قهوه ای بودن باید از نظر پوسیدگی بررسی میکردید وتمام قسمتهی پوسیده شده رو جدا میکردید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو میدادید، الان هم ریشه های گیاهتون مشکل داره که برگها لوله شدن، ابیاری زیاد، نبود زهکش مناسب ویا خاک نامناسب باعث این مشکلات میشه، بعد از بررسی ریشه ها مجدد بکارید وخاک رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید وگیاه رو در محیط خنک وسایه نگهداری کنید وچند روزی کاور کنید تا رطوبت محیطش تامین بشه ولی هر روز هوادهی هم بکنید. بمرور زمان بهبود پیدا میکنه.

ریحانه
ریحانه
۳۰ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۱:۲۶
در پاسخ به  کارشناس 2

ممنونم، فقط جهت اطمینان یه عکس از ریشه ها هم گرفتم. من اگر همه ی این ریشه های قهوه ای رنگ بزنم دیگه ریشه ای نمی مونه. بعد زدن ریشه تو چه خاکی بکارم؟ پرلیت و پیت ماس مناسب هست؟

7.jpg
کارشناس 2
کارشناس 2
۳۰ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۵:۱۹
در پاسخ به  ریحانه

ممنون از شما، بعضی از ریشه های کنار ساقه پوسیدگی دارند میتونید اونها رو جدا کنید بقیه قسمتها سالم هستند،بله ترکیب پرلیت وپیتماس خاک مناسبی هست بعد از کاشت با محلول اسید هیومیک وقارچ کش ابیاری کنید.

محمدی
محمدی
۲۷ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۵:۰۱

سلام
اسم این گل چیه؟!
این گل رو اوایل فروردین خریدیم اوایل سرحال بود ولی کم کم داره خشک میشه ، شرایط نگهداریش مثل دوتا گل دیگه ام که دیروز کامنت گذاشتم . دلیل خشک شدن این هم ابیاری اشتباهه؟ واسه خوب شدنش راهی هست؟

IMAG1660-compressed.jpg
کارشناس 1
کارشناس 1
۲۷ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۸:۲۷
در پاسخ به  محمدی

سلام، گلها خشک شدن، بیشترشبیه میخک هست، این گیاه بیرونی هست وداخل منزل از بین میره میتونید داخل باغچه انتقال بدید،تمام قسمتهای خشک رو جدا کنید وبصورت کامل ابیاری کنید بمرور زمان شروع به رشد میکنه.

محمدی
محمدی
۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۲:۳۶

یک سوال دیگه هم داشتم
گل گندمی من الان سه چهار روزه این شکلی بیحال شده و ی برگش هم اون رنگی شده انگار پوسیده و رنگ برگ هاش از اول که گرفتم کمرنگه و مثل بقیه ی گندمی ها نیست ، دلیل اینا چیه؟
شرایط نگهداریش هم مثل اون گلم هست که چنددقیقه قبل کامنت گذاشتم

IMAG1653-compressed.jpg
کارشناس 1
کارشناس 1
۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۲۲:۴۹
در پاسخ به  محمدی

اگر مثل گیاه قبلی نگهداری میشه ابیاری رو منظم وطبق نظر قبلی که براتون نوشتم انجام بدید وحتما نور رو فیلتر کنید.

محمدی
محمدی
۲۷ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۴:۵۵
در پاسخ به  کارشناس 1

ممنون از راهنمایی هاتون
نیازی به کود اینا نداره؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۷ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۸:۲۵
در پاسخ به  محمدی

ممنون از شما بعد از بهبودی کامل میتونید با کودهای کامل ماهی یک بار تقویت کنید برای کاکتوسها وساکولنتها از کود ۳/۱۱/۳۸ استفاده کنید ماهی یک بار در زمان رشد گیاهان.

محمدی
محمدی
۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۲:۳۰

سلام
این گل من قلمه بود کمتر از دوماه پیش کاشتم و حالا چندروزیه گل هاش باز شده ولی دوسه تاشون قبل بازشدن پژمرده شدن و برگ هاش هم انگار بیحاله و ی تعدادیش هم ریخته …دلیلش چیه و باید چیکارکنم؟
روزانه دوسه ساعت افتاب میگیره ، هربار که خاکش به اندازه ی بند انگشت خشک باشه نصف استکان اب میدم ، دما هم معمولا ۲۰_۲۵درجه است

16211517418101409747326-compressed.jpg
کارشناس 1
کارشناس 1
۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۸:۳۲
در پاسخ به  محمدی

سلام، ابیاریتون درست نیست، ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید به اندازه ای که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه. بیحال شدن گیاه وخشک شدن برگها وگلها از کمبود ابیاری هست.

مینا پناهی
مینا پناهی
۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۰۰:۵۴

سلام خست نباشید. نام این گیاه رو میخواستم ازتون. مرسی که زحمت میکشید.

Screenshot_20210515-221209_WhatsApp.jpg
کارشناس 1
کارشناس 1
۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۳:۲۰
در پاسخ به  مینا پناهی

سلام، ممنون، گیاه Pachira aquatica پاچیرا هست، به درخت پول هم معروف هست.

اسما
اسما
۱۷ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۰۸:۵۳

comment imagecomment image
سلام وقتتون بخیر ممنون از سایت خوبتون
ببخشید این برگ های گل قاشقی ریشه زده آیا باید منتظر بمانم تا جوانه بزند بعد بکارم یا همین الان هم میتونم بکارمشون؟
و اینکه گل سانسوریا رو از یه نفر گرفتم برای قلمه وقتی به دستم رسید اینطوری شده بود گذاشتمش توی آب الان ریشه داره به نظرتون صبر کنم ریشه دار تر بشه بعد بکارم یا الان هم میشه کاشت؟موقعی که اومد توی خاک بوده چون ریشه هتش گلی بود شستمشون.

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۷ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۰:۰۴
در پاسخ به  اسما

سلام، ممنون از شما،برای گل قاشقی صبر کنید جوانه بزنند بعد داخل خاک انتقال بدید، برای سانسوریا صبر کنید چروکیدگی برگها کاملا برطرف بشه بعد داخل خاک انتقال بدید.

Maziyar
Maziyar
۴ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۲۰:۵۷

سلام و عرض ادب
این عکس همون سینگونیومى هست که بهتون گفتم بعد از تعویض گلدان بهش شوک وارد شده ، الان بعد سه چهار روز الان برگاش همون طور که میبینید داره زرد میشه
کارى جز اون کار هایى که شما عرض کردید هست که انجام داد؟
امروز با اسیدهیومیک ابیاریش کردم
comment image

کارشناس 2
کارشناس 2
۴ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۲۲:۱۸
در پاسخ به  Maziyar

سلام، گیاه رو چند روزی کاور کنید ودر جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید محیط باید خنک ونیمه سایه باشه، برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

زارا
زارا
۴ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۸:۳۷

سلام.خسته نباشید.سوالم دررابطه با گیاه سینگونیوم سبز هست.گیاه من رشد خوبی داره و شرایط نگهداریش هم مناسبه ولی برگها اکثریتشون سبز کمرنگ روبه زرد هستن البته بدون خشک و قهوه ای یا قارچی بودن.یکبار هم کود اهن به این گیاه دادم اما باز هم برگهای جدید کاملا روبه زردی هستند.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
comment image

کارشناس 2
کارشناس 2
۴ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۲۲:۰۳
در پاسخ به  زارا

سلام، ممنون، کود اهن رو شبهاباید به گیاه بدید تا اثر داشته باشه ۱۵ روز دیگر یک باردیگه هم موقع شب گیاه رو با کود اهن تقویت کنید وماهی یک بار با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید.

Maziyar
Maziyar
۳ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۲۳:۲۶

سلام و عرض ادب
من خاک گل سینگونیوم که درباره ى نگهداریش از شما پرسیدم رو عوض کردم ولى الان برگاى گلم بى حال و پژمرده شدن میخواستم اگر امکانش هست کمکم کنید چطور میتونم حالش رو بهتر کنم و به وضعیت قبلش برگردونم
اسیدهیومیک بهش بدم بهتر میشه وضعیتش؟؟
ممنون

کارشناس 1
کارشناس 1
۴ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۰۰:۳۳
در پاسخ به  Maziyar

سلام، با محلول قارچ کش خاکش رو ابیاری کنید وگیاه رو بمدت دو روز کاور کنید ودر محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید.

Maziyar
Maziyar
۳۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۴:۴۱

سلام و عرض ادب
میخواستم بدونم میشه گل هاى اپارتمانى رو با قارچکش کاربندازیم ابیارى کن تا از قارچى شدن گیاه جلو گیرى کنم گل هاى اپارتمانى مثل لیندا ، موسى در گهواره ، گندمى ، سینگونیوم و سانسوریا

کارشناس 1
کارشناس 1
۳۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۸:۲۰
در پاسخ به  Maziyar

سلام، بله میتونید هرسه ماه یک بار با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید.

Maziyar
Maziyar
۳۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۱:۳۶
در پاسخ به  کارشناس 1

ممنون از پاسخگویى عالى شما???

اسما
اسما
۳۰ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۲:۴۰

سلام ببخشید یه سوال داشتم آیا میشه فیکوس و دیفن باخیا و قاشقی و حسن یوسف رو از برگ و داخل اب تکثیر کرد؟فیکوس و قاشقی رو توی اینترنت دیدم ولی تا حالا امتحان نکردم

کارشناس 1
کارشناس 1
۳۰ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۴:۱۴
در پاسخ به  اسما

سلام، نه متاسفانه، ریشه میزنند ولی جوانه نمیدن، حتما باید مقداری از ساقه هم با گیاه باشه تا بتونه جوانه بزنه.

اسما
اسما
۳۰ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۵:۰۶
در پاسخ به  کارشناس 1

الان این برگ فیکوس رو من چند روزه گذاشتم داخل اب ریشه هم بزنه جوانه نمیده؟

WhatsApp Image 2021-04-19 at 09.34.20.jpeg
کارشناس 1
کارشناس 1
۳۰ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۷:۳۵
در پاسخ به  اسما

ریشه میزنه ولی به همون صورت باقی میمونه وجوانه نمیزنه، فیکوس جزو اون گیاهانی نیست که با برگ تکثیر بشه.

اسما
اسما
۳۰ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۰:۲۶
در پاسخ به  کارشناس 1

قاشقی هم همین طور؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۳۰ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۱:۴۸
در پاسخ به  اسما

گیاه قاشقی با برگ تکثیر میشه، میتونید برگ رو برش بزنید وداخل خاک سبکی بکارید ریشه وجوانه میزنه.

اسما
اسما
۳۰ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۳:۳۵
در پاسخ به  کارشناس 1

توی همون عکس قاشقی ها رو داخل اب گذاشتم داره ریشه میده نمیشه؟
ممکنه یه لیست از گل هایی که با برگ داخل اب تکثیر میشن بگید ممنون میشم??????

کارشناس 1
کارشناس 1
۳۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۲:۰۵
در پاسخ به  اسما

داخل اب هم ریشه میزنه،اکثریت ساکولنتها “بجز ائونیوم وکراسولا خرفه ای ،اگاوها والوئه ها” با برگ هم تکثیر میشن، از گلهای اپارتمانی بگونیاها، پپرومیاها ،ساسوریاها،بنفشه های افریقایی و… با برگ تکثیر میشن، بقیه گیاهان یا با بذر یا با تنه جوشهای مادری ویا باریزروم ویا قلمه ساقه ویابه روش خوابانیدن تکثیر میشن.

Maziyar
Maziyar
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۷:۱۷

سلام و عرض ادب
من این گل رو دارم ولی اسمش و نیاز های نوری و …… اطلاعی ندارم لطفا یه توضیحی درباره ی نگهداریش و نیاز نوری و کود دهیش برام توضیح بدیدcomment image
comment image

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۱:۴۱
در پاسخ به  Maziyar

سلام، گیاهتون Syngonium auritum سینگونیوم آریتوم معروف به گیاه پنج انگشتی هست، جزو گیاهان بالا رونده هست ونیاز به قیم یا تکیه گاه داره، ابیاری در ماهای گرم هفته ای سه بار در ماههای سرد هفته ای یک بار، دما بین ۲۰الی ۲۵ درجه، خاکش باید سبک ومتخلخل باشه برگها رو بهتر هست مه پاشی کنید ویابا دستمال نرم ومرطوبی پاک کنید،کوددهی ماهی یک بار با کودهای کامل، نور متوسط وفیلتر شده ،به هیچ وجه درنور مستقیم نباشه چون باعث سوختگی برگها میشه.

احمد والی
احمد والی
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۴:۰۵

سلام و عرض ارادت
ضمن تشکر از زحمات شما گل دراسینا من خیلی رشدش کم هستش در نور غیر مستقیم فرارش دادم و هر موقع خاکش خشک شده آب دادم گاهی هم غبارپاشی انجام میشه .

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۸:۰۰
در پاسخ به  احمد والی

سلام، ممنون از شما، از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید وشرایط نگهداری رو هم بفرمایید تابهتر راهنماییتون کنیم.ترکیب خاک، میزان نور دریافتیدر روز، دما،تهویه محیط، واگر بتازگی محیط نگهداری ویا خاک وگلدان گیاه تعویض شده بفرمایید.

اسما
اسما
۲۰ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۲:۰۴

comment image
comment image
سلام وقتتون بخیر ممنون از سایت خوبتون
یه سوال داشتم این سانسوریا زیاد بود ولی ناگهان همه شون خراب شد و فقط همین دو تا باقی موند همین ها هم سرشون زرد شده بود که جدا کردم الان این قسمت ها سفت و خوبه چی کار باید بکنم که باقی بمونه چه کودی میتونم استفاده کنم؟

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۰ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۲:۲۲
در پاسخ به  اسما

سلام، ممنون ازشما، علت خراب شدنشون خاک نامناسب واستفاده از اب دارای املاح هست اگر ریشه دارند داخل خاک مخصوص کاکتوسها که ازقبل ضدعفونی وخشک شده بکارید اگر ریشه ندارند میتونید داخل اب یا داخل خاک سبک مثل کوکوپیت بگذارید تا ریشه دار بشند، بعد از ریشه دار شدن داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید.

FS
FS
۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۷

سلام
من میخوام داخل گلدان بذر ریحان بکارم و پیت ماس و ورمی کمپوست دارم. به نظر شما نسبت این دو تا برای کاشت ریحان چقدر به هم باشه و از خاک باغچه هم میشه استفاده کرد؟

کارشناس 2
کارشناس 2
۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۵:۲۶
در پاسخ به  FS

سلام، بله میتونید استفاده کنید،ترکیب ۳ قسمت خاک باغچه، ۲
قسمت پیت ماس، ۱قسمت ورمی کمپوست.

FS
FS
۴ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۱:۴۷
در پاسخ به  کارشناس 2

خیلی ممنون
یادم رفت یه سوال دیگه هم داشتم به نظر شما اگه من ریحان هارو ظهر ها پشت پنجره جنوبی بزارم که حسابی افتاب داره و دماش هم خوبه و شب ها چون از پنجره سرما میاد و ریحان هم به سرما حساسه به کنار بخاری منتقل کنم و همینطور تکرار بشه کار درستیه؟ به گیاه شوک وارد نمیشه؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۴ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۴:۵۳
در پاسخ به  FS

ممنون از شما، بهترهست درجای ثابتی نگهداری کنید وزیاد جابجا نکنید، شبها میتونید روی گلدان رو کاور کنید تا از سرما محافظت بشه. جابجایی زیاد به ریشه ها اسیب وارد میکنه وبمرور زمان گیاهانتون خشک میشند.

Maziyar
Maziyar
۲۹ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۹:۲۵

سلام ایا گل موسى در گهواره از طریق برگ هم میتونه تکثیر بشه؟؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۹ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۲:۳۹
در پاسخ به  Maziyar

سلام، نه باقلمه وتقسیم بوته مادری وبذر تکثیر میشه با برگ نه.

سعید
سعید
۲۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۹

سلام من یک سانسوریا ابلق دارم ریشه هاشو از دست داده در اثر آبیاری زیاد. ایا امکان دوباره ریشه زنی وجود دارد چه شرایطی داره ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۲:۰۵
در پاسخ به  سعید

سلام، میتونید ریشه ها رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید بعد داخل خاک متخلخلی بکارید مجدد ریشه میزنه ورشد میکنه،اگر برگهارو جدا کنید وجداگانه بکارید جوانه ها سبز خواهند شد بهتر هست به همون صورت غلافی بکارید تا پاجوشها هم ابلق باشند.

رضوان
رضوان
۲۶ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۲:۵۴

سلام وقت بخیر
نور خوبی برخورداره و آبیاری هر وقت خاک خشک بشه، البته مدت زیادی اینطوریه، حتی تابستون، وهمین باعث شده رشدش خوب نباشه. تابستان گلدان رو عوض کردم ولی بازم تغییری نکرد. از خاک آماده، بسته بندی استفاده میکنم

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۶ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۸:۱۶
در پاسخ به  رضوان

سلام، اگر فقط برگهای قدیمی به این صورت خشک میشند ومیریزند طبیعی هست ولی اگر برگهای جدید هم این مشکل رو دارند بهتر هست رطوبت خاک رو کم کنید وزمانی که سطح خاک یک بند انگشت خشک شد ابیاری رو انجام بدید وحتما زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه، برای پیشگیری از ابتلا به قارچ بهتر هست یک بار با محلول قارچ کش گیاه رو ابیاری وسمپاشی کنید.

رضوان
رضوان
۲۵ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۲:۲۷

comment image

رضوان
رضوان
۲۵ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۲:۲۵

comment image
سلام وقت بخیر
این گیاه کراسولا برگهایش از انتها قهوه‌ای میشه و میفته، ممنون میشم علت رو بگید.

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۵ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۲:۱۵
در پاسخ به  رضوان

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

اسما
اسما
۱۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۹:۰۷

comment image
سلام وقتتون بخیر ببخشید میشه بگید مشکل این گیاه چیه؟
و چی کار کنیم که برگرده
قبلا در محیط خارج خانه بود تازه به داخل خانه آوردیم.

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۱:۰۶
در پاسخ به  اسما

سلام، ممنون، گیاهتون پاندانوس هست ،برگهایی که سیاه شدند دراثر سرما این مشکل بوجود اومده، تمام برگهای سیاه وخشک شده رو کات کنید وگیاه رو یک بار با محلول هیومیک اسید ابیاری کنید پاندانوس گیاه گرما دوستی هست حتما از سرما محافطت کنید.